Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Технології

Скільки коштує доставка на Місяць, або Як українець підкорює космос

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

“Космос стосується кожного”, — каже українець Павло Танасюк, який зараз живе і працює у Великій Британії. 

“Кожного, але не мене”, — скажете ви. 

І будете неправі, в цей же самий момент несучись навколо Сонячної системи зі швидкістю 108 тисяч кілометрів на годину. 

І помилятиметесь вдруге кожного разу, коли забажаєте перевірити своє місцеперебування через Google Maps — супутникові знімки всієї Землі, які робляться з космосу.

Компанія Павла Танасюка Spacebit планує першою в світі примісячити саме комерційний вантаж на Місяці через два роки.

Чи правда, що скоро подорожі на Місяць стануть звичайною справою? Що за вантаж доставлять на Місяць вже у 2021 році? І як він допоможе прискорити відкриття космосу? Про це Павло Танасюк розповів журналісту ШоТам.

Павло Танасюк

засновник компанії Spacebit

Його бізнес, як і бізнес Ілона Маска, почався з заснування електронної платіжної системи MoneXy — першої на території України. Як і Ілон Маск, згодом Павло продав успішний бізнес, інвестувавши гроші
в космічні проєкти, такі як Spacebit.
Прямо зараз у Spacebit працюють над новітнім місяцеходом, який досліджуватиме поверхню Місяця на “ногах” замість коліс. А більш глобальна мета Spacebit — розвивати місячну економіку.

Земляк Корольова

Я народився в Житомирі, на батьківщині всесвітньо відомого інженера і конструктора ракет Сергія Корольова. Думаю, це одна з причин, чому я сьогодні займаюся темою космосу.

Із самого дитинства я захоплювався астрономією. Але треба розуміти, які часи тоді були: розвалився Радянський союз, у дев’яності роки ракетобудівні факультети приходили в запустіння — було не до космосу.

Тому прийняв рішення стати економістом. До слова, частково у мене все ж є інженерна освіта, отримана на факультеті інженерії в Кембриджі. Погляд на космічну індустрію з боку і бізнесмена, і інженера дав мені можливість займатися саме тим, що я роблю сьогодні.

Чому космос стосується кожного

Сьогодні в наших кишенях знаходяться технології, які вже перевищують потужності технологій 60-70х років минулого сторіччя. Наприклад, космічний корабель “Аполлон-11”, який здійснив посадку на Місяць у 1969 році, за потужністю рівний вашій пральній машинці. І так, вона також цілком може вдало примісячитися, якщо її правильно запрограмувати.

Але чому тоді за весь час існування космічної індустрії у космосі побувало лише 600 людей? Тому що це дуже дорого.

Уявіть: для того, щоб доставити на Місяць один кілограм чого-небудь, сьогодні потрібно витратити один мільйон доларів. І це тільки в одну сторону.

А космічна програма “Аполлон” коштувала американцям за сьогоднішнім курсом близько 100 мільярдів доларів.

Місяцеходи в складчину

Раніше я працював із космічним проєктом Pocket Spacecraft. Тоді ідея полягала в тому, щоб кожен охочий міг запустити в космос власний космічний корабель розміром із сірникову коробку за $500.

Тепер ми у Spacebit придумали, як зробити космос доступнішим.

Сьогодні ми готуємо інноваційний місяцехід Walking Rover, в якому відштовхуємося від протилежної ідеї. Навіщо кожному мати маленький супутник, якщо люди можуть разом інвестувати в один великий? 

Концептуально це схожа система: люди долучаться до чогось космічного, але це участь у запуску одного колективного супутника з більшими можливостями.

Місячний “павук” важить десь кілограм і може стрибати. Живитиметься від акумулятора та сонячних батарей. Фото: The Telegraph

Швидше за все, спочатку наші місяцеходи займатимуться дослідженнями поверхні. А пізніше, якщо корисні копалини будуть знайдені, люди зможуть брати участь в їх видобутку. Поки не можемо обіцяти зі стовідсотковою ймовірністю, що таке станеться, але можливість для такого сценарію є. 

“Павуки” на Місяці

Нам треба досліджувати ресурси інших планет, щоб забезпечити стабільність на Землі. Прямо зараз ми готуємо робота-дослідника для першої у світі комерційної місії на Місяць.

Як це працюватиме? Walking Rover рухатиметься місячною поверхнею на чотирьох ногах, а не колесах, як стандартні. Зможе навіть стрибати.

Walking Rover переноситиме на собі чотири менші місяцеходи, доставляючи їх до пунктів призначення. Там вони і займатимуться дослідженнями поверхні.

Найперше, для чого відправляємо “павука” на Місяць — дослідити лавові печери і тунелі. Пізніше будемо доставляти вантажі і займатися дослідженнями корисних копалин.

Зібраними роботом ”павуком” даними зможуть скористатись всі бажаючі. Зараз ми все ще працюємо зараз над поліпшенням конструкції місяцеходу. Це нормально: доопрацювання завжди триває до самого запуску.

Співпраця з вченими з Дніпра

У нас є інтерес до українських розробок і співпраці. Є великий потенціал для колаборацій, але є і певні обмеження з боку українського законодавства.

Влітку я з колегами з Moon Village Association (глобальний неформальний форум для урядів та організацій, зацікавлених у розвитку поселень на Місяці — прим. авт.) відвідував конструкторське бюро “Південне” у Дніпрі. І зараз ми реалізуємо спільний проєкт посадкового апарата для дослідження Місяця.

Після приземлення на поверхню так звані лендери зможуть здійснити три стрибки на відстань до 20 кілометрів, досліджуючи кожну з трьох ділянок. А ще зможуть доправити на супутник до 150 кілограмів вантажу.

У планах ще багато спільних проєктів, але поки розсекречувати їх не буду.

Місячний лендер-хоппер — спільна розробка з КБ “Південне”. Після приземлення на поверхню Місяця він здатен на три стрибки на відстань до 20 км.

Шанс для “молодих” космічних компаній

Буквально у листопаді Spacebit оголосила про створення акселератора в Люксембурзі. Це буде шеститижнева програма для заохочення співробітництва на ранніх етапах фінансування космічних компаній.

Ми забезпечимо учасників офісами, початковими інвестиціями, допоможемо із залученням спеціалістів та ресурсів. Надалі наша робота повинна трансформуватись у цілий центр співпраці для компаній з космічних технологій.

Павло Танасюк розповів, що у нього на прикметі вже є цікаві стартапи для акселератора. Серед ідей, у які хочуть інвестувати, є і українські

Скажу, що із задоволенням створив би такий акселератор і на території України. Але, звичайно, непогано було би зробити це за державної підтримки. Поки її немає. Але, може, ми неправильно запитуємо?

Поки що ж українці, звичайно, можуть подаватися на нещодавно створений акселератор у Люксембурзі.

Космічні банки поки не на часі

Я почав працювати з проєктами, які стосуються космосу, ще коли керував компанією Monexу. Адже багато регіонів Землі все ще недоступні. Там банально не було мобільного зв’язку або Інтернету, не кажучи вже про доступ до платіжних систем. Так у мене виникла ідея створити космічний банк.

За задумом через мінісупутники люди могли б здійснювати платежі у всіх куточках Землі. Але зараз окремі супутники для платежів втратили сенс, адже Інтернет-покриття є практично скрізь.

Так що космобанк поки залишився на рівні ідеї — зараз світ до цього ще не готовий.

Однак я впевнений, що в недалекому майбутньому космічні банки знадобляться — вже для грошових операцій поза Землею.

Адже коли на Місяці будуть видобувати різну руду, корисні копалини, сформується і космічна економіка. Тоді й з’явиться потреба в установах, які проводитимуть фінансові операції.

Космічні” плани і Україна в них

Зараз у нас є чітке розмежування сфер людської діяльності, але в майбутньому ця межа “розмиється”.

Вже найближчим часом, думаю, у людей з’явиться можливість подорожувати в космос, досліджувати найближчі небесні тіла.

Spacebit будує нову космічну економіку. А в Україні я бачу бажання цим займатися. Космос — це не тільки ракетобудування, наша країна цілком могла б стати кузнею програмного забезпечення для космічних програм. І з точки зору місячної місії ми постараємося максимально залучати саме українські стартапи.

Технології

В Україні створили малогабаритні автономні сонячні батареї для ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Компанія Lumos створила малогабаритні автономні сонячні електростанції для українських захисників. Перші 50 комплектів вже передали до війська.

Про це повідомили на сайті інформаційного агентства Міноборони АрміяInform.

Згідно з повідомленням, компанія долучилася до допомоги українському війську з перших днів повномасштабного вторгнення. Спочатку команда Lumos постачала армії мішки, пісок та інші матеріальні засоби, а згодом почала розробку портативних батарей.

«Перших кілька комплектів ми зібрали та відправили власним коштом, згодом до нас підключилися підприємці та громадські організації. За відгуками військових, ми навіть вже встигли її модернізувати», – розповів керівник проєктів компанії Lumos Андрій.

Як зазначають в Міноборони, батареї не потребують витратних матеріалів та цілком безшумні. У сонячний день зарядний комплект потужністю 100Вт може підзарядити автомобільний акумулятор на 70А.

Також до батареї можна підключити LED-освітлення, зарядний пристрій для телефонів, тепловізорів, квадрокоптерів, рацій тощо. Станом на 12 травня українські військові отримали вже майже 50 таких комплексів.

Раніше ми повідомляли, що тернопільський стартап ELEEK розробив електробайк спеціально для ЗСУ.

Фото: armyinform.com.ua

Читати далі

Технології

Тернопільський стартап ELEEK розробив електробайк спеціально для ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові отримали партію нових електромобілів, які компанія ELEEK розробила спеціально для гарячих точок.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці стартапу.

Зазначається, що нові моделі вже встигли прозвати в народі Бандеробайками.

«З кожним новим замовленням байки для ЗСУ стають дедалі кращими і кращими. Завдяки замовникам та відгукам від військових, за що ми їм вдячні», — йдеться у повідомленні.

Читайте також76 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців

Також відомо, що е-байки вже встигли побувати у гарячих точках, допомогають успішно виконувати завдання своїм власникам.

Електробайки мають витривалі на бездоріжі. Вони мають гнучку систему налаштувань електроніки.

Технічні характеристики

  • максимальна швидкість: 90 км/год;
  • максимальний пробіг на одному заряді: 100-150 км;
  • номінальна потужність двигуна: 3000 Вт.

Є автоматичний контроль температури двигуна, контролера, акумулятора. Віртуальні передачі: економна, максимальна та задній хід. Присутня рекуперація.

З опцій на борту присутні: багажник, підніжки для пасажира, USB для підзарядки гаджетів та розетка на 220В потужністю до 200Вт.

Читайте також«Відмовив бойовикам – обстріляли будинок». Історія майстра вишивки з Донеччини, який готується відкрити інклюзивну майстерню

Нагадаємо, Тернопіль запустив патрулі на електромобілях.

Як ми повідомляли раніше, українські майстри переробляють старі Таврії та Славути на електрокари.

Фото: facebook.com/eleekbikes.

Читати далі

Технології

IT-армія заблокувала роботу тендерних майданчиків та пивзаводів РФ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українська IT-армія упродовж минулого тижня атакувала понад 200 російських онлайн-ресурсів. Волонтерам вдалося зупинити роботу тендерних майданчиків, онлайн-магазинів, ЗМІ та пивних заводів.

Про це повідомили на сторінці Міністерства цифрової трансформації в Telegram.

«IT-армія продовжує боронити кіберфронт та завдавати ворогу ударів. З 2 до 8 травня було атаковано більше як 200 російських онлайн-ресурсів», – йдеться в повідомленні Мінцифри.

Серед атакованих ресурсів РФ:

  • Зупинка пивних заводів. Через масивну атаку було паралізовано роботу єдиної державної автоматизованої інформаційної системи, що відстежує обороти алкогольної та спиртовмісної продукції. Унаслідок цього зупинилося виробництво на декількох великих пивних заводах. Залишили росіян без спиртного на 9 травня.
  • Онлайн-шопінг. Від кіберудару призупинили роботу онлайн-магазини. Замість кількох кліків за комп’ютером дали росіянам можливість прогулятися кілька кілометрів за омріяною покупкою. Свіже повітря корисне для мозку.
  • Тендерні майданчики. Другий тиждень поспіль паралізовано роботу десятків російських електронних систем для публічних закупівель, через що в росіян далі зриваються торги.
  • Системи подачі електронної звітності. Жителі РФ вже кілька тижнів не можуть подавати звітність вчасно.
  • Сервіси російської пропаганди. 

Раніше українські кібер-партизани атакували системи електронної звітності, тендерні майданчики та сайти компанії «Сєвєрсталь».

Нагадаємо, вже за кілька днів після початку повномасштабного вторгнення волонтери поклали сайт Московської біржі. На це бійці ІТ-армії витратили всього п’ять хвилин.

Фото з відкритих джерел

Читати далі