

Економіка і бізнес
Вінниця VS Венеція, або звідки гондоли на Південному Бузі?
Золотисті відблиски вечірніх вогнів над Бугом заходяться рябизною. Ні, то не рибальський човен порушив водну гладь. Придивіться і зрозумієте – перед вами найсправжнісінька гондола. Он парочка закоханих сидить всередині на червоних подушках – милуються і роблять селфі, намагаючись спіймати у кадр і гондольєра у білому кептарі і червоно-білій сорочці. Ось він-то нам і потрібен: знайомтесь, це вінницький підприємець Віталій Гуменюк.
Читайте також: Вінниця планує купити катери і відновити транспортну інфраструктуру на Південному Бузі

Віталій Гуменюк
вінницький підприємець і за сумісництвом гондольєр
Тричі розпочинав свій бізнес. Зараз він співвласник пабу “Вінницька реберня”, ресторану “Грузинський дворик” та агентства з працевлаштування “Украинско-польский центр”.
Гондола дісталась йому від діда з Дніпра. Зараз планує налагодити серійне виробництво гондол та відкрити школу гондольєрів.
Зробити Вінницю столицею романтики
Думаю, що зупинюсь на цифрі у 10-15 гондол. У Венеції кількість ліцензій на роботу гондольєром жорстко обмежена – лиш 425. У Вінниці ми будемо робити нові човни по мірі необхідності, але більше 15 тут не треба.
Зараз Вінниця нічим не відрізняється від інших українських міст – Хмельницького,Тернополя, Житомира. Ну гарне містечко – і гарне собі. Я ж хотів би, щоб з усієї України з’їжджалися люди подивитись на цю красу.
Якщо Одеса – це столиця гумору, хочу, щоб Вінниця була столицею романтики.

У Вінницю приїхав з однією сумкою
У 2008 році криза вигнала мене з Вінниці до Києва. А в 2014 році знесли мій ларьок із шаурмою на палаці “Україна”.
У той же місяць пограбували зйомну квартиру, я пробив двигун свого автомобіля, а дружина пішла, не витримавши всього цього.
Читайте також: Для розчистки Південного Бугу придбали техніку за 6 млн гривень
З таким тягарем на серці приїхав до Вінниці і хотів тікати до Польщі – не звідси, а від себе. Але друг дав мені місце і комп’ютер у себе в конторі, сказав – он там робиш копії, тут вариш каву. Гроші – навпіл.
Далі у мене стався Українсько-польський центр – і понеслося. Зараз у мене є паб “Вінницька реберня”, будівельна бригада, ресторан “Грузинський дворик” та Українсько-Польський центр.
Заклад на воді – і без човна?
Мій заклад “Вінницька реберня” відкрився кілька років тому. Це був невеличкий корабель, що стоїть на причалі вже років 10 – не менше.
Треба було оформити стоси документів і зробити просто купу реконструкцій для того, щоб зробити на цій баржі плавучий заклад.
В рамках цих реконструкцій ми зробили великий літній майданчик, альтанки і причал – наче “МакДрайв”, тільки для катерів. А потім я подумав – у нас все є: заклад на воді, причал, літні майданчики. Бракує своїх плавальних засобів.

Навіщо купувати, думаю, адже мати розповідала, що у покійного діда десь човен зберігся.
От і поїхав у Дніпро, знайшов людину, яка той човен зберігала, і заплатив їй символічні відступні.
Думав, Запорожець – натрапив на Роллс Ройс
Це було років із 60 тому, це був Дніпро – і річка, і місто. Тому причин для створення гондоли у мого діда, думаю, було дві: для романтичного моменту – зробити пропозицію бабусі, ну і для риболовлі – дід цю справу любив.
Він помер від раку, коли я був маленьким, і всю цю історію я чув з розповідей від мами і бабусі.

Поїхав дивитися на човник, а побачив гондолу!
Уявіть, це якщо б ти чув, що тобі у спадок від діда дісталася машина, і очікував побачити “Запорожець” – а тут раритетний “Роллс Ройс”!
Коли емоції стихли, зрозумів – мені це якраз і потрібно було.
Романтичний підприємець у керма гондоли
Гондола “Джульєтта” була на плаву – доглянута, але стара. Не розвалена, але видно, що пожована життям.
Як тільки привіз її додому, витратив десь 25 тисяч гривень – на флаєри та рекламу, щоб розбурхати ажіотаж навколо теми. Ну і на косметичний ремонт пішли десятки тисяч гривень.
Від самого початку гондолою керував я. Навіть в рекламі на радіо завершував своє запрошення покататись фразою “Гуменюк-романтик”.
Люди веселились – а мені тільки того й треба: зреагували – отже запам’ятали.

Спочатку я використовував гондолу як човен – катав на ньому друзів, своїх працівників – а у мене їх більше 100. Далі долучились журналісти зі статтями “Ого, у нашому місті є гондола”.
Потім став брати за це гроші – 200 гривень за годину. І якось так вийшло, що навколо мене почали виникати люди, яким це теж цікаво. Ведучі, приміром, яким в кайф проводити на гондолі заходи, фотографи усілякі з романтичними фотосесіями.
Зараз веду активні переговори з РАЦСом, як юридично зробити так, щоб у мене на причалі була можливість офіційного розпису людей.
Так що це вже не рекламний хід для гондоли, це початок нового проекту в проекті – весільна частина.
Так само провів переговори з місцевим туристичним центром і в минулому році під кінець сезону вони включили гондолу у туристичні маршрути.
Сам одружився прямо у човні
Пропозицію своїй коханій за родинною традицією також зробив у гондолі. А потім прямо у цьому човні проходила моя весільна церемонія.

Я зробив проморолик зі свого весільного відео для гондоли – ну, я бізнесмен, вибачте. Але я бачу його постійно цілий рік – і це гріє мені душу
Запитайте своїх друзів – як часто вони переглядають своє весільне відео? Я от зробив весільне відео рекламним. Воно хоч і маленьке, хоч і комерційне, але я його бачу з певною регулярністю уже цілий рік після нашого одруження. І це донині мені гріє душу.
Серійне виробництво гондол
Коли привіз човен з Дніпра, ми зробили тільки косметичний ремонт. А реставрувати човен я буду, коли отримаю європейський сертифікат. Для цього потрібно буде її більш якісно скопіювати з венеціанського оригіналу.
Ця ідея з’явилася поступово: коли я сам катав людей, коли зробив пропозицію на гондолі своїй дружині.
Читайте також: У Вінниці розробили онлайн-мапу незручних вулиць: як це працює?
Із місяць тому до Вінниці спеціально приїжджав чеський інспектор суден та плаваючих засобів. Саме він повинен прийняти рішення про надання сертифікату на масове виробництво.
Для цього треба привести у відповідність стандартам нашу гондолу. Багато часу це не займе.
Парк гондол та школа гондольєрів
Поки що школа гондольєрів та парк гондол – це тільки ідея.
Але ми вже порахували вартість створення однієї – десь 5 тисяч доларів.
Тепер замість мене гондольєром став мій тесть, я навчив його всього, що знав сам.
Він все життя був актором оригінального жанру – клоуном, якщо по-простому.

При цьому у нього є досвід керівництва школами акторської майстерності. Тож коли ми запустимо серійне виробництво гондол, у мене уже буде людина з педагогічним досвідом, яка навчить азів професії майбутніх гондольєрів.
У Венеції кількість ліцензій на роботу гондольєом жорстко обмежена – лиш 425. У Вінниці ми будемо робити нові човни по мірі необхідності, але не більше 15.
Думаю, мої гондоли зроблять Вінницю столицею романтики і стануть туристичним магнітом для закоханих.
Економіка і бізнес

У ресторанах Києва та Київської області McDonald’s упродовж 25 та 26 березня запускає ранкове меню.
Про це повідомили у компанії.
Раніше ми писали, що з 13 березня ранкове меню додали у закладах Львова, Луцька, Тернополя, Івано-Франківська, Яремче та Ковеля.
Упродовж березня сніданки повертатимуть в усіх ресторанах, окрім тих, що розташовані у східних областях, в Полтаві, Дніпрі, Кременчуці, Кривому Розі, Кропивницькому та Олександрії. У компанії пояснюють, що це пов’язано з повітряними тривогами та операційними складнощами.
Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка McDonald’s
Економіка і бізнес

Компанія «Нова Енерджі», яка входить до групи Nova, отримала ліцензію на постачання електрики та вийшла на відкритий ринок електроенергії.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Дозвіл на постачання електрики оформлювали близько двох місяців. Рішення про це ухвалила Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Тепер енергетична компанія зможе самостійно забезпечувати потреби «Нової пошти» та інших клієнтів.
Читайте також: OKKO стала партнером програми «Плюси»: які переваги для військових
«Це ще один крок на шляху до енергетичної незалежності. Нова Пошта запускає власну альтернативну генерацію електроенергії та зможе покривати не тільки свої потреби, а й провадити продаж е/е на вільний ринок», — зазначив CEO «Нова Енерджі» Андрій Литвиненко.
Нагадаємо, що «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що «Нова пошта» запустила другу сонячну електростанцію у терміналі в Києві.
Фото: Pixabay
Економіка і бізнес

Львівська студія boardova у 2024 році випустила настільну гру «Арідник» за мотивами однойменного українського мальопису видавництва UA Comix. У березні студія анонсувала англійську версію «Арідника» на краудфандинговій платформі Kickstarter. За кілька годин творцям вдалося зібрати необхідну суму.
Про це повідомили у студії boardova.
Сюжет гри
Під час створення сюжетної основи для гри головний дизайнер та український письменник Володимир Кузнєцов спирався на працю Володимира Шухевича «Гуцульщина».
У світі «Арідника» гравці стають вівчарями, що ведуть свої отари овець крізь гірські ріки, ліси та полонини. На цьому шляху вони зустрічатимуть духів Карпат: Арідника, Бога, Алея, Вовка та інших героїв.
У наборі є дерев’яні фігурки духів та вівчарів і понад 100 великих карт з ілюстраціями Людмили Самусь. У грі створили кілька режимів: змагальний, кооперативний та соло.

Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей
Цінність гри для людей з-за кордону
«Створюючи “Арідника”, ми прагнули занурити гравців у настільні ігри з колоритом та магічним світом, який наші предки створювали століттями. Гуцульщина та її традиції, які вдалось зберегти попри всі заборони, стали чудовим натхненням для цієї цілі. Та коли про гру почали говорити “поза бульбашкою” настільного світу, ми зрозуміли, що ця гра може стати точкою дотику і знайомства з власним корінням для української діаспори»‚ — зазначив CEO студії boardova Жолудь Добровольський.
Наразі більшість людей, які підтримали вихід англійської версії «Арідника», розповіли, що вони мають українське коріння та гратимуть у гру зі своїми родинами чи друзями.
«Проте є й багато тих, хто не знає, чим відома українська культура, і сподіваються, що гра допоможе їм у цьому. У час, коли країна-терорист стирає нашу культуру, нам потрібно говорити про неї якомога голосніше. А особливо — говорити про справжню, а не переписану історію»‚ — додав Жолудь Добровольський.
Зміни у новому виданні
Видавці анонсували три окремі доповнення до настільної гри, а саме:
- «Зима»;
- «Місцини» (із пам’ятками України);
- «Свята» (із календарно-обрядовими святами українців).
Кожне із цих доповнень додасть нові ігрові механіки та збільшує можливості для гравців.
Відвідати сторінку гри на Kickstarter можна за посиланням. Кампанія зі збору коштів на платформі триватиме до 11 квітня.
Нагадаємо, що український шутер про галичан у космосі відкрили для тестування (ВІДЕО).
Фото: студія boardova