Суспільство
Як один донор врятував життя одразу чотирьом українцям (ВІДЕО)
Родичі людини, яка напередодні померла від інсульту в 42 роки, дали згоду на використання її органів. Таким чином один донор посмертно врятував життя одразу чотирьом українцям, зокрема дружині захисника України.
Історії незламних українців розповідає ШоТам.
Тієї ночі лікарі встигли успішно пересадити серце, печінку, легені, нирку та підшлункову залозу. І вперше в історії в України, два з цих органів – одночасно тій самій людині.
Однією з пацієнток стала Олена Ткачук – медсестра та дружина воїна. З дитинства вона хворіла на діабет, а після народження дитини в неї відмовили ще й нирки.
«До того, поки не пішла на діаліз, вважала, що діабет – найгірше, що може бути. Але коли пішла на діаліз, зрозуміла, що нехай вже буде діабет, тільки б не було діалізу», – розповідає жінка.
Гемодіаліз – виснажлива процедура, яку мусять проходити люди з нирковою недостатністю. Єдиний вихід – пересадка нирок, а у випадку Олени ще й підшлункової залози. Але де знайти донора одразу двох органів? Шансів було дуже мало, та, певно, втрутилася доля.
42-річний чоловік помер від інсульту, і родина дозволила взяти його органи. Оперувати Олену взялися професіонали Лікарні святого Пантелеймона у Львові.
Уперше в Україні лікарі наважилися на одночасну пересадку двох органів. Операція тривала 9 годин: трансплантовані нирка та залоза запрацювали просто на столі. Весь цей час у лікарні чекав чоловік Олени – примчав прямо з фронту.
Дивіться відео: 13 операцій і критичний стан: медики центру «Незламні» врятували капітана ЗСУ
«Реально, це як вихід на бойове завдання. Коли ти хвилюєшся, але не хочеш цього показувати», – розповідає Юрій, чоловік Олени.
Операція пройшла успішно, на 11 добу Олену вже виписали – прямо в день її народження.
«У мене все добре, всі мої органи прижилися. Нирки, підшлункова – для мене це найкращий подарунок. Рада, що їду додому, хочу вже побачити рідних, близьких людей», – Олена Ткачук, реципієнтка.
«Вона постійно вимірює цукор і не коле інсулін. Нирка так само працює. Аналізи в неї просто, як у здорової людини», – каже завідувач Центру трансплантології Максим Овечко.
Утім, Олена не єдина, кого врятували органи того самого донора. Тієї ж ночі успішно пересадили легені чоловікові з Донеччини. Нову печінку отримав житель Закарпаття, а серце – львів’янин.
Сьогодні кожен українець за життя може дати згоду на посмертне використання своїх органів. Написати згоду можна в державній установі – Українському центрі транспланткоординації.
Щоб подати заяву потрібно всього 10 хвилин, і в будь-який момент її можна змінити або відкликати. Однак ваш дозвіл зможе у майбутньому врятувати від трьох до восьми людей.
Нагадаємо, хірурги Рівненської обласної лікарні імені Юрія Семенюка провели унікальну операцію пораненому захиснику. Ворожа куля зупинилася всередині артерії.
Також ми розповідали, що вперше з початку великої війни донорське серце доправили гелікоптером, використавши аеромедичну евакуацію. Це допомогло врятувати 15-річного підлітка.
Суспільство

Увечері 21 квітня мешканці Сумської області могли спостерігати рідкісне для України природне явище — полярне сяйво.
Про це повідомили в Сумському обласному центрі з гідрометеорології.
Полярне сяйво виникає внаслідок взаємодії заряджених частинок сонячного вітру з магнітним полем Землі. У результаті ці частинки потрапляють в атмосферу та збуджують молекули газів, що й спричиняє характерне світіння.
Такі явища зазвичай можна побачити в приполярних регіонах, однак під час сильної сонячної активності полярне сяйво іноді з’являється і на ширших географічних широтах, зокрема в північних областях України.
Читайте також: Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво



Нагадаємо, що UAnimals запустили власну платформу із лекціями задля допомоги тваринам.
Фото: Анастасія Братуха
Суспільство

Громадська організація UAnimals представила нову платформу «Балачка» — серію мінілекцій на різноманітні теми. Усі кошти з цього проєкту активісти використовуватимуть для допомоги тваринам.
Про це повідомили в UAnimals.
Що додали на платформу
На платформі вже доступні 14 лекцій з таких тем: креатив, бізнес, мистецтво, історія, сексуальна освіта, штучний інтелект, харчування, жестова мова для собак, керування часом, вивчення англійської тощо.
Тривалість лекцій — від 10 до 40 хвилин. Кожну доповнює бонусне відео з добіркою «Топ-5» від спікера.
До проєкту долучилися:
- підприємець Андрій Федорів;
- комік Василь Байдак;
- військовий та письменник Остап Українець;
- засновники гурту Tember Blanche;
- лікарі, експерти з ІТ, прав дитини та інші експерти.
Переглянути доступні лекції можна за посиланням. Для цього потрібно зробити благодійний внесок від 200 гривень. Після оплати лекцію можна буде переглянути в особистому кабінеті протягом трьох місяців.
Читайте також: У Чорнобильському заповіднику зафіксували рекордне стадо оленів шляхетних (ФОТО)
«Ми вирішили створити платформу, яка буде водночас корисною і людям, і тваринам. Лекторів обирали так, щоб охопити максимум різнопланових сфер, і саме тих, чиї “балачки” самі залюбки послухаємо. Більшість лекцій ніяк не стосуються теми тварин, але кожна з них – рятує тварин. Адже всі отримані гроші підуть на допомогу тваринам, постраждалим від війни», — зазначив засновник UAnimals Олександр Тодорчук.
Про UAnimals
Організація UAnimals з 2016 року пропагує гуманне ставлення до тварин і захищає їх від експлуатації та знущань. Після початку повномасштабного вторгнення UAnimals рятує домашніх, диких та свійських тварин від війни.
За цей час команда UAnimals вивезла з-під обстрілів близько 7 тисяч тварин, підтримала відбудову понад 24 притулків, роздала тисячу тонн корму та стерилізувала понад 43 тисяч безпритульних тварин. Наразі спільнота фонду налічує близько трьох тисяч волонтерів.
Нагадаємо, що прикордонники врятували лебедя, який заблукав біля позицій на Херсонщині (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: UAnimals
Суспільство

На позиціях Херсонського прикордонного загону військові допомогли лебедю, який збився з курсу. Птах потрапив у траншею та був дезорієнтованим і виснаженим.
Про це повідомили ДПСУ.
Прикордонники обережно дістали лебедя та переконалися, що він не має поранень. Після короткого відпочинку його перенесли до найближчої водойми.
Птахові вдалося відновити сили, а згодом він продовжив політ.
Читайте також: Українці біля «Вернадського» зафіксували рідкісну в Антарктиці єгипетську чаплю (ФОТО)
Нагадаємо, що український ветеран пробіг на протезі всі шість найбільших маратонів світу (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДПСУ