Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вистави для малюків та гра одного актора. П’ять незвичних українських театрів

Опубліковано

На сцені театру мають виступати багато людей, а ще це точно мають бути професійні актори – ви точно чули про такі стереотипи. Але в Україні є сцени, на яких доводять зовсім протилежне. Наприклад, дніпровський актор самостійно замінює всю команду театру. А в Одесі та Сумах можна потрапити на вистави людей з інвалідністю, які як ніхто передають почуття болі та проблематику різних соціальних негараздів. І це ще не все, чим дивує сучасне українське мистецтво. Пропонуємо вам п’ять театрів, які зламають ваше уявлення про те, що й кого варто бачити на сцені.

«Бейбі театр» як творчий спосіб пізнання світу

Пізнавати мистецтво можна вже з народження. Авдиторія столичного «Бейбі театру» досить обмежена – це малюки від 0 до 3 років та їхні батьки. Саме для них режисерка Марина Богомаз та художниця Ольга Філончук, маючи 10-річну театральну практику, у 2018 році створили свою першу виставу «Каляки-маляки» в Київському академічному театрі ляльок. Вони мріють, аби театр для немовлят став доступним у різних містах України та за її межами. У міжнародній практиці такий вид театру є одним із лідерів прогресивних методик навчання вже багато років. Проте у нашій країні двері в театри для дітей такого віку довгий час були зачинені. Навіть у дитячі театри можна привести лише трирічного малюка.

Фото: facebook.com/babytheatre.ua

В листопаді 2019 року за кошти небайдужих команда створила власну виставу «Сонце» та перший в Україні незалежний театр для глядачів до трьох років та їхніх батьків. Зараз постановники розробляють проєкти для власного «Бейбі театру»: вистави, майстер-класи, перформанси та творчі акції. Для малюків створюють справжні казкові світи. А ще це чудова альтернатива засобів початкового навчання та пізнання світу для дітей. А для батьків це посібник виховання свого малюка за допомогою мистецтва. У «Бейбі театрі» ламають стереотипи й доводять, що мистецтво може бути доступним і зрозумілим людині від самого народження.

Адреса: Київ, проспект Героїв Сталінграда, 6А, корпус 2

Афіша

Інтегрований театр «Рівні» – соціалізація дітей з порушеннями слуху

Проблема інклюзії в Україні стоїть дуже гостро. І поки всі говорять про інклюзію у навчанні або пересуванні, то майже не приділяють увагу їй у мистецтві. Саме тому в Одесі цього року створили інтегрований театр для дітей із порушеннями слуху. Це місце, де на кожному етапі його створення залучені люди з інвалідністю. А ще це унікальний метод арттерапії, бо створення вистави – багаторівневий процес, який здатен розкрити весь творчий потенціал дітей. «Рівні» – не про жалість та поблажливість, а про рівні можливості та творчу самореалізацію для всіх.

Фото: facebook.com/theatre.rivni

Прем’єра першої вистави «Синя країна» відбулася цієї весни. Це казкова історія про те, як дружба і любов рятують світ. Проєкт реалізує ініціативна група молоді за підтримки громадських організацій «Наші діти» й «Територія участі» та Surdo School Odesa. Театр ставить вистави, у якій беруть участь молоді люди з інвалідністю та без неї на рівних. А ще вони проводять тренінги для молоді з інвалідністю та онлайн-курс жестової мови.

Адреса: Одеса, вулиця Черняховського, 13

Афіша

Єдиний в Україні циганський театр «Романс»

Від класичного романсу й музичної драматургії – й до національного фольклору. На вистави таких жанрів можна потрапити в Академічному музично-драматичному циганському театрі «Романс», який працює у Києві вже 27 років. Глядачі сюди приходять за настроєм. Більшість вистав – комедії, але в кожній із них є життєві моменти, над якими ви неодмінно замислитеся. Також у репертуарі є драма «Вожак» ­­– про геноцид ромів під час Другої світової війни. А перед святами «Романс» проводить концерти.

Фото: facebook.com/TeatrRomans

Програму театру регулярно оновлюють. У рік зазвичай ставлять щонайменше по дві прем’єри. Колектив театру об’єднує любов до культури та мистецтва свого народу, дбайливе ставлення до його традицій. Головна тема вистав ­– загальнолюдські проблеми та переживання, такі як батьки та діти, любов до нації, культури, мистецтва та слова. «Романс» пропагує ідею відкритості культури та світосприйняття ромів у національному та українському побуті. Всі музичні номери там виконують наживо вокально та інструментально. Кожна вистава дасть можливість поринути в атмосферу циганських пристрастей, почуттів, безрозсудного кохання, а також відчути всеохопну волю та почуття свободи.

Адреса: Київ, проспект Перемоги, 38

Афіша

Читайте також: «Хочемо, щоб нас почули». Як люди з інвалідністю стали професійними акторами

Театр одного актора «Крик»

Якщо ви звикли, що театр – це обов’язково місце, де різні люди на сцені грають свої ролі, то в Дніпрі цей стереотип успішно ламають. Саме там діє єдиний, щонайменше в Україні та в Європі, повноцінний театр, у якому один актор одночасно є режисером вистав, сценаристом, сценографом, художником, музичним редактором, гримером і костюмером. Усе це про засновника театру, народного артиста України Михайла Мельника. Свою першу виставу він поставив ще в 1989 році.

Фото: theater-krik.com

Надзвичайно прониклива гра точно не залишить вас байдужим і байдужою. Репертуар театру – від національної тематики до конкретних загальнолюдських проблем. Можна побачити такі вистави: «Mollis», «Гріх», «Двері в рай», «Українське полювання», «Мутація» тощо. «Крик» принципово переконує глядачів Дніпра, що українською мовою можна грати будь-який європейський інтелектуальний твір. Окремо за жанром у репертуарі театру стоїть лірична музична вистава-контакт «Сонце в очах твоїх». На спектаклі глядачі стають учасниками театрального дійства, влаштовують свій перформанс – зі сцени зізнаються в коханні, роблять пропозиції руки та серця. Тим часом актор радує шанувальників своїм хобі – грою на саксофоні.

Адреса: Дніпро, вулиця Михайла Грушевського, 1

Афіша

Театр «Ми Є», де люди з інвалідністю – професійні актори

Кожен із нас хоче так чи інакше бути включеним у суспільство, незалежно від зовнішності, добробуту чи здоров’я. Саме для цього більш як три роки тому в Сумах створили театр для людей з інвалідністю «Ми Є». Долаючи фізичні та моральні складності, разом вони вже показали українцям не одну якісну виставу та ставали переможцями кількох фестивалів. Не раз виступали просто неба, даючи місту зрозуміти — «Ми є! Ми хочемо, щоб нас бачили та чули. Ми — не про жалість. Ми — про творчість та потенціал».

Фото: facebook.com/Молодіжний-аматорський-театр-людей-з-інвалідністю-Ми-Є

Актори театру — люди, яким від трохи більш як двадцяти до понад сорока років. Їх хвилюють проблеми кохання, стосунків, миру, важкого життя. Першою вистаю стала «Чайка, на ім’я Джонатан Лівінгстон» як образ прагнення до польоту, де зграя каже, що живе, щоб їсти. Також поставили вистави: «Доросла казка» та «Ми є». Для всіх одинадцяти акторів цей театр — місце спілкування, дружби, творчої реалізації та арттерапії. Працює з ними художня керівниця Тетяна Нянькіна.

Адреса: Суми, вулиця Горького, 23

Афіша

Суспільство

В строї та з натруженими руками. Історик показав архівне фото українки разом з дочкою

Опубліковано

Український історик Микола Бандрівський показав архівну фотографію 1940-х років та поділився історією світлини зі своєю авдиторією. На знімку зображено дівчину, яка тримає за руку свою доньку. Одягнені вони в пишний стрій.

Про світлину історик розповів на своїй Facebook-сторінці з посиланням на Михайла Марковича.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Історія світлини

Ця світлина була зроблена на початку 1940-их років в одному із сігетських фотоательє. А зображені на ній мама з донею, які мешкали у селі Нижня Апша поблизу Тячева, що в теперішньому Українському Закарпатті.

Нині це фото зберігається в музеї Марамуреша в Румунії як експонат із колекції Ніколае Піпаша.

Читайте також: “Крихкість існування”: Україна представить національний стенд на Лейпцизькому книжковому ярмарку

Акценти фотографії

“Жінка і її доня вбрані у дуже гарні строї: вона – у киптарику поверх білої вишитої на плечах сорочки, у темній хустці на голові, у спідниці з подолом нижче колін і у шкіряних чобітках. Натомість оте дитя, яке тримає мамцю за руцю, теж має пов’язану на голові хустку, але – білу. Обоє мають на своїх шиях разки делікатного намиста”, – зазначає археолог.

фото: колекція Ніколая Піпаша

Не все так просто з тією жінкою, що на світлині, наголошує далі пан Микола.

“Хоча вона і її доня парадно вбрані й, судячи по всьому, далеко не бідні, але придивіться до рук цієї молодої ґаздині: вони у неї натруджені і спухлі від тяжкої роботи. Можливо, через таку тяжку працю, сім’я цієї молодиці й стала більш-менш заможною”, – пише історик.

Нагадаємо, що нідерландський гурт Within Temptation зняв свій новий кліп у Києві.

Також ми повідомляли, що читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен.

Фото: колекція Ніколая Піпаша

Читати далі

Суспільство

Coca-cola інвестувала 3 млн доларів у реконструкцію дитячого садочка на Київщині

Опубліковано

У співпраці з Українським Червоним Хрестом Coca-Cola відбудовує дитячий садочок в селі Богданівка, що був підірваний російськими окупантами при відступі.

Про це повідомляє радіо NV.

Про допомогу від Coca-Cola

Відбудова в Богданівці розпочалася відразу, як ЗСУ звільнили села. Вже у травні відновив роботу завод компанії Coca-Cola, який працює на території Великодимерської громади понад 25 років.

Навіть після повномасштабного вторгнення на українському заводі Coca-Cola, де працювало 1,5 тисячі осіб, не було скорочено жодного працівника. 104 члени компанії нині служать в Збройних Силах України, їх робочі місця збережено та щомісяця виплачується середня заробітна плата.

Фото: Coca-Cola

“Відбудова дитячого садочка в Богданівці – це продовження проєктів Coca-Cola, спрямованих на підтримку українських громад”, – зазначив генеральний директор Coca-Cola HBC в Україні, Вірменії та Молдові Аднан Топіч.

Система Компаній Кока-Кола інвестувала у відбудову 3 млн дол. США, проєкт реалізовуватиме Український Червоний Хрест.

Читати також: Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Про дитячий садок

На території дитячого садочка “Півник” і в його околицях досі працюють вибухотехніки ДСНС. Оформити дозвіл на початок будівництва вдалося тільки на початку лютого. Завершення будівельних робіт та внутрішнього оздоблення садочка заплановано на 2025 рік.

Фото: Coca-Cola

Зараз жителі Богданівки возять дітей в садочки у сусідніх селах, місцева влада виділила для цього автобус.

Майбутній дитячий садок спроєктований професіоналами. В ньому будуть сучасні, просторі й світлі приміщеннями, які будуть побудовані з урахуванням всіх необхідних умов для дітей.

Український Червоний Хрест, виступає партнером проєкту. Сьогодні окрім гуманітарної діяльності, якою УЧХ продовжує займатися, чимало проєктів за його участі будуть пов’язані з відновленням України”, – розповідає генеральний директор Українського Червоного Хреста Максим Доценко.

Нагадаємо, що Укрзалізниця розпочала електронний продаж квитків на поїзди з Києва до Австрії.

Фото: Coca-Cola

Читати далі

Суспільство

Один постріл з “Джавеліну” зупинив ворожий штурм та знищив танк і 3 БМП

Опубліковано

Ворожий штурм було зупинено силами оборони завдяки точному пострілу з “Джавеліну”.

Про це повідомляють Сили оборони півдня України.

“Ворог пішов на штурм колоною з танку та трьох БМП, сподівався сховатися за рахунок задимлення, але від конкретних протитанкових комплексів це не рятує”, – наголошується в дописі.

Читати також: В Нацгвардії показали ліквідацію російського спостережного пункту “Муром” (ВІДЕО)

Склад Сил оборони України

До них входять: Збройні Сили України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державна спеціальна служба транспорту, інші утворені відповідно до законів України військові формування, а також правоохоронні та розвідувальні органи, в частині залучення їх до виконання завдань з оборони держави.

Нагадаємо, що в Україні збільшили пенсії для ветеранів та переглянули механізм нарахування виплат.

Також ми повідомляли, що ветеран, який втратив руку під час війни, виготовляє FPV-дрони вдома.

Фото: Вікіпедія

Читати далі