Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Мінцифри створило “Білу книгу” з регулювання ШІ в Україні

Опубліковано

У жовтні 2023 року Міністерство цифрової трансформації України представило дорожню карту регулювання штучного інтелекту (ШІ) як перший сигнал щодо необхідності готуватися до впровадження повноцінних регулятивних механізмів. “Біла книга” є другим кроком цієї ініціативи.

Про це повідомляє Forbes.

Про “Білу книгу”

За інформацією Forbes, публічний доступ до “Білої книги” наразі обмежений, оскільки документ має оновитися після переговорів уряду з Єврокомісією, запланованих на квітень. Проте його оприлюднення може відбутися вже влітку. Наразі про проєкт відомо небагато, проде деякими подробицями в Мінцифрі поділилися.

Читати також: Як онлайн отримати статус учасника бойових дій

Декілька фактів про проєкт

  • “Біла книга” буде містити кілька розділів, включаючи огляд актуальних досліджень ринку штучного інтелекту, правові інструменти та детальні таймлайни впровадження правового регулювання цієї сфери в Україні;
  • Одним із ключових елементів буде розділ, що визначає суть регулювання штучного інтелекту, його основні принципи та цінності. Також у цьому блоку будуть описані особливості гармонізації з законодавством Європейського Союзу;
  • Окремим пунктом буде розділ “пісочниці”, що представлятиме собою контрольоване середовище, куди високотехнологічні компанії заходитимуть добровільно для тестування правил регулювання перед їх введенням у законодавство. На даний момент процес створення юридичної бази для “пісочниці” перебуває на етапі узгодження. Кілька компаній вже висловили бажання приєднатися до проєкту, зокрема серед резидентів “Дія.City”. Учасники будуть відібрані шляхом відкритого конкурсу.

Нагадаємо, що Укрзалізниця почала продаж онлайн-квитків до Угорщини.

Також ми повідомляли, що у Києві можна побачити квітучі сакури та магнолії.

Фото: Армія Inform

Технології

Aero Bavovna створює систему для перехоплення дронів Shahed (ФОТО)

Опубліковано

Фахівці української компанії Aero Bavovna вже два роки працюють над аеростатами для Сил оборони. Вони створюють повітряні платформи, що дозволяють забезпечувати стійкий зв’язок на фронті. Зараз компанія розробляє нову систему для перехоплення ворожих БпЛА типу Shahed.

Про це повідомили у медіа Frontliner.

Для виявлення ворожих безпілотників застосовуватимуть тепловізійну камеру на спеціальній установці, що дозволятиме бійцям ППО вчасно фіксувати ціль. Над розробкою Aero Bavovna працює разом із партнерами.

Читайте також: Український стартап, що розробляє лазерне наведення для БпЛА, залучив 1,3 млн доларів

Аеростати компанії можуть підійматися на висоту до 800 метрів та нести корисне навантаження до 10 кілограмів. Окрім зв’язку, вони можуть виконувати функції спостереження, радіоелектронної боротьби та перехоплення ворожих БпЛА.

«Ми вже два роки працюємо над тим, щоб аеростати літали за будь-яких погодних умов. Зараз тестуємо їх у найскладніших ситуаціях», — розповідає один із розробників Олександр.

Нагадаємо, що бійці «Азову» почали застосовувати новітній ударний дрон UAS SETH (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Frontliner

Читати далі

Технології

Український стартап, що розробляє лазерне наведення для БпЛА, залучив 1,3 млн доларів

Опубліковано

Український стартап M-FLY залучив 1,3 мільйона доларів від ангельських інвесторів та чотирьох фондів. Компанія створює лазерну систему наведення для враження цілей та цивільні гімбали для дронів.

Про це повідомили розробники для AIN.UA.

Як використають гроші

Наразі стартап уже має перші готові продукти, частину з яких тестують на російсько-українській війні. Також фахівці готуються до серійного виробництва та старту продажів.

«Залучені кошти будуть спрямовані на завершення розробки лазерного цілевказівника та напівактивних головок наведення. Таке рішення унікальне у своїй РЕБостікості, високоточності (понад 95 % статистика потрапляння в ціль). Крім того, розробку M-FLY можна використовувати для установок ППО», — розповідають у стартапі.

Разом із тим команда прагне розробити повністю автономні рішення на основі наявних продуктів. Вони планують інтегрувати систему управління роєм і рішення на базі ШІ.

У стартапу є українська та естонська компанії. Естонська необхідна для того, щоб залучати інвестиції, а в Україні розташований R&D-центр та офіс. У 2024 році M-FLY вже отримувала два гранти від Brave1 на 25 тисяч і 50 тисяч доларів. Наступного раунду інвестицій стартап планує залучити 3-5 мільйонів доларів.

Читайте також: «Дикі Шершні» створили найшвидший FPV-дрон в Україні

Як працюють розробки стартапу

M-FLY — це стартап, що виробляє діптех-продукти, зокрема систему лазерного наведення, що складається з двох блоків. Перша частина — це високоточні платформи, що дозволяють підсвічувати цілі лазером. Другий блок — це модуль, який бачить лазерну пляму й летить на неї.

Стартап заснували для того, аби збільшити кількість влучань дронами та зменшити вплив РЕБ. Завдяки розробкам оператори БпЛА можуть підвищувати ефективність місій уночі та продовжувати цикл життя дронів-бомберів та розвідувальних безпілотників.

«Коли FPV-дрон летить до цілі та вмикається РЕБ, через перешкоди він не може долетіти і влучити. Наша розробка дозволяє захопити лазерну пляму з відстані кількох кілометрів для уражаючого елементу. Як тільки оптична пляма захоплена, він ловить її без зв’язку. Тобто зв’язок не потрібен взагалі. Так в уражаючий елемент не треба ставити дорогу РЕБ-резистентну систему зв’язку. Система автоматично знаходить необхідну ціль і летить на ураження»‚ — розповів засновник та CEO стартапу Владислав.

Нагадаємо, що в NASA працюватимуть з українськими роботами.

Фото обкладинки: M-FLY для AIN.UA

Читати далі

Технології

У Києві зацифрували архіви Софійського собору та заповідника «Софія Київська»

Опубліковано

У Києві завершили створювати цифрові копії документів Софійського собору та всього національного заповідника «Софія Київська». Завдяки проєкту фахівці зберегли документи 20 століття.

Про це повідомили в КМДА.

Які документи зацифрували

Фахівці зацифрували документи 20 століття задля їх збереження та подальшої реставрації. У межах проєкту вдалося зацифрувати тисячі сторінок цінних документів, креслень та історичних записів.

У цих документах записували дані про стан пам’ятників, їх архітектурні особливості, схеми реставрації та інші характеристики. Якщо споруди заповідника пошкодять, то ці матеріали стануть основою для їх реставрації.

Читайте також: У Києві будують перший в Україні двоповерховий тунель метро

Мета проєкту

Директор Департаменту комунальної власності Києва Андрій Гудзь розповів про цей проєкт:

«Завдяки професіоналізму архівістів, IT-експертів та реставраторів ми змогли створити детальний та надійний цифровий архів, який тепер стане основою для будь-яких дослідницьких і відновлювальних робіт. В умовах повномасштабного вторгнення росії в Україну кожна історична будівля, кожна пам’ятка архітектури перебувають під загрозою руйнування. Софійський собор, що є об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, разом з іншими спорудами заповідника представляє не лише національну, а й світову цінність. Втрата таких об’єктів або їх пошкодження може призвести до непоправних збитків для культурної спадщини людства».

Проєкт зацифрування став можливий завдяки роботі фахівців Департаменту комунальної власності Києва, істориків, архівістів та ІТ-експертів, які працювали над створенням електронного архіву.

Нагадаємо, що українські музеї та організації зацифрують понад 230 тисяч експонатів.

Фото обкладинки: Kyiv maps

Читати далі

Шопочитати

Суспільство14 години тому

Шо там у ШоТам або навіщо інвестувати в добрі новини для українців

На тлі зупинки грантової підтримки від Американської агенції з міжнародного розвитку (USAID) чимало українських медіа...

Суспільство2 дні тому

«Пам’ять у наших руках»: як мама та донька створили кондитерську на честь загиблого батька-військового 

Після загибелі свого чоловіка-військового Михайла киянка Наталя Реуцька не могла змусити себе бодай спробувати спекти...

Культура4 дні тому

Народні співи біля моря. Ці жінки відроджують українські традиції в Одесі

Стереотип про те, що всі в Одесі мають певну «культурну автономність» спростовують одеситки з гурту...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

З чоловічого піджака в жіночий: як українка зробила бізнес на переробці старих речей

Поки міжнародні фешн-ритейлери щороку нарощують виробництво, вони дають нове життя одягу українських брендів. Жінки з...