

Технології
Вчений з Харкова створює автономні сонячні “бойлери”
Харківський вчений Олександр Согоконь створює автономні сонячні колектори, що підходять для установки в багатоповерхівках. Створене ним науково-виробниче підприємство Syneko підписало з фінською фірмою протокол про наміри організувати в Україні серійний випуск сонячних установок, пише ecotown.com.ua з посиланням на Факти.
У чому особливість колекторів?
Одна з найважливіших особливостей установок – вони не бояться сильних вітрів. Традиційні сонячні колектори на основі концентраторів є суцільною дзеркальну поверхнею, тому мають велику парусність. Під час шквальних вітрів, ці установки можуть не витримати їх напору і завалитися. Олександр придумав, як усунути цю загрозу: сконструював колектор, що складається з набору дзеркальних пластин, розташованих один від одного на великій відстані. Завдяки цьому вітер проходить через колектор, як крізь гілки дерев, тобто майже не зустрічаючи опору.

Ще одна перевага – дуже легка конструкція, вагою всього 145 кілограмів. Тому її можна монтувати де завгодно, наприклад, на дахах будинків – установка їх не провалить.
«Ще одна відмінна риса нашого колектора – висока продуктивність. Вона досягається за рахунок того, що автоматика, якою оснащена установка, стежить за переміщенням Сонця протягом дня. Це дозволяє коригувати положення відображають пластин так, щоб вони постійно були розгорнуті до Сонця і збирали максимально можливу кількість енергії, – каже Олександр Согоконь».
Читайте також: Сонячну черепицю українського винахідника відзначили в UNIDO
Скільки можна нагріти води?
Лінійні концентратори призначені для нагріву води. Їх потужність вісім кіловат, і за світловий день вони нагрівають близько двох тонн води до 50 градусів. Схема така: промені концентруються на ємності з теплоносієм, який доставляє тепло в бак-термос з водою.
Для мешканців одного приватного будинку цього запасу води вистачить на 7-10 діб. Завдяки хорошій термоізоляції бака вода остигає лише на два-три градуси в добу.
“Чарівна паличка”
«Що ж стосується електроенергії, пари і холоду, то їх можна отримувати за допомогою іншого різновиду наших концентраторів, виконаних у вигляді кілець. Для вироблення електрики цю установку потрібно оснастити двигуном Стірлінга. Якщо вам потрібно отримувати пар, наш кільцеподібний концентратор слід оснастити паровим котлом. Для отримання холоду ми використовували особливу трубку, яку я жартома називаю «чарівна паличка». У ній генерується дуже потужний звук – 160 децибел! Це справжній звуковий шторм! Але він замкнений в трубці, за її межі не поширюється. Якщо будете стояти поруч, звуку не почуєте. У цій трубці використовуються закони термоакустики. З її допомогою можна отримати не тільки холод, але і електрику».
Де працюють такі колектори?
Сонячні колектори Syneko вже працюють в котеджах, у фермерському господарстві та на деревообробному підприємстві (для сушки деревини). Їх можна також застосувати для опалення (особливо ефективна система «тепла підлога»), для нагріву води в басейнах, а також в системах відтавання (наприклад, тротуарів). Колектори повністю автономні – їх не потрібно підключати до розетки.
Зараз компанія розробляє установку підвищеної потужності (12,5 кіловата) на колесах, яку можна використовувати як сушарку для ягід, фруктів, овочів, зерна та іншого.
Замовнику одна сонячна установка обходиться в чотири-п’ять тисяч доларів (ціна варіюється в залежності від складності її монтажу на місці). Витрачені кошти окупляться за два-три роки. Установки можна використовувати для гарячого водопостачання багатоквартирних будинків. Наприклад, якщо три-чотири колектори розмістити на даху «хрущовки», то вони повністю забезпечать цілий під’їзд (20 квартир) гарячою водою. Оснащення багатоповерхівки сонячними колекторами окупиться за 3-3,5 роки.

Технології

У Луцьку облаштовують першу з 9 “розумних зупинок” для громадського транспорту, повідомляє пресслужба міської ради.
Кожна з “розумних” зупинок міститиме інформаційне табло, на якому висвітлюватиметься інформація про прибуття громадського транспорту, сонячну батарею, точку для підзарядки смартфону, зовнішнє освітлення, смітники для роздільного збору сміття, сітілайт та камеру відеоспостереження.
Встановлення першої такої конструкції розпочали на зупинці “Центральний універмаг міста”.
Читайте також: В Одесі стартував ремонт Деволанівського узвозу (ФОТО)

Окрім того, реалізація проєкту передбачає закупівлю серверу для збереження інформації з камер відеоспостереження, розробку Стратегії розвитку громадського транспорту та транспортної інфраструктури Луцької міської територіальної громади до 2025 року, створення сайту, що висвітлюватиме інформацію про громадський транспорт Луцької МТГ, організацію навчань для працівників Луцького підприємства електротранспорту та багато іншого.
Читайте також: Прикордонники отримали нові паливозаправники (ФОТО)

Проєкт “Використання екологічних і розумних технологій у системі громадського транспорту міста Луцька” фінансується у співпраці із Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини через Engagement Global gGmbH та Сервісної служби «Міста в єдиному світі», програма Nakopa.
Сума грантових коштів становить 6 541 000 грн, а співфінансування з бюджету громади – 1 014 660 грн.
Фото: lutskrada.gov.ua
Технології

Створений українцями Євгеном Шестопалом і Гнатом Тхорівським стартап Poptop залучив 440 000 фунтів стерлінгів інвестицій.
Про це пише AIN.UA з посиланням на UK Tech News.
Зазначається, що компанія планує використовувати кошти для розширення своєї платформи.
Читайте також: Стартап Kray представить Україну на конкурсі у Кремнієвій долині
Загальна сума інвестицій в цьому раунді склала 440 000 фунтів стерлінгів (1 фунт стерлінгів – 38,32 грн). Внесок зробили вже існуючі інвестори стартапу, а також фонди Northstar Ventures і DSW Ventures.
«Не дивлячись на те, що їхній основний ринок уже майже рік перебуває в підвішеному стані, вони удосконалили свій продукт, знайшли нові джерела доходу і надали першу в світі платформу бронювання в реальному часі для ринку приватних заходів. 2021 рік стане роком змін для Poptop», – зазначив співзасновник DSW Ventures Девід Сміт.
Читайте також: У супермаркетах України з’являться вертикальні ферми для вирощування зелені
DSW Ventures також планує інвестувати до 1 млн фунтів стерлінгів в рамках раундів збільшення фінансування Poptop в майбутньому.
Чим займається Poptop
Poptop – це онлайн-платформа для планування заходів, що працює на ринку Британії (основний ринок), а також України (допоміжний). Схема роботи така: клієнт розміщує запит про надання послуг для заходу (здебільшого, це сфера розваг – організація кейтерингу, трансфер, музичний супровід) на платформі, а виконавець – отримує там заявку і береться за її виконання.
Однак через пандемію компанії довелося шукати альтернативні способи заробітку і Poptop почав пропонувати клієнтам віртуальні заходи і доставку їжі.
Читайте також: Українськими електробайками зацікавилися поліцейські департаменти у США і Канаді
Заснували стартап двоє українців – Євген Шестопал і Гнат Тхорівський у 2014 році в Україні, а в 2015-му Poptop запустився на британському ринку.
Фото: uktech.news
Технології

Укртелеком запускає власну мережу зарядних станцій для електромобілів. У Києві та передмісті вже працюють 45 зарядних станцій UTrecharge.
Про це повідомляє пресслужба компанії.
Всі активні зарядні станції відображаються в спеціальному додатку UTrecharge для IOS та ANDROID пристроїв.

Читайте також: Нафтогаз встановив третю зарядку для електроавтомобілів в аеропорту Київ
Як зазначається, станом на 4 січня 2021, вже працюють 45 зарядних станцій із 50 передбачених у пілотному проєкті.
Станції встановлені у Києві, та передмісті: Вишгороді (пл. Шевченка, 2), Ірпені (вул. Северинівська, 120а), Борисполі (вул. Київський Шлях, 86а), Ворзелі (вул. Курортна, 25), Бучі (вул. Островського, 22).
Читайте також: В Івано-Франківську встановлять електрозаправки на сонячних панелях
“ПАТ «Укртелеком» починав надавати послугу заряджання електротранспорту на власних зарядних станціях UTrecharge. Впровадження послуги є частиною діяльності «Укртелекому» з ефективного використання ресурсів компанії, що вивільняються внаслідок технічного переоснащення та модернізації телекомінфраструктури та вважає цей напрямок бізнесу перспективним, у тому числі з точки зору підтримки технологій, що не шкодять довкіллю”, – повідомляє пресслужба.
Зарядити електромобіль пропонують за тарифом — 9,90 грн за 2 кВтгод.
Фото: itc.ua
-
Суспільство19 години тому
Оголосили прийом проєктів документалок на Ukrainian Doc Preview: що пропонують
-
Суспільство17 години тому
Роблять килимки та віддають на благодійність: як у соціальному магазині «Ласка» дають друге життя старим речам
-
Суспільство10 години тому
Морські піхотинці вдосконалювали навички стрільб на «Козак-2» (ФОТО)
-
Суспільство9 години тому
Вийшла книга про українську армію для підлітків