Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Печиво замість знижок та інтер’єр із відходів. Як працює вінницька екокав’ярня PicNic

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У вінницькій кав’ярні PicNic в очікуванні кави можна посидіти на дивані зі старих джинсів, які приносили відвідувачі. Під стелею світять лампи, плафони яких зроблені з перероблених пластикових кришок, а праворуч біля входу стоїть шафка з власними горнятами відвідувачів. Це перший заклад у Вінниці, який працює на засадах екосвідомості: сортують сміття на фракції, пропонують альтернативи одноразовим стаканчикам та заохочують відвідувачів приходити зі своєю чашкою.

Засновниця екокав’ярні Тетяною Головко розповіла, як влаштований соціально-відповідальний бізнес та чому обрала формат, утримувати який дорожче та часозатратніше.

Тетяна Головко

Тетяна Головко

Тетяна Головко — засновниця екокав’ярні PicNic, що у Вінниці. Сповідує свідомий спосіб життя та сортує відходи з 2009 року. Також займається розвитком освітнього проекту у місті.

Одна кав’ярня виникла на місці іншої

Мені хотілося працювати у сфері громадського харчування й ідея кав’ярні надихала. У нас є два дні відкриття закладу. Перший — два роки тому, коли я придбала кав’ярню, яка була раніше в цьому приміщенні до PicNic. Тому його можна вважати продовженням роботи вчорашньої не моєї кав’ярні. А другий — після ремонту 9 березня 2020 року.

екокав'ярня PicNic у Вінниці
Екокав’ярня PicNic у Вінниці. Кожного дня серед відвідувачів закладу є ті, хто приходить зі своїм горнятком

Спочатку я збиралася займатися кав’ярнею й тільки потім з’явився ще й еконапрямок. Власні екопринципи перекочували в роботу. Одного дня я прийшла і сказала: «Ми тепер сортуємо». Розповіла баристам, про необхідність зменшувати обіг кавових стаканчиків, показала, як потрібно сортувати. Тут якраз екоактивістка Маша Ошовська ініціювала екоакцію у вінницьких кав’ярнях, щоби заохотити людей зменшити використання одноразових горняток та купувати каву у свої. Ми також долучилися. А потім пропрацювали сезон і зрозуміли, що наша робота важлива, хочемо в цьому напрямі розвиватися. Тому в грудні 2019 року зачинилися та зробили концептуальний ремонт, в інтер’єрі якого можна помітити зразки ресайклінгу.

Чому бізнес став екосвідомим

екокав'ярня PicNic
Тетяна Головко. Вивчилася на баристу, щоб контролювати якість приготування
кави та навчати цьому персонал

У мене немає іншого шляху. Я в житті собі не дозволяю користуватися пластиковими трубочками, викидати сміття в загальний контейнер. Якщо беру їжу в одноразовий посуд, дбаю про те, щоби потім здати його потім на перероблення. Тому не можу переступити через свої власні життєві принципи заради бізнесу.

Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття

Дотримуюся такого стилю життя з 2009 року. Я ще застала часи, коли в кав’ярні на тебе скоса дивилися через те, що прийшла зі своєю чашкою. Так само було на пунктах приймання вторсировини. Ми з чоловіком сортували сміття на фракції і привозили в ті самі пункти, куди здавали одні безхатченки. Вони на нас також дивилися з подивом типу: «А ви що тут робите?».

Диван зі старих джинсів та стіни з битої плитки

Перш ніж щось купити, потрібно подумати, чи можна використати або адаптувати старі речі під свою потребу. Це один із принципів свідомого споживання — не купувати зайвого. Саме це ми хотіли втілити в кав’ярні.

Наприклад, плафончики на лампах зроблені з повторно перероблених пластикових кришечок. Вони типу не екологічні, але насправді, вони ж могли десь валятися.

PicNic
Власниця екокав’ярні PicNic впевнена, що бізнес без власної ідеї та філософії не приверне до себе достатньо уваги в умовах жорсткої конкуренції

Оздоблення вздовж стіни зроблено з залишків битої плитки, яку я назбирала по знайомих. Я її клала під час карантину, коли був такий період, що потрібно щось робити, а що саме — невідомо. На таку художню роботу ніякі будівельники не погодяться: вигадувати, якими візерунки покласти плитку.

Стійка, за якою працює бариста, металева. Потім такий матеріал буде легко здати на утилізацію на відміну від полімерів, комбінованих матеріалів, з яких, зазвичай роблять такі штуки. З залишків цього металевого листа ми зробили світильники. Усе має свій цикл життя й коли ці матеріали стануть не потрібні, вони не зашкодять довкіллю.

Диван обшитий старими джинсами, які ми збирали в соцмережах від наших підписників. Кожен, хто поділився, може знайти тут свої штани. Зараз потрібно знову запускати таку акцію, адже до нового сезону ми оновлюватимемо літній майданчик і хочемо зробити подушки на стільці з непотрібних джинсів.

Екокав’ярня підтримує станцію сортування

Зараз ми підтримуємо сортувальні станції міста, зокрема Shuttle. На пункті приймання я здам вторсировину за копійки. На сортувальну станцію принесу безкоштовно, але так я хоча б підвищу обіг станції, яка зможе з вторсировини одержувати гроші на утримання.

Мені вже немає сенсу везти, наприклад, тетрапак на станцію сортування Shuttle, тому що волонтерам важко його потім здати. Для цього їм потрібно відправити сировину в Київ власним коштом. Тому я накопичую тетрапак вдома та коли чоловік вирушає в Київ, складаю йому в машину коробки з чистим сухими тетрапаками, які він везе на «Україна без сміття», або «Зелений птах». Тобто ми оминаємо Shuttle та навіть можемо ще звідти забрати щось у Київ.

Як у кав’ярні сортують сміття: органіку на город, вторсировину — на утилізацію

У низький сезон у кав’ярні PicNic працює троє людей: я та дві баристи. Влітку на зміні порається двоє людей, а зараз одна. Коли до мене приходять на співбесіду, розповідаю їм, що в нас заклад ще й з екофілософією. Якщо людині це не підходить, вона може відмовитися від роботи. Адже доведеться розбиратися, як сортувати сміття, як пакувати ввечері вторсировину — тобто взяти на себе додаткові обов’язки, за які ми не доплачуємо. У мене ще не було людей, які б відмовилися через це.

Спочатку працівникам здається, що це дуже складно, але коли є відпрацьований механізм, процес йде легше. У нас завжди стоїть контейнер для органічних відходів та для загального сміття. Ми не можемо примусити кожну людину сортувати та не хочемо нав’язувати свою філософію. Тому, якщо вона не готова сортувати, може викинути в загальний бак.

Читайте також: «Мені в свою». Сім українських брендів, які продають екогорнятка

Також є окрема тара для чистих відходів, які потім розсортовуємо на фракції: тетрапак, пляшка, стаканчики, які люди побажали повернути — тобто не кинули в смітник, а віддали баристі для подальшого перероблення. Наприкінці робочого дня органічні та неорганічні відходи забираю з кав’ярні додому.

екокав'ярня PicNic
На світлині ліворуч — процес сортування сміття в кав’ярні PicNic, а праворуч — вже посортоване сміття в багажнику електрокара, яке везуть на станцію сортування вторсировини

Я живу в приватному будинку, тому органіка компостується і викидається на грядки. А пляшки з-під сиропу, згущеного молока, обліпихи, а також тетрапаки мию вдома, тому що недоцільно це робити в комерційному приміщенні: вода та електрика дорожча. Спочатку я кожний день самотужки поралася з горою тетропаків і мій робочий день закінчувався опівночі. Зараз старша донька підросла, тому переклала цей обов’язок на неї.

Як зменшують кількість кавових стаканчиків

Є люди, які заходять, беруть каву та йдуть собі далі. А є люди, які цікавляться та ставлять питання: «А чому екокав’ярня?». Ми спочатку чекаємо на запит, щоби не пояснювати кожному відвідувачу, як йому слід вчинити з горнятком. До такої кількості інформації хтось може поставитися агресивно та більше не повернутися до нас. Але ж ми все-таки бізнес, нам потрібно, щоби люди приходили знову.

Коли вони вже ставлять собі питання, чому «еко», ми пояснюємо, що одна з наших першочергових завдань як кав’ярні — зменшити споживання одноразових стаканчиків. Тому пропонуємо заходити зі своїм горнятком, яке можна залишити в нашій шафі та підписати. Якщо вже вона замовила каву в одноразовий стаканчик, кажемо, що його можна врятувати від загального смітника та віддати баристі після кавування.

Багато горняток використовуємо, як вазони для посадки рослин, які потім просто так роздаємо людям.

Я вважаю, що нікому нічого не можна нав’язати. Людина, напевно, опиратиметься усьому, до чого її примушуватимуть. Ми не будемо кожному розповідати про нашу екофілософію й чим ми краще за інших. Спитають — розкажемо. А ні — то просто зробимо хорошу каву.

З кав’ярні стаканчики «їдуть» у Київ

Паперові стаканчики важко переробляються і в Україні їх не утилізують. Проте є підприємства, які приймають на спресоване зберігання, накопичують, а потім експортують за кордон. Для цього потрібен дуже великий об’єм, щоби це було економічно доцільно. Як мені пояснювали на підприємствах, які займаються вторсировиною, якщо вже експортувати, то вагонами. Навіть не вантажівками.

Вивозимо кавові стаканчики в невеликих кількостях. Скільки є, стільки чоловіку підкидаю в автівку. Ми не їдемо окремо машиною, щоби завести вторсировину — це не по кишені. Просто в Києві є родичі, тому, коли випадає можливість їх відвідати, дорогою ще завозимо вторсировину.

Шафа з власними горнятами гостей

екокав'ярня PicNic
Будь-хто з відвідувачів PicNic може залишити на полиці своє горнятко. А також придбати термокружку або багаторазову бамбукову чашку в самому закладі

Ідея із шафою виникла ще перед редизайном — на місці старої кав’ярні, де не було кухні. Якщо в тебе немає окремого приміщення для зберігання посуду, то згідно із санітарними нормами, у закладі заборонено робити напої в багаторазовий посуд. Тільки в одноразовий. Тоді ми поставили шафу і вийшли з цієї ситуації: чашка приватна, з неї п’є тільки одна людина й це дозволено.

Коли вже робили ремонт, повідомили клієнтів про те, що в нас буде посуд і просили їх забрати чашки. Забрала тільки половина. А шафа все ще стояла. Ми поставили залишені чашки після ремонту й люди продовжували їх приносити. Бо це не тільки попити кави, це і про самовираження: чашка індивідуальна, щось говорить про власника. Ця традиція збереглась й зараз у шафці стоїть десь 30 горняток.

Чому відмовилися від знижок «у своє горнятко»

Вартість стаканчика закладена в каву. Але якщо людина не купує стаканчик, ми її пригощаємо печивом власного виробництва — як комплімент. Відвідувач зекономив стаканчик нам і світу та отримав за це печиво.

Ми не впровадили знижки, адже, мені здається, що знижка — це ніщо. Якщо людина вже вибрала випити каву за 30 гривень, різниця в чотири гривні, наприклад, для неї несуттєва. А печиво — це щось матеріальне, яке можна в руки взяти й отримати часточку тепла.

Суспільство

В Україні почали виготовляти макове та конопляне борошно

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українська компанія «Агроснаб» виготовила у 2023 році новинку у сегменті не пшеничного борошна, а саме – борошно із макових зерен.

Про це пише Newfood.media.

Зазначається, що макове борошно виготовляють з очищеного і знежиреного маку. Так продукт зберігає корисні речовини та добре засвоюється організмом. 

Борошно – найвищого ґатунку, без ароматизаторів чи шкідливих домішок та із високоякісної української сировини.  

Воно містить харчові волокна, ліпіди, вітаміни Е, PP, D, С, макро- та мікроелементи, такі як Р, К, Са, Na, Mg, Si, Fe, Co, Cu, Zn. Кальцій і магній, приміром, корисні для кістково-м’язової системи, а поліфеноли (антиоксиданти), що містяться у маку, знижують ризик серцево-судинних і онкологічних захворювань.

Читайте такожВійна та їжа: як логістика перемагала зброю. Розповідає історик Володимир Полторак

Також компанія меле рисове, кокосове, знежирене соєве борошно, гречане, конопляне, білкове соняшникове борошно, виготовляє рослинну клітковину, плодово-ягідні порошки тощо.

Конопляне борошно, як вказує компанія, є натуральним засобом для відновлення складу крові. Продукт багатий на вітаміни, калій, кальцій, магній, залізо, фосфор і натрій. 

Гречане борошно – унікальна сировина для низькокалорійного печива, хліба та галет. Воно допомагає позбутися зайвої ваги та поліпшити загальне самопочуття.

«Надзвичайно важким для нас був 2022 рік, коли кілька місяців після початку повномасштабної війни ми не працювали – виробництво перебувало у зоні бойових дій», – діляться в компанії.

Після відновлення виробництва з’явилися спонтанні вимкнення електроенергії, які спричиняли поламки обладнання та подальші витрати на ремонти; необґрунтовані блокування податкових накладних; зростання цін на витратні матеріали та логістику. Тому усі зусилля бути спрямовані на стабілізацію ситуації.

На сьогодні ринок борошна та харчових добавок поступово стабілізується. Хоча ціни на витратні матеріали, електрику та логістику продовжують рости.

Нагадаємо, 13 українських сирів визнали кращими у світі на міжнародному конкурсі в Норвегії.

Також ми розповідали, що український виробник почав створювати цукати з кабачків.

Фото: harch.tech.

Читати далі

Суспільство

Дружина з фронту підтримує пораненого чоловіка (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Він — на реабілітації, а вона — на фронті. Це історія подружжя Олександрових, які вдвох стали на захист України.

Про історію, яка надихає та додає віри, розповідає ШоТам.

В’ячеслав та Світлана разом 28 років. Поки В’ячеслав бив окупантів, Світлана як військова кухарка готувала для воїнів.

9 червня 2023 в районі Бахмута В’ячеслав з побратимами потрапив під ворожий мінометний вогонь. Поранений, з турнікетом на нозі повз кілька кілометрів, а ворог намагався добити його з дрона.

Евакуювавшись, В’ячеслав зняв турнікет, але було вже надто пізно — ногу довелось ампутувати. Поранену руку лікарі змогли вберегти, втім, вона лишилася нерухомою.

Захисник усе ще без протеза на нозі, бо перші кроки треба робити за допомогою милиць і рук. Та фізіотерапевти центру «НЕЗЛАМНІ» щодня з ним працюють, і ці заняття дають перші результати.

Функції руки наразі вдалося відновити на 30%, і В’ячеслав уже може підіймати легкі предмети!

З дружиною В’ячеслав поки що бачиться лише через екран смартфона, адже кохана на службі. Воїн впевнений: спільно вони здолають все та разом зустрінуть Перемогу.

Читайте такожЯк в Україні безкоштовно отримати протез. Досвід жителя Ізюма, який наступив на міну «пелюстку»

Нагадаємо, захисник після втрати ноги повернувся на фронт і боронить Україну на протезі.

Також ми повідомляли, як українські військові врятували подружжя за допомогою дрона.

Читати далі

Суспільство

В України максимально спростили встановлення міні-ТЕЦ під час війни

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Кабінет міністрів спростив процедуру розміщення Міні-ТЕЦ або ж когенераційних газопоршневих установок. Тепер їх можна буде встановити без проходження низки дозвільних процедур.

Про це повідомили у телеграм-каналі прем’єр-міністра України.

«Ці установки створять резерв потужності на випадки екстреного відключення електропостачання й водночас децентралізують генерацію», — йдеться у дописі.

Зазначається, що установки необхідні для забезпечення безперебійного електроживлення шкіл, лікарень та об’єктів критичної інфраструктури.

Читайте також«Лайк» з операційної та нове життя на Харківщині: як підприємиця стала бойовою медикинею

Шмигаль повідомив, що завдяки співпраці з USAID до кінця 2023 року Україна має отримати 69 установок малої та середньої потужності і вже цієї зими Україна матиме позитивний результат від їхньої експлуатації.

Про Міні-ТЕЦ

Когенерація — це енергоефективний процес, який передбачає одночасне виробництво електричної й теплової енергії.

На відміну від великих централізованих електростанцій, які також використовують комбіноване виробництво електрики і тепла (ТЕЦ), когенерація — метод, який застосовується на об’єктах розподіленої енергетики (міні-ТЕЦ) — власних електростанціях на підприємствах, інфраструктурних та житлових об’єктах.

Нагадаємо, Сполучені Штати передали українським громадам 22 мобільні котельні для проходження зими в умовах війни, та готують нові такі поставки.

Також у Бучі на Київщині побудували нову котельню, яка забезпечить теплом 14 багатоповерхівок.

Раніше ми повідомляли, що Миколаїв отримав три блочно-модульні котельні від Агентства США з міжнародного розвитку USAID.

Фото: eurodiesel.com.ua.

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення