Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як працює медреформа на Дніпропетровщині? Сільський лікар заробляє близько 20 тисяч гривень на місяць

До старту першого етапу медреформи сімейний лікар Дмитро Чорновол працював в селі Карпівка і заробляв 3-5 тисяч гривень на місяць.

Опубліковано

До старту першого етапу медреформи сімейний лікар Дмитро Чорновол працював в селі Карпівка і заробляв 3-5 тисяч гривень на місяць. Зараз він працює в тому ж селі, в тій же амбулаторії, але має штат з трьох людей і отримує чи не вчетверо більше. 

Тепер він — і лікар, і приватний підприємець. 

Дмитро погодився розповісти ШоТам, як перехід на приватну практику працює для самого медика та пацієнтів. 

Спойлер: труднощі є, але чого Дмитро не розуміє, так це того, чому ще не всі його колеги стали ФОПами.  

Дмитро Чорновол

Дмитро Чорновол

сімейний лікар, має приватну практику в селі Карпівка Широківського району Дніпропетровської області

Перший на Дніпропетровщині став лікарем-ФОПом. До рішення укласти договір з Національною службою здоров’я працював у Карпівській сільській амбулаторії — спочатку сімейним лікарем, потім завідувачем. Сьогодні до нього за консультацією приїздять люди з сусідніх областей, а він збирається відкрити ще один кабінет — в Кривому Розі, що сусідить з Широківським районом.

Довідка. Перший етап медреформи розпочався 1 липня 2018 року. На цьому етапі змінили модель фінансування первинної (амбулаторної) ланки української медицини. Створена в часи реформи Національна служба здоров’я України оплачує надані медзакладом послуги за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Тобто: є пацієнт — є гроші, нема пацієнта — нема грошей. Тариф на надання послуг первинної ланки медицини єдиний для всієї країни — близько 500 гривень на рік. А всі фінансові потреби медичного закладу — тепер у віданні місцевих рад. 

Що це дає? Пацієнт тепер може сам обирати медзаклад, в якому лікується. Набридли черги чи непрофесіоналізм лікаря — розриваєш контракт і підписуєш з іншим лікарем чи лікарнею. А лікарі зацікавлені в тому, аби надавати кращу якість своїх послуг, щоб утримати пацієнта. Також лікар має право працювати як ФОП, а не найманий працівник у держлікарні.

До реформи заробляв близько чотирьох тисяч гривень

У Карпівській амбулаторії я почав працювати відразу після того, як закінчив інтернатуру — спершу сімейним лікарем, потім завідувачем. 

Приватну ж практику вирішив відкрити у 2018 році. Щойно стартувала медреформа, відразу ж почав оформляти всі ліцензії, щоб стати її учасником.

Звичайно, страшно було. Тому що довелося брати великий кредит на обладнання кабінету — щоби все згідно зі списком табеля оснащення від МОЗ. 

У 2018 році зарплата медичного працівника по Дніпропетровській області в середньому становила близько 6000 гривень. Це на 2800 гривень менше, ніж середня зарплата по області.

Ризикувати було заради чого: сільські лікарі й зараз отримують найменшу зарплату серед колег, а до реформи це були взагалі копійки.

Я, наприклад, до приватної практики отримував від 3 до 5 тисяч гривень на місяць. Тепер — близько 20 тисяч гривень, щомісяця ця сума виходить різною.

Спершу набрав кредитів, а колеги не вірили в успіх

Мені вдалось орендувати для приватної практики приміщення в тій же амбулаторії, де я працював до рішення оформити ФОП. Сьогодні працюю біч-о-біч з моїми колегами з комунального закладу.

За табелем оснащення надавача первинної медичної допомоги довелось самостійно купувати все обладнання.

Перший кредит взяв в розмірі 50-60 тисяч гривень — на обладнання і медикаменти. Залазити в боргову яму не хотілося, але, як-то кажуть, хто не ризикує, той не п’є шампанського.

Спочатку грошей вистачало лише на те, щоб придбати вживану медтехніку за табелем оснащення: від електрокардіографів до тонометрів. 

А в ході роботи, коли вже подужав перші кредити, брав наступні — щоб продати оте вживане обладнання і купити нове. 

Читайте також: Медична реформа на Кіровоградщині. Як лікар-ФОП змінив медицину в Світловодську і заробляє $1000

Тепер мої пацієнти проходять обстеження за допомогою нового сучасного обладнання.

Колеги з комунальних підприємств спершу не вірили, що в мене може вийти. А коли все вдалось, їм не подобалося вже те, що з’явився конкурент.

Але ми всі робимо одну справу, тому зараз, здається, таких розбіжностей не виникає.

Один приватний лікар на 22 села

Сьогодні я винаймаю три кабінети в приміщенні амбулаторії, на мене працює троє людей: лікарка та дві медсестри. Ми охоплюємо 22 села Карпівської ОТГ, а на ФОП підписані 1926 пацієнтів.

Мої пацієнти не тільки з ОТГ: зі мною декларації уклали близько 200 людей з Кривого Рогу, і навіть люди з інших областей — Херсонської та Миколаївської. 

Почасти так вийшло тому, що наша ОТГ — на самому кордоні Дніпропетровської області. Ну, і без сарафанного радіо не обійшлось — пацієнти, які задоволені нашими послугами, радять нас друзям, рідним. 

Сьогодні в команді Дмитра – 4 людини, які працюють на
22 села і три області. Фото Дніпропетровської ОДА

З потоком пацієнтів справляємося, без допомоги у нас не залишається ніхто. У докарантинні часи до нас на прийом приходило в середньому 20-30 людей за день. Бувало й по 50 пацієнтів щодня — особливо в міжсезоння, коли вирує грип. А влітку, в сезон городів, в нас буває близько 10 осіб щоденно. 

У період пандемії ж людей приходить мало, частіше я на виклики їжджу.

Дзвонять і о другій ночі, і на вихідних

Я вважаю, що приватному лікарю потрібно бути готовим поступатися своїм особистим часом, щоб проконсультувати пацієнтів.

У кожного пацієнта є мій особистий номер телефону, а дзвонити можуть і о другій ночі, і о п’ятій ранку.

Я на зв’язку щодня, у вихідні дні теж. За потреби навіть приїду на машині.

Можна отримувати зарплату 30-40 тисяч — і нічого не робити

Я — підприємець і всі витрати погашаю самостійно. А статті витрат значні: потрібно заплатити громаді за оренду офісу, податки, зарплату, премії співробітникам тощо.

Якщо це місяці, коли я віддаю кредити, урізаю собі зарплату. Зараз от відкладаю зі своїх на новий кабінет — потрібно близько 200 тисяч гривень.

Щомісяця моя зарплата різна і дуже залежить від поточних витрат та потреб амбулаторії. В середньому це близько 20 тисяч гривень.

Можна, звичайно, нічого не робити, просто відкритися й отримувати 30-40 тисяч гривень зарплати. Проте це не мій варіант, хочу розвиватися і рости далі.

На графіку – щомісячні дані щодо оплати НСЗУ роботи приватної амбулаторії Дмитра Чорновола. Кошти звідси йдуть на відшкодування безкоштовних для пацієнтів послуг сімейного лікаря, а також на оренду, витратні матеріали й, звісно ж, зарплати для чотирьох людей

Труднощі трапляються: не з пацієнтами, а в законодавстві

З пацієнтами за два роки роботи мого ФОПа все проходить гладенько — я ось навіть зараз по дереву на всякий випадок постукаю, щоб не наврочити. Але факт в тому, що за весь цей час на мене немає жодної скарги.

Але труднощі є і вони періодично виникають через прогалини в законодавстві.

Рік тому це виливалося в те, що у лікарів приватної практики не було права видавати лікарняні листки. Через це люди не підписували з нами декларації. Зараз питання вирішене, все працює.

Сьогодні є інша проблема — з випискою приватним лікарем довідки про смерть. Родичам померлих ми не можемо видати довідку № 106, тому що в наказі МОЗ приватників немає в списках установ, які мають право ці довідки видавати. 

Через колізію трапляються ситуації, довідки треба отримувати в колег з комунальних установ і тут вже все залежить від людського фактору. Тож зараз ця частина моєї роботи будується на контактах з колегами з комунальних підприємств.

Читайте також: Як працює медреформа на Львівщині: приватна клініка може бути безкоштовною. Приклад Сколе

Періодично пишу листи з проханнями врегулювати ситуацію й на Міністерство охорони здоров’я, і на обласний департамент. “Робота ведеться, повинні найближчим часом питання вирішити”, — відповідають мені.

ФОП або комунальне підприємство?

Як тільки ви вирішили перейти в приватну практику, то стали приватним підприємцем. А вони, як відомо, витрачають на свою справу набагато більше часу, ніж наймані працівники. До того ж, всі ризики — тепер також на вас.

Тому потрібно бути готовим в буквальному сенсі побудувати своє підприємство і витратити багато особистого часу і ресурсів на власну справу.

У своїй амбулаторії я сам організовую роботу команди, розподіляю завдання. Я безпосередньо зацікавлений, щоб люди, за здоров’я яких я відповідаю, були задоволені й добре почувались. Адже люди до нас йдуть в селах через циганське радіо. 

Тут також важлива і співпраця з місцевою владою. Те, чи знайдете ви спільну мову з головою села чи ОТГ, позначиться, в першу чергу, на пацієнтах.

Коли мене тільки-но призначили завідувачем, я прийшов знайомитися до глави ОТГ, і поділився проблемою: в приміщенні амбулаторії вікна продуваються всіма вітрами, а з дверей — такі протяги, що неможливо перебувати на території. 

Буквально за місяць після нашої розмови почалася робота по заміні вікон в амбулаторії, а протягом наступних пів року всі вікна-двері поміняли на нові — енергоощадні.

Сьогодні в моїй ОТГ є всі умови для якісного надання допомоги місцевому населенню.

У планах — відкрити кабінет в Кривому Розі

Я планував розширити приватну практику на Кривий Ріг, відкривши там кабінет приватної практики цьогоріч, ближче до осені.

Можливо, реакція колег з комунальних установ Кривого Рогу на такі мої дії буде негативною. Але ж всі ми робимо одну справу, тому, вважаю, проблем виникнути не повинно.

Стати приватним підприємцем — це величезна можливість для сільських лікарів. Не розумію, чому мої колеги з сіл ще сумніваються, і вважаю, що треба нею скористатися. Однозначно!

Матеріал створено в рамках проєкту «Медична реформа: успішні кейси спростовують міфи», який впроваджується #ШоТам за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі