Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Вогняне мереживо Києва, або Хто врятує дачу Брадтмана у Пущі-Водиці

Опубліковано

У 2018 році за 130 км від столиці стартував громадський проєкт «Дерев’яне мереживо Чернігова». Люди різних професій об’єдналися в любові до свого міста, аби врятувати його архітектурну естетику – унікальне декоративне різьблення на фасадах будинків. За характерним виглядом його стали називати «мереживом». Мало хто знає, але аналогічні зразки дерев’яного мистецтва є і в Києві. Щоправда, їх лише одиниці і ставлення до них з боку власників і міської влади – кардинально інше. 

Трохи з історії дерев’яного і не лише будівництва в Києві

Традиція дерев’яного будівництва була поширена в Києві ще з часів Київської Русі. Близькість основного виробничого матеріалу – дерева – сприяла розвитку і вдосконаленню технік будівництва, а майже невичерпна його кількість не сприяла пошуку практичних альтернатив.

Утім з часом ці тенденції почали докорінно змінюватися. Найбільший житловий масив раннього середньовіччя – Поділ – почергово потерпав то від пожеж, то від повеней на Дніпрі. Останні траплялися з періодичністю раз на два-три роки. Тож вже в цей час назріває перша потреба пошуку альтернативних матеріалів для капітального житлового будівництва в Києві. Однак вторгнення монголо-татар зупиняє ці процеси на століття.

Історичні квартали Києва, «розкриті» під час прокладання метро на Подолі. Фото з мережі інтернет.

У козацьку епоху бароко в Києві ширяться кам’яниці. Найвідомішою з них була кам’яниця радника Хмельницького, київського воєводи Сави Туптала на початку вул. Хорива, що на Подолі. Та вже у жовтні 1714 Петро I видає Указ про заборону кам’яного будівництва на території всієї російської держави. 

Початок ХІХ ст. в Києві знаменується масовою розробкою лесових схилів Київських гір. Тут поширені так звані блакитні глини – основний матеріал до виробництва київської жовтої цегли. На подальші сто років вона стає основним будівельним матеріалом міста. Капітальні дерев’яні будинки також будуються, але їх частка порівняно менша. Переважають більш прості каркасні або зрубні конструкції, іноді – будинки просто збиті дошками. Характерні приклади – вул. Глибочицька, Гончарна, Олігівська, Петрівська тощо.

Київські сади і Дачі

Сприятливі кліматичні умови та розвинена споживчо-транспортна інфраструктура сприяли розвитку в Києві – а точніше на його слобідках – садової та дачної культури. Колишні хутори – Сирець, Волейків, селища – Святошин, Пріорка, залізничний вузол Дарниця та Бровари стали центрами спочатку садівництва і городництва, а згодом – рекреації та туризму. 

Дарницьке дачне поселення. Залізнична станція, поч. ХХ ст. Фото з мережі інтернет.

Найвідомішим «садівником» міста того часу стає саксонець Вільгельм Крістер, що заснував найбільше садове господарство «Садівництво та насіннєве господарство „В. Крістер«» (сучасний парк «Крістерова гірка»). Надалі господарство Крістера трансформується в найбільше агропідприємство міста «Пуща-Водиця» і дає назву житловому масиву Виноградар.

Початок ХХ ст. знаменується для міста переходом від садівництва до дачництва. Добробут містян зростає і «свій будиночок» за містом стає не атрибутом розкоші, а даністю міцного середнього класу. Основними дачними центрами стають Святошин та Бровари (куди ходить прямий мототрамвай), а з прокладенням «лісової гілки» трамваю у 1908 році – і Пуща-Водиця.

Пуща як місце відпочинку відома з князівських часів. Ще в Х-ХІ ст. сюди з Вишгорода їздили на полювання київські князі. Сам термін «пуща» – густий хвойний ліс – краще за все характеризує основні принади цієї місцини. Утім повною мірою рекреаційний потенціал лісової оази почав розкриватися вже після прокладення сюди міської інфраструктури – трамваю, водогону, телеграфу (до 1910 р.). 

Дача Брадтмана – одна з перлин дачного дерев’яного будівництва у Пущі-Водиці. Фото: Антон Короб.

Проєкт забудови «лісового поселення» затвердили 1894 року. Його ініціатором став гласний Київської міської думи Микола Чоколов. Про нього в Києві сьогодні нагадує однойменна місцевість та бульвар. Первісно Пуща-Водиця проєктувалось як курортне поселення з 6 поздовжніми і 17 поперечними вулицями-лініями. У поселенні функціонували два театри, один кінотеатр, пошта-телеграф та православний храм. Забудова була виконана за індивідуальними проєктами з використанням стародавніх різьбярських та теслярських технік з елементами як традиційної поліської етніки, так й із запозиченими елементами. У різний час тут жили такі відомі діячі – архітектор Володимир Ніколаєв, лікар-практик Теофіл Яновський, письменник та учасник проводу ОУН Олег Ольжич.

Дачі Брадтмана

Найвідомішим архітектором Пущі певно слід вважати Едуарда Фердинанда Брадтмана. Киянин німецького походження став проєктантом більшості «пущанських вілл». Вишукані і просторі одно- та двоповерхові будинки з розкішним різьбленим декором якісно відрізнялися на фоні більш скромних сусідів.

Один із таких будинків 1913 року замовила архітектору Анна Новікова, дружина купця ІІ гільдії Миколи Новікова. Новіков мав одразу декілька крамарень на Житньому торгу, що на той час було певним маркером успішного бізнесу. Грошей у сім’ї було вдосталь, тож архітектор міг не обмежувати себе у творчій складовій проєкту. 

Елементами архітектурної виразності стали одразу карнизи, підзори і лиштви на вікнах. Особливої увагу заслуговують точені парні колони веранд виконані з цілісної деревини! Усі вони виконані в унікальній техніці різьби, що створює неповторний і вишуканий ефект мережива. Усе це оздоблення збільшило вартість та затягнуло реалізацію проєкту. Перших гостей на свій поріг будинок запустив лише 1916 року, у часи, коли вже активно вирувала Світова війна.

Дача Новікових за проєктом арх. Брадтмана. Один з кращих прикладів «дерев’яного мережива» в Києві.

Після закінчення війни для України у 1918 році – з підписанням Берестейських угод – життя повернулося і в Пущу. Відновив свою роботу місцевий кінотеатр, де показувалися українські та німецькі кінострічки. Повернувся трамвай. Однак це був невеликий період затишку перед величезною бурею.

У 1919 році Дачу Брадтмана, як і більшість пущанських дач ,було реквізовано, а до 1927 року – націоналізовано і закріплено за державним управлінням. У приміщенні колишньої дачі Новікових-Брадтмана жили трударі з промислових околиць Подолу. Згодом вона стала частиною санаторію з промовистою назвою «Імені 1-ого травня». 

Чотири власники і три пожежі однієї Дачі

До останнього часу будівля колишньої дачі Брадтмана була в користуванні «Київкурорттеплосервіс». Від нього в приміщенні Дачі лишилися еленти аскетичної офісно-конторської оздоби (первісний – більш вишуканий декор – було знищено ще в радянський час).

Внутрішнє оздоблення дачі Брадтмана. Декор зберігся здебільшого на стелі. Значна частина знищена в радянський час. Фото: Дмитро Перов.

«Тепловики» належали до сфери управління профспілок. І ось тут понеслося. У 2004 році ЗАТ ЛОЗПУ «Укрпрофоздоровниця», що належить Федерації профспілок України продає ВСЕ майно колишнього санаторію «Ім. 1-го травня», за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова, 37 Товариству «Кармен-Інвест». 

Надалі, у 2006 році, між ТОВ «Кармен-Інвест» і ТОВ НВФ «Укрсервісбуд» укладено договір купівлі-продажу нежилих будівель, відповідно до якого ТОВ «Кармен-Інвест» продало ТОВ НВФ «Укрсервісбуд» у власність нежилі будівлі за адресою Юнкерова, 37. З цього моменту (а це вже був третій новий власник) за принципом «добросовісного набувача» вже не можна було скасувати або принаймні спробувати довести незаконність приватизації. Дача стає «будівельним активом», а її головною цінністю – земельна ділянка, що під нею.

Згідно останніх доступних відомостей з держреєстру, влаником Дачі, яка на сьогодні є пам’яткою архітектури місцевого значення, є ТОВ «Пуща-Парк», бенефіціарний власник – такий собі Руслан Браславський. В мережі можна знайти одразу декілька згадок про стосунок останнього до рейдерських захоплень та… що цікаво – створення Конституції терористичної організації «ДНР».

Наслідки вже третьої пожежі в пам’ятці. Знищено третій та частину другого поверху. Фото: Дмитро Перов.

За час володіння об’єктом компанією Браславського на Дачі сталося щонайменше дві пожежі і обидві датуються 2020 роком. У зв’язку з цим Київською міською прокуратурою в 2021 році було подано позов до Окружного адміністративного суд м. Києва з вимогою припинити протиправні діяння та привести пам’ятку в належний стан. Утім уже в процесі розгляду справи будинок перепродали афілійованому ТОВ «Кайлас ЮА». Отже, рішення суду його вже не стосувалося, а Дача знову запалала 29 березня 2023 року.

Хто винен і що з цим робити?

За фактом умисного підпалу Київською міською прокуратурою відкрито кримінальне провадження, проводяться слідчі дії. За два дні після пожежі кияни створили петицію щодо повернення в державну власність та відновлення унікальної пущанської дачі.

На сьогодні це одна з останній дерев’яних дач раніше відомого курортного поселення. Якщо ще станом на 2001 рік, коли поселення Пуща-Водиця комплексно було занесено до Переліку пам’яток міста Києва як пам’ятка містобудування, в Пущі налічувалося 25 історичних дерев’яних будинків, то сьогодні – лишилось заледве 5. Усі вони перебувають або в закинутому, або повністю занедбаному стані. Дача Брадтмана – останній зразок дерев’яної архітектури з вишуканий різьбленим декором, виконаний за індивідуальним проєктом більше 100 років тому. 

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про охорону культурної спадщини», якщо власник пам’ятки не вживе заходів щодо її збереження, зокрема у зв’язку з неможливістю створення необхідних для цього умов, суд за позовом відповідного органу охорони культурної спадщини може постановити рішення про її викуп. На цьому наполягають і активісти. 

Так, аби відновити Дачу та уникнути подальших спроб її знищення, Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міськради (Київської міської державної адміністрації) має звернутися до Господарського суду м. Києва щодо примусового викупу пам’ятки у ТОВ «Кайлас ЮА». Водночас за замовленням міської влади має бути проведена оцінка втрат, завданих пожежею, а також складена поточна вартість вцілілих конструкцій. За цією ціною держава має викупити будинок у поточного власника, а вже згаданий Департамент – розробити проєкт відновлення пам’ятки та відреставрувати її.

Аби стимулювати чиновників до виконання описаного вище алгоритму дій та прямої вимоги закону, можна підписати вже згадану петицію на сайті міської влади та слідкувати за оновленнями в цій справі. Це вкрай важливо, оскільки, як слушно зазначає дослідниця І.В. Абрамова, «…дерев’яна житлова забудова для Києва [сьогодні] стала типологічною рідкістю», з чим , на жаль, не можна не погодитися.

Коментарі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Колонки

Конституція Пилипа Орлика: нездійснена або чинна й досі?

Опубліковано

Угоди і конституції (Pacta et Constitutiones) Пилипа Орлика — документ, який ніколи не був Конституцією. Та все ж ми і досі залишаємося під його впливом, а наші вороги знецінюють його. Очевидно, його фактична роль є значно вагоміша формальної.

«Договір Пилипа Орлика з Військом Запорозьким не тільки не стався як Конституція, а нею ніколи й не був, хибне сприйняття документа могло статися через некоректний переклад його назви», — запевняє дослідник, заступник Голови Конституційного Суду Сергій Головатий. Оригінальну назву латиною «Pacta et Constitutiones» переклали як «Пакти і Конституції». Та пакти в міжнародному праві набули популярности тільки через кілька століть (як от Міжнародні пакти про права людини, прийняті ООН у 1966 році), а про Конституцію в сучасному розумінні цього слова тоді ще не чули, вважає Головатий. Натомість поруч із латиною документ був укладений і староруською мовою (можна знайти ще визначення «староукраїнська» чи «старокиївська» мови), де та ж назва може перекладатися сучасною українською як «Домовленості і Постанови».

Безперечно, така критика заслуговує уваги, адже й у формі, і у змісті є «конституційні недоліки». Конституція — це найвище юридичне закріплення існування держави. Чи то пак паспорт із іменем, походженням, зовнішністю і найголовнішими рисами власника. Усе це є в Конституції Орлика, але бракує формальности — існування української держави як суверенного суб’єкта. Значить: немає незалежної держави — не може бути й Конституції! Саме ця прикрість і завадила документу Пилипа Орлика офіційно стати першою Конституцією цивілізованого світу. Адже на той час минуло понад 50 років, відколи, за словами Орлика: «…Московська держава численними винахідливими способами змогла права та вольности військові, нею ж підтверджені, порушити і вщент зруйнувати, а на вільний козацький народ, нею ніколи не завойований, накинути невільниче ярмо».

Критикують і форму документа, що був складений саме як договір. Та чітких вимог щодо форми її укладання немає, особливо враховуючи, що правники знають про  неписані конституції. А якщо поглянемо в перспективу всього XVIII сторіччя, то побачимо, що перші  конституції побачать світ саме у формі договору.

А як щодо змісту? Стосовно нього історики і правники одностайні: документ містить преамбулу, 16 статей, що вичерпно регулюють публічні відносини, встановлюють принципи правління й обґрунтовують право України на незалежність, вони сповнені передових політичних поглядів свого часу, духу республіканства і демократії. Цей документ майже на 100 років випереджає «першу Конституцію в світі», що з’явиться в США 1787 року. Однак тут теж є нюанс: положення Конституції Орлика могли набрати повної чинности лише після звільнення Українських земель з-під московського ярма. Але, на жаль, жаданням Козацької держави не судилося здійснитися, а їхній законодавчий акт діятиме лиш кілька років на деяких українських територіях. 

Критики конституційности Акту Орлика вказують і на те, що документ утверджував нерівність українського народу, передбачаючи поділ на класи. Такий поділ там звісно є, але викладені положення захищають усі верстви населення, покращуючи їхнє становище, і прагнуть розвинути суспільну думку до майбутньої рівности усіх людей в українській державі. 

За красивими метафорами, якими щедро наділена Конституція Орлика, можна мимоволі втратити розуміння, чим же є цей документ. Через те, що акту не судилося набрати повної чинности, може скластися враження, що він не мав реального впливу на тогочасну Українську державу. Та хіба це так?

Найперше — про що мало хто згадує — Конституція Орлика затвердила право стародавнього козацького народу не просто на становлення, а саме на відродження власної держави. Конституція встановила головні напрямки розвитку Української держави: звільнення від зовнішнього ворога — Московського царства і внутрішнього — необмеженої влади Гетьмана. Після здобуття незалежности від московитського іга мала бути відновлена і «первісна влада Київського митрополитського престолу» надана раніше Вселенським Константинопольським Патріархатом. Незалежній державі — незалежна церква! 

Цей документ очевидно був прогресивним на той час. Отримавши підтвердження Шведським Королем Карлом ХІІ, гетьман, уклавши його, заявив про існування Козацької державности на всю Европу й отримав визнання серед її політичної еліти. 

Щоб оцінити новаторство у Конституції Пилипа Орлика, повернімося на початок XVIII століття. У тодішній Французькій Монархії, до прикладу, за правління Людовика XIV вирує абсолютизм. Рабовласництво стає офіційним, через прийняття «Чорного кодексу», який деякі історики вважали «найжахливішим юридичним документом, створеним в наші часи». Він встановлював суворе покарання за найдрібніші проступки, а мінімальні прописані права для підневільних на ділі ніяк не реалізувалися через тиск рабовласників на правосуддя. Непривілейовані верстви населення потерпали від беззаконня, а до Великої Французької Революції і прийняття першої Французької Конституції лишається ще близько 90 років. Аж у 1792 році Франція стає республікою, а отже, влада обирається народом. Козацька ж держава прийшла до договірної форми державного устрою і вільного обрання Гетьмана раніше, і Конституція Орлика лише констатує це!

Окрім цього, ще на початку XVIII століття Козацька держава взяла курс на демократичні засади, зокрема непорушности прав: як козаків, так і селян. Заборонялося чинити гніт, захоплювати землю чи майно, примушувати до невільної праці. Гетьман не міг займатися судочинством, а суд мав бути непідкупним. Вже тоді Пилип Орлик не тільки розумів необхідність розділення влади на окремі гілки, але й дбав про їх незалежність й заклав основи боротьби з хабарництвом. 

У той же час московський цар Петр І впроваджував реформи під гаслом «прорубування вікна в Європу». Така метафора є показовою: чи то нащадки орди були настільки здичавілими, що до европейської цивілізації могли наблизитися хіба що через видовбаний отвір у стіні, чи то не знали, що аби кудись увійти, користуються дверима. Вся державна влада зосереджувалася в руках одного органу, який Петр призначав сам. За якими критеріями йшов відбір невідомо. Це може свідчити про корупцію, і, в результаті, цілковиту відсталість державного устрою. 

Конституція 1710 року черговий раз підтвердила істину, що дуже дратує нашого давнього ворога: Україна це Европа. І це не просто політичний слоган чи зображення на географічній мапі в школі, а звичний порядок речей: наша держава є питомою частиною Европейської спільноти,  пройшла разом з нею один шлях розвитку суспільної думки, і як показує цей прецедент, часом навіть трохи випереджала її. 

Тож, Конституція Орлика не тільки була прогресивна, вона заклала основи для розвитку нашої держави щонайменше на 300 років, допоки 1917, хоча й ненадовго, і потім аж 1991 не відновилась незалежність від московії, а 2019 — незалежна церква. І українці й дотепер сумлінно працюють над метою, визначеною колись славетним Гетьманом Пилипом Орликом разом зі Старшинами Війська Запорозького.

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Колонки

Гучніше води, вище трави: чи варто говорити про лінгвоцид?

Опубліковано

Учора похвалила свою бабцю за те, що вона вживає багато репресованих слів із реєстру Орисі Демської-Кульчицької, на що вона мені шикнула. Себто то слова “неграмотні, бабські, нормальні люде так не балакають”, і недайбог їх хтось почує. У моєї бабці, як і в багатьох українців, не вкладається в голові, що наші мовні особливості – гідні та унікальні. Та їм втокмачили у голови про штучність і ницість української.  

Здавалося б, змусити здорових мислячих людей зневажати свою мову і соромитися її – нереально. Але чорта з два! Саме цим займалися окупанти нашої землі, вчиняючи лінгвоцид. Якщо ви читаєте цей текст, то ви пане чи пані, так чи інакше ознайомлені із підлістю й жорстокістю московитів. На жаль, ви лиш вкотре підтвердите цю аксіому, дізнавшись про історію української мови. 

Першим у цій жахливій і болючій хронології був московський патріарх, який у 1620 наклав анатему на книги українського друку. Трохи більше ніж чотириста років тому наклали прокляття на нашу мову. Це стало фатальною точкою відліку в історії знущання і знищення української. Відтоді кожен, хто відчував силу і багатство мови українців, намагався її розчавити своїми наказами, інструкціями, таємними указами й заборонами. Кожен новий спосіб був жорстокішим за попередній і все більше клював цвіт мови. Її забороняли повсюди: в освіті, у церкві, в офіційних установах, в літературі, в науці – і завсіди намагалися знищити її в думках. І совєтський союз став найближчий до цієї пожадної, імперської мети, бо крім утисків в усіх сферах діяльности, він кліщем заліз всередину мови, заражаючи інфекцією світ її морфем і фонем. Совєти пожирали унікальні особливості мови, згладжуючи різницю між російською та українською, паплюжачи мову до невпізнаваности.

А тим часом в катівнях убивали так звану “відсталу частину українських мас, в яких спостерігаються націоналістичні тенденції”, тобто тих, хто досліджував по-справжньому мову, творив нею, писав наукові статті, ба навіть просто спілкувався українською.  Так, метою совєтів було знищити щонайбільше носіїв мови.

Будь-яким способом. Жорстоко. Нещадно. Стражданнями.

Голодом.

1921-23, 1932-33, 1946-47 – найчорніші роки в нашій історії, коли відбирали чесно-й-тяжко зароблене до останньої крихти, до найостаннішої, найзахованішої, найприбереженішої. Совєти забирали все, змушували матерів дивитися, як пухнуть їхні діти та віднімали природню потребу, доводячи до божевілля та смерти мільйони українців. І ми знаємо що, коли росіяни нас знищують вони хочуть забрати не лише хліб, а й душу. Люди на тваринячому рівні зрозуміли – щоб вижити, треба змінюватись, підлаштуватись під систему і не висовуватись. Хочеш мати роботу і можливість прогодувати сім’ю? Відмовляйся від своєї ідентичности, засунь подалі свою національну свідомість, переходь на російську і шикай, щоб твої онучки робили так само. Цей наратив глибоко всотався в думки багатьох українців, які й після прийняття незалежности із звірячою дикістю тримаються за московський язик. Про трансгенераційну травму говорить Оксана Забужко: «Маємо усвідомити, що ми народилися (ми – «російськомовні українці») в російськомовних сімʼях тому, що колись із нашими предками (в не такому далекому коліні) – дідусями, прадідусями, а часом навіть батьками – зробили щось дуже погане». ⠀

А доки в українських селах люди гинули від лютого голоду, праці українських мовознавців комуністи оголосили «шкідницькими й націоналістичними», «спрямованими на відрив української мови від російської”. Як парадоксально, правда ж? Штучно споріднюючи ці мови, навпаки називали вигаданими ті питомі риси української, які не зближують її з російською. Плюють межи очі і кажуть, шо то дощ. 

