Суспільство
Як дезінфікувати себе, свій дім та речі, щоб вберегтись від коронавірусу
Вдома – нетрі нудьги, пов’язаної з віддаленою роботою і самоізоляцією, на вулиці – паніка та черги всюди: до продовольчих магазинів, на пошті, до аптек.
Звичайно, можна продовжувати поповнювати свою комору гречкою та туалетним папером, але саме правильне прибирання “ризикових” поверхонь у вашому домі може допомогти знизити шанси захворіти на Covid-19 для вас чи ваших близьких.
Чистіть і дезінфікуйте – навіть якщо у вас вдома всі здорові
Перше, що ви повинні знати, це те, що очищення та дезінфекція – це дві дуже різні речі.
Очищення – це видалення забруднень з поверхні.
Дезінфекція – це справжнє вбивство збудників хвороб.
Робіть ці дві процедури щодня, якщо хтось входить до вашого будинку чи виходить з нього.
Звісно, передача вірусу від людини до людини більш імовірна, аніж передача через різноманітні поверхні, але чистити та дезінфікувати поверхні у вашому будинку, яких найчастіше торкаєтеся – обов’язково. Це треба робити хоча б раз на день, якщо ви мали контакт із зовнішнім світом.
Особливо націльтеся на поверхні, яких найбільше торкаєтесь
Дослідники встановили, що новий коронавірус здатний жити на поверхнях, таких як картон, протягом 24 годин. А от на пластику та нержавіючій сталі – до двох-трьох днів. Тож очищення та дезінфекція поверхонь, яких постійно торкаєтесь ви, гості і домашні – це крок, який потрібно зробити в першу чергу.
Дезінфікуйте! Дезінфікуйте речі з цього переліку невпинно:
- Дверні ручки
- Поверхні столу
- Обідні стільці (сидіння, спинка та руки)
- Кухонні поверхні
- Поверхні у ванній кімнаті
- Змішувачі
- Туалети
- Вимикачі світла
- Пульт дистанційного керування телевізора
- Ігрові джойстики
- Смартфони
Ну і просто подумайте, з якими поверхнями взаємодієте найбільше. І додайте до цього списку: книжну поличку та клавіатуру миші.
Спочатку очистіть, потім продезінфікуйте
Спочатку очистіть поверхню, видаляючи забруднення, пил чи сміття. Це можна зробити, протираючи їх мильною водою (або чистячим спреєм) та рушником для рук.
Потім нанесіть на поверхню відповідний дезінфікуючий засіб. Найшвидший і найпростіший спосіб зробити це дезінфікуючими серветками або антисептиком.
До слова, ми вже писали, як зробити АНТИСЕПТИК власноруч.
Зробіть ці маніпуляції повсякденними, і це значно знизить ризики зараження вірусом вас та домашніх.
У Агентстві з охорони навколишнього середовища США є повний перелік дезінфікуючих засобів, які можуть знищити новий коронавірус, але ось кілька найважливіших елементів, на які слід звернути увагу, коли збираєтесь купити його в місцевій аптеці або магазині.
Уважно прочитайте частину етикетки, яка стосується переліку вірусів, проти яких антисептик ефективний. Якщо дезінфікуючий продукт має вказівку на знищення грипу, вірусу ГРВІ або інших коронавірусів, то він також повинен працювати проти COVID-19.
Чи впораються з вірусом ваша пральна машина та звичайний порошок?
Так, спрацює, навіть якщо прати одяг звичайним господарським милом і сушити його при трохи більш високій температурі, ніж зазвичай.
Обов’язково дезінфікуйте також поверхні, з якими контактують брудні речі.
І ретельно вимийте руки після обробки брудної білизни – особливо, якщо вона належить вашому хворому родичу.
Не забувайте чистити пальто і рюкзак. Хоча би витираючи внутрішню частину дезінфікуючими серветками.
Чи слід дезінфікувати посилки та пошту?
Так, але без фанатизму. За даними United States Postal Service, від пошти та пакунків відносно низькі шанси заразитись коронавірусом. Посилки з Китаю не становлять особливого ризику. Адже дослідники виявили, що вірус може жити на картоні близько 24 годин. Якщо все ж нервуєте, достатньо буде пройтися по пакунку дезінфікуючою серветкою.
Як дезінфікувати гаджети?
Ось тут з чисткою та дезінфекцією можуть виникнути складнощі.
Можливо, у ваших пристроях є все, що робить вас здоровими під час самоізоляції, але, як ми всі знаємо, гаджети є магнітами для мікробів. Це поверхні, яких ви торкаєтесь найчастіше, які носите з собою скрізь.
Щоб не повторюватись, просто скажемо: дезінфікуючі серветки – це найкращий спосіб очищення пристроїв, без купюр. Але врахуйте: деякі пристрої потребують особливого підходу.
Як дезінфікувати телефон або планшет
Свій смартфон чистіть від вірусів за допомогою протирання дезинфікуючими засобами або спиртового розчину (не менше 70 відсотків спирту).
Переконайтеся при цьому, що приділяєте особливу увагу екрану, кнопкам і будь-якому місцю на пристрої, куди зазвичай забиваються бруд та пил. Також переконайтесь, що очистили не лише корпус телефону чи планшету, а й місця, які він закриває.
Згідно з рекомендаціями CDC (Центр контролю та профілактики захворювань – авт.), дезінфекція, що проводиться раз на день, не зашкодить вашим пристроям.
Як дезінфікувати комп’ютер
Дисплеї для ноутбуків не завжди зроблені зі скла (матові дисплеї є пластиковими), тому уникайте використання дезінфікуючої серветки на екрані, про всяк випадок. Дисплей слід очистити ізопропіловим спиртовим (вміст спирту – 70 відсотків) розчином і м’яким рушником.
Переконайтеся, що ви добре протерли клавіатуру, трекпад, зовнішній вигляд та місце, де ваші зап’ястя лежать на ноутбуці. А ще добре протріть мишу (зверху, збоку та знизу), клавіші на клавіатурі та й зовнішню частину клавіатури не завадить.
Будь-який інший електронний пристрій можна безпечно протерти з допомогою дезінфікуючої серветки або ізопропілового спиртового розчину.
Мийте руки
Ви вже чули це мільйон разів, і ви почуєте це ще мільйон разів, але найкращий спосіб знизити ризик захворіти на Covid-19 (або передати його комусь іншому) – мити руки після вашого кашляння, чхання, мацання обличчя, використання туалету або просто коли звільняєте загальнодоступне місце для когось іншого. Мийте руки, коли виходите та повертаєтесь із продуктового магазину, наприклад.
Якщо ви можете знайти будь-який, дезінфікуючий засіб для рук – це швидкий спосіб очищення, який творить чудеса. Але, звісно, антисептики не замінять вам славнозвісного ретельного миття рук з милом та водою.
Звісно, це не обов’язково вб’є всі хвороботворні мікроорганізми, але якщо ви правильно миєте руки, то мікроби точно змиються. Як правильно мити руки, ми писали у статті.
Важливий момент: не забудьте добре зволожувати руки. Адже суха, розтріскана шкіра піддається більшому ризику інфекцій. Тому після вмивання нанесіть трохи зволожуючого крему. Марка його насправді не має значення – головне, що в зволожуючому лосьйоні буде вода та гліцерин.
Якщо ваші руки надзвичайно сухі, шукайте засоби з надзволожуючим ефектом.
Що треба робити, аби не ризикувати собою та іншими?
- Залишайтеся вдома якомога довше. Уникайте зустрічей – з друзями, колегами, собачниками тощо.
- Тримайтеся від інших людей на відстані принаймні 2 метрів
- Часто мийте руки, витрачаючи на цю процедуру принаймні 20 секунд (або використовуйте антисептики).
- Кашляєте чи чхаєте? Обов’язково одягайте захисну маску.
- Якщо ви здоровий і носите маску для обличчя, подбайте, щоб вона щільно прилягала до обличчя і вам не довелось торкатись обличчя зайвий раз.
Наскільки нам відомо, новий коронавірус передається через контакт людини з людиною або дихальних крапель. Ці краплі не залишаються аерозолем в повітрі, а осядуть на землю приблизно в шести футах від зараженої людини.
Залишайтесь вдома, залишайтесь в безпеці
Зараз багато чого відбувається. Це стресово. Це страшно. Це може бути важко, але ви повинні знати все, що відбувається навколо історії з коронавірусом. Якщо у вас є додаткові запитання, то в ШоТам багато статей про коронавірус. Читайте їх, будьте в безпеці і, будь ласка, залишайтеся вдома.
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Коментарі