Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як полярники зимують на станції «Академік Вернадський» (ФОТО)

Опубліковано

Українські полярники з передостанньої 24-ї експедиції Антон Омельченко та Тарас Білий розповіли, як зимували на станції «Академік Вернадський».

Про це пише Суспільне.

За словами Тараса Білого, зимівля на Арктичній станції для нього була першою в житті. Він працював метеорологом. Одна зміна чоловіка тривала добу.

«Щотри години метеоролог має відправляти до міжнародної бази даних інформацію, яку знімають наші датчики. Також метеорологи займаються вимірюванням озону», — розповів полярник.

Одна експедиція у полярників триває рік. Для того, щоб потрапити до Антарктиди чоловік відправляв заявку до антарктичного центру та проходив співбесіду на наявність необхідних навичок та знань. Усі члени експедиції також проходять спецкурс навчання та медичні тести, а також випробування у вигляді дороги.

«Ми летимо літаками з кількома пересадками і долітаємо до Чилі, міста Пунтаренас. Там проходимо карантин, сідаємо на судно, і за 4-6 днів долаємо протоку Дрейка і дістаємося до станції», – повідомив Тарас Білий.

Він зізнався, що найбільше полярники сумують за сонцем та сім’ями. З родинами науковці спілкуються через супутниковий інтернет, але він на станції обмежений. Окрім роботи полярники й відпочивають. На станції «Академік Вернадський» є паб, що залишився від англійців у спадок, куди періодично прибувають туристи. А ще полярники полюбляють спорт, наприклад, футбол, плавання в костюмах, тому що вода холодна, а також лижі.

Читайте такожПечиво замість знижок та інтер’єр із відходів. Як працює вінницька екокав’ярня PicNic

Тарас Білий також розповів, що українську станцію Академік Вернадський полюбили пернаті.

«Пінгвіни роблять гнізда і ти їх обійти не можеш, тому доводиться крізь ті гнізда доводиться обережно проходити. Можна отримати від пінгвінів і невдоволення їхнє. Вони можуть і покусати, і побити», – розповів метеоролог.

За час експедиції Тарас Білий здружився з одним птахом. Щодня його годував, їздив з ним рибалити. А одного разу птах поцупив телефон.

«Поклав я телефон, відвернувся. Повертаюсь все, він телефон схопив, полетів і викинув мій телефон. Я його посварив, сказав до мене не приходи. Або сидимо на кухні, за два дні кухар Наталя до мене підходить і каже: «Поглянь на свого друга». А він пробрався в компакторну, витягнув банку з-під шпротів, схожу на телефон, приніс мені цю банку і поклав», — згадує Тарас Білий.

Також серед учасників 24-ї експедиції був і Антон Омельченко. Чоловік працював механіком на станції. Вперше сім’я Омельченків підкорила Антарктиду у 1911-му. Тоді прадідусь Антона потрапив англійську експедицію як конюх. Пізніше до Антарктиди вирушив і дядько Антона. А згодом у 20-ту експедицію вирушив і сам Антон Омельченко. На своєму телефоні він зберігає фото, зроблені в експедиції. На них засніжені краєвиди, і селфі з пінгвіном.

Читайте такожЗ бурштином, тропічними фруктами чи травами: вісім українських виробників чаю

Полярник розповів, що в останні роки станцію модернізують — оновлюють обладнання, покращують логістику.

«Ми рухаємось у правильному напрямку. Якщо порівнювати з іншими станціями, то науковці у нас сильні. При належному фінансуванні ми можемо бути не те що не гіршими, а кращими», — сказав він.

Нині чоловіки продовжують працювати, як вони кажуть, на Великій Землі. Кажуть, що якщо буде можливість, то поїдуть в експедицію ще.

Нагадаємо, український співак випустив кліп і показав станцію полярників «Академік Вернадський».

Як ми повідомляли раніше, українські полярники в Антарктиді показали тюленя, який їм підняв настрій.

Усі фото: suspilne.media.

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі

Суспільство

Українські науковці вперше дослідили Південний океан завдяки інноваційній техніці

Опубліковано

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Що досліджували науковці

Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.

Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.

«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).

Фото: Юрій Шепета, НАНЦ

Читати далі