Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Велосипеди, шерпи і кладовище кораблів. Сім нових маршрутів Чорнобильською зоною

Опубліковано

Чорнобильська зона — популярний маршрут серед туристів, лише минулого року тут було понад 120 тисяч відвідувачів. І якщо раніше Чорнобиль асоціювався з біллю, переселенням та хворобами, то зараз сюди з радістю їдуть як українські туристи, так і іноземці. Бо де ж як не тут дізнатись всю правду про катастрофу та розвіяти популярні стереотипи про квітень 1986. Вже 13 років Асоціація чорнобильських туроператорів розвиває туризм у Зоні відчуження та щомісяця створює нові маршрути. Пропонуємо вам дізнатись більше про туристичні новинки.

Ярослав Ємельяненко

Ярослав Ємельяненко

Співзасновник компанії “Чорнобиль-Тур” та голова Асоціації чорнобильських туроператорів.

1. На шерпах до кладовища кораблів

Фото: ukrinform.com

Багато відвідувачів Чорнобильської зони скаржаться, що це місце переповнене туристами, які заважають відчути всю атмосферу та містику. Тому Асоціація чорнобильських туроператорів пропонує новий маршрут, куди не дістаються туристичні автобуси з натовпом людей. Тепер Чорнобильську зону відчуження можна відвідати на всюдиходах Sherp. Sherp – автомобіль-амфібія, що з легкістю долає бездоріжжя та круті схили. Лісові стежки та болота, озера та каміння – не перешкода із цим всюдиходом.

Цим маршрутом ви зможете дістатись до кладовища кораблів, які брали участь у ліквідації катастрофи. На них вивозили пісок, будматеріали, радіоактивні відходи, але через зараження радіацією були поховані. Також, на території забрудненої зони створений Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Так любителі дикої флори і фауни зможуть досліджувати біорізноманіття територій, де понад 30 років не ступала нога людини.

Такий екстрим-тур підходить тільки для повнолітніх. Ціна з однієї людини за 20 хвилин катання – 650 гривень. А ще є спеціальна пропозиція для учасників індивідуальних турів — катання на SHERP протягом цілої години. Вартість такого екстрим-катання становить 6 500 гривень на чотирьох з можливістю керувати всюдиходом.

2. Велосипедний маршрут

Фото: facebook.com/Association.of.Chornobyl.Tour.Operators

Унікальний вид туризму у Чорнобильській зоні — катання на велосипедах. Державним агентством України з управління зоною відчуження розроблено та затверджено перший веломаршрут, який проходитиме територією зони відчуження.

Загальна протяжність маршруту, що пролягає від КПП “Зелений мис” через села Куповате, Опачичі, Оташів та Плютовище, сягатиме понад 45 кілометрів.Туристи зможуть побачити унікальний світ Чорнобильського заповідника, зупинитись у колишніх населених пунктах, які багато років приваблюють своєю самобутністю.

Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули

Кожна група буде мати двох супроводжуючих. Зараз вже облаштовують спеціальні місця для зупинок. Роботи з удосконалення та покращення велотреку для комфорту відвідувачів зони відчуження продовжуються.

3. Музей техніки

Фото: особистий архів

В Чорнобильській зоні буде створено новий музей! Зразки військової техніки, що була залучена до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, планується зібрати на території АТХ-2 в місті Прип’ять. На території, яка слугуватиме новим музеєм, зібрані потужні БелАзи, масивна бронетехніка та інші сталеві “учасники” ліквідації.

Кожна з цих машин виконувала унікальні роботи, часто вперше у світовій практиці. Адже досвіду ліквідації таких масштабних радіаційних аварій не мала жодна країна у світі. Кожен механічний ліквідатор має свою історію, яку ми маємо розповідати новим поколінням українців та іноземних відвідувачів.

Читайте також: Діджиталізація Чорнобиля: об’єкти зони відчуження відтворили у 3D-моделях та віртуальних просторах

Деяка техніка була не території гаражу всі ці роки, а інші машини сюди звозять з різних куточків Чорнобильської зони відчуження. Більшість машин були розкидані полями, лісами, болотами. Зараз в гаражі є ІМР, що стояв у Янові, техніка, що стояла біля будівлі ЧАЕС, машини, які брали участь у дезактивації вулиць.

Наразі складають список одиниць техніки, які стануть експонатами нового музею. Нове туристичне місце матиме охорону, освітлення, інформаційні таблички.

4. Тури на каяках

Фото: chernobyl-tour.com

Якщо хочете відвідати Чорнобильську зону справді незвично — спробуйте тури на каяках. Це унікальне поєднання активного туризму, спостереження за природою та пізнавальної екскурсії. Маршрут стартує у покинутому селі Черевач, що розташоване на річці Уж у 9 км від Чорнобиля і в 26 км від ЧАЕС, а закінчується екскурсія у Чорнобилі. Протяжність маршруту 18 кілометрів. А річкою Прип’ять готують прогулянки на катері.

Маршрут проходить територією Чорнобильського біосферного радіоекологічного заповідника, тому під час туру є велика ймовірність побачити диких тварин та різноманіття птахів. А після сплаву ви відвідаєте Чорнобильську атомну електростанцію та прогуляєтесь вулицями легендарного міста-привида Прип’ять.

Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні

Одноденна програма туру на каяках коштує 3885 грн для громадян України та 4342 грн для іноземців. Є можливість відвідати дводенний тур на каяках. Тут ви прибуваєте в місто Чорнобиль вечері і розміщуєтесь в готелі на ніч. Вечірня екскурсія по м. Чорнобиль. На другий день — сніданок, відвідування ЧАЕС, Чорнобиль-2, міста Прип’ять і покинутих сіл Чорнобильської зони.

5. Чорнобиль для дітей

Зараз Чорнобильську зону можна відвідати лише з 18-ти років. Але туроператори планують знизити вікову категорію наших туристів. Скоро з 12-14 років діти зможуть на власні очі побачити зону відчуження. Для цього розробляється спеціальний маршрут, який не передбачає вихід з автобуса в 10-кілометровій зоні, крім санітарної зони. Під час цієї екскурсії діти отримають радіації менше, ніж під час прогулянки Києвом.

Такий маршрут допоможе сформувати правильне сприйняття дітьми Чорнобильської катастрофи. Сучасні школярі грають у Сталкера, дивляться жахіття і тоді у 18 років мають скривлене уявлення подій. Тому ми хочемо ще з юного віку навчати дітей, давати їм правильну і правдиву інформацію про катастрофу. Бо це наша історія.

6. Авіамаршрут

Фото: chernobyl-tour.com

Ви колись літали на вертольоті? Уявіть собі незабутню екскурсію Чорнобильським небом. З висоти пташиного польоту ви побачите місто-примару Прип’ять, Чорнобиль, гігантські антени ЧОРНОБИЛЬ-2, ЧАЕС з нових ракурсів, недоступних для гостей, які подорожують автобусами.

Цей авіатур дозволяє вам побачити такі рідкісні ті цікаві моменти, які ви не можете побачити у звичайній подорожі. Наприклад, стада диких коней Пржевальського, рисі, диких ведмедів та інших тварин.

Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець

Тур займає 3 – 6 годин, включаючи трансфер на аеродром. Подорожувати можна як вертольотом, так і літаком. Тривалість самого польоту – 2 години на літаку та ~1,15 години на вертольоті. Якщо захочете збільшити тривалість польоту – ціну буде змінено. Ціни – 11885 грн на двох з трансфером і гідом (літак), 30257 грн на двох з трансфером і гідом (вертоліт).

7. Тур за серіалом “CHERNOBYL” НВО

Після перегляду серіалу “CHERNOBYL” НВО ще більше людей з усього світу зацікавились Чорнобильською зоною. Тому для туристів підготували спеціальний тур, під час якого можна побачити місця фільмування, дізнатись про правдивість сцен та розкрити всі таємниці і справжні історії подій. Серед локацій, які обіграні в серіалі:

  • підвал Чорнобильської атомної електростанції, в якому розташовувався штаб ліквідації в перші дні після вибуху четвертого енергоблока;
  • пожежна частина, звідки виїхали перші пожежники;
  • медично-санітарна частина міста Прип’ять, яка прийняла перших постраждалих, в заблокованому підвалі.
  • легендарний прип’ятський міст, з якого, за версією серіалу, мешканці Прип’яті спостерігали за пожежею на станції;
  • відвідаєте такі популярні місця, як парк розваг у Прип’яті зі всесвітньо відомим Колесом огляду та ін.

Вартість для громадян України $140 з людини, для громадян інших країн $185 з людини.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі