

Суспільство
Велосипеди, шерпи і кладовище кораблів. Сім нових маршрутів Чорнобильською зоною
Чорнобильська зона — популярний маршрут серед туристів, лише минулого року тут було понад 120 тисяч відвідувачів. І якщо раніше Чорнобиль асоціювався з біллю, переселенням та хворобами, то зараз сюди з радістю їдуть як українські туристи, так і іноземці. Бо де ж як не тут дізнатись всю правду про катастрофу та розвіяти популярні стереотипи про квітень 1986. Вже 13 років Асоціація чорнобильських туроператорів розвиває туризм у Зоні відчуження та щомісяця створює нові маршрути. Пропонуємо вам дізнатись більше про туристичні новинки.

Ярослав Ємельяненко
Співзасновник компанії “Чорнобиль-Тур” та голова Асоціації чорнобильських туроператорів.
1. На шерпах до кладовища кораблів

Багато відвідувачів Чорнобильської зони скаржаться, що це місце переповнене туристами, які заважають відчути всю атмосферу та містику. Тому Асоціація чорнобильських туроператорів пропонує новий маршрут, куди не дістаються туристичні автобуси з натовпом людей. Тепер Чорнобильську зону відчуження можна відвідати на всюдиходах Sherp. Sherp – автомобіль-амфібія, що з легкістю долає бездоріжжя та круті схили. Лісові стежки та болота, озера та каміння – не перешкода із цим всюдиходом.
Цим маршрутом ви зможете дістатись до кладовища кораблів, які брали участь у ліквідації катастрофи. На них вивозили пісок, будматеріали, радіоактивні відходи, але через зараження радіацією були поховані. Також, на території забрудненої зони створений Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Так любителі дикої флори і фауни зможуть досліджувати біорізноманіття територій, де понад 30 років не ступала нога людини.
Такий екстрим-тур підходить тільки для повнолітніх. Ціна з однієї людини за 20 хвилин катання – 650 гривень. А ще є спеціальна пропозиція для учасників індивідуальних турів — катання на SHERP протягом цілої години. Вартість такого екстрим-катання становить 6 500 гривень на чотирьох з можливістю керувати всюдиходом.
2. Велосипедний маршрут

Унікальний вид туризму у Чорнобильській зоні — катання на велосипедах. Державним агентством України з управління зоною відчуження розроблено та затверджено перший веломаршрут, який проходитиме територією зони відчуження.
Загальна протяжність маршруту, що пролягає від КПП “Зелений мис” через села Куповате, Опачичі, Оташів та Плютовище, сягатиме понад 45 кілометрів.Туристи зможуть побачити унікальний світ Чорнобильського заповідника, зупинитись у колишніх населених пунктах, які багато років приваблюють своєю самобутністю.
Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули
Кожна група буде мати двох супроводжуючих. Зараз вже облаштовують спеціальні місця для зупинок. Роботи з удосконалення та покращення велотреку для комфорту відвідувачів зони відчуження продовжуються.
3. Музей техніки

В Чорнобильській зоні буде створено новий музей! Зразки військової техніки, що була залучена до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, планується зібрати на території АТХ-2 в місті Прип’ять. На території, яка слугуватиме новим музеєм, зібрані потужні БелАзи, масивна бронетехніка та інші сталеві “учасники” ліквідації.
Кожна з цих машин виконувала унікальні роботи, часто вперше у світовій практиці. Адже досвіду ліквідації таких масштабних радіаційних аварій не мала жодна країна у світі. Кожен механічний ліквідатор має свою історію, яку ми маємо розповідати новим поколінням українців та іноземних відвідувачів.
Читайте також: Діджиталізація Чорнобиля: об’єкти зони відчуження відтворили у 3D-моделях та віртуальних просторах
Деяка техніка була не території гаражу всі ці роки, а інші машини сюди звозять з різних куточків Чорнобильської зони відчуження. Більшість машин були розкидані полями, лісами, болотами. Зараз в гаражі є ІМР, що стояв у Янові, техніка, що стояла біля будівлі ЧАЕС, машини, які брали участь у дезактивації вулиць.
Наразі складають список одиниць техніки, які стануть експонатами нового музею. Нове туристичне місце матиме охорону, освітлення, інформаційні таблички.
4. Тури на каяках

Якщо хочете відвідати Чорнобильську зону справді незвично — спробуйте тури на каяках. Це унікальне поєднання активного туризму, спостереження за природою та пізнавальної екскурсії. Маршрут стартує у покинутому селі Черевач, що розташоване на річці Уж у 9 км від Чорнобиля і в 26 км від ЧАЕС, а закінчується екскурсія у Чорнобилі. Протяжність маршруту 18 кілометрів. А річкою Прип’ять готують прогулянки на катері.
Маршрут проходить територією Чорнобильського біосферного радіоекологічного заповідника, тому під час туру є велика ймовірність побачити диких тварин та різноманіття птахів. А після сплаву ви відвідаєте Чорнобильську атомну електростанцію та прогуляєтесь вулицями легендарного міста-привида Прип’ять.
Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні
Одноденна програма туру на каяках коштує 3885 грн для громадян України та 4342 грн для іноземців. Є можливість відвідати дводенний тур на каяках. Тут ви прибуваєте в місто Чорнобиль вечері і розміщуєтесь в готелі на ніч. Вечірня екскурсія по м. Чорнобиль. На другий день — сніданок, відвідування ЧАЕС, Чорнобиль-2, міста Прип’ять і покинутих сіл Чорнобильської зони.
5. Чорнобиль для дітей
Зараз Чорнобильську зону можна відвідати лише з 18-ти років. Але туроператори планують знизити вікову категорію наших туристів. Скоро з 12-14 років діти зможуть на власні очі побачити зону відчуження. Для цього розробляється спеціальний маршрут, який не передбачає вихід з автобуса в 10-кілометровій зоні, крім санітарної зони. Під час цієї екскурсії діти отримають радіації менше, ніж під час прогулянки Києвом.
Такий маршрут допоможе сформувати правильне сприйняття дітьми Чорнобильської катастрофи. Сучасні школярі грають у Сталкера, дивляться жахіття і тоді у 18 років мають скривлене уявлення подій. Тому ми хочемо ще з юного віку навчати дітей, давати їм правильну і правдиву інформацію про катастрофу. Бо це наша історія.
6. Авіамаршрут

Ви колись літали на вертольоті? Уявіть собі незабутню екскурсію Чорнобильським небом. З висоти пташиного польоту ви побачите місто-примару Прип’ять, Чорнобиль, гігантські антени ЧОРНОБИЛЬ-2, ЧАЕС з нових ракурсів, недоступних для гостей, які подорожують автобусами.
Цей авіатур дозволяє вам побачити такі рідкісні ті цікаві моменти, які ви не можете побачити у звичайній подорожі. Наприклад, стада диких коней Пржевальського, рисі, диких ведмедів та інших тварин.
Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець
Тур займає 3 – 6 годин, включаючи трансфер на аеродром. Подорожувати можна як вертольотом, так і літаком. Тривалість самого польоту – 2 години на літаку та ~1,15 години на вертольоті. Якщо захочете збільшити тривалість польоту – ціну буде змінено. Ціни – 11885 грн на двох з трансфером і гідом (літак), 30257 грн на двох з трансфером і гідом (вертоліт).
7. Тур за серіалом “CHERNOBYL” НВО
Після перегляду серіалу “CHERNOBYL” НВО ще більше людей з усього світу зацікавились Чорнобильською зоною. Тому для туристів підготували спеціальний тур, під час якого можна побачити місця фільмування, дізнатись про правдивість сцен та розкрити всі таємниці і справжні історії подій. Серед локацій, які обіграні в серіалі:
- підвал Чорнобильської атомної електростанції, в якому розташовувався штаб ліквідації в перші дні після вибуху четвертого енергоблока;
- пожежна частина, звідки виїхали перші пожежники;
- медично-санітарна частина міста Прип’ять, яка прийняла перших постраждалих, в заблокованому підвалі.
- легендарний прип’ятський міст, з якого, за версією серіалу, мешканці Прип’яті спостерігали за пожежею на станції;
- відвідаєте такі популярні місця, як парк розваг у Прип’яті зі всесвітньо відомим Колесом огляду та ін.
Вартість для громадян України $140 з людини, для громадян інших країн $185 з людини.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»