Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив? Поради від засновника banda Павла Вржеща

Опубліковано

Медитація вже давно не лише східна духовна практика, але й науково-обґрунтований інструмент, який здатен змінити роботу мозку та свідомості. Ми запитали у співзасновника креативного агентства banda Павла Вржеща, як почати медитувати, якщо ніколи цього не робив раніше.

У мене в голові завжди був шалений рій думок

Протягом життя я думав, що стрімкий потік думок в голові — це своєрідний дар. Я лежав безсонними ночами і насолоджувався блуканням думок. У мене такий активний розум: він постійно думає і планує наперед, перебирає нескінченні списки завдань. Напевно, серед цих думок будуть корисні й геніальні.

Медитація та Павло Вржещ
“Я ніколи не помічав, що 99,9% моїх думок абсолютно марні”

Я програвав внутрішні діалоги за день: “треба було сказати йому так, він би мені відповів це, а я такий йому хоп, і він би все відразу зрозумів”. Я ніколи не помічав, що 99,9% цих думок абсолютно марні і ні до чого не ведуть. А ось півночі без сну абсолютно точно призводять до важкого наступного дня.

Читайте також: Як українець запустив бізнес в кризу та став проривом року за версією Payoneer — кейс

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”

За запитом “медитація” в Google з’являються підтягнуті людські силуети на фоні гарного заходу сонця посеред чарівного курорту. Проте під час своєї першої медитації я так і не потрапив на курорт. Я сидів, зав’язавши ноги у вузол, як це роблять на фотографіях щасливі і здається завжди усміхнені люди. І в мене одразу почала боліти спина. А потім свербіла рука, бік, друга рука, плече, ніс… А потім щось на шиї. Тому моя перша медитація була короткою. 

У відеоінструкціях спокійним голосом нагадували, що потрібно лишатися нерухомим і не чіплятися за думки. Але ж дві хвилини тривають так довго… А від думки не думати ні про що, тільки ще більше думок про все на світі. Як тільки мозок розуміє, що потрібно побути в тиші та навмисно понудьгувати, він ще більше впадає в справжню паніку й змушує руку тягнутися до телефону.

Я сидів роздратований і думав: “Ну що за маячня!”. А ще один голос в моїй голові суперечив: “Стільки успішних людей рекомендують медитацію, це ніяк не може бути безглуздям”.

Медитація — це не про віру, а про розуміння природи розуму

Певний час я скептично ставився до медитацій і східної духовності. Мене відштовхувала ця тема і не розумів навіщо дивно сидіти, співати мантри, їсти руками, обмотуватися якимись ганчірками й ставити червону крапку на лоб. 

Беззаперечно медитація і духовність історично пов’язані зі Сходом. Вони є частиною релігійних практик. Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала. І це не про віру, а про розуміння природи розуму.

Медитація та Павло Вржещ
Але це не означає, що потрібно голити голову і ставати буддистом, щоб медитація працювала

Зараз в західному світі вже зрозуміли, що езотеричність і містичність відштовхує людей від практики медитації. Тому все частіше називають і просувають її як усвідомленість. Вона дозволяє не пірнати в потік тривожних думок і краще справлятися зі стресом. А також фокусувати увагу і використовувати емоції таким чином, щоб направити енергію на те, що зараз дійсно важливо. Це як обговорити проблему з кимось, хто вміє чітко розкласти й дати правильну пораду. А цей хтось — кожен сам для себе.

За останні кілька десятиліть з’явилася величезна кількість досліджень, що пояснюють чому так відбувається. Команда Стенфордського університету говорить про те, що в результаті медитації збільшується сіра речовина в області головного мозку, що відповідає за пам’ять, навчання і творчість. І зменшується сіра речовина в областях, що відповідають за турботу, тривогу і стрес.

Почати медитувати дуже непросто 

Як тільки я почав медитувати нічого не було зрозуміло й результат зовсім не відчувався. Проте я протримався близько десяти днів, коли помітив перший результат. І хоча десять днів думати про те, щоб не думати — це прямо зовсім не просто, але того варте. Лише потім приходить відчуття: “Ах ось воно що!”.

Сумніви щодо медитації виникають через одну головну причину — немає схожого досвіду для порівняння. Наприклад, футбол — це як біг, лише з м’ячем. Тому можливо оцінити свої та чужі успіхи в ньому. А медитація — унікальна і спрямована всередину. Тренер не може потрапити в голову, щоб направити та порадити. 

Спробуйте на початку навчання медитації постаратися не дуже старатися. Не намагайтеся працювати на результат і здати все на відмінно. Розслабтеся і залишайтесь посереднім учнем. Лінуйтеся!

У мене є готове рішення, яке допоможе розслабитись та розпочати 

Я назвав цей метод комбо-меню: необхідно читати книгу Дена Харіса “Покидьок у вашій голові” і, паралельно, медитувати під додаток Headspace.

Медитація та Павло Вржещ
“У мене є свій спосіб медитувати”

У своїй книзі Ден Харріс емоційно й іноді смішно описує переживання, які відчуває кожен на початку медитацій. Це допомагає зрозуміти, що все відбувається, як треба і подібно, як в інших на початку шляху. 

Автор книги — ведучий ABC News. І перш ніж почати медитувати, він став відомим завдяки непередбачуваній ситуації в прямому ефірі: через пристрасть до наркотиків його мозок “заглючило” — він почав говорити незв’язну нісенітницю вигаданою мовою. Цю програму дивились п’ять мільйонів осіб. 

А Headspace має не лише гарний дизайн, а й корисні відео-анімації з поясненнями для початківців. А автор медитацій Headspace Енді Паддікомб має надзвичайно мелодійний голос, який супроводжує протягом медитації. Енді дозволяє сидіти на зручному стільці, а не закручувати в вузол ноги на твердій підлозі. Він також запевняє, що 5-10 хвилин протягом дня цілком достатньо.

А нещодавно BetterMe. Meditation & Sleep відкрили безкоштовний доступ до уроків медитації на період карантину.

Читайте також: Інтервальне голодування: що це таке та яку користь приносить

Яку користь я помітив після медитацій

Іноді під час медитації підхоплюється творчий потік й ідеї приходять одна за одною. Я відслідковував, що під час регулярних медитацій частіше буваю у творчому настрої. А також я нарешті навчився засинати без перегляду двох серій серіалу на ніч.

Усвідомленість допомагає послабити голос его — саме ця частина змушує кожного думати, що весь світ обертається навколо нього. І замість того, щоб надати впевненості, егоїстичне “Я” постійно знецінює, що має. Спостерігати, як думки з’являються і ховаються в голові — це вже і є медитація. Згодом, спокій розуму стає глибшим.

Спробуйте помедитувати прямо зараз. Коли на часі багато тривоги, стресу, невизначеності — ефект від медитації буде найбільш помітним. Це немов таблетка аспірину — саме в той момент, коли болить голова.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі