Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Відеоспостереження та школа волонтерів. Як у Мелітополі турбуються про благополуччя молоді

У 2019 році в Україні запустили онлайн-платформу, яка допомагає виміряти рівень благополуччя молоді у нашій країні на рівні міста.

Партнерський матеріал

Опубліковано

У 2019 році в Україні запустили онлайн-платформу, яка допомагає виміряти рівень благополуччя молоді у нашій країні на рівні міста. У 2020-му до ініціативи долучився і Мелітополь, разом з 8 іншими містами України. Індекс благополуччя молоді (ІБМ), який запровадив UNFPA, дає можливість молоді бути почутою, а місцевій владі звернути увагу на сильні та слабкі сфери свого міста. За результатами опитування Мелітополь отримав показник 0,69 і. Лише за пів року після оголошення Індексу тут організували “Школу волонтерів 3.0”, встановили камери відеоспостереження у віддаленому мікрорайоні та запланували ще багато інших проєктів для покращення добробуту молоді. 

Тетяна Несват

Тетяна Несват

Заступниця начальника управління культури та молоді Мелітопольської міської ради. Координаторка ініціативи “Індекс благополуччя молоді” у Мелітополі.

Довідка. UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення є провідною агенцією ООН, яка зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. У 2019 році UNFPA Україна та Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України. розробили Індекс благополуччя молоді. Це онлайн-інструмент для допомоги муніципалітетам у вдосконаленні молодіжної політики та проєктів щодо розвитку молоді. Індекс визначають по 7-ми важливих темах – освіта, здоров’я, економічні можливості, участь у політичному житті, участь у громадському житті, інформаційні та комунікаційні технології, безпека та захищеність. До ініціативи вже долучитись 10 міст України. На основі опитування молоді та офіційної статистики міські органи управління отримують дані для ухвалення обґрунтованих рішень. Долучитись до ініціативи можна тут.

Індекс – це твереза оцінка нашої роботи

Я є координаторкою молодіжного центру “People.ua”. Минулого року ми створили громадську організацію, адже наша робота зацікавила міжнародних донорів. Сьогодні ми одна з найпотужніших молодіжних організацій у місті й намагаємось робити все для того, аби молодь почувала себе комфортно у Мелітополі. 

Про Індекс я вперше почула від своїх колег. Вони говорили, що цей інструмент допомагає оцінити рівень добробуту і що чомусь мало міст хоче в ньому брати участь. Я прочитала детальнішу інформацію і зрозуміла, що Мелітополю такий проєкт потрібний. Бо це така твереза оцінка ситуації в місті, яку неможливо отримати жодним іншим чином. І дуже круто, що для визначення Індексу ми не залучали жодного адміністративного ресурсу та коштів і до останнього не знали, які ж будуть результати. Нам було цікаво перевірити нашу роботу, а також почути, що влаштовує чи не влаштовує молодь і на що саме потрібно звернути увагу. Індекс – це такий виклик для нашого міста, ми дуже переживали, але вірили в результат. 

Мелітополь став найменшим містом, яке долучилося до Індексу. Наше населення складає всього 160 тисяч людей. Як саме визначали індекс? Спочатку від міста призначили координаторів, щоб вони могли слідкувати за роботою. Потім запустили платформу для опитування на сайті Мелітопольського комітету. Це така жива кнопка, яку поширили у соціальних мережах. Ми як адміністратори бачили лише кількість молоді, яка бере участь. До речі, участь розпочали 397 осіб, але завершили тільки 204. Опитування займає трохи часу, тому не всі змогли дійти до кінця. Всього було 7 блоків по 7-8 питань з різних сфер. Загалом від однієї людини ми отримали 49 відповідей. 

Спрацювало сарафанне радіо і промокоди в барбершоп

Ми хотіли максимально прозоро перевірити нашу роботу, тому для залучення молоді не написали жодного листа від управління. У нас був головний інструмент – соціальні мережі. Тут ми поширювали інформацію про опитування і спрацювало сарафанне радіо. Люди почали долучатись, єдине, що не всі завершили опитування. 

Крім того, всі учасники опитування могли отримати промокоди на послуги у місцевого бізнесу. Наприклад, молодь отримала знижки на придбання гірлянд, адже Індекс проводили перед Новим роком, на відвідування квест-кімнат та барбершопів. До речі, саме завдяки цьому промокоду багато хлопців взяли участь в опитуванні. 

Читайте також: Де знайти роботу без досвіду? Історія студентки, яка стала економісткою у головному офісі UKRSIBBANK

Після отримання результатів я написала інформаційну довідку до міського голови з поясненням кожного суб-індексного значення і на що варто звернути увагу на основі даних. Також ми провели презентацію, де розповіли про те, що вже зробили, а що тільки плануємо зробити для добробуту молоді Мелітополя. І вирішили, що тепер таке опитування будемо проводити кожного року у листопаді, щоб ми могли бачити динаміку . 

Школа волонтерів та камери відеоспостереження

У Мелітополі Індекс благополуччя молоді – 0,69. Насправді для нас були дивні результати, бо ми очікували вищі показники. Здивувало, що ми отримали досить високий показник у сфері медицини, бо зазвичай це така далека тема для молоді. Але люди помічають зміни, бо у нас багато медичних закладів ремонтуються, відкриваються приватні лікарні, є сучасний пологовий будинок. Один із найнижчих показників – участь у громадському житті  – 0,63. Я вважала, що саме ця сфера буде у нас на другому місці. Після отримання цих результатів ми повністю змінили міські програми щодо організації заходів молодіжної політики. 

Ми зрозуміли, що потрібно робити більший акцент саме на популяризації громадської діяльності та покращення активностей. Тому започаткували “Школу волонтерів 3.0”. Колись ми вже створювали подібну, і вона дала хороші результати. Школа – це інструмент, який дозволить привернути увагу молоді до громадського життя. Молодь повинна зрозуміти важливість волонтерства та що це не завжди безкоштовно. Програми школи мали 8 блоків, ми залучали громадські організації, щоб вони поділились своїм досвідом. У Школі взяли участь 60 людей, із них 15 залишилися волонтерити на базі нашого молодіжного центру. Ми вважаємо, що це непоганий результат. Підсумки наступного Індексу покажуть, правильно ми це зробили чи ні. 

Після отримання результатів ІБМ ми встановили у віддаленому мікрорайоні камери відеоспостереження з виходом на міську точку поліції. Це такий не дуже безпечний район, але зараз вже кількість крадіжок значно зменшилась.

Хочемо показати молоді, що працювати на заводах – не страшно

Найнижчі показники Індексу ми отримали у сфері “Економічні можливості” – 0,53. І насправді для нас це був дуже неочікуваний результат, адже у Мелітополі багато приватних заводів, які створюють комфортні умови роботи для молоді. Але вони не хочуть працювати на заводах, попри те, що у Мелітополі багато навчальних закладів, які випускають саме промислових працівників. 

Тому у липні ми проведемо великий форум для молоді, щоб продемонструвати економічні спроможності нашого регіону. Бо коли ми на презентації казали про те, що у нас у Мелітополі є заводи з опалювальними цехами, то молодь навіть не знала про їхнє існування. Тому цей форум дасть нам можливість залучити більше людей до місцевого виробництва. Колись ми робили подібне для школярів, а тепер хочемо і для студентів. Молодь повинна зрозуміти, що працювати на заводах – не страшно. 

Читайте також: Як у 23 роки стати керуючою готелем Reikartz? Досвід Карини Ходіс

Молоді люди Мелітополя активно беруть участь у політичному житті. Нашому міському голові – 33 роки, його заступнику та секретарю теж. Тому я думала, що результати опитування будуть інші, але за політичну участь ми отримали 0,62.

А от найвищий показник – у сфері “Інформаційно-комунікаційні технології”. У Мелітополі багато безкоштовних точок wi-fi. Покриття є майже всюди, крім центрального парку, щоб люди могли насолоджуватися природою, а не сидіти в інтернеті. Крім того, молодь багато дізнається інформації про події міста, адже ми ведемо активно сторінки в Інстаграм та ТікТок. 

Головна мета – навчитись чути молодь

Індекс нам дав можливість подивитись на результати нашої роботи. Ми запустили велику соціологічну роботу, щоб дізнатися більше про основні точки болю за кожним із показників, які досліджував Індекс. Бо раніше ми могли бачити тільки те, скільки молоді бере участь у різних заходах. А зараз це вже повноцінна комплексна оцінка молодіжної політики у найважливіших сферах життя. 

У галузі освіти й науки ми отримали результат  0,62. Тому на презентацію запросили освітян. У нас багато навчальних закладів, але не всі спеціальності є сучасними. Тому ми починаємо працювати у цьому напрямку і хочемо змінити підхід до роботи. Бо якщо вчитель приходить на урок і каже “Добрий день, відкривайте підручники”, то діти дістануть смартфони. Потрібен сучасний та цікавий підхід до навчання. 

Ми впроваджуємо багато проєктів, щоб молодь була більш активною. І в цьому допомагають екологічні ініціативи. У місті ми організували збір батарейок, прибирання, реалізували проєкт зі свідомого споживання. Також будемо святкувати День Молоді для підтримки місцевої музичної групи. Таким чином покажемо творчим хлопцям і дівчатам, що їх підтримують у рідному місті і розвиватися можна тут. 

Молодь Мелітополя активно бере участь у написанні громадських бюджетів, щоб отримати фінансування на свої проєкти. Також ведемо активну роботу в органах студентського самоврядування і працюємо з гуртожитками та навчальними закладами. Головне наше правило – не змушувати. Ми хочемо навчитися чути молодь і розуміти, що їм потрібно.

Суспільство

Видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО)

Опубліковано

Один із найкращих ортопедів Європи, француз Стефано Романо, вже всьоме приїхав до Львова, щоб допомогти українським захисникам. Упродовж п’яти днів він разом з українськими лікарями проконсультував понад 80 пацієнтів і провів 15 операцій, серед яких — дві надскладні на плечовому сплетенні.

Про це повідомили в реабілітаційному центрі UNBROKEN.

Романо працює в Парижі в одній із провідних приватних клінік та лікує футболістів французького клубу «Парі Сен-Жермен». У Львові він співпрацює з лікарями Лікарні Святого Пантелеймона. Цього разу разом з українськими колегами він виконав унікальні втручання, які допомагають повернути рухливість пораненим.

Один з пацієнтів — 46-річний військовий Юрій Лютий. Він долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабного вторгнення та служив у 117-й механізованій бригаді. У січні на Донеччині отримав важке поранення: кілька куль влучили у плече та руку, внаслідок чого пошкодили аксілярний нерв.

Читайте також: «Раз на мільйон випадків»: 11-річному підлітку зі Львівщини видалили рідкісну пухлину

Під час операції хірурги провели нейротизацію — пересадили гілку здорового нерва до пошкодженого. За словами завідувача ортопедії Василя Рокити, це дає шанс на відновлення чутливості й рухливості руки. Зараз Юрій проходить реабілітацію у центрі UNBROKEN. Повну ефективність операції можна буде оцінити лише за рік.

Наступний візит Стефано Романо до Львова запланували за два місяці. Французький фахівець спільно з українськими медиками вже готується до нових операцій.

Нагадаємо, що нобелівський лавреат Кіп Торн та його дружина-нейробіологиня відвідали центр Unbroken (ФОТО).

Фото: сайт UNBROKEN

Читати далі

Суспільство

Який ти донор плазми: герой-рятівник чи віриш у фейки? (ТЕСТ)

Опубліковано

Аби бути супергероєм, не потрібні суперздібності. Достатньо стати донором плазми, адже кожна четверта людина щонайменше раз у житті потребувала чи потребуватиме переливання компонентів крові чи препаратів на їхній основі.

До Всесвітнього дня донора ШоТам разом з компанією Biopharma Plasma, яка першою в Україні почала виготовляти з донорської плазми ліки, що рятують життя, розробили тест. Усього 5 хвилин, і ви виявите, які хибні переконання щодо донації плазми ви маєте та про які бонуси для донорів ще не знаєте.

0%

1. Як проходить донація плазми?

2. Хто може бути донором плазми?

3. Як часто можна здавати плазму?

4. Що таке взагалі ця плазма крові?

5. Чому донорство плазми таке важливе?

6. Чим можна замінити донорську плазму крові при виготовленні ліків?

7. Як плазмаферез впливає на наш організм?

8. Як довго відновлюються наші запаси плазми після донації?

9. З донорської плазми виготовляють препарати, такі як імуноглобуліни та фактори згортання крові. Як гадаєте, чиї життя рятують ці ліки?

10. Чи правда, що за донацію плазми можна отримати грошову компенсацію?

Який ти донор плазми: герой-рятівник чи віриш у фейки? (ТЕСТ)
Новачок у донорстві

Йой, ми виявили у твоїх відповідях чимало шкідливих упереджень! Але головне, що в тебе є бажання дізнатися більше на таку важливу тему, як донорство плазми крові. Можливо, ти раніше зовсім нічого не чув/не чула про донацію компонентів крові або ж це були вигадки чи відверті жахайки на медичні теми, яких, на жаль, вдосталь у мережі. Але тепер ти точно знаєш, що:

— донорство плазми, як і донорство крові, рятує людські життя;

— при донації плазми донор зберігає всі свої червоні кров'яні тільця, а натомість його кров очищується від токсинів;

— донором може стати кожен повнолітній, хто має вагу більше 50 кг, добре самопочуття та бажання рятувати життя;

— аби відновити об’єм плазми, нашому організму знадобиться всього 1-2 доби. Головне пити достатньо чистої води та не забувати споживати білки;

— донори плазми можуть отримати безкоштовні консультації лікаря та пройти медичні скринінги в центрах Biopharma Plasma в різних містах України.

Детальніше про умови тут. Мапа центрів Biopharma Plasma — за посиланням.

Майбутній амбасадор донорства

Ти ще маєш трохи сумнівів: а може, плазма не така потрібна, як кров? Чи дійсно вона когось рятує? Чи справді донація плазми безпечна для донора? Настав час поповнити свою базу знань, аби стати амбасадором донорського руху в Україні! А почати можеш із цієї пам’ятки:

— донорська плазма життєво необхідна тим, хто бореться з онкологією, імунодефіцитом, важкими опіками та пораненнями;

— донорство плазми приносить користь самому донору: під час процедури плазмаферезу його кров очищується від токсинів та «омолоджується»;

— аби відновити задоначений об’єм плазми, нашому організму знадобиться всього лиш 1-2 доби! Головне пити достатньо чистої води та не забувати споживати білки.

Донори плазми можуть отримати безкоштовні консультації лікаря та пройти медичні скринінги в центрах Biopharma Plasma по всій Україні! Детальніше про умови тут. Мапа центрів Biopharma Plasma — за посиланням.

Людина з золотою рукою

Нічого собі, ти знаєш так багато про донорство плазми крові! Схоже, ти вже маєш досвід у цій важливій справі.

Австралієць Джеймс Гаррісон першим увійшов в історію як «Людина з золотою рукою» — за своє життя він пожертвував плазму крові 1 173 рази та врятував життя більш ніж 2 мільйонів новонароджених. Можливо, саме ти підхопиш цю супергеройську місію та станеш новою «Людиною з золотою рукою» та легендою донації з України? Ділися своїми результатами в соцмережах — не для того, аби похвалитися, а щоб твої друзі знали, до кого можуть звернутися по пораду як до досвідченого донора!

Ну а бонусом для них буде мапа центрів Biopharma Plasma, де всі донори можуть отримати тут.

Поділіться своїми результатами:

Фото: Biopharma Plasma

Читати далі

Суспільство

На Івано-Франківщині виявили унікальну колонію пернатих з Червоної книги (ФОТО)

Опубліковано

У Галицькому національному природному парку зафіксували найбільшу на заході України колонію рідкісних птахів. Науковці нарахували десятки гнізд та сотні пташенят представників родин Ібісових і Чаплевих, які занесені до Червоної книги України.

Про це повідомили на сторінці Галицького національного природного парку.

На початку червня дослідники провели облік у полівидовій колонії птахів, щоб зрозуміти масштаби явища. У парку виявили близько 25 гнізд Косаря білого, у яких — 36 пташенят. Загальна кількість цих птахів у парку близька до 90. Зазвичай цей вид мешкає вздовж Чорноморського узбережжя, і востаннє у Галицькому нацпарку його гніздування фіксували 15 років тому.

Серед інших рідкісних птахів — Чепура мала (29 гнізд, 101 пташеня) та Квак звичайний (52 гнізда, 168 пташенят). Їхню чисельність у парку нині оцінюють в 160 та 270 особин.

Читайте також: Щоб зберегти рідкісні рослини, у лісах Хмельниччини створили три охоронні зони

А ще дослідники помітили Коровайку буру — одного з найрідкісніших птахів для Опілля. В Україні цей вид трапляється лише в кількох локаціях на півдні, тож, за словами орнітологів, його поява на Івано-Франківщині — надзвичайна рідкість.

Нагадуємо, що на Поліссі втілять найбільший в історії України проєкт по відновленню боліт у заповідниках.

Фото: фейсбук-сторінка Галицького національного природного парку

Читати далі