Суспільство
Ветеран АТО створив бренд машинок для тату, які підкорюють світ
Кастомні машинки для татуювань українського бренду “BITT Workshop” знають майстри на всіх континентах. В одній із виробничих серій навіть був позолочений виріб, яким тепер користується
Кастомні машинки для татуювань українського бренду “BITT Workshop” знають майстри на всіх континентах.
В одній із виробничих серій навіть був позолочений виріб, яким тепер користується татуювальник із США.
У 2016 році бренд “BITT Workshop” заснував Андрій Паторжинський, який протягом 2014-16 років воював добровольцем у зоні АТО. Мав позивний “Поттер”. Повернувся із зони АТО з рюкзаком і без грошей. Дорогою, з війни у мирне життя, зрозумів, що має відкрити власну справу, бо не зможе працювати на когось. Хоча у Андрія не було коштів, проте мав друзів та цікаві ідеї для втілення. Тепер він виготовляє роторні машинки і корисне приладдя: педалі, перехідники, яке допомагає татуювальникам.
Ювелір → війна → тату
Ручної праці не цурався ніколи. Працювати почав ще у 16 років. За фахом я автомеханік. На третьому курсі навчання зрозумів, що це не моє.
Випадково потрапив у компанію, яка мала ювелірну майстерню. Мені одразу почала вдаватися обробка металу. Досвід, здобутий на ювелірці тепер використовую при створенні машинок.
Читайте також: 6 звичок, які відрізняють бізнесмена-міленіала від решти
У 2014 році довелося відправитися добровольцем на Донбас. На війні був до 2016-го. Воював у складі “Азову”. Після повернення з війни, переключився з ювелірки і металообробки на виготовлення машин для татуювань.
Якось зустрівся зі своїм товаришем-татуювальником, запропонував йому почати спільну справу. Але сама ідея робити машинки – прийшла спонтанно. Бренд заснував у 2016 році, на той момент мені виповнилося 23 роки.
Бізнес із $1000
Обладнав свою майстерню в гаражі товариша. Спочатку нас було троє друзів-засновників. Але двоє пішли з проекту. Тепер я сам і менеджер, і виробник.
Зароблені гроші вкладаю у матеріали. Окремо, вони недорогі, але вцілому в копієчку влітають. Такий бізнес з нуля можна почати, якщо маєш 20-30 тисяч гривень.
Брутальні речі за $300
Коли тільки починав, мої машинки коштували по $50. По мірках татуювальників, це було дешево. Зараз ціни на вироби зросли до $250-300.
За три роки існування бренду, зробив 80 машинок.
Позолочена машинка поїхала в США
На торішній тату-івент в Одесі зробив коротку серію машинок Hybrid 2018. У лінійці було всього 8 штук. Із них чотири вручили татуювальникам як призи за перші місця в різних номінаціях. Решту я продав.
Останню машинку із тієї серії мені хотілося якось виділити. І якраз трапився замовник з Америки, який захотів її позолотити. Клієнтові вона обійшлася в $250.
Купують від Штатів до Іспанії
Продаю зараз найбільше закордон. По Україні обладнання гірше продається. Працюю через Instagram. На спеціалізованих форумах публікую матеріали-описи. Ще є сторінка на міжнародній платформі продажу hand-made Etsy. Замовляли татуювальники із США, Іспанії, Німеччини.
Читайте також: Instagram не продає, як з цим боротись
Щоб отримати нових клієнтів в Україні – їжджу по тату-фестивалях. Один із таких проходить в Одесі. На івентах завжди організовують зони торгівлі, де майстри можуть придбати речі. Приїздив туди і торгував. Заводив знайомства, спілкувався з майстрами.
Маркетинговий хід – відео з татуювальниками
Освоюю відеозйомку і монтаж. Нещодавно випустив перше відео з татуювальником із Харкова, який працює на моєму обладнанні. Це одночасно просуває і його роботу і мій бренд.
Крім того, завжди збираю фідбек від майстрів, що б вони хотіли удосконалити в моїх виробах. Для мене важливо це знати, щоб розвиватися.
Люблю клієнтів із забаганками
Серед замовників є багато тих, хто не звертає увагу на дизайн. Але люблю клієнтів, які приносять свої ідеї, яку машинку хочуть отримати. Коли продумують дизайн, параметри (м’яка чи жорстка) чи, навіть, якої ваги має бути виріб. Є серія машинок, у яких стоять системи для зменшення вібрації.
Моя фішка – фіксуюча частина на зажимі, її я виливаю. Усі здобуті в ювелірній справі навички переніс на теперішнє виробництво.
Роторні машинки
Для кастомних роторних машинок (зроблені на основі електродвигуна) матеріали купую на ринку.
Стилі різні, на смаки клієнтів. Є вироби, в яких інкрустовані деталі, котрі надають брутального вигляду. Такий стиль мені видається “живим”. Машинки збираю за два-три дні. Інколи можу витратити тиждень.
Випробовував на собі
Більшість татуювань, які маю на тілі – зроблені моїми машинками. Із вражень, що можу сказати – я молодець (сміється. – ред).
Читайте також: В моді зухвалі рішення: як українська акустика підкорила Китай
У планах – організувати хаб-майстерню, де будемо обробляти деревину, метал та шкіру.
Сам татуювання не роблю. Я технар і маю інший тип мислення.
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі