

Технології
Вчений з Харкова створює автономні сонячні “бойлери”
Харківський вчений Олександр Согоконь створює автономні сонячні колектори, що підходять для установки в багатоповерхівках. Створене ним науково-виробниче підприємство Syneko підписало з фінською фірмою протокол про наміри організувати в Україні серійний випуск сонячних установок, пише ecotown.com.ua з посиланням на Факти.
У чому особливість колекторів?
Одна з найважливіших особливостей установок – вони не бояться сильних вітрів. Традиційні сонячні колектори на основі концентраторів є суцільною дзеркальну поверхнею, тому мають велику парусність. Під час шквальних вітрів, ці установки можуть не витримати їх напору і завалитися. Олександр придумав, як усунути цю загрозу: сконструював колектор, що складається з набору дзеркальних пластин, розташованих один від одного на великій відстані. Завдяки цьому вітер проходить через колектор, як крізь гілки дерев, тобто майже не зустрічаючи опору.

Ще одна перевага – дуже легка конструкція, вагою всього 145 кілограмів. Тому її можна монтувати де завгодно, наприклад, на дахах будинків – установка їх не провалить.
«Ще одна відмінна риса нашого колектора – висока продуктивність. Вона досягається за рахунок того, що автоматика, якою оснащена установка, стежить за переміщенням Сонця протягом дня. Це дозволяє коригувати положення відображають пластин так, щоб вони постійно були розгорнуті до Сонця і збирали максимально можливу кількість енергії, – каже Олександр Согоконь».
Читайте також: Сонячну черепицю українського винахідника відзначили в UNIDO
Скільки можна нагріти води?
Лінійні концентратори призначені для нагріву води. Їх потужність вісім кіловат, і за світловий день вони нагрівають близько двох тонн води до 50 градусів. Схема така: промені концентруються на ємності з теплоносієм, який доставляє тепло в бак-термос з водою.
Для мешканців одного приватного будинку цього запасу води вистачить на 7-10 діб. Завдяки хорошій термоізоляції бака вода остигає лише на два-три градуси в добу.
“Чарівна паличка”
«Що ж стосується електроенергії, пари і холоду, то їх можна отримувати за допомогою іншого різновиду наших концентраторів, виконаних у вигляді кілець. Для вироблення електрики цю установку потрібно оснастити двигуном Стірлінга. Якщо вам потрібно отримувати пар, наш кільцеподібний концентратор слід оснастити паровим котлом. Для отримання холоду ми використовували особливу трубку, яку я жартома називаю «чарівна паличка». У ній генерується дуже потужний звук – 160 децибел! Це справжній звуковий шторм! Але він замкнений в трубці, за її межі не поширюється. Якщо будете стояти поруч, звуку не почуєте. У цій трубці використовуються закони термоакустики. З її допомогою можна отримати не тільки холод, але і електрику».
Де працюють такі колектори?
Сонячні колектори Syneko вже працюють в котеджах, у фермерському господарстві та на деревообробному підприємстві (для сушки деревини). Їх можна також застосувати для опалення (особливо ефективна система «тепла підлога»), для нагріву води в басейнах, а також в системах відтавання (наприклад, тротуарів). Колектори повністю автономні – їх не потрібно підключати до розетки.
Зараз компанія розробляє установку підвищеної потужності (12,5 кіловата) на колесах, яку можна використовувати як сушарку для ягід, фруктів, овочів, зерна та іншого.
Замовнику одна сонячна установка обходиться в чотири-п’ять тисяч доларів (ціна варіюється в залежності від складності її монтажу на місці). Витрачені кошти окупляться за два-три роки. Установки можна використовувати для гарячого водопостачання багатоквартирних будинків. Наприклад, якщо три-чотири колектори розмістити на даху «хрущовки», то вони повністю забезпечать цілий під’їзд (20 квартир) гарячою водою. Оснащення багатоповерхівки сонячними колекторами окупиться за 3-3,5 роки.
Технології

Швеція та Україна співпрацюватимуть у розвитку космічних технологій для оборонних потреб. Українська сторона планує сфокусуватися на збиранні даних із супутників для розвідки.
Про це повідомили в Міноборони.
Дані з космосу, які можуть вберегти життя
Під час зустрічі українська сторона презентувала шведам основні досягнення з цифровізації, серед яких є впровадження та реалізація космічної політики та стратегії у сфері оборони. Також на переговорах іноземним пертнерам озвучили ключові потреби Сил оборони у сфері військового космосу.
Як зазначив начальник управління космічної політики у сфері оборони майор Олександр Гаврутенко, Україна готова поділитися й власними напрацюваннями, які вона отримала під час бойових дій. Він уточнив, що у секторі військового космосу основним фокусом буде обробка масивів даних, а не масштабування власного обладнання.
Читайте також: Відповідь «Ланцетам»: Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги (ВІДЕО)
«Космос — це важливий простір для наших Сил оборони. Супутники дадуть нам сталий звʼязок для військових, власні спроможності для розвідувальних даних і можливість зберегти життя наших людей завдяки раннім оповіщенням про загрози. Тому ця сфера зараз — пріоритетна для Міністерства оборони», — прокоментувала заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Голова шведської делегації Ларс Гельмріх сказав, що вони зацівлений у такій співпраці, особливо з урахуванням українського досвіду ведення війни. Він додав, що ця країна може допомогти у взаємодії з іншими партнерами, зокрема, з нордичними державами, серед яких — Данія, Фінляндія, Норвегія та Ісландія.
Нагадуємо, що Сили оборони атакували важливий завод росіян за 40 кілометрів від Москви.
Фото обкладинки: АрміяInform
Технології

Міністерство оборони України допустило до експлуатації у Збройних силах вітчизняний безпілотний авіаційний комплекс «Волиняка». Це багаторазовий гексакоптер, який здатен уражати навіть важкоброньовану техніку ворога.
Про це повідомили у Головному управлінні забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння і військової техніки.
Особливості «Волиняки»
«Волиняка» працює на фронті ще з перших місяців повномасштабного вторгнення. За цей час його бойові модифікації знищили сотні одиниць російської техніки, бліндажів та живої сили. Дрон може діяти в складних погодних умовах, при вітрі, у темну пору доби.
Читайте також: Завдяки «Дронопаду» від «Повернись живим» військові збили нові ворожі дрони з ШІ (ВІДЕО)
Комплекс складається з пульта управління, окулярів пілота, ретранслятора і самого гексакоптера, обладнаного шістьма безколекторними двигунами. Апарат розробили для скидання боєприпасів на позиції ворога. Також він може виконувати логістичні завдання, наприклад, доставляти спорядження на передову.
У Міноборони також додали, що нові версії «Волиняки» мають значно покращені характеристики.
Нагадаємо, що Україна створила ударний дрон, що перевершує російські аналоги, зокрема «Ланцети» (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Міноборони
Технології

Після початку повномасштабного вторгнення в повітрі домінували російські баражуючі боєприпаси «Ланцет». Україна не мала ефективної зброї в цій категорії, однак зараз учасники платформи Brave1 створили низку рішень, які перевершують за характеристиками російські аналоги.
Про це повідомили у Brave1.
Особливості комплексу Bulava
Серед розробок учасників Brave1 є зокрема й ударно-розвідувальний комплекс Bulava, створений компанією DEVIRO. Цей дрон уже активно застосовують на фронті.
Bulava здатен:
- знищувати засоби РЕБ, системи ППО та інші високопріоритетні цілі;
- вражати як стаціонарні, так і рухомі об’єкти;
- передавати відеопідтвердження у реальному часі.
Читайте також: Завдяки «Дронопаду» від «Повернись живим» військові збили нові ворожі дрони з ШІ (ВІДЕО)
БпЛА має низку особливостей, які наразі тримають у таємниці з міркувань безпеки. За даними Brave1, нині в Україні виробляють декілька типів баражуючих боєприпасів, які не лише зрівнялися з «Ланцетом», а й значно перевершують його.
Нагадаємо, що в Україні розробили систему навігації для БпЛА, що може працювати без GPS (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Brave1