Суспільство
Вінницькому музею подарували шпагу ХІХ ст. зі сталі і латуні
Музею М.І. Пирогова у Вінниці подарували шпагу зі сталі та латуні ХІХ століття.
Про це повідомили у пресслужбі Вінницької міської ради.
Розповідається, що свого часу шпага хірурга Миколи Пирогова, який жив у Вінниці, зникла у 1930 році за загадкових обставин. Відтоді тривали детективні пошуки слідів втраченої реліквії.
Відтак, щоб відновити історичну справедливість, керівник Музею Вінниці знайшов шпагу зразка 1872 року, яка вийшла на озброєння після франко-прусської війни 1870-1871 рр.
«Хоча лезо шпаги було призначене для нанесення колючих ударів, але по своїй суті це була церемонійна зброя, а не бойова», — йдеться у повідомленні.
Читайте також: «До війни ми не розуміли, наскільки сильні й круті». Декораторка з півдня створила благодійний проєкт, аби допомогти воїнам ЗСУ
«Є версія, що аналогічну шпагу цісар Франц Йосиф подарував Миколі Пирогову, який був запрошеним консультантом Товариства Червоного Хреста у той час», — повідомили у музеї.
Про шпагу
Зазначається, що передана реліквія — це шпага офіцера французької воєнно-медичної служби найвірогідніше подібна до тієї, з якою Микола Пирогов був похований у січні 1882 року. Це оригінальна шпага зі сталі та латуні.
Фахівці київської майстерні «Кузня фантазій» лише виготовили нові піхви для цієї символічної холодної зброї, а також шляхом травлення по металу нанесли два написи латиною на клинку: «На вічний спомин про Миколу Пирогова 5.12.2021» і «Де, смерте, твоя перемога? Де твоє, смерте, жало?».
Читайте також: Розвивають в Україні кінний туризм. Історія «Скарбової Гори» – справжнього ранчо за 25 км від Львова
На щитку ефесу (руків’я) шпаги зображено емблему військових медиків того часу: змія, що обвиває посох давньогрецького бога Асклепія, увінчаний люстерком (дзеркало – символ обережності для лікаря).
Композиція обрамлена вінком з листя дуба і мирта. А на протилежному щитку додано герб Вінниці часів Пирогова, який виконав для міста у 1860 році геральдист Б. Кене.
Вигравіювана на шпазі дата 5.12. 2021 – це символічне позначення 140-х роковин з дня смерті медика, які вшановували у грудні 2021 року.
Нагадаємо, у Києві відкриється музей Грузинського національного легіону.
Також ми повідомляли, що Музей Івана Гончара оцифрував зразки традиційного весільного та святкового вбрання українців.
Фото: vinnytsia.city.
Суспільство
Які пункти реконструюють
- 11 пунктів пропуску з Молодовою;
- шість — з Польщею;
- п’ять — з Румунією;
- три — зі Словаччиною;
- три — з Угорщиною.
Нові пункти пропуску
- «Біла Церква — Сігету-Мармацієй»;
- «Біля Криниця — Климоуці»;
- «Руська — Ульма»;
- «Шепіт — Ізвореале».
- «Велика Паладь — Надьгодош»;
- «Дийда — Берегдароц».
Коментарі
Суспільство
Де приберуть незаконну рекламу
- вулиця Миколи Закревського (біля вулиці Рональда Рейгана);
- вулиця Радунська (біля вул. Лісківської).
- вулиця Тулузи (біля парку «Інтернаціональний»);
- вулиця Миколи Ушакова (біля вулиці Прилужної).
Коментарі