Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

Видання української письменниці увійшло до п’ятірки найкращих дитячих книжок 2024 року

Опубліковано

Британська газета Financial Times внесла до п’ятірки найкращих дитячих книжок 2024 року оповідь українки Оксани Лущевської «Це тиха ніч, мій астронавте».

Про це повідомляють у статті видання. 

Про що книга

Твір Оксани Лущевської — це розповідь 7-річної Ії про 10 днів повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Книга у формі записів нагадує щоденник, де головна героїня описує свої дитячі роздуми, стан, у якому опинилася вся її сім’я. В усіх описах Ія звертається до космонавта в небі, який, як вона вірить, захистить. 

«Це актуальна, потужна книжка з малюнками про страх і стійкість», — пишуть у Financial Times.

Читайте також: письменник Раян Голідей надсилає увесь прибуток з українських перекладів у «Повернись живим».

У Великій Британії дитячу книгу надрукували у видавництві Andersen Press. Ілюстрації до розповіді Лущевської створила Катерина Степаніщева. На міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал», де представили 142 видання, її роботу оцінили як «Найкращий книжковий дизайн-2022» серед дитячої літератури.

Фото з сайту knigolove.ua

Оксана Лущевська написала у фейсбуці свої враження від статті, де згадують її роботу: «Важливо, що такі книжки так добре помічають у Великій Британії. І важливо, що Financial Times — не про дитліт, а про найсильніші запити нашого часу».

«Нам потрібні історії, — говорить на сторінках книги Ія, — сміливі історії, смішні історії. Нам так хочеться сміятися!»

Нагадуємо, що українка ввійшла до списку найкращих діджейок світу (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук Оксани Лущевської

Культура

Херсонський коваль відтворив середньовічну козацьку булаву (ФОТО)

Опубліковано

Реконструктор козацької доби з Херсона Михайло Запорожець викував репліку середньовічної булави, яку знайшли під час розкопок фортеці Тягинь.

Про це повідомили у спільноті «Фортеця Тягинь — форпост європейської історії українського півдня».

Віднайдення та створення булави

Автентичну залізну булаву знайшли у 2021 році під час експедиції Інституту археології НАНУ під керівництвом докторки історичних наук Світлани Біляєвої. Через довге перебування в ґрунті булава втратила свої особливості.

Від задуму до створення репліки булави пройшло чотири місяці. Спільнота підтримала проєкт донатами, а архітекторки Ліза й Тетяна Євсеєви розробили креслення. Михайло Запорожець долучився до відтворення булави й ретельно досліджував і сам артефакт, і його аналоги.

Читайте також: В Україні презентували оригінальний рукопис Шевченка, написаний у 1838 році (ФОТО)

Нагадаємо, що в Києві відкрили новий артпростір «Українські сенси» (ФОТО).

Фото: Олександр Корняков

Читати далі

Культура

Увесь прибуток «Одного літа в Україні» передадуть Міжнародному легіону ГУР

Опубліковано

Документальний фільм команди Babylon’13 вийшов у прокат 30 січня 2024 року. Увесь прибуток з показів творці фільму передадуть бійцям Міжнародного легіону ГУР, про яких і розповіли у стрічці.

Про це повідомили в ГУР.

Про що стрічка

У документальному фільмі розкривають історії бійців ГУР МО, які приїхали воювати за Україну з інших країн. У роботі показують службу військових, їхнє навчання, побут та дружбу.

«Це фільм про те, як можна бути щасливими та насолоджуватися життям у наймерзенніших і найтяжчих обставинах. Це дуже повчальний фільм. Він дуже цікавий для різних людей», ― розказав представник Міжнародного легіону Володимир.

Він зазначив, що знімальна команда провела багато часу з бійцями на тренувальній базі та в районі виконання бойових місій.

Читайте також: Сергій Жадан презентував новий альбом у харківському метро

Як використають прибуток

Гроші, які отримають з продажу квитків, перерахують на забезпечення військових Міжнародного легіону. За ці кошти придбають особливі FPV-дрони для виконання специфічних завдань.

«У нас дуже потужна компонента операторів БпЛА. Ці хлопці вражають російські танки на відстані 30 кілометрів», ― розповів Володимир.

Відео: ютуб-канал Babylon’13

Нагадаємо, що документальна стрічка Мстислава Чернова перемогла на фестивалі «Санденс» (ВІДЕО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Babylon’13

Читати далі

Культура

10 культурних подій у Києві цього тижня: виставки, презентації та корисні лекції

Опубліковано

Шукаєте цікаві культурні події? На цьому тижні є з чого обирати: у столиці відбудуться «Фестиваль короткої драми», презентація книги Тімоті Снайдера, благодійна виставка робіт Якова Гніздовського та інше. Більше — у добірці від ШоТам

Показ фільму «Щось більше за життя» та презентація книжки «Дай мені довгу пам’ять»

4 лютого у просторі PEN Ukraine відбудеться показ документального фільму «Щось більше за життя» та презентація книжки «Дай мені довгу пам’ять». Обидва твори присвячені діяльності прес-групи «Равлик», яка працювала при Апараті Головнокомандувача ЗСУ з травня 2022 року до моменту розформування у 2024-му.

Фільм розповідає про роботу журналістів, які документували війну, виїжджали на передову та спілкувалися з військовими. Особливий акцент зробили на їхньому першому виїзді та зйомках на позиціях 95-ї десантно-штурмової бригади під Слов’янськом. Це історія про людей, які залишалися за кадром, але фіксували події, що вже стали частиною історії.

Книжка «Дай мені довгу пам’ять» підсумовує їхню діяльність та містить унікальні свідчення бійців і командирів про бойові операції. 

Участь у події візьмуть автори творів — Сергій Лисенко, який працював над фільмом, та авторка книжки Аліна Логвиненко. Модераторкою буде координаторка групи Людмила Долгоновська.

Коли: 4 лютого, 18:00. 

Вхід: безкоштовно.

Адреса: вул. Лук’янівська, 14а (простір PEN Ukraine).

Зареєструватися треба тут

Презентація книги «Жителі Києва»

Фото: сайт «Жителі Києва»

Це розповіді людей, чиє життя — частинка великої мозаїки Києва: машиністки фунікулера пані Зої, продавчині Житнього ринку пані Ірини, легендарного Хасана з фалафелями, Слави Балбека, ONUKA, Лесі Патоки, Марусі Чупринеко та багатьох інших. Їхній досвід надихає любити місто, приймати його різноманітність і бути небайдужими до змін.

Під час події команда розкаже про:

  • створення книги та історії, що в ній живуть;
  • спільноту «Жителі Києва»;
  • досвід асиміляції та проживання в Києві, що через війну для багатьох став другою домівкою.

Коли: 5 лютого, 19:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Реєстрація тут

Читайте також: «Для Києва це було б ковтком свіжого повітря». Якою має бути післявоєнна відбудова? Погляд урбаністки

Лекція «Бунт проти імперії. Луганські шістдесятники»

Фото: Національний музей історії України у Другій світовій війні

Лекція розкриє маловідомі сторінки історії ненасильницького спротиву радянському режиму на Луганщині від 1945 року до відновлення незалежності України в 1991-му. На ній згадають знакову дату — 5 лютого 1977 року, коли заарештували лідерів Української Гельсінської групи Миколу Руденка й Олексу Тихого.

Теми, які підніматимуть:

  • як влада обирала, хто стане наступною жертвою переслідувань;
  • історії шістдесятників, дисидентів, космополітів, священнослужителів;
  • репресії проти інтелігенції за підтримку української мови та правдиве висвітлення історії.

Спікери:

Володимир Жемчугов — фахівець музею, командир партизанського руху на Луганщині (2014–2016 рр.), Герой України.

Наталія Новосел — дослідниця історії Луганщини другої половини ХХ ст., представниця історичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка.

Коли: 5 лютого, 14:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: головний корпус Музею війни, вул. Лаврська, 27.

Деталі тут.

Виставка «Планета на грилі: вразливі світи Антарктики та Амазонії»

6 лютого в Культурно-мистецькому центрі НаУКМА відкриють українсько-перуанську фотовиставку «Планета на грилі: вразливі світи Антарктики та Амазонії».

На ній поєднають світлини з двох протилежних екосистем — спекотних тропічних лісів Амазонії та крижаних просторів Антарктики. Через 36 фотографій автори покажуть, як змінюється природа під впливом людини, адже рекордна засуха у вологих лісах та танення льодовиків є наслідками глобального потепління.

У відкритті виставки візьме участь директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий. Онлайн долучаться українські полярники, перуанські вчені та посол України в Перу Юрій Полюхович.

Фотографії Антарктики робили українські дослідники протягом 2019–2024 років, а автор знімків Амазонії — співробітник Національного університету перуанської Амазонії Фреді Ф. Рамірез.

Коли: з 6 лютого по 6 березня.

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Іллінська, 9.

Читайте також: Біля станції «Академік Вернадський» знайшли рідкісну родину пінгвінів (ФОТО)

Виставка «Мистецькі мадригали Юрія Луцкевича»

Фото: Музей сучасного мистецтва

До 90-річчя від дня народження українського художника Юрія Луцкевича в музеї відкриють виставку «Мистецькі мадригали», присвячену його творчості. Як один з найяскравіших представників українського необароко другої половини ХХ століття, живописець сприймав мистецтво як гармонію життя.

У залах представлені живописні й графічні твори з приватної колекції його дружини Галини Городнічевої, а також роботи з фондів музею. Відвідувачі зможуть побачити біблійні сюжети, портрети та ліричні пейзажі, створені у Франції, Хорватії та Ізраїлі. Особливу увагу приділили акварелям 1970-х років, які відображають емоційний стан митця та його філософське осмислення життя.

Коли: до 9 лютого. 

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Євгена Коновальця 44-а.

«Фестиваль короткої драми 2025»

Із 7 по 9 лютого в Театрі Драматургів проходитиме «Фестиваль короткої драми 2025». У програмі — сучасні, креативні й актуальні театральні постановки.

Фестиваль відбувається в межах проєкту «Трикутник для українських митців (TUA)», ініційованого шведськими культурними інституціями Kulturhuset Stadsteatern та Rikstolvan. Партнери події — Театр Драматургів у Києві, Центр мистецьких резиденцій Вілла Деціуша (Польща), а також коаліція перформативних мистецтв Scensverige (Швеція). Захід співфінансує Європейський Союз.

Коли: 7, 8, 9 лютого.

Вхід: за попередньою реєстрацією.

Адреса: вул. Петра Сагайдачного, 25Г.

Деталі тут

Kyiv Open з піклболу

9 лютого в Міжнародній школі в Києві відбудеться Kyiv Open — подія, що поєднає спорт, дружню атмосферу та спільну мету. 

У програмі — матчі команд різних рівнів і можливостей, церемонія нагородження та нетворкінг з частуваннями.

Головна мета турніру — зібрати кошти на підтримку українських ветеранів і створення першої національної адаптивної команди з піклболу.

Коли: 9 лютого, 11:00.

Вхід: за донат.

Адреса: провулок Святошинський, 3А.

Щоб зареєструватися як гравець або глядач, треба зателефонувати за номером: +38-067-507-8576.

Презентація книги Тімоті Снайдера «Про свободу»

Фото: PEN Україна

Що українська боротьба може сказати світові про свободу? Відповідь на це питання можна дізнатися на презентації нової книжки американського історика Тімоті Снайдера «Про свободу». Обговорення модеруватиме Володимир Єрмоленко — український філософ, головний редактор UkraineWorld (ГО «Інтерньюз Україна») та президент Українського ПЕН. Захід організували спільно з проєктом «UkraineWorld», книгарнею «Сенс», видавництвом «Човен» та Українським ПЕН.

Коли: 9 лютого, 17:00.

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Реєстрація тут. Якщо не встигли зареєструватися, то зустріч можна буде послухати пізніше на подкаст-платформах Ukraine world.

Фотовиставка «дослідження. метаморфоза. природність»

9 лютого в просторі «Культмотив» відбудеться відкриття персональної фотовиставки Дани Андійчук «дослідження. метаморфоза. природність». Проєкт досліджує межі між свідомим і несвідомим, тілом і простором, перетворюючи кожен рух на символ змін.

Коли: з 9 лютого. 

Вхід: вільний.

Адреса: вул. Спаська, 36/31.

Благодійна виставка робіт Якова Гніздовського

Фото: Shum Art Gallery

У книгарні «Сенс» на Хрещатику відкрили виставку «Дванадцять птахів та інші зникаючі істоти», присвячену 110-й річниці від дня народження художника Якова Гніздовського. Експозицію організували галерея Shum, культурна інституція «МіжВухами» та родина митця.

У межах події триває онлайн-аукціон, кошти з якого спрямують на придбання спеціалізованого транспорту для військових ГУР. Ставки приймають до 19:00 2 березня.

Яків Гніздовський — український та американський художник, графік і мистецтвознавець, роботи якого зберігаються в музеях США, Європи та України. Його твори прикрашали, зокрема, кабінет президента США Джона Кеннеді.

Коли: до 2 березня. 

Вхід: безкоштовно.

Адреса: книгарня «Сенс», вул. Хрещатик, 34.

Фото обкладинки: Unsplash

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 години тому

Що насправді стоїть за незламністю: відверто про волонтерство від жінок, які керують фондами й ГО

На початку повномасштабного вторгнення засновниця «Клубу Добродіїв» Марія Тодорчук мала маленьку дитину, діти засновниці фонду...

Суспільство4 дні тому

«Для Києва це було б ковтком свіжого повітря». Якою має бути післявоєнна відбудова? Погляд урбаністки

Урбаністка Іванна Малій через свій YouTube-канал показує, як українські міста можуть стати комфортними для всіх....

Технології5 днів тому

Охоронець у смартфоні. Як працює перший український сервіс для захисту жінок «KATERYNA»

Майже кожна жінка переживала цей страх, коли вночі поверталася додому та чула кроки незнайомого чоловіка...

Культура1 тиждень тому

Завдяки їм ЮНЕСКО визнало кобзарство спадщиною людства

Кобзарство — це наша унікальна традиція: тужлива пісня про минуле під супровід кобзи проймає до...