Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
donate shotam

Суспільство

Як молодь навчає літніх людей користуватися смартфонами. Історія проєкту ITbabushka

Опубліковано

Рік тому школярі однієї з київських шкіл взялися за розв’язання актуальної проблеми — навчити бабусь та дідусів усієї країни користуватися Viber, інтернетом, YouTube, онлайн-банкінгом та іншими зручностями сучасного світу. Відтак з’явилася платформа ITbabushka, де люди старшого покоління проходять онлайн-курси, щоби навчитися користуватися смартфонами.

У карантин пенсіонери опинилися в групі ризику, тому для них це можливість вирішувати свої справи онлайн, залишаючись вдома. Засновниця проєкту Вікторія Конащук розповіла, як бажання навчити своїх бабусь користуватися смартфоном стало поштовхом до створення курсів із цифрової грамотності.

Вікторія Конащук

Вікторія Конащук

студентка Університету Твенте, що в Нідерландах. Вивчає бізнес і IT. Дівчина родом із Миколаєва, переїхала до столиці та вже в Києві заснувала проєкт ITbabushka — онлайн-курси користування смартфонами для літніх людей.

Дводенний інтенсив для рідних бабусь

У мене є дві бабусі. На 8 Березня ми з батьками вирішили зробили їм сюрприз та подарували поїздку на двох в Австрію, місто Відень. Вони не часто бувають за кордоном і для них це був трохи шок. Вони, мабуть, місяць готувалися до цієї поїздки, а потім приїхали до нас у Київ. Обидві мої бабусі мешкають у Миколаєві. Отож залишалося два дні до їх літака. І тут я розумію, що вони не дуже добре користуються смартфоном.

Вони вміли телефонувати, так-сяк фотографувати та надсилати повідомлення. Потрібно було навчити їх багатьох речей: показати, як користуватися google-мапами, завантажити словники, щоби не загубилися та могли щось спитати в місцевих. Потім пояснювала, як робити відеовиклики у Viber, надсилати фото та відео та чому не можна фотографувати проти сонця.

Тоді ми сиділи два дні з телефонами в руках. І це ж не один раз потрібно пояснити. Бабусі можуть сказати, що все зрозуміли, проте коли просиш повторити, вони вже сумніваються, яку кнопку натиснути.

Вікторія Конащук. Придумала курси користування смартфонами для літніх людей ITbabushka

Врешті вони поїхали. З подорожі надсилали нам фото та відео — справлялися добре. Коли приїхали, кажуть: «Ми тут побачили на телефоні google maps, мізкували, що воно таке?». Хоча ми перед мандрівкою весь день розбиралися з цим сервісом. Що поробиш, просто не запам’ятали.

Так я зрозуміла, що це проблема не тільки моїх бабусь. Багато людей старшого віку не розуміють, як користуватися смартфоном. І вони просто бояться щось натиснути — «а раптом зламається».

Опитували літніх людей на вулиці

Через певний час я прийшла до своєї знайомої, з якою навчалася в одному класі. За рік до цього ми разом робили проєкт. Розповіла про ідею айті курсів для людей похилого віку. Кажу, що є проблема, потрібно якось її вирішувати. Так ми з нею почали розвивати проєкт. Важливо було дізнатися — чи дійсно багато людей не вміє користуватися смартфоном, чи це просто нам так здається.

Ми ходили по вулицях, підходили до літніх людей та запитували, чи цікаво їм було б навчатися, чи вміють вони користуватися смартфоном і чи є він у них взагалі. Через спілкування з аудиторією, зрозуміли, який формат буде найбільш зрозумілий. Виявилося, що це відео.

Одні бабусі та дідусі одразу казали, що хотіли б дізнатися про YouTube, або як вони можуть зберегти на телефон те, що побачили в інтернеті. Інші просто говорили: «я не знаю, як це зробити, але мені було б цікаво».

Читайте також: Як допомогти «стареньким»: 5 організацій, що піклуються про літніх людей

Потім ми робили онлайн-опитування серед студентів, школярів з інших шкіл. Просили молодь опитати своїх бабусь та дідусів. Були цікаві відповіді, які нас здивували. Наприклад, у формі зазначалося, що людині було б цікаво навчитися користуватися Google Диском. Ми б ніколи не подумали, що бабусям дійсно хотілося б зрозуміти, що це таке та як із ним працювати.

Перші уроки, карантин та реформована команда

Після того, як зібрали дані, почався розвиток ідеї та перші відео, які ми знімали на телефон. Ми довго шукали людину, яка б спокійно себе почувала перед камерою, не боялася й жести якої виглядали б природно. Врешті, до нас приєдналася третя учасниця Ярослава, яка стала обличчям наших курсів.

Згодом долучилася четверта дівчина, також Віка, яка складала конспекти уроків.

Ми отримали фінансування та менторську підтримку від програми UPSHIFT, щоби запустити платний курс лекцій. На виграні кошти закупили камеру, мікрофон, інше необхідне обладнання для якісного знімання відеоуроків. Також нам надали можливість записувати лекції в Хаб «Lift99 Kyiv Hub». Два місяці знімкували все там у гарних локаціях.

ITbabushka
Початковий склад команди проєкту ITbabushka. Зліва направо: Віка Терещенко, Яся Будяківська, Віка Тоцька

Але потім почався карантин, тому решту матеріалу знімали вже вдома. Проте декілька уроків усе ж не встигли відзняти, адже на початку вересня я поїхала за кордон на навчання, а дівчата сказали, що дознімають самостійно.

Так ми підтримували зв’язок із командою дистанційно в Zoom. Згодом почалося ЗНО, вступна кампанія, тому дівчата, які навчалися у випускному класі, покинули проєкт через брак часу. Уже тут, під час навчання у Твенте, знайшлися ще два хлопці, які захотіли допомогти зі зніманням та просуванням. Один із них мешкає в Києві. Тобто зараз це вже реформована команда з трьох людей.

Чому навчають та як старенькі знаходять айті-курси

Ми навчаємо літніх людей, проте таргетуємо рекламу на їх дітей та онуків. Тому що останні можуть показати, наприклад, як стареньким зробити акаунт на платформі ITbabushka. Щоби бабусі могли одразу перейти до уроків.

Пробний курс складається з п’яти безоплатних уроків тривалістю п’ять-десять хвилин. У першому відео пояснюємо, як користуватися нашим сайтом, на який стареньких завели їх онуки чи діти. А також показуємо, як додати ярлик на робочий стіл смартфону, щоби в один клік переходити на платформу. Якщо людині сподобалося, вона може пройти базовий платний курс, починаючи із шостого уроку. Його вартість становить 299 грн. Це 12 нових лекцій плюс уроки з нульового курсу.

ITbabushka для стареньких
Нульовий курс складається з 5 коротких уроків. В них пояснюється, як користуватися сайтом, пошуком в інтернеті, «Play Маркетом» та іншими функціями смартфону

Перший урок переглянули 700 відвідувачів. У наступних — кількість переглядів зменшуються. У нас це просто відео, до яких можна повернутися скільки завгодно разів, тому кожний охочий проходить навчання в зручному для себе темпі. Моїм бабусям важливо переглянути декілька разів, аби точно зрозуміти та запам’ятати, що там казали.

Лекції короткі, проте насичені. Для зручності зробили конспекти до кожного відео. Нам відомо, що часто старенькі просять дітей чи онуків роздрукувати документ. Їм зрозуміліше та комфортніше, коли інформація є перед очима. Друкуємо для них великим шрифтом і прописуємо основні пункти або послідовність дій. Відтак можна передивлятися уроки та повертатися до конспектів.

Чому довелося перезняти курс

Ми збираємо відгуки та цікавимося, чи подобається викладення матеріалу, що хотілося б покращити, чи не складний у користуванні сайт. Я його створювала в конструкторі сайтів Wix, тому для мене та команди там усе зрозуміло, а для тих, хто на ньому вперше — не дуже. Прислухаємось до побажань і редагуємо сайт у разі потреби.

Читайте також: Створила сайт у 60 років! Як бабуся в Івано-Франківську робить з пенсіонерів фрілансерів

Минулої зими, здається, ми відзняли базовий курс, запустили його на ITbabushka та раділи цій події. Але потім нам почали писати користувачі, що інформація викладається дуже швидко та вони не встигають за матеріалом. Якби ми зменшили трохи швидкість, то відео виглядало б негарно. Фрази виходили б затягнуті. Тоді вирішили видалити всі попередні уроки та перезняти заново — у повільному темпі з тривалими паузами, щоби можна було все зрозуміти.

OLX, онлайн-платежі та сумніви

Зараз ми працюємо над просунутим курсом, який складатиметься з попередніх: нульового та базового плюс 12 нових уроків. Там розповідатимемо про те, як замовляти онлайн у супермаркетах, користуватися сервісами, наприклад, OLX. Мені нещодавно телефонували та просили опублікувати оголошення на OLX. Я відповіла, що можу допомогти, але давайте краще вчитися. Вони такі: «Так, ми хочемо навчатися, розкажіть як?».

Проєкт ITbabushka
Дівчата записувати лекції в хабі «Lift99 Kyiv Hub», а в карантин — вдома

Насправді ми сумнівалися, чи робити урок про покупки онлайн, адже під час здійснення онлайн-замовлення бабусі можуть не дуже себе комфортно почувати. Вони побоюються, що гроші підуть кудись не туди та думають «ой хоч би не вкрали».

Спочатку думали відмовитися від ідеї онлай-оплат взагалі, але виявилося, що це цікаво нашій аудиторії. Так, багато хто боїться, але все ж такі запити приходили. Тим паче зараз карантин і ми подумали, що це актуально — замовляти онлайн. Люди поважного віку в групі ризику, тому вирішили зробити так, щоби вони все могли замовити та оплатити дистанційно.

Бот та спільнота для бабусь

Під час навчання в літніх людей виникає чимало питань. Плануємо зробити бота-помічника на сайті ITbabushka, який відповідатиме на їх питання. Також хочемо створити спільноту бабусь, щоб у них була одна бесіда в Viber. Тоді вони зможуть обмінюватися досвідом та допомагати один одному під час навчання. Гадаємо, для них це буде цікаво. Навіть ті ж листівки буде кому надіслати.

Суспільство

Мережу підірвало відео позашляховика з Харкова, що хвацько штурмує бездоріжжя

Опубліковано

У мережі з’явилося відео з незвичайним позашляховиком ZAZ-Monster, який легко штурмує весняне бездоріжжя.

Це гібрид з кузовом від 30-річного ЗАЗ-968М і ходової від УАЗ-469. Авто всього за два місяці виготовили автомайстер з Харкова Антон та його друг Андрій.

Читайте такожПро мерів, комуналку та безхатченків. Як книга «У міста є я!» допоможе дітям стати відповідальними мешканцями

Читайте також: Схожий на «Гелік»: показали дизайн українського позашляховика нового покоління (ФОТО)

Нагадаємо, мешканець Тернопільщини “з нуля” сконструював український позашляховик.

Також полтавчанин створив копію електричного пікапа Tesla.

Окрім того, українець стару «Волгу» перетворив в гоночний пікап.

Як ми повідомляли раніше, на Закарпатті майстер відреставрував ретроавто BMW-321.

Головне фото: OFFROAD CONTROL LIVE.

Читати далі

Суспільство

Українські митці об’єдналися заради порятунку маленького видавництва (ВІДЕО)

Опубліковано

Митці об’єднались аби підтримати українські мальописи.

UA Comix – видавництво, що створює комікси українською про українських героїв.

І доводить – мальописи не тільки для дітей!

Вони випускають трилери і класичну літературу.

Проте локдаун дуже ускладнив життя маленького видавництва.

Оренда, податки й зарплатня працівників – а продажі впали.

Читайте також«Тіло бачимо руками». Як незрячі масажистки «Очі Тари» допомагають жінкам долати стрес

UAComix так важко, що вони подумали закриватись.

Але небайдужі художники запустили флешмоб.

Вони продають свої роботи з хештегом #благодійнийаукціонUaComix.

А кошти йдуть на підтримання UAComix та їхньої крамнички.

Допоможіть і ви Львівському видавництву.

Нагадаємо, меценати обладнали три лікарні на Волині автоматичними дезінфекційними станціями Saner.

Як ми повідомляли раніше, українці зібрали 65 тис. грн на підтримку дисидента Миколи Матусевича.

Читати далі

Суспільство

Українська компанія збирає ожину в теплиці 4 рази на рік

Опубліковано

Київська компанія Green Garden Group вирощує ожину в теплиці на аеропоніці. Це дає можливість потроїти щільність висаджування рослин, і вирощувати їх круглий рік, збираючи 4 урожаї на день.

Про це пише agrotimes.ua.

Керівник підприємства Вадим Цируль розповів, що підприємство має готове рішення з вирощування ожини методом аеропоніки.

Підприємство саме виробляє теплиці, обладнання та програмне забезпечення, випробувало сорти. Із 10 випробуваних ремонтантних сортів найкраще себе показали два – Блекджем та Фрідом.

Читайте такожФлейти для медитації: як майстер з України підкорив своїми виробами Європу та Тибет

Компанія має теплицю з малиною в селі Фасова під Києвом. Теплицю площею 500 кв. м обслуговує всього 2 людини. Взимку вона потребує опалення потужністю 20 кВт та досвічування – 7 кВт. Кліматом та живленням опікується автоматика.

Фото: facebook.com/GGGUkraine

Теплиця з усім обладнанням коштує $100 тис. Окуповується на 4-ий рік.

Нагадаємо, під Дніпром висаджують великий грушевий сад.

Також в Умані почали вирощувати фіолетові томати.

Як ми повідомляли раніше, «Дунайський аграрій» починає вирощувати органічні лаванду та лікарські трави.

Головне фото: agrotimes.ua.

Читати далі