Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як громада може вплинути на стан доріг: детальна інструкція

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Інформацією про поганий стан наших автошляхів вже важко когось здивувати. І хоча в останні роки було відремонтовано більше доріг, ніж будь-коли, роботи вистачить ще на багато років вперед, йдеться у матеріалі ГО “Трипільський край”.

Для громадян це питання є дуже чутливим, адже стосується якості життя кожного. Саме тому дуже часто обурення станом доріг виливається в пости в соцмережах, але зазвичай цими постами все і закінчується.

Чи може громадськість реально вплинути на стан доріг? 

Так, звичайно!

На кожному етапі, від планування до експлуатації доріг, кожен може впливати на їх якість. Як саме – розглянемо детальніше.

Для початку, потрібно знати етапи життєвого циклу дороги. Для більш простого розуміння ми їх узагальнимо в кілька основних етапів

      1. Планування

На цьому етапі визначається, які саме ділянки  дороги потребують ремонту та який вид ремонту (капітальний, середній поточний) потрібно робити.

      2. Закупівля робіт або послуг

На цьому етапі замовник обирає виконавця робіт. Якщо виконавець обраний на прозорому конкурсі, а не серед «кумів-сватів», то якість його робіт буде, вочевидь, більш високою, ніж у нефахової фіктивної фірми.

      3. Виконання робіт

Дотримання підрядником існуючих норм та технології ремонту доріг є запорукою якості. Зокрема, виконання таких робіт лише за сприятливих погодних умов.

       4. Експлуатація дороги

Цей етап можна поділити ще на 2: коли триває гарантійний термін і виконавець робіт усуває всі недоліки за власний рахунок, та після його закінчення – коли дрібний ремонт виконується вже повторно за гроші платників податків. Своєчасне виявлення недоліків та їх усунення до того, як вони перетворяться на величезні вибоїни  — ось що найважливіше на цьому етапі.

Цикл повторюється після того, як дрібного ремонту вже недостатньо для підтримання задовільного технічного стану дороги.

Важливо розуміти, що громадськість може впливати на кожному з етапів життєвого циклу. При чому, лише етап закупівлі робіт потребує спеціальних знань та навичок для впливу громадськості. На інших етапах важливим є лише бажання впливати та контролювати те, як використовуються наші податки.

Що може зробити кожен?

Як саме пересічний громадянин  може впливати на якість доріг:

      1. Планування

На цьому етапі громада може вплинути на те, які саме ділянки доріг потрібно включити до плану ремонтів на наступний рік.

Що потрібно знати?

Найголовніше – розуміти, хто саме відповідає за конкретну дорогу. Кому саме вона належить та як вона називається. Дізнатись про це можна в органів місцевого самоврядування.

Що саме робити та як вплинути?

Написати звернення, у якому якомога точніше вказати, яка саме ділянка дороги потребує ремонту з зазначенням переліку недоліків на дорозі. Бажано додати до звернення фото.

Який має бути результат?

Результатом таких дій повинно бути включення зазначеної у зверненні ділянки дороги до плану ремонтних робіт або, у разі виявлення аварійно небезпечних вибоїн (понад 4 см глибиною), – їх усунення протягом 3-х робочих днів з моменту отримання звернення. 

Важливо! Усунення вибоїн та включення до плану робіт можливо лише за умови правильного визначення ділянки дороги у зверненні та конкретного зазначення ділянки. Як це зробити можна подивитись тут: Посилання

         2. Закупівля

Що потрібно знати?

Цей етап, справді, потребує особливих навичок для моніторингу. На цьому етапі ми можемо побачити, чи дійсно прозоро визначений виконавець послуг.

Що саме робити та як вплинути?

Про підозри щодо непрозорої закупівлі ви можете повідомити на портал Дозорро, залишивши свій відгук на закупівлю і вже професійні фахівці з моніторингу закупівель розглянуть ваші зауваження і, у разі потреби, звернуться до замовника або до контролюючих органів.

Який має бути результат?

Результатом, у разі виявлення  порушень у закупівлі, має бути їх усунення замовником.

      3. Виконання робіт

Що потрібно знати?

Улаштування асфальтобетонного покриття не може відбуватись у калюжі або в снігу.

 Що саме робити та як вплинути?

На цьому етапі громада може повідомити замовника робіт, якщо бачить, що підрядник виконує роботи за невідповідних погодних умов.

Який має бути результат?

Результатом таких дій має бути негайне припинення робіт та їх поновлення вже за сприятливих погодних умов.

       4. Експлуатація дороги

Що потрібно знати?

Хто є балансоутримувачем дороги. Також важливо знати, що на дорогах місцевого значення не може їздити великий вантажний транспорт (понад 20 тон).

Що саме робити та як вплинути?

Громадськість може повідомити про недоліки на дорозі  – власнику дороги, а про несанкціонований рух – до національної поліції, укртрансбезпеки та/або утримувача дороги.

Який має бути результат?

При повідомленні про виявлені недоліки, вони мають бути усунені або має бути запланований ремонт ділянки на майбутній.

При повідомленні про несанкціонований рух великого вантажного транспорту можливе встановлення мобільного зважувального пункту або, у разі потреби, зміна організації дорожнього руху та припинення руху великого вантажного транспорту по зазначеній у зверненні дорозі.

Як бачимо, громада дійсно має можливість та дієві інструменти впливу на якість доріг. Так, є багато проблем, на які громада не може вплинути і найголовніша серед них – нестача коштів. Але так само очевидно, що жалітись на вибоїни на дорогах один одному та писати про ями у соціальних мережах не є ефективним вирішенням проблеми. Тому давайте не жалітись, а впливати! Об’єднуватись та контролювати стан доріг, повідомляти про вибоїни та тріщини на дорогах, допомагати складати плани ремонтів та інформувати державні органи про несанкціонований рух великого вантажного транспорту на дорогах місцевого значення.

Цей матеріал став можливими завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього допису є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Підтримай ШоТам

Суспільство

Популяризація читання: в Одесі суддя зобов’язав засудженого прочитати Шевченка і Марка Твена

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Суддя Малиновського районного суду Одеси засудив 23-річного хлопця до року умовно та зобов’язав прочитати кілька художніх творів.

На це звернув увагу блогер Олександр Рудоманов і написав у фейсбуці.

У мережі новина викликала бухливу реакцію. За вироком від 20.10.2021 у справі крадіжки, засуджений має прочитати:

  • «Пригоди Тома Соєра» Марка Твена;
  • роман «Пригоди Гекльберрі Фінна» Марка Твена;
  • роман «Біле Ікло» Джека Лондона;
  • вірш Тараса Шевченка «Минають дні, минають ночі …».

Як стало відомо із вироку, у січні 2021 року 23-річний засуджений із товаришем викрали дві магнітоли з автомобілів. Коли їх помітили охоронці, покинули магнітоли і втекли. Потім повернулися до автомобілів, щоб забрати викрадене, але там їх затримали поліцейські.

Як йдеться у вироку, читання цих творів для обвинувачених буде стимулом для мислення і пізнання світу у вимірі без вчинення суспільно шкідливих дій.

Читайте також: Гонзо-література, війна та книги для дітей. Історія письменника та ветерана Валерія Пузіка

«Твори визначені судом і які відносять до дитячої літератури (уроків зарубіжної літератури 5-го класу), саме призвані формувати в дитині всі добрі, сердечні і незлобливі відчуття як щодо себе так і до навколишнього світу. Окрім того, вони показують як люди співіснують на протязі багатьох років не тільки без неприязні і ненависті один до одного, а й з необхідною у суспільстві повагою як до цінностей життя так і до встановлених у суспільстві правил», – йдеться у вироку.

У вироку влучно підмічено, що саме завдяки таким творам у дитини і повинні створюватись образи прекрасного, найкращого, які вона буде нести через все життя.

Із вироком суду можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, в Україні запустили мобільний застосунок «єСуд».

Головне фото: 24tv.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

На будівлі посольства Німеччини у Києві з’явилася композиція у стилі тейп-арт

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Києві на будівлі посольства Німеччини презентували художню композицію, виконану в стилі тейп-арт.

Про це повідомили у пресслужбі міської ради.

Композицію створили молоді українські та німецькі художники. Презентацію приурочили до завершення тижнів Німеччини в Україні.

На композиції зображені прапори двох держав, вони символізують партнерство України і Німеччини, що триває вже майже 30 років. Невдовзі відзначатимуть річницю встановлення дипломатичних відносин між Україною і Німеччиною.

Читайте такожМакіяж без рук і марафон на протезі. П’ять історій українців, які надихають боротися та перемагати

Наголошується, що Німеччина завжди підтримувала незалежність і територіальну цілісність України та європейські прагнення нашої держави, допомагала і допомагає втілювати необхідні реформи.

Нагадаємо, у центрі Києва відкрили нову скульптуру «Непередбачувані обставини».

Усі фото: kyivcity.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Ніжині встановили рекорд під час цілодобових читань творів Миколи Гоголя

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Ніжинському державному університету імені Миколи Гоголя на Чернігівщині під час марафону «Читаємо Гоголя разом» встановили рекорд України: твори письменника прочитала найбільша кількість учасників – 126.

Про це йдеться на фейсбук-сторінці освітнього закладу.

Упродовж доби 21-22 жовтня 2021 року в Гоголівській аудиторії старого корпусу проходив марафон «Читаємо Гоголя разом».

Акцію організували з нагоди 200-річчя з дня початку навчання Миколи Гоголя в Ніжинській гімназії вищих наук.

Читайте також: Макіяж без рук і марафон на протезі. П’ять історій українців, які надихають боротися та перемагати

Протягом доби велася онлайн-трансляція на YouTube-каналі університету. До читання творів Миколи Гоголя долучилися 126 учасників – саме стільки заявок зафіксували представники Книги рекордів України.

Нагадаємо, 750 криворіжців заспівали «Хай живе вільна Україна» і встановили рекорд.

Нагадаємо, львівська крамничка гітар стала рекордсменкою: працює понад 100 років.

Усі фото: facebook.com/groups/ndu.gogol.

Підтримай ШоТам

Читати далі