Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як молодь навчає літніх людей користуватися смартфонами. Історія проєкту ITbabushka

Опубліковано

Рік тому школярі однієї з київських шкіл взялися за розв’язання актуальної проблеми — навчити бабусь та дідусів усієї країни користуватися Viber, інтернетом, YouTube, онлайн-банкінгом та іншими зручностями сучасного світу. Відтак з’явилася платформа ITbabushka, де люди старшого покоління проходять онлайн-курси, щоби навчитися користуватися смартфонами.

У карантин пенсіонери опинилися в групі ризику, тому для них це можливість вирішувати свої справи онлайн, залишаючись вдома. Засновниця проєкту Вікторія Конащук розповіла, як бажання навчити своїх бабусь користуватися смартфоном стало поштовхом до створення курсів із цифрової грамотності.

Вікторія Конащук

Вікторія Конащук

студентка Університету Твенте, що в Нідерландах. Вивчає бізнес і IT. Дівчина родом із Миколаєва, переїхала до столиці та вже в Києві заснувала проєкт ITbabushka — онлайн-курси користування смартфонами для літніх людей.

Дводенний інтенсив для рідних бабусь

У мене є дві бабусі. На 8 Березня ми з батьками вирішили зробили їм сюрприз та подарували поїздку на двох в Австрію, місто Відень. Вони не часто бувають за кордоном і для них це був трохи шок. Вони, мабуть, місяць готувалися до цієї поїздки, а потім приїхали до нас у Київ. Обидві мої бабусі мешкають у Миколаєві. Отож залишалося два дні до їх літака. І тут я розумію, що вони не дуже добре користуються смартфоном.

Вони вміли телефонувати, так-сяк фотографувати та надсилати повідомлення. Потрібно було навчити їх багатьох речей: показати, як користуватися google-мапами, завантажити словники, щоби не загубилися та могли щось спитати в місцевих. Потім пояснювала, як робити відеовиклики у Viber, надсилати фото та відео та чому не можна фотографувати проти сонця.

Тоді ми сиділи два дні з телефонами в руках. І це ж не один раз потрібно пояснити. Бабусі можуть сказати, що все зрозуміли, проте коли просиш повторити, вони вже сумніваються, яку кнопку натиснути.

Вікторія Конащук. Придумала курси користування смартфонами для літніх людей ITbabushka

Врешті вони поїхали. З подорожі надсилали нам фото та відео — справлялися добре. Коли приїхали, кажуть: «Ми тут побачили на телефоні google maps, мізкували, що воно таке?». Хоча ми перед мандрівкою весь день розбиралися з цим сервісом. Що поробиш, просто не запам’ятали.

Так я зрозуміла, що це проблема не тільки моїх бабусь. Багато людей старшого віку не розуміють, як користуватися смартфоном. І вони просто бояться щось натиснути — «а раптом зламається».

Опитували літніх людей на вулиці

Через певний час я прийшла до своєї знайомої, з якою навчалася в одному класі. За рік до цього ми разом робили проєкт. Розповіла про ідею айті курсів для людей похилого віку. Кажу, що є проблема, потрібно якось її вирішувати. Так ми з нею почали розвивати проєкт. Важливо було дізнатися — чи дійсно багато людей не вміє користуватися смартфоном, чи це просто нам так здається.

Ми ходили по вулицях, підходили до літніх людей та запитували, чи цікаво їм було б навчатися, чи вміють вони користуватися смартфоном і чи є він у них взагалі. Через спілкування з аудиторією, зрозуміли, який формат буде найбільш зрозумілий. Виявилося, що це відео.

Одні бабусі та дідусі одразу казали, що хотіли б дізнатися про YouTube, або як вони можуть зберегти на телефон те, що побачили в інтернеті. Інші просто говорили: «я не знаю, як це зробити, але мені було б цікаво».

Читайте також: Як допомогти «стареньким»: 5 організацій, що піклуються про літніх людей

Потім ми робили онлайн-опитування серед студентів, школярів з інших шкіл. Просили молодь опитати своїх бабусь та дідусів. Були цікаві відповіді, які нас здивували. Наприклад, у формі зазначалося, що людині було б цікаво навчитися користуватися Google Диском. Ми б ніколи не подумали, що бабусям дійсно хотілося б зрозуміти, що це таке та як із ним працювати.

Перші уроки, карантин та реформована команда

Після того, як зібрали дані, почався розвиток ідеї та перші відео, які ми знімали на телефон. Ми довго шукали людину, яка б спокійно себе почувала перед камерою, не боялася й жести якої виглядали б природно. Врешті, до нас приєдналася третя учасниця Ярослава, яка стала обличчям наших курсів.

Згодом долучилася четверта дівчина, також Віка, яка складала конспекти уроків.

Ми отримали фінансування та менторську підтримку від програми UPSHIFT, щоби запустити платний курс лекцій. На виграні кошти закупили камеру, мікрофон, інше необхідне обладнання для якісного знімання відеоуроків. Також нам надали можливість записувати лекції в Хаб «Lift99 Kyiv Hub». Два місяці знімкували все там у гарних локаціях.

ITbabushka
Початковий склад команди проєкту ITbabushka. Зліва направо: Віка Терещенко, Яся Будяківська, Віка Тоцька

Але потім почався карантин, тому решту матеріалу знімали вже вдома. Проте декілька уроків усе ж не встигли відзняти, адже на початку вересня я поїхала за кордон на навчання, а дівчата сказали, що дознімають самостійно.

Так ми підтримували зв’язок із командою дистанційно в Zoom. Згодом почалося ЗНО, вступна кампанія, тому дівчата, які навчалися у випускному класі, покинули проєкт через брак часу. Уже тут, під час навчання у Твенте, знайшлися ще два хлопці, які захотіли допомогти зі зніманням та просуванням. Один із них мешкає в Києві. Тобто зараз це вже реформована команда з трьох людей.

Чому навчають та як старенькі знаходять айті-курси

Ми навчаємо літніх людей, проте таргетуємо рекламу на їх дітей та онуків. Тому що останні можуть показати, наприклад, як стареньким зробити акаунт на платформі ITbabushka. Щоби бабусі могли одразу перейти до уроків.

Пробний курс складається з п’яти безоплатних уроків тривалістю п’ять-десять хвилин. У першому відео пояснюємо, як користуватися нашим сайтом, на який стареньких завели їх онуки чи діти. А також показуємо, як додати ярлик на робочий стіл смартфону, щоби в один клік переходити на платформу. Якщо людині сподобалося, вона може пройти базовий платний курс, починаючи із шостого уроку. Його вартість становить 299 грн. Це 12 нових лекцій плюс уроки з нульового курсу.

ITbabushka для стареньких
Нульовий курс складається з 5 коротких уроків. В них пояснюється, як користуватися сайтом, пошуком в інтернеті, «Play Маркетом» та іншими функціями смартфону

Перший урок переглянули 700 відвідувачів. У наступних — кількість переглядів зменшуються. У нас це просто відео, до яких можна повернутися скільки завгодно разів, тому кожний охочий проходить навчання в зручному для себе темпі. Моїм бабусям важливо переглянути декілька разів, аби точно зрозуміти та запам’ятати, що там казали.

Лекції короткі, проте насичені. Для зручності зробили конспекти до кожного відео. Нам відомо, що часто старенькі просять дітей чи онуків роздрукувати документ. Їм зрозуміліше та комфортніше, коли інформація є перед очима. Друкуємо для них великим шрифтом і прописуємо основні пункти або послідовність дій. Відтак можна передивлятися уроки та повертатися до конспектів.

Чому довелося перезняти курс

Ми збираємо відгуки та цікавимося, чи подобається викладення матеріалу, що хотілося б покращити, чи не складний у користуванні сайт. Я його створювала в конструкторі сайтів Wix, тому для мене та команди там усе зрозуміло, а для тих, хто на ньому вперше — не дуже. Прислухаємось до побажань і редагуємо сайт у разі потреби.

Читайте також: Створила сайт у 60 років! Як бабуся в Івано-Франківську робить з пенсіонерів фрілансерів

Минулої зими, здається, ми відзняли базовий курс, запустили його на ITbabushka та раділи цій події. Але потім нам почали писати користувачі, що інформація викладається дуже швидко та вони не встигають за матеріалом. Якби ми зменшили трохи швидкість, то відео виглядало б негарно. Фрази виходили б затягнуті. Тоді вирішили видалити всі попередні уроки та перезняти заново — у повільному темпі з тривалими паузами, щоби можна було все зрозуміти.

OLX, онлайн-платежі та сумніви

Зараз ми працюємо над просунутим курсом, який складатиметься з попередніх: нульового та базового плюс 12 нових уроків. Там розповідатимемо про те, як замовляти онлайн у супермаркетах, користуватися сервісами, наприклад, OLX. Мені нещодавно телефонували та просили опублікувати оголошення на OLX. Я відповіла, що можу допомогти, але давайте краще вчитися. Вони такі: «Так, ми хочемо навчатися, розкажіть як?».

Проєкт ITbabushka
Дівчата записувати лекції в хабі «Lift99 Kyiv Hub», а в карантин — вдома

Насправді ми сумнівалися, чи робити урок про покупки онлайн, адже під час здійснення онлайн-замовлення бабусі можуть не дуже себе комфортно почувати. Вони побоюються, що гроші підуть кудись не туди та думають «ой хоч би не вкрали».

Спочатку думали відмовитися від ідеї онлай-оплат взагалі, але виявилося, що це цікаво нашій аудиторії. Так, багато хто боїться, але все ж такі запити приходили. Тим паче зараз карантин і ми подумали, що це актуально — замовляти онлайн. Люди поважного віку в групі ризику, тому вирішили зробити так, щоби вони все могли замовити та оплатити дистанційно.

Бот та спільнота для бабусь

Під час навчання в літніх людей виникає чимало питань. Плануємо зробити бота-помічника на сайті ITbabushka, який відповідатиме на їх питання. Також хочемо створити спільноту бабусь, щоб у них була одна бесіда в Viber. Тоді вони зможуть обмінюватися досвідом та допомагати один одному під час навчання. Гадаємо, для них це буде цікаво. Навіть ті ж листівки буде кому надіслати.

Суспільство

Пошта Албанії випустила поштову марку, присвячену Україні

Опубліковано

Пошта Албанії представила нову марку, присвячену Україні, що має назву «Україна: Багатство і краса віків».

Про це повідомила віцепрем’єрка Албанії Белінда Баллуку у соціальній мережі.

Зазначається, що це стало важливою подією до саміту, приуроченого до України, який відбудеться сьогодні в столиці країни – Тирані.

«У цей особливий день саміту України, Албанська пошта презентує поштову марку, щоб висловити підтримку боротьби за захист цивільного населення. Марка “УКРАЇНА: Багатство і краса віків” відзначає багатогранність і витонченість української культури, яка протягом понад 1500 років залишається невичерпним джерелом натхнення», — написала посадовиця.

Дивіться відеоНайдружніша громада на Запоріжжі стала гуманітарним центром для переселенців

 У столиці Албанії — Тирані — сьогодні пройде саміт «Україна – Південно-Східна Європа», співорганізаторами якого є президент Зеленський і прем’єр-міністр Албанії Еді Рама. У заході очікується участь 13-ти лідерів держав. Президента Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, імовірно, звернеться до учасників онлайн.

Нагадаємо, у 2022 році Албанія відкрила перше посольство в Україні.

Раніше Україна отримала від Албанії €1 млн грантової допомоги.

Фото: Белінда Баллуку/фейсбук.

Читати далі

Суспільство

Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

«Ми були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів», – ділиться мама 8-річного Всеволода. Такий досвід негативно вплинув на психіку дитини: хлопчик перестав комунікувати з людьми, почав погано їсти та спати. Допомогу для нього батьки знайшли в інклюзивному центрі в Бучі, що на Київщині.

Під час воєнного стану в Україні відновили свою роботу більшість інклюзивно-ресурсних центрів. Там з дітьми працюють фахівці, які визначають, як на малечу вплинули травми, та знаходять шляхи для відновлення. Бучанський досвід інклюзивної освіти під час війни – у матеріалі ШоТам.

Інклюзивної освіти потребують понад 50 тисяч дітей

Попри воєнний стан, в Україні продовжують працювати спеціальні заклади освіти й інклюзивні класи. За інформацією Міносвіти, нині працюють понад 6 тисяч інклюзивних груп у дитсадках і 29,3 тисячі класів у школах, а також 690 інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ).

З 2022 року в таких закладах фахівці можуть проводити комплексну оцінку дітей, які отримали психологічні травми, та в разі потреби надавати їм психолого-педагогічний супровід під час навчання.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Дитина займається у Бучанському інклюзивному центрі. Фото: ШоТам

За останні п’ять років кількість учнів, які мають особливі освітні потреби, зросла більш ніж удвічі. На кінець 2023 року особливі освітні потреби мали 11 тисяч дітей у садках,  40 тисяч школярів, а також 7 тисяч діток різного віку, які перебували на обліку в ІРЦ.

Війна не відкинула інклюзію на задній план

Один із закладів, який нині, в умовах війни, продовжує роботу з дітками, які мають особливі освітні потреби – Бучанський ліцей №3. Там навчаються ті, хто мають інтелектуальні, навчальні чи мовленнєві труднощі.

Зі школярами в класі працюють асистенти вчителя. Також для них організовують додаткові заняття: корекційні й розвиткові. У школі є практичний психолог, логопед і дефектолог, які працюють з дітьми.

інклюзивна освіта, Бучанський ліцей №3
Будівля Бучанського ліцею №3. Фото: ШоТам

Заступниця директорки Наталія Харченко розповідає, що на базі ліцею є «ресурсна кімната» – спеціально облаштоване приміщення, де проводять групові психолого-педагогічні заняття для діток з особливими освітніми потребами. Її постійно поповнюють корисними матеріалами, які потрібні для занять.

«На базі ліцею громада відкрила інклюзивно-ресурсний центр, на обліку в якому перебувають приблизно 600 дітей. Він ставить за мету надати право діткам з особливими освітніми потребами здобути якісну освіту», – каже директорка закладу Альона Комінко. Тут проводять комплексну оцінку, яка визначає освітні потреби дитини, а також надають рекомендації для закладів освіти щодо супроводу такої дитини на інклюзії надалі в її навчанні.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Дитина грається у Бучанському інклюзивному центрі. Фото: ШоТам

«Основна наша мета – якомога більшою мірою сприяти соціалізації й адаптації дітей у суспільстві й навчальних закладах, зокрема», – розповіла директорка центру.

Замкнувся в собі й перестав говорити

Чимало дітей внаслідок війни зазнали травм, що вплинули на їхнє життя, зокрема, й на освітній процес. «Ми чуємо від батьків про «відкат» у розвитку дітей, погіршення їхнього стану, – каже Альона Комінко. – Це ті виклики, які фахівці центру приймають щодня».

Вплив війни відчула на собі, зокрема, родина Костяченків. Стан здоровʼя Всеволода з початком повномасштабної війни дуже погіршився. Як каже мама хлопчика Олена, він став більш замкнутим, роздратованим, перестав комунікувати з іншими та будь-що робити. Всеволод погано їв і спав. 

«Ми родиною виїхали з Маріуполя: були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів. Нам вдалося виїхати, ніхто не постраждав фізично, але всі дуже постраждали морально. У дитини залишилося все, що вона мала – іграшки, друзі – в окупованому Маріуполі», – ділиться Олена.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Ресурсна кімната у Бучанському інклюзивному центрі. Фото: ШоТам

Впоратися з цим самотужки батьки не змогли, тому звернулися по допомогу до фахівців. Зараз Всеволод за порадою психіатра має індивідуальне навчання, тобто вчителі приходять до нього додому проводити уроки. Також він відвідує інклюзивний центр, який уже допоміг хлопчику знову заговорити з іншими. Його мама ділиться, що Всеволод усе частіше почав перемикатися з думок про минуле на те, де він зараз і що має. Улюблені дні тижня Всеволода – вівторок і пʼятниця, бо саме тоді хлопчик приходить у свій улюблений центр.

Дбати про себе потрібно й дітям, і дорослим

«Через війну серед дітей почастішали випадки заїкань, погіршилася памʼять, зросла тривожність», – ділиться шкільна психологиня Ольга Ващенко. Каже, це почалося після переходу дітей на дистанційне навчання. Вдома з батьками такі діти можуть розмовляти й поводитися нормально, та щойно буде потреба виступити перед усім класом і вчителем, зʼявляться проблеми, яких раніше не було.

Ольга Ващенко
Дитяча психологиня Бучанського ліцею №3 Ольга Ващенко. Фото: ШоТам

Психологиня радить батькам дітей, які повертаються на навчання після травм, обовʼязково поговорити на тему безпеки, щоб школярі не боялися. Діткам, зокрема, слід розповісти, що в навчальному закладі є укриття, куди можна буде спуститися на випадок повітряної тривоги. Якщо страх не зникає, то варто відвести дитину до психолога.

А ще батькам варто стежити за власним психологічним станом. Згідно з результатами дослідження, опублікованого в Американському журналі психіатрії, ризики тривожних розладів, депресії та вживання психоактивних речовин були вищими в дітей тих батьків, які мали депресію, ніж у дітей тих батьків, які жили без депресії.

Альона Комінко
Директорка Бучанського інклюзивного центру Альона Комінко. Фото: ШоТам

Про це каже й директорка Бучанського інклюзивного центру Альона Комінко. Вона переконана: розвиток дітей насамперед залежить від внутрішньої стабільності дорослих, які перебувають поруч з ними. Тому дуже важливо, щоб батьки турбувалися й про себе та не боялися в разі потреби звернутися по психологічну допомогу.

інклюзивна освіта, Бучанський ІРЦ
Діти граються у дворі Бучанського інклюзивного центру. Фото: ШоТам

Щоб дорослі могли краще допомагати дітям, UNDP організувала тренінг з сенсорної інтеграції. 44 особи, серед яких фахівці ресурсних центрів, психологи, педагоги, логопеди та батьки дітей, які отримали травми та порушення внаслідок війни в Україні отримали нові знання як працювати та спілкуватися з такими дітками. 

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили пілотний проєкт зубопротезування ветеранів

Опубліковано

Уряд запустив пілотний проєкт щодо зубопротезування ветеранів.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Зазначається, що учасники бойових дій, люди з інвалідністю внаслідок війни та інші категорії військовослужбовців зможуть безкоштовно отримати ці послуги в лікарнях, незалежно від їхньої форми власності.

Держава компенсує медзакладам витрати на лікування через Національну службу здоров’я України.

Загалом планують спрямувати на цю програму 750 млн грн, які вже закладені в державному бюджеті.

Читайте також: «Наші клієнти – люди з титановим стрижнем». Стоматолог з Краматорська перевіз свою клініку до Чернівців

Читайте також: «Військові теж бояться стоматологів». Як лікар з Одещини Анатолій Стодола рятує зуби українських бійців на передовій

Нагадаємо, у Львові подружжя стоматологів безкоштовно лікує зуби захисникам.

Фото: Урядовий портал.

Читати далі