Культура
8 літературних подій у Києві: куди сходити цього тижня

З 18 по 22 березня в столиці відбудуться літературні зустрічі, присвячені українській мові, першій в Україні художній книзі про розлади харчової поведінки, історії української мисткині та навіть інтимному світу селян Речі Посполитої.
ШоТам підготував добірку для тих, хто не пропускає подій сучасного книговидання.
«Вівці цілі»: зустріч з Євгенією Кузнєцовою
У книгарні «Сенс» відбудеться зустріч з авторкою бестселерів «Спитайте Мієчку» та «Драбина» Євгенією Кузнєцовою. Письменниця презентуватиме свою нову книгу «Вівці цілі» — історію про звичайних людей, які живуть у часи війни зі своїми страхами, радощами та прагненням бути щасливими.
Під час події можна буде поспілкуватися з авторкою про закулісся творчого процесу, послухати уривки з книжки й отримати автограф.
Коли: 18 березня о 19:00
Де: книгарня «Сенс», вулиця Хрещатик, 34
Вхід: безкоштовно
«Бути українською»: презентація книги Ольги Дубчак
У вівторок відбудеться презентація нової книги Ольги Дубчак «Бути українською» — четвертої й останньої в серії, присвяченій українській мові. Видання розкриває особливості речення, його структуру, типи ускладнень і роль розділових знаків. Авторка переконана, що після прочитання книжки читачі ще більше полюблять українську.
Ольга Дубчак — кандидатка філологічних наук, редакторка та головна редакторка видавництва «Віхола».
Модеруватиме розмову ведуча Radio Roks Соня Сотник.
Коли: 19 березня о 19:00
Де: книгарня «КнигоЛенд», вулиця Жилянська, 5/60
Вхід: вільний
«Історії українських митців: Олександра Екстер»: презентація книги Анни Лодигіної
У просторі PEN Ukraine відбудеться презентація першої книги серії «Історії українських митців» від Projector Publishing, присвяченої Олександрі Екстер. Авторка дослідження — журналістка та засновниця проєкту Back to the Roots Анна Лодигіна.
Книга пропонує новий погляд на художницю не лише як на творчу особистість, а й як на жінку, що пережила революцію, дві війни, еміграцію та все життя відчувала тугу за рідним Києвом. Видання розкриває її мистецьку спадщину, вплив на світове мистецтво та роль у формуванні модерністського руху.
Про значення творчості Екстер авторка говоритиме з літературознавицею, есеїсткою та членкинею Українського ПЕН Тетяною Огарковою.
Коли: 20 березня о 18:00
Де: простір PEN Ukraine, Київ, вулиця Лук’янівська, 14а (метро «Контрактова площа»)
Вхід: вільний, за попередньою реєстрацією
«Любощі»: презентація книжки Томаша Вісліча
У «Книгарні «Є» відбудеться презентація книжки «Любощі. Шлюб та сексуальне життя селян Речі Посполитої XVII–XVIII століть». Це унікальна спроба реконструювати інтимний світ селян того часу на тлі ранньомодерної Європи. Спираючись на сотні справ сільських судів, значна частина яких походить з русько-польського прикордоння, Томаш Вісліч відтворює життя пересічних людей і розкриває їхній приватний світ, що зазвичай лишався поза увагою історичних досліджень.
Книжка розповідає про дошлюбні стосунки, шлюб, позашлюбні зв’язки, уявлення про тілесність і мораль, а також про взаємодію селян з релігійними та суспільними нормами. Видання вийшло в перекладі Олексія Вінниченка за підтримки Польського Інституту в Києві наприкінці 2024 року.
Коли: 20 березня о 19:00
Де: «Книгарня «Є», вулиця Лисенка, 3
Вхід: вільний
«Дарунок шістьох»: зустріч з Анастасією Гетманською
У четвер відбудеться зустріч з письменницею Анастасією Гетманською та презентація її нового фентезійного роману «Дарунок шістьох». Це перша книга циклу «Гранарська нищівниця», яка стала одним з переможців конкурсу «Сучасна українська література» від видавництва «Богдан».
Роман розповідає про світ, у якому майже два століття існувала угода, що стримувала появу нищівників — чаклунів з руйнівною силою. Проте угоду порушують, і юні герої Волошка та Барв вирушають у небезпечні Забуті землі, щоб врятувати Гранар від війни.
Коли: 20 березня о 19:00
Де: книгарня «Сенс» на Арсенальній, Микільський провулок, 1
Вхід: вільний
«Герой замість мене»: презентація роману Марії Косян
У «КнигоЛенді» відбудеться перша презентація роману Марії Косян «Герой замість мене». Протагоніст — учитель історії на ім’я Герой — бачить Тіні та здатний переміщуватися між реальностями. У світах існують Літуни, які також мають подібні здібності, і все змінюється, коли зникає їхній очільник, а реальності опиняються на межі війни. Тим часом у 2041 році двоє молодих людей погоджуються тестувати штучний інтелект на острові, не підозрюючи, що їхнє минуле приховує більше, ніж вони могли уявити.
Про роман, його світ та ідеї говоритимуть авторка Марія Косян і книжкова блогерка, засновниця проєкту «Буксвоп» та контент-кріейторка Анастасія Піскова.
Коли: 20 березня о 19:00
Де: книгарня «КнигоЛенд», вулиця Жилянська, 5/60
Вхід: вільний
«ВЧ. До запитання»: презентація книги Вадима Жалюка
У Публічній бібліотеці імені Лесі Українки пройде презентація книги Вадима Жалюка «ВЧ. До запитання». Назва видання містить кілька смислів — абревіатура ВЧ асоціюється з військовою частиною, але сам автор розшифровує її як «воєнний часопис». У збірці, що охоплює твори останнього десятиріччя, кожен читач знайде щось «до запитання».
Книга поєднує поезію і прозу, представлена двома мовами — українською та німецькою — і відображає емоції та переживання автора в умовах повномасштабної війни.
З Вадимом Жалюком про збірку говоритиме засновник видавничої майстерні «YAR» Ярослав Карпець.
Коли: 21 березня о 15:00
Де: Публічна бібліотека імені Лесі Українки, вулиця Олександра Кониського, 83-85
Вхід: вільний
«За маму, за тата»: презентація книги Каріни Савариної
На презентації видання Каріни Савариної «За маму, за тата» будуть розмови про тіло, їжу та емоції в житті й літературі. Письменник Любко Дереш у передмові назвав цю роботу прикладом «літератури симптому», тож під час зустрічі учасники спробують розібратися, чому вона актуальна саме зараз. Також вони обговорять автофікшен як жанр, тож подія буде цікавою і читачам, і авторам.
Коли: 22 березня о 16:00
Де: книгарня «Сенс», вулиця Хрещатик, 34
Вхід: безкоштовно, за попередньою реєстрацією
Фото обкладинки: Влада Прізова
Культура

Український військовослужбовець та майстер писанкарства Олег Кіращук передав вітання до Великодня, створивши авторську писанку. Він зробив її під час служби у 10-й окремій гірсько-штурмовій бригаді.
Про це повідомили у Світовому Конґресі Українців.
До початку війни у 2014 році Олег Кіращук понад два десятиліття професійно займався писанкарством. Його доробок налічує понад 15 тисяч писанок.
Майстер є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників, а його роботи зберігаються у приватних колекціях у США, Канаді, Люксембурзі та інших країнах.
Читайте також: Як створити писанку вдома? Поради від писанкарки
У 2014 році він добровільно вступив до лав ЗСУ. З 24 лютого 2022 року бере участь у бойових діях як військовий 10-ї гірсько-штурмової бригади.
«Надсилаю вітання нашій молоді і наперед кланяюсь тим нашим нащадкам, які беруть у нас естафету і будуть працювати на благо України, і які будуть її захищати. Віддаю честь і схиляю молоді, яка віддала життя за нашу Свободу. Бажаю спокійних Великодніх свят!» — написав Олег Кіращук.


Нагадаємо, що Нацбанк випустив срібну монету у формі яйця, присвячену писанкарству (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка СКУ
Культура

Студенти-кінознавці КНУТКіТ імені Івана Карпенка-Карого Алік Дарман і Володимир Прилуцький передали до фонду «Довженко-Центру» дві плівкові фільмокопії німих фільмів: «Трипільська трагедія» (1926) Олександра Анода-Анощенка та «Секрет рапіду» (1930) Павла Долина.
Про це повідомили в «Довженко-Центрі».
Про фільми
Виявлені плівки є контратипами — вихідними матеріалами, з яких виготовляють прокатні копії. За словами керівниці фільмосховища Довженко-Центру Тетяни Деркач, такі матеріали потрапляють до архіву вкрай рідко. Фахівці вже запланували відсканування фільмів, що дозволить невдовзі переглянути ці стрічки.
«Трипільська трагедія» — один із найстаріших фільмів, знайдених в Україні останнім часом. Стрічка розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року. У ньому зображують події в пригодницькому жанрі з масштабними батальними сценами. Фільм отримав глядацький успіх, але зазнав критики за надмірну жорстокість.
Читайте також: У Каннах відбудеться світова прем’єра української стрічки «МІЛІТАНТРОПОС»
«Секрет рапіду» — перший фільм Павла Долини, знайдений в Україні. Стрічка розкриває конфлікт між індивідуальним і колективним у радянському виробництві, зосереджуючись на темі приховування технологічного секрету обробки сталі. Фільм знято на заводах Києва, Харкова і Горлівки, що додає йому індустріальної реалістичності.
Передача плівок відбулася в ЦОПі КНУТКіТ за участі студентів, представників «Довженко-Центру». та викладачів.



Нагадаємо, що «Довженко-Центр» запускає проєкт про українське поетичне кіно: програма показів.
Фото: фейсбук-сторінка «Довженко-центру»
Культура

Українську ілюстраторку Женю Полосіну визнали переможницею американського конкурсу American Illustration 44. Вона здобула відзнаку за колаж до матеріалу в The New York Times у рубриці Opinion про сценарії завершення війни в Україні.
Про це повідомила мисткиня.
Роботу відібрали до щорічного каталогу American Illustration — одного з найавторитетніших конкурсів ілюстрації у США. Колаж супроводжував аналітичну публікацію у грудні 2024 року та привернув увагу журі глибоким змістом і художнім втіленням складної теми.
«На жаль, ілюстрація й досі актуальна — три місяці потому прогнози щодо завершення війни не втратили своєї гостроти. І боюся, ще довго не втратять», — прокоментувала Полосіна у своєму дописі.
Художниця подякувала редакції The New York Times та артдиректору Сему Вітні за можливість долучитися до важливої теми й реалізувати роботу, яка резонувала з багатьма.
Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)

Про Женю Полосіну
Женя Полосіна — українська ілюстраторка та коміксистка з Києва. Вона створює ілюстрації для медіа, книжок і мистецьких проєктів, зокрема документальних. У 2015 році разом із художницею Анною Іваненко заснувала студію «Сері/граф», яка працює з авторськими зинами, принтами та експериментальним друком, зокрема шовкодруком, монотипією, гравюрою на картоні й сухою голкою.
У 2023 році здобула відзнаку «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу за документальний комікс «Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України», створений у співавторстві з Анною Іваненко. У своїх роботах мисткиня фокусується на темах війни, соціального досвіду та збереження памʼяті.
Нагадаємо, що українська мисткиня стала першою лавреаткою премії Her Art Prize (ФОТО).
Фото: сайт «Книжкового арсеналу»