

Суспільство
В Україні з'явилася державна IT-компанія
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Міністерство цифрової трансформації України у понеділок, 3 лютого, запустило власну ІТ-компанію DIIA Company.
Про це повідомляє прес-служба відомства.
Мета у нової компанії:
- за один рік оцифрувати топові адміністративні послуги
- за п’ять років створити єдиний ресурс для отримання всіх держпослуг у смартфоні кожного українця.
Читайте також: Кабмін зняв серіали для цифрової грамотності українців

У міністерстві повідомляють, що завдяки своїй команді забезпечуватимуть необхідну швидкість створення електронних послуг для досягнення мети – до 2024 року забезпечити 100-відсоткову доступність публічних послуг громадянам та бізнесу онлайн
Також заявляється, що набір у нову компанію міністерства триває.
Нагадаємо, у Мінцифри пропонують податкові знижки для IT-компаній.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Залізничне сполучення «Рава-Руська — Варшава» запрацює з 15 жовтня 2023 року. Маршрут вже офіційно внесли до розкладу руху польських залізниць.
Про це повідомив голова громадської організації «Linia102.ua» Віктор Гальчинський на своїй фейсбук-сторінці.
Відомо, що з Варшави до Рави-Руської (Львівська обл.) потяг виїжджатиме о 21:45 місцевого часу та прибуватиме о 5-й годині 45 хвилин.
Відправлення з Рави-Руської – щоденно об 11:00, прибуття до Варшави – о 17:29. Продаж квитків онлайн наразі недоступний.
Читайте також: Весілля для героя майже “під ключ”. Черкащанка започаткувала унікальний проєкт
«Ось так, завдяки ініціативі місцевих громад, роботі та інвестиціям Укрзалізниці, а також тиску громадянського суспільства по обидва боки кордону Львів матиме зручне залізничне сполучення з Варшавою. Якщо дуже хотіти й наполегливо працювати над деталями – можна здійснити й неможливе», – написав Гальчинський.
Нагадаємо, Укрзалізниця раніше анонсувала поїзд «Варшава – Рава-Руська». Планується, що на станції Рава-Руська організують пересадку на поїзди, які доправлятимуть пасажирів до Львова.
Раніше ми повідомляли, що пасажири Укрзалізниці зібрали понад 1 млн грн на FPV-дрони для ЗСУ.
Фото: facebook.com/PKP.Intercity.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Вилучені срібні прикраси давніх слов’ян VIII століття передали на зберігання у Національний музей історії України.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Національного музею історії України.
Музей отримав на відповідальне зберігання скарб срібних прикрас – фібул (застібок) з Сумської області. Скарб було вилучено в межах проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні (незаконне привласнення скарбу, що має особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність).
Передані до музею чотири срібні фібули належать до волинцевської культури давніх слов’ян. Такі прикраси відомі за знахідками скарбів першої половини VIII століття у Середньому Подніпров’ї.
Про прикраси давніх слов’ян
Парні фібули – застібки для верхнього одягу на кшталт плаща або накидки. Водночас вони виконували роль не лише застібок, а й прикрас, та були ознакою соціального статусу. Великі срібні фібули цього типу є найвищим жіночим атрибутом своєї доби, а їхня власниця належала до панівної верстви свого середовища.
Читайте також: Прикраси, які наближають перемогу. Як херсонська ювелірна майстерня Denma отримала друге життя у Львові

Знахідок скарбів з такими фібулами відомо небагато. Схожі фібули знайдені в таких відомих скарбах як Харівка, Іваники, Пастирське, Залісся та Зайцеве. Формування цього типу прикрас пов’язують, з одного боку, із взаємодією потужного культурного імпульсу з Подунав’я, а з іншого – з впливом культур народів, підпорядкованих Хазарському Каганату.
Саме приховування в певний час скарбів з фібулами цього типу вважається відображенням якихось глобальних подій, погано нам зрозумілих за писемними джерелами того періоду, – потрясінь та переселень на наших теренах у 730-х роках.

Тому кожен новий подібний скарб додає важливу інформацію про етнокультурні процеси, що відбувалися на землях східних слов’ян напередодні появи тут прибульців з Північної Європи – вікінгів, та є важливою, раніше невідомою сторінкою історії України часів виникнення передумов утворення Русі.
Особливу вагу цьому скарбу додає те, що його було знайдено на Сумщині, де проходив історичний шлях по Сіверському Донцю на Дон і далі – в напрямку до Волги, або навпаки – вздовж північного узбережжя Чорного моря.
Нагадаємо, у Києві виявили унікальну 400-річну королівську прикрасу з рубінами.
Також ми розповідали, що ювелірний дім OBERIG дарує обручки військовим, які одружуються під час війни.
Фото: facebook.com/mist.museum.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Україна та США підписали меморандум щодо взаєморозуміння і співпраці для стійкості енергосистеми. Угода передбачає виділення 522 млн доларів, з яких 100 млн – за виконання певних умов.
Про це повідомляється на сайті посольства США в Україні.
Угода передбачає співпрацю з метою покращення стійкості енергетичної системи України, зокрема шляхом відновлення критичної інфраструктури, запровадження розподіленої генерації, реформування енергетичного сектору та сприяння післявоєнному переходу України до низьковуглецевої, конкурентоспроможної та інтегрованої до ЄС енергетичної економіки.
Угода передбачає такі напрямки
- відновлення пошкодженої електро-, теплоенергетичної та газової інфраструктури України; встановлення магістральних автотрансформаторів;
- посилення стійкості енергетичної системи до перебоїв у постачанні електрики;
- встановлення розподіленої газової генерації (зокрема, турбіни CCGT виробництва США);
- впровадження розподіленої генерації з відновлюваних та інших джерел енергії в електроенергетиці та теплоенергетиці;
- посилення фізичного зв’язку України з європейськими газовими та електричними мережами.
- Також меморандумом передбачена співпраця у сфері цивільної ядерної енергетики та захист найбільш важливої енергетичної інфраструктури України, зокрема фізичний антидроновий та антиракетний захист, кібербезпека.
Які умови?
Умовами надання додаткових 100 млн доларів є здійснення урядом України низки кроків.
Зокрема Кабмін має до 30 жовтня затвердити новий статут та створити Наглядову раду ТОВ «Оператор ГТС України». Також до 30 листопада — розпочати процедури проведення конкурсу на обрання членів Наглядової ради НАЕК «Енергоатом», а також до 31 грудня утворити ПАТ «Енергоатом».
Читайте також: «Як це – не сіяти пшеницю? Це ж наш хліб!». Історія фермерів з Дніпропетровщини, які під час війни працюють втричі більше
Окрім того, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до 1 квітня 2024 року має встановити порядок, обсяг, ступінь та періодичність подання інформації про оптову торгівлю енергоносіями.
«Наша нова енергетична угода з Україною передбачає 522 мільйони доларів США на зміцнення мережі, посилення євроінтеграції та покращення корпорації. управління енергетичними державними підприємствами. Півмільярда доларів США на модернізацію, захист і підвищення прозорості та конкурентоспроможності енергетичного сектора України: це важливо для перемоги в майбутньому», — прокоментувала підписання меморандуму пані посол США в Україні Бріджит Брінк.
Our new energy agreement w/ Ukraine includes $522m to strengthen the grid, boost Euro integration, and improve corp. governance of energy SOEs. Half a $billion to modernize, protect, & make Ukraine’s energy sector more transparent & competitive: essential to winning the future.… pic.twitter.com/IM91ngHI8V
— Ambassador Bridget A. Brink (@USAmbKyiv) September 25, 2023
Нагадаємо, Укренерго отримає від Світового банку 240 млн доларів грантової допомоги.
Фото: president.gov.ua.