Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як дезінфікувати себе, свій дім та речі, щоб вберегтись від коронавірусу

Опубліковано

Вдома – нетрі нудьги, пов’язаної з віддаленою роботою і самоізоляцією, на вулиці – паніка та черги всюди: до продовольчих магазинів, на пошті, до аптек.

Звичайно, можна продовжувати поповнювати свою комору гречкою та туалетним папером, але саме правильне прибирання “ризикових” поверхонь у вашому домі може допомогти знизити шанси захворіти на Covid-19 для вас чи ваших близьких.

Чистіть і дезінфікуйте – навіть якщо у вас вдома всі здорові

Перше, що ви повинні знати, це те, що очищення та дезінфекція – це дві дуже різні речі. 

Очищення це видалення забруднень з поверхні.

Дезінфекція це справжнє вбивство збудників хвороб.

Робіть ці дві процедури щодня, якщо хтось входить до вашого будинку чи виходить з нього.

Звісно, передача вірусу від людини до людини більш імовірна, аніж передача через різноманітні поверхні, але чистити та дезінфікувати поверхні у вашому будинку, яких найчастіше торкаєтеся – обов’язково. Це треба робити хоча б раз на день, якщо ви мали контакт із зовнішнім світом.

Особливо націльтеся на поверхні, яких найбільше торкаєтесь

Дослідники встановили, що новий коронавірус здатний жити на поверхнях, таких як картон, протягом 24 годин. А от на пластику та нержавіючій сталі  – до двох-трьох днів. Тож очищення та дезінфекція поверхонь, яких постійно торкаєтесь ви, гості і домашні – це крок, який потрібно зробити в першу чергу.

Дезінфікуйте! Дезінфікуйте речі з цього переліку невпинно:

  • Дверні ручки
  • Поверхні столу
  • Обідні стільці (сидіння, спинка та руки)
  • Кухонні поверхні
  • Поверхні у ванній кімнаті
  • Змішувачі
  • Туалети
  • Вимикачі світла
  • Пульт дистанційного керування телевізора
  • Ігрові джойстики
  • Смартфони

Ну і просто подумайте, з якими поверхнями взаємодієте найбільше. І додайте до цього списку: книжну поличку та клавіатуру миші.

Спочатку очистіть, потім продезінфікуйте

Спочатку очистіть поверхню, видаляючи забруднення, пил чи сміття. Це можна зробити, протираючи їх мильною водою (або чистячим спреєм) та рушником для рук.

Потім нанесіть на поверхню відповідний дезінфікуючий засіб. Найшвидший і найпростіший спосіб зробити це дезінфікуючими серветками або антисептиком.

До слова, ми вже писали, як зробити АНТИСЕПТИК власноруч. 

Зробіть ці маніпуляції повсякденними, і це значно знизить ризики зараження вірусом вас та домашніх. 

У Агентстві з охорони навколишнього середовища США є повний перелік дезінфікуючих засобів, які можуть знищити новий коронавірус, але ось кілька найважливіших елементів, на які слід звернути увагу, коли збираєтесь  купити його в місцевій аптеці або магазині.

Уважно прочитайте частину етикетки, яка стосується переліку вірусів, проти яких антисептик ефективний. Якщо дезінфікуючий продукт має вказівку на знищення грипу, вірусу ГРВІ або інших коронавірусів, то він також повинен працювати проти COVID-19.

Чи впораються з вірусом ваша пральна машина та звичайний порошок?

Так, спрацює, навіть якщо прати одяг звичайним господарським милом і сушити його при трохи більш високій температурі, ніж зазвичай. 

Обов’язково дезінфікуйте також поверхні, з якими контактують брудні речі.

І ретельно вимийте руки після обробки брудної білизни  – особливо, якщо вона належить вашому хворому родичу.

Не забувайте чистити пальто і рюкзак. Хоча би витираючи внутрішню частину дезінфікуючими серветками.

Чи слід дезінфікувати посилки та пошту?

Так, але без фанатизму. За даними United States Postal Service, від пошти та пакунків відносно низькі шанси заразитись коронавірусом. Посилки з Китаю не становлять особливого ризику. Адже дослідники виявили, що вірус може жити на картоні близько 24 годин. Якщо все ж нервуєте, достатньо буде пройтися по пакунку дезінфікуючою серветкою. 

Як дезінфікувати гаджети?

Ось тут з чисткою та дезінфекцією можуть виникнути складнощі. 

Можливо, у ваших пристроях є все, що робить вас здоровими під час самоізоляції, але, як ми всі знаємо, гаджети є магнітами для мікробів. Це поверхні, яких ви торкаєтесь найчастіше, які носите з собою скрізь.

Щоб не повторюватись, просто скажемо: дезінфікуючі серветки – це найкращий спосіб очищення пристроїв, без купюр. Але врахуйте: деякі пристрої потребують особливого підходу.  

Як дезінфікувати телефон або планшет

Свій смартфон чистіть від вірусів за допомогою протирання дезинфікуючими засобами або спиртового розчину (не менше 70 відсотків спирту).

Переконайтеся при цьому, що приділяєте особливу увагу екрану, кнопкам і будь-якому місцю на пристрої, куди зазвичай забиваються бруд та пил. Також переконайтесь, що очистили не лише корпус телефону чи планшету, а й місця, які він закриває. 

Згідно з рекомендаціями CDC (Центр контролю та профілактики захворювань – авт.), дезінфекція, що проводиться раз на день, не зашкодить вашим пристроям.

Як дезінфікувати комп’ютер

Дисплеї для ноутбуків не завжди зроблені зі скла (матові дисплеї є пластиковими), тому уникайте використання дезінфікуючої серветки на екрані, про всяк випадок. Дисплей слід очистити ізопропіловим спиртовим (вміст спирту – 70 відсотків) розчином і м’яким рушником.

Переконайтеся, що ви добре протерли клавіатуру, трекпад, зовнішній вигляд та місце, де ваші зап’ястя лежать на ноутбуці. А ще добре протріть мишу (зверху, збоку та знизу), клавіші на клавіатурі та й зовнішню частину клавіатури не завадить.

Будь-який інший електронний пристрій можна безпечно протерти з допомогою дезінфікуючої серветки або ізопропілового спиртового розчину.

Мийте руки

Ви вже чули це мільйон разів, і ви почуєте це ще мільйон разів, але найкращий спосіб знизити ризик захворіти на Covid-19 (або передати його комусь іншому) – мити руки після вашого кашляння, чхання, мацання обличчя, використання туалету або просто коли звільняєте загальнодоступне місце для когось іншого. Мийте руки, коли виходите та повертаєтесь із продуктового магазину, наприклад.

Якщо ви можете знайти будь-який, дезінфікуючий засіб для рук – це швидкий спосіб очищення, який творить чудеса. Але, звісно, антисептики не замінять вам славнозвісного ретельного миття рук з милом та водою.

Звісно, це не обов’язково вб’є всі хвороботворні мікроорганізми, але якщо ви правильно миєте руки, то мікроби точно змиються. Як правильно мити руки, ми писали у статті.

Важливий момент: не забудьте добре зволожувати руки. Адже суха, розтріскана шкіра піддається більшому ризику інфекцій. Тому після вмивання нанесіть трохи зволожуючого крему. Марка його насправді не має значення – головне, що в зволожуючому лосьйоні буде вода та гліцерин. 

Якщо ваші руки надзвичайно сухі, шукайте засоби з надзволожуючим ефектом.

Що треба робити, аби не ризикувати собою та іншими?

  • Залишайтеся вдома якомога довше. Уникайте зустрічей – з друзями, колегами, собачниками тощо.
  • Тримайтеся від інших людей на відстані принаймні 2 метрів
  • Часто мийте руки, витрачаючи на цю процедуру принаймні 20 секунд (або використовуйте антисептики).
  • Кашляєте чи чхаєте? Обов’язково одягайте захисну маску.
  • Якщо ви здоровий і носите маску для обличчя, подбайте, щоб вона щільно прилягала до обличчя і вам не довелось торкатись обличчя зайвий раз.

Наскільки нам відомо, новий коронавірус передається через контакт людини з людиною або дихальних крапель. Ці краплі не залишаються аерозолем в повітрі, а осядуть на землю приблизно в шести футах від зараженої людини.

Залишайтесь вдома, залишайтесь в безпеці

Зараз багато чого відбувається. Це стресово. Це страшно. Це може бути важко, але ви повинні знати все, що відбувається навколо історії з коронавірусом. Якщо у вас є додаткові запитання, то в ШоТам багато статей про коронавірус. Читайте їх, будьте в безпеці і, будь ласка, залишайтеся вдома.

Коментарі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі