

Суспільство
Від маскувальних сіток до будівництва. Як студенти з Маріуполя волонтерять під час війни
Студенти Маріупольського осередку Української академії лідерства (УАЛ Маріуполь) за кілька днів до початку війни залишили Маріуполь. Вони продовжили навчатися у Тернополі. Одна з важливих складових навчання – це волонтерство. Метою студентів було відволонтерити по 120 годин, але кожен з них допомагав робити добрі справи понад 200 годин.
Маскувальні сітки
Уже 24 лютого студенти змайстрували стійку для плетіння сітки, аби не тільки допомагати іншим волонтерським організаціям, але й самим, у вільний від навчання час, плести маскувальну сітку для захисників. У результаті 8 сіток відправили двом студентам УАЛ Маріуполь, які зараз у лавах Збройних Сил України. Загалом же зробили понад 13 великих маскувальних сіток.

Штаб Центр науки
Також студенти зв’язалися із гуманітарним штабом у Тернополі та налагодили співпрацю. Там допомагали структурувати роботу волонтерів, приймали від небайдужих людей одяг, їжу та медикаменти, а потім видавали необхідне людям, які були змушені покинути свій дім через активні бойові дії та переїхали в Тернопіль.
«Це неймовірно — бачити вдячні обличчя і відчувати свою користь тут і зараз», – каже студентка Дарія про свій досвід волонтерства у гуманітарному штабі.
Свічки для військових
У соцмережах студенти побачили ще один цікавий спосіб допомогти ЗСУ — виготовляти окопні свічки. Така свічка виконує три функції: є джерелом світла, тепла та маленьким вогнищем, завдяки якому можна підігріти воду або їжу. Так почали робити крафтові свічки подовженого горіння. Ця свічка складається із жерстяної бляшанки, парафіну та картону. Матеріали приносили небайдужі тернополяни та люди, що переїхали сюди. Далі свічки відправлялися захисникам. Загалом зробили понад 60 свічок.
«Я дуже вдячний департаменту волонтерства, і організаторам волонтерських точок за можливість проявити себе та відчути задоволення від того, що допомагаю оточуючим», – говорить студент Іван Ковальов.
Енергетичні батончики та вареники для військових
Разом із тернопольськими пластунами студенти виготовляли енергетичні батончики із сушених фруктів, ягід та горіхів. Також важливою частиною волонтерсва була співпраця із організацією «Бункер С». З ними разом готували вареники для місцевої територіальної оборони. Було зроблено близько 100 кг вареників та близько 1300 батончиків, які зараз дають енергію нашим бійцям.

Волонтерство на гуманітарному складі
У співпраці з Тернопільською обласною військовою адміністрацією студенти організували та координували процес збору харчових боксів для харків’ян. Понад 50 людей були одночасно залучені до пакування: клеїли коробки, вкладали у них їжу, упаковували та вантажили у вагони потягу. Так упакували понад 300 000 продуктових наборів гуманітарної допомоги для харків’ян.

Східний менті
Студентка Уляна Яценко з ініціативною командою студентів створила проєкт менторства для дітей-переселенців у Тернополі. Під навчального курсу діти індивідуально займаються з волонтерками-наставницями та відвідують групові зустрічі. Це має допомогти дітям у соціалізації, адаптації на новому місці та заохочуватиме до соціальної активності. Ментори провели 133 заняття і понад 130 годин спільної роботи. Надалі студенти планують продовжувати проєкт та масштабувати його до національного рівня.
«Волонтерська діяльність допомагає мені відновити ресурс та покращити настрій. Наприклад, коли я волонтерю з дітьми, я разом з ними дізнаюсь дуже багато нового, крім того вони вчать мене радіти дрібницям та не втрачати вогник у своїх очах», – каже студентка Віка Плисак.
Будуємо Україну разом
У Дрогобичі разом із організацією Будуємо Україну разом (БУР) студенти допомагали відбудовувати гуртожиток для переселенців. Три дні провели на будівельному майданчику – треба було підготувати поверх будівлі до косметичного ремонту. Також долучилися до будівництва прихистку для переселенців та облаштували пластову домівку у Дрогобичі.

«Мені подобається, що волонтерство дає можливість знайомитися з новими людьми та спільнотами. Також допомога іншим дає багато досвіду, наприклад, я навчилася шпаклювати та робити відкоси на вікнах», – ділиться студентка Яна Трофімчук.
УАЛ – це десятимісячна програма розвитку лідерських якостей молоді, вона передбачає поєднання в одному осередку студентів з різних регіонів для обміну культурою та налагодження соціальних зв’язків. В осередку УАЛ Маріуполь навчаються 37 студентів.
Суспільство

«Укрзалізниця» створила офіційні канали в соцмережах для інформування пасажирів приміського сполучення. Компанія публікуватиме актуальні новини щодо графіка руху, нових рейсів, модернізацію електричок тощо.
Про це повідомили в УЗ.
Компанія створила канали у Telegram, Viber та WhatsApp. У них розповідатимуть про:
- затримки поїздів;
- призначення нових поїздів.
- модернізацію рухомого складу;
- тимчасове скасування поїздів та призначення альтернатив;
- інші важливі новини приміського сполучення.
В УЗ додали, що вони також публікуватимуть корисні поради пасажирам.
Аби знайти новини свого регіону, необхідно перейти за хештегом або позначкою із назвою локації наприкінці кожної публікації.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» відновлює втрачені квитки у застосунку: як їх повернути.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