Передусім, совєти полізли в нашу фонетику, себто у звукову частину нашої мови. Хоч вся ця історія із “третім місцем серед мов світу” виявилась побрехенькою, ні для кого не секрет, що українська – досить милозвучна. І все це завдяки питомій правописній системі, яку намагався зламати срср (читайте “сересере”, будь ласка). Правописна комісія 1933 p. займалась ліквідацією «нaцioнaлiстичних пpaвилa щoдo пpaвoписy». Насамперед слід зауважити, що вилучили літеру ґ, яку понад 300 років активно вживали в давно засвоєних иншомовних та питомих українських словах типу гедзь, гудзик, ґирлиґа, ґелґотати тощо. Ба більше ця буква мала розрізняльний статус, адже ж є різниця поміж «грати» і «ґрати», «гніт» і «ґніт». На щастя, ми відновили цю букву в 90-х, однак не встановили чітких правил вживання. Нам досі треба врегулювати, що чужі h, g у новіших запозиченнях – передаються г, ґ відповідно (гобі, а не хобі; геловін, а не хелоувін; інстаґрам, а не інстаграм), натомість у словах запозичених давніше, особливо грецького походження – г (газета, фігура, гама). Тоді ж вилучили букву т на місці грецької літери θ (тета). І коли в редакції правопису 2019 було відновлено цю норму, багато мовців, привчених до російського способу передачі иншимовних слів, збентежилися від «Атен», «катедри», «мітології» тощо. Але єдине, за що варто переживати – це варіятивність цього правила. Правописна комісія ніби співає «дитирамби» мовознавцям, але й дозволяє далі проводити «ефіри» з попередніми, змосковщеними формами.

Також була проведена операція «и», що намагалась навчити нас вживати правильні проізношенія без букви «и» на початку слова, і ніяк по-инакшому, навіть инколи, навіть коли під ивою напала икавка. Ще у 1933 вилучили таке красиве, я на мене, правило: «Завсіди чуже ia передаємо через ія, ie – через іє, iu – через ію (у загальних іменниках), але io через іо». Себто до змосковщення ми казали «соціяльний», «радіюс», «фіялки», «авдієнція» тощо. З останнього слова можна помітити ще одний штучно забутий спосіб передачі иншомовного au, ou: до споріднення з російською ми читали «Фавста», слідували філософії Шопенгавера, робили павзу у стосунках та вивчали фавну десь на просторах Таврії.

Так само дотошно і, на жаль, філігранно правописна комісія залізла і в нашу морфологію, наприклад, взоруючи на московську. мову, вилучили закінчення -и в іменниках жіночого роду: осени, смерти, соли, пам’яти, а також у словах імени, племени, тімени. І якщо в Редакції 2019 відновили деякі слова ІІІ відміни, то іменники IV відміни із вставним суфіксом –ен- чомусь залишили без змін, хоча в нас є дивом вбережені «курчати», «котеняти». Зaдля yпoдібнення двoх мовних систем – yкpaїнськoї i poсiйськoї творці правопису виходили за всі рамки і навіть змінювали рід іменників. До «примусової маскулізації» наше мовлення рясніло «екстазою» «генезою», «желатиною», «діягнозою» та ще велетенським списком.

Позаяк цілковито споріднити мови лише змінами в правописі важко – совєти вирішили вилучити цілі слова. У більшости се наукові терміни, щоб опісля сказати, що в Україні немає науки. Я наведу лиш кілька слів, викреслених за «націоналістичну тенденцію, штучну розбіжність між російською й українською мовами»: гордівниця — гордовита жінка, середкутня — бісектриса, сурядна і рядна — координата й ордината, на взір — на зразок, долішній — нижній. Більше репресованих слів – у реєстрі Орисі Демської-Кульчицької. 

А бабуся досі хвилюється, що я порпаюся в мовній темі, кажучи передане від її батьків, що пережили голод “тихо будь і не висовуйся, людям краще такого не розказувати». Розумію тебе, бабусю, але для нації бути “тихіше води, нижче трави” – це шлях у могилу, що нижче цієї трави. Адже ми маємо гучно про себе заявляти, тягнутися високо до сонця і виборювати своє почесне місце під ним, а не мовчки йти під землю – до могили. 

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура7 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...