Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

«Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Опубліковано

В Україні космічний спадок із минулого сьогодні перетворився на забуття. Окрім декількох спеціалізованих лабораторій та університетів, ніхто не поширює інженерні та аерокосмічні знання. Щоб виправити цю ситуацію, інженери зі столичного стартапу MySatUA розробили свій супутник, який вже цього літа долетить до стратосфери.

До Дня працівників ракетно-космічної галузі України 12 квітня співзасновник проєкту поділився, у чому унікальність їхнього пристрою, на що він здатен та чому для користування ним зовсім не обов’язкові фахові знання з програмування та інженерії. І це при тому, що збирати супутник кожен користувач має самостійно вдома. 

Джозеф Конрад,
Джозеф Конрад,

Співзасновник українського аерокосмічного стартапу MySatUA

Космічна сфера в Україні — ніби у вакуумі

В останні роки у світі спостерігається стрімкий розвиток космічних технологій. Після п’ятдесятирічної паузи люди знову відправили роботів на Місяць, долетіли до астероїдів. Ракети прямують у космос по кілька разів на тиждень. Але в Україні, на жаль, цю сферу розвивають лише у декількох спеціалізованих лабораторій.

Коли ми планували запускати стартап із виготовлення власних супутників, то нам навіть не було з ким проконсультуватися. Лише у Державному космічному агентстві нам сказали, що допоможуть із реєстрацією нашого супутника. Мені здається, що українська космічна сфера та інженерія перебувають у якомусь вакуумі. Ті, хто займається супутниками, або вже працюють десь у міжнародних компаніях за кордоном, або не ведуть якусь публічну комунікацію.

Нам здалося, що в Україні кульгає не лише розробка, а й популяризація. Тому що про супутники в Україні пишуть лише декілька наукових журналів та науково-популярних блогів — і на цьому все. Ми ж хочемо показати, що космічні технології сьогодні доступні всім зацікавленим: аматорам, студентам, школярам. Що можна не тільки дивитись за пусками Ілона Маска і посадкою роботів NASA на Марс, але й самому розробляти космічні апарати.

Діти можуть створити супутник власними руками

Спочатку ми з програмістом Дмитром Хмарою думали над ідеєю створити невелику лабораторію для тестування супутників і суміжних технологій. Хотіли там перевіряли, наприклад, як сенсори або камери поводять себе в умовах вакууму або високих чи низьких температур. Але потім ми почали ближче спілкуватися з компаніями, які запускають супутники, і вирішили створити свій власний.

Так з’явився стартап MySatUA — з бажанням створити супутник, доступний кожному. Його функції пропонують багато можливостей для експериментів науковцям, дітям, студентам. Ми хочемо дати їм засіб для своїх досліджень. Підручний супутник навчатиме дітей любити науку, стимулюватиме появу майбутніх космічних інженерів, і тим самим рухатиме науковий прогрес в області дослідження космосу. Це дозволить Україні зайняти свою позицію в новій космічній ері.

Супутник збирається як конструктор

Для того, щоб реалізувати свої плани, ми з Дмитром у Києві зібрали в одну команду різних космічних інженерів та ІТ-спеціалістів. Це спільнота людей, які розуміють усі недоліки сучасної інженерної освіти та цікавляться майбутнім дітей, які одного разу можуть стати українськими інноваторами, промисловцями та підприємцями. Раніше ці люди проводили невеличкі експерименти для науковців та пробували запускати деякі комерційні продукти. І хоча ми ще маленький стартап — нас сім людей — але це вже дійсно ідейна команда.

Читайте також: Скільки коштує доставка на Місяць, або Як українець підкорює космос

Й от разом нам вдалося створити прототип майбутнього продукту. «Твій персональний супутник», як ми його назвали, — це одночасно навчальний конструктор і модель справжнього супутника. Його можна зібрати навіть вдома та керувати ним так само як керують справжніми супутниками — за допомогою спеціальної програми. З ним можна навчитися основ електроніки, програмування, фізики, орбітальної механіки та освоїти інші навички в процесі виконання спецзавдань.

Наш супутник побуває у стратосфері

Відверто кажучи, наш проєкт виник як незначна ідея, щоб мати можливість тестувати сенсори, що зазвичай присутні у справжніх супутниках. Але тепер це стало набагато більше. Ми розробили науковий та дослідницький прилад, що може допомогти з вимірюванням прискорення на аматорських ракетах, визначенні якості повітря, моделюванні стану супутника на орбіті Землі та ще багато іншого. Поки що в нас є лише функціональний зразок, який не вимагає особливих умов для роботи. При заміні низки компонентів на придатні для роботи в екстремальних умовах його можна буде запускати в стратосферу (тиск 0,005% від атмосферного, температури -70..+50) і в космос.

Супутник від стартапу MySatUA

В червні ми плануємо запустити наш супутник MySatUA у стратосферу на висоту 30 км. Він досягне межі навколоземного простору і вперше продемонструє свій потенціал. Після цього наш супутник стане доступний кожному. Ми віримо, що «Твій персональний супутник» допоможе школам робототехніки, аерокосмічним гурткам та університетам. Можливості цього конструктора і справді необмежені.

З MySatUA подружаться не тільки програмісти

Наш супутник складається з низки сенсорів й елементів керування, які навчають користувачів основ роботи зі справжніми супутниками. На борту розташована камера, яка може робити знімки. Але це не просто натиснути кнопку, як у телефоні — камеру людина програмує сама. Для цього ми створили інструкцію та завдання, щоб користувач пройшов цей шлях, навіть якщо не володіє навичками програмування.

Для вивчення навколишнього середовища у супутнику розміщені датчики температури, тиску та вологості. Показник тиску — барометр, також допомагає вимірювати висоту. Наш пристрій має власний точний годинник. Він знадобиться, щоб запрограмувати виконання завдань у конкретний час. Зазвичай супутники виконують команди не одразу — їх необхідно запрограмувати для виконання, коли вони пролітають над заданою точкою Землі в конкретний час. Також він обладнаний власною системою живлення й акумулятором. Відстежуючи ці параметри, людина знатиме, скільки енергії лишилось і коли супутник треба підзарядити. Ми підготували версії пристрою з особливим дизайном, спеціальним кейсом для деталей та іншими сюрпризами. Сам супутник зараз у формі кубу невеличкого розміру.

Також супутник може запалити власну зірку, запрограмувавши це особливою командою. Для цього, на борту супутника є спеціальний потужний світлодіод, який випромінює світло та має спектр, схожий до того, який є у Сонця. Датчики освітленості — фотодіоди — показують, як супутник розташований відносно Сонця й Землі. Для орієнтації у просторі знадобляться вбудовані датчики акселерометр і гіроскоп. Для більш точного позиціювання «Твій персональний супутник» ми обладнали магнітним компасом.

Супутник від стартапу MySatUA

Книгами про космос дітей не зацікавиш

Тепер ми готуємося до серійного виробництва супутників та з його допомогою популяризації космічної сфери. Однак з останнім — не просто. Дітям не цікаво вчити про космос за старими підручниками з астрономії. Я вивчаю цю тематику вже приблизно п’ятий рік. Свого часу у мене був досвід роботи із соціальними ініціативами та з дітьми. Тому я вирішив скористатися знаннями й заохотити племінницю космічною сферою. 

Починали ми з переглядів відео із запуском супутників, що було досить популярним не так давно. Пробував давати їй наукові книги. Але все це її не цікавило — дівчинці хотілося експериментувати. А захоплювало її лише те, що було пов’язано з конструкторами та можливістю скласти щось власноруч. Прямо як наш супутник. От він її зміг зацікавити. Сподіваюся, що так буде не тільки з моїм оточенням людей, а й з якоюсь частинкою українців, і, можливо, міжнародного ринку.

Бракує коштів для популяризації науки

Місяць тому ми запустили збір коштів на краудфандингу. Хочемо за ці гроші підготувати для всіх охочих, зокрема й дітей, освітні семінари, онлайн-курси та навчальні матеріали. Також є щоденні витрати, без яких у роботі не обійтися, та інвестиції у майбутні заходи та проєкти. Зібравши необхідну суму, ми зможемо продовжувати допомагати українській інженерній та аерокосмічній освіті. До речі, ті люди, ми надсилатимемо комплект супутника MySatUA із навчальними матеріалами та частинами для збирання супутника тим, хто робитиме внески від 3000 гривень.

Що цікаво, за першу годину після запуску ми зібрали 1% від необхідної суми, і це вражає. Зараз ще залишилася приблизно чверть. Нас підтримують досить багато людей віком від 30 років, які фанатіють від аерокосмічної тематики. Також донатять IT-спеціалісти, які можуть дозволити собі пожертвувати 200, 300 чи 1000 гривень. А хтось робить менші внески. Усі ці люди, я гадаю, не байдужі до майбутнього України та вірять у нашу справу. Вони розуміють, що інформаційні технології, діджитал і все, пов’язане з програмуванням, — це те, що чекає нас досить скоро. Тому в нас є якісь спільні місії.

Коментарі

Технології

Monobank випустив нові обкладинки на картки у дусі «S.T.A.L.K.E.R. 2» (ФОТО)

Опубліковано

Нові скіни та аватар з котом розробили до виходу української гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Її випустили 20 листопада цього року.

Про це повідомив співзасновник Monobank Олег Гороховський у телеграмі.

Співзасновник банку вказав, що за перший день понад 160 тисяч користувачів установили цей скін. Разом із цим українці зможуть почути особливий звук оплати.

«У самої грі є заховані великодки. Уважні сталкери помітили що в Заліссі, локації на початку гри, продавець Хом’як тримає на прилавку вагу, а на ній наліпка з котиком з Monobank», — написав Олег Гороховський.

Фото: телеграм-канал Олега Гороховського

Читайте також: Українці створили ШІ-бот, який полегшує виконання рутинних завдань

Про українську гру

Події «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» розгортаються у Чорнобильській зоні відчуження. Гравцям потрібно понад 35 годин, щоби пройти основну сюжетну лінію. Гру локалізували українською та англійською мовами — російська повністю відсутня. Після повномасштабного вторгнення розробники видалили все, що записували цією мовою.

Раніше ми писали, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України

Фото обкладинки: телеграм-канал Олега Гороховського

Коментарі

Читати далі

Технології

Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Опубліковано

Американський бізнесмен Джаред Айзекман, який підтримує Україну через фандрейзингову платформу UNITED24, узяв український прапор у перший у світі туристичний вихід у відкритий космос.

Про це повідомив очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров у фейсбуці.

Перша туристична місія

Завдяки американцю синьо-жовтий прапор подолав еліптичну дистанцію на відстані 1400 кілометрів від Землі. Це рекордна висота з часів космічної програми «Аполлон», яку проводили з 1961 по 1972 рік.

Читайте також: SpaceX-31 з проєктом українських школярів на борту стартувала у США

Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова

Місію повністю транслювали у прямому етері. Айзекман та інженерка SpaceX Cара Гілліс по черзі виходили з капсули і виконували маневри над Австралією, Новою Зеландією й Тихим океаном.

«Ми знаємо, що це лише один крок у значно довшій подорожі, і дуже пишаємося бути частиною цього. Вдома в усіх нас багато роботи, але звідси Земля видається ідеальним світом», — зазначив Джаред Айзекман.

Читайте також: Український науково-фантастичний фільм «Ти — Космос» отримав нові міжнародні нагороди

Підтримка від Джареда Айзекмана

За словами керівника Мінцифри, Джаред допомагає нашій країні після початку повномасштабної війни. У 2022 році він уперше долучився до збору Скотта Келлі — через UNITED24 задонатив 100 000 доларів на авто швидкої допомоги.

Нагадаємо, що перша пісня, що пролунала у космосі, була українською: історія Павла Поповича (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Polaris/X

Коментарі

Читати далі

Технології

Українці створили ШІ-бот, який полегшує виконання рутинних завдань

Опубліковано

Ентузіасти Крістіна Ніколаєва та Олександр Кривець створили VIRSHI — інноваційний проєкт, що допомагає українцям відкривати можливості штучного інтелекту.

Про це повідомляє dev.ua.

Що таке VIRSHI?

Назва проєкту — це поєднання слів «вір» і «ШІ», що відображає місію його засновників. VIRSHI допомагає бізнесам інтегрувати штучний інтелект у робочі процеси, навчає користуватися сучасними інструментами та консультує щодо оптимізації задач за допомогою ШІ.

«Ми прагнемо, щоб кожен побачив, як штучний інтелект може змінити життя. Для цього ми створили телеграм-бота, який надає поради для підвищення продуктивності у будь-якій сфері», — діляться розробники.

Читати також: Українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України

Як це працює?

Бот @vir_shi_bot аналізує рутину користувача та пропонує корисні інструменти, що спрощують виконання повсякденних завдань. Наприклад, він може порадити програми для тайм-менеджменту, автоматизації роботи чи навіть підказати, як ефективніше організувати свій день.

Нагадаємо, що в «Резерв+» додали можливість оформити відстрочку для багатодітних батьків.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі