Суспільство
Велосипеди, шерпи і кладовище кораблів. Сім нових маршрутів Чорнобильською зоною
Чорнобильська зона — популярний маршрут серед туристів, лише минулого року тут було понад 120 тисяч відвідувачів. І якщо раніше Чорнобиль асоціювався з біллю, переселенням та хворобами, то зараз сюди з радістю їдуть як українські туристи, так і іноземці. Бо де ж як не тут дізнатись всю правду про катастрофу та розвіяти популярні стереотипи про квітень 1986. Вже 13 років Асоціація чорнобильських туроператорів розвиває туризм у Зоні відчуження та щомісяця створює нові маршрути. Пропонуємо вам дізнатись більше про туристичні новинки.
Ярослав Ємельяненко
Співзасновник компанії “Чорнобиль-Тур” та голова Асоціації чорнобильських туроператорів.
1. На шерпах до кладовища кораблів
Багато відвідувачів Чорнобильської зони скаржаться, що це місце переповнене туристами, які заважають відчути всю атмосферу та містику. Тому Асоціація чорнобильських туроператорів пропонує новий маршрут, куди не дістаються туристичні автобуси з натовпом людей. Тепер Чорнобильську зону відчуження можна відвідати на всюдиходах Sherp. Sherp – автомобіль-амфібія, що з легкістю долає бездоріжжя та круті схили. Лісові стежки та болота, озера та каміння – не перешкода із цим всюдиходом.
Цим маршрутом ви зможете дістатись до кладовища кораблів, які брали участь у ліквідації катастрофи. На них вивозили пісок, будматеріали, радіоактивні відходи, але через зараження радіацією були поховані. Також, на території забрудненої зони створений Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Так любителі дикої флори і фауни зможуть досліджувати біорізноманіття територій, де понад 30 років не ступала нога людини.
Такий екстрим-тур підходить тільки для повнолітніх. Ціна з однієї людини за 20 хвилин катання – 650 гривень. А ще є спеціальна пропозиція для учасників індивідуальних турів — катання на SHERP протягом цілої години. Вартість такого екстрим-катання становить 6 500 гривень на чотирьох з можливістю керувати всюдиходом.
2. Велосипедний маршрут
Унікальний вид туризму у Чорнобильській зоні — катання на велосипедах. Державним агентством України з управління зоною відчуження розроблено та затверджено перший веломаршрут, який проходитиме територією зони відчуження.
Загальна протяжність маршруту, що пролягає від КПП “Зелений мис” через села Куповате, Опачичі, Оташів та Плютовище, сягатиме понад 45 кілометрів.Туристи зможуть побачити унікальний світ Чорнобильського заповідника, зупинитись у колишніх населених пунктах, які багато років приваблюють своєю самобутністю.
Читайте також: Вирватись з міста: 9 унікальних місць для відпочинку на Київщині, про які ви не чули
Кожна група буде мати двох супроводжуючих. Зараз вже облаштовують спеціальні місця для зупинок. Роботи з удосконалення та покращення велотреку для комфорту відвідувачів зони відчуження продовжуються.
3. Музей техніки
В Чорнобильській зоні буде створено новий музей! Зразки військової техніки, що була залучена до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, планується зібрати на території АТХ-2 в місті Прип’ять. На території, яка слугуватиме новим музеєм, зібрані потужні БелАзи, масивна бронетехніка та інші сталеві “учасники” ліквідації.
Кожна з цих машин виконувала унікальні роботи, часто вперше у світовій практиці. Адже досвіду ліквідації таких масштабних радіаційних аварій не мала жодна країна у світі. Кожен механічний ліквідатор має свою історію, яку ми маємо розповідати новим поколінням українців та іноземних відвідувачів.
Читайте також: Діджиталізація Чорнобиля: об’єкти зони відчуження відтворили у 3D-моделях та віртуальних просторах
Деяка техніка була не території гаражу всі ці роки, а інші машини сюди звозять з різних куточків Чорнобильської зони відчуження. Більшість машин були розкидані полями, лісами, болотами. Зараз в гаражі є ІМР, що стояв у Янові, техніка, що стояла біля будівлі ЧАЕС, машини, які брали участь у дезактивації вулиць.
Наразі складають список одиниць техніки, які стануть експонатами нового музею. Нове туристичне місце матиме охорону, освітлення, інформаційні таблички.
4. Тури на каяках
Якщо хочете відвідати Чорнобильську зону справді незвично — спробуйте тури на каяках. Це унікальне поєднання активного туризму, спостереження за природою та пізнавальної екскурсії. Маршрут стартує у покинутому селі Черевач, що розташоване на річці Уж у 9 км від Чорнобиля і в 26 км від ЧАЕС, а закінчується екскурсія у Чорнобилі. Протяжність маршруту 18 кілометрів. А річкою Прип’ять готують прогулянки на катері.
Маршрут проходить територією Чорнобильського біосферного радіоекологічного заповідника, тому під час туру є велика ймовірність побачити диких тварин та різноманіття птахів. А після сплаву ви відвідаєте Чорнобильську атомну електростанцію та прогуляєтесь вулицями легендарного міста-привида Прип’ять.
Читайте також: Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні
Одноденна програма туру на каяках коштує 3885 грн для громадян України та 4342 грн для іноземців. Є можливість відвідати дводенний тур на каяках. Тут ви прибуваєте в місто Чорнобиль вечері і розміщуєтесь в готелі на ніч. Вечірня екскурсія по м. Чорнобиль. На другий день — сніданок, відвідування ЧАЕС, Чорнобиль-2, міста Прип’ять і покинутих сіл Чорнобильської зони.
5. Чорнобиль для дітей
Зараз Чорнобильську зону можна відвідати лише з 18-ти років. Але туроператори планують знизити вікову категорію наших туристів. Скоро з 12-14 років діти зможуть на власні очі побачити зону відчуження. Для цього розробляється спеціальний маршрут, який не передбачає вихід з автобуса в 10-кілометровій зоні, крім санітарної зони. Під час цієї екскурсії діти отримають радіації менше, ніж під час прогулянки Києвом.
Такий маршрут допоможе сформувати правильне сприйняття дітьми Чорнобильської катастрофи. Сучасні школярі грають у Сталкера, дивляться жахіття і тоді у 18 років мають скривлене уявлення подій. Тому ми хочемо ще з юного віку навчати дітей, давати їм правильну і правдиву інформацію про катастрофу. Бо це наша історія.
6. Авіамаршрут
Ви колись літали на вертольоті? Уявіть собі незабутню екскурсію Чорнобильським небом. З висоти пташиного польоту ви побачите місто-примару Прип’ять, Чорнобиль, гігантські антени ЧОРНОБИЛЬ-2, ЧАЕС з нових ракурсів, недоступних для гостей, які подорожують автобусами.
Цей авіатур дозволяє вам побачити такі рідкісні ті цікаві моменти, які ви не можете побачити у звичайній подорожі. Наприклад, стада диких коней Пржевальського, рисі, диких ведмедів та інших тварин.
Читайте також: Де подорожувати в Україні? 6 містичних замків та фортець
Тур займає 3 – 6 годин, включаючи трансфер на аеродром. Подорожувати можна як вертольотом, так і літаком. Тривалість самого польоту – 2 години на літаку та ~1,15 години на вертольоті. Якщо захочете збільшити тривалість польоту – ціну буде змінено. Ціни – 11885 грн на двох з трансфером і гідом (літак), 30257 грн на двох з трансфером і гідом (вертоліт).
7. Тур за серіалом “CHERNOBYL” НВО
Після перегляду серіалу “CHERNOBYL” НВО ще більше людей з усього світу зацікавились Чорнобильською зоною. Тому для туристів підготували спеціальний тур, під час якого можна побачити місця фільмування, дізнатись про правдивість сцен та розкрити всі таємниці і справжні історії подій. Серед локацій, які обіграні в серіалі:
- підвал Чорнобильської атомної електростанції, в якому розташовувався штаб ліквідації в перші дні після вибуху четвертого енергоблока;
- пожежна частина, звідки виїхали перші пожежники;
- медично-санітарна частина міста Прип’ять, яка прийняла перших постраждалих, в заблокованому підвалі.
- легендарний прип’ятський міст, з якого, за версією серіалу, мешканці Прип’яті спостерігали за пожежею на станції;
- відвідаєте такі популярні місця, як парк розваг у Прип’яті зі всесвітньо відомим Колесом огляду та ін.
Вартість для громадян України $140 з людини, для громадян інших країн $185 з людини.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі