

Суспільство
«В Ізюмі немає шкіл, куди діти 1 вересня могли б піти на навчання». Як відновлюється найбільш зруйнована громада у Харківській області
Ізюм бомбардували з перших днів повномасштабної війни, а в деякі дні доходило до 26 авіанальотів загарбників. Пошкоджено 80% багатоповерхівок міста і близько 30% приватних будинків. Зруйновано школи і лікарню. Та що гірше – це втрачені життя людей. Близько тисячі жителів міста Ізюм були вбиті росіянами, і досі ведуться роботи з пошуку поховань у парках та дворах. Місто оговтується від страхіть війни. Про відбудову житла, підготовку реконструкції лікарні та шкіл розказуємо у матеріалі ШоТам.

Валерій Марченко
начальник Ізюмської міської військової адміністрації.
Росіяни продовжували обстрілювати Ізюм, навіть коли українські військові вийшли з міста
6 березня російські окупанти зайняли частину міста Ізюм за річкою Сіверський Донець, і потім майже два тижні не могли захопити іншу частину, бо були знищені мости. Але вони зробили переправи вище по річці та звідти доставили техніку, перекривши місто зі сторони Словʼянська. Місто було повністю окуповане вже наприкінці березня 2022 року.
Ми разом з керівниками адміністрації виїхали з міста 14 березня 2022 року – це був останній день, коли нас могли супроводити українські військові. Початок окупації Ізюма ми провели у Словʼянську, потім переїхали ще за 100 кілометрів у місто Лозова.
З перших чисел березня місто активно бомбардували, а коли окупанти підійшли ближче – обстрілювали з артилерії та РСЗВ. Загиблих неможливо було навіть дістати з-під завалів, і таких випадків було, на жаль, дуже багато. Коли місто було повністю окуповане, тоді працівники ДСНС та просто небайдужі люди почали розбирати завали й діставати тіла людей. Комунальників здебільшого не залишались, але окупаційна влада створювала фейкове керівництво, які, наприклад, розчищали зроблені тими ж росіянами руйнування.
Це трагічна історія нашого міста. Багато людей було вбито у своїх же домівках або на вулицях. Ховати було ніде, тож копали могили у парках та городах. Потім вже після обстрілів окупанти зробили місце масового поховання. Там знайдено понад 450 тіл людей. Одна з кричущих подій відбулась на колишній вулиці Першотравневій, а нині це вулиця Памʼяті, де знайдено 47 тіл загиблих. Під час бомбардування люди переховувалися у підвалі будинку, який став їхньою могилою.

У місці масового поховання знайдено понад 450 тіл людей. Фото: ШоТам.
Ми все ще не маємо остаточної цифри втрат цивільних у нашій громаді, та за нинішніми підрахунками це близько тисячі наших людей. Це вбиті від російської зброї та обстрілів, і загиблі від прямих наслідків війни (адже в місті не було ні медицини, ні доступу до інших базових потреб).
Руйнувань житлового фонду по місту – безмежна кількість. 80% багатоповерхівок зруйновано у різній степені: десь будинок частково пошкоджено, десь зовсім не підлягає відновленню. Однак майже у всіх пошкоджені покрівля та вікна. У приватному секторі масштаби руйнувань трішки менші – близько 30% зруйновано також різною мірою.
Сильно постраждали і комунальні заклади: школи, дитячі садочки, лікарня, адміністративні будівлі. З 11 шкіл громади більш-менш цілими залишилось всього 4. Проте і зараз там діти не зможуть навчатись, бо у тих будівлях вибиті вікна, вкрадено обладнання, парти, дошки. Таких шкіл, куди 1 вересня діти могли б піти, не існує у нашій громаді.
Чому окупанти так сильно руйнували все навколо? Я не маю відповіді, адже в Ізюмі на той момент не залишалось зовсім ні воєнних частин, ні українських військових. Але бомбардування не припинялись: одного дня нарахували 26 авіанальотів. Бомби кидали хаотично, цілей ми не розуміли – все місто накривали без якоїсь логіки. Можливо, це для того, щоб залякати місцеве населення і владу. Аби ми здались швидше.

Одного дня нарахували 26 авіанальотів. Фото: ШоТам.
Попри все люди повертаються, тому маємо відновлювати і житло, і соціальну інфраструктуру міста
Напевно на всіх деокупованих територіях, особливо Харківщини, ситуація однакова – ми знаходимось у зоні можливих бойових дій, а до лінії фронту всього 50 кілометрів. Це очевидно впливає на всі все життя громади: і на бізнес, який не готовий ще повертатись у такий ризикований регіон, і на навчальні процеси, які ми не зможемо запустити цього року офлайн, хоч і проводимо дистанційні уроки онлайн.
Нині у місті відновлено майже всі необхідні комунальні послуги: є електрика, вода, газ та звʼязок – все працює. Однак великі проблеми з опалення були у попередньому сезоні: з 24 котелень ми змогли запустити всього 10. Інші були або зруйновані, або розграбовані. Цього року ми відремонтували частину котелень, ще 10 мобільних пелетних котелень допомогли купити обласна військова адміністрація. Однак проблема багатоповерхових будинків ще й у тому, що деякі будинки сильно пошкоджені і провести туди комунікації ну просто неможливо. Зі 190 багатоповерхових будинків, які ми опалювали до військових дій, нині ми зможемо забезпечити теплом близько 140.
Ми бачимо, як відроджується локальний малий бізнес, однак середній і великий ще не готові повертатись. Нема бізнесу – нема надходжень у бюджет, а витрат – ну дуже багато. На капітальну відбудову, звісно, у громади коштів немає. Ще на поточні потреби ми знаходимо якісь гроші, але загалом ну просто біда. В основному ми живемо коштом дотації з держбюджету.
Зараз першочерговою задачею є відбудова житла. Люди повертаються і тому орієнтуємося на закриття потреби саме у житлі. Але для підтримки самого життя в місті ми маємо відновлювати соціальну інфраструктуру як от навчальні заклади – рано чи пізно діти мають піти у школи.

З 11 шкіл громади більш-менш цілими залишилось всього 4. Фото: ШоТам.
Ми робимо все можливе, аби про потреби громади знали: виступаємо на конференціях і самітах, пишемо листи, розказуємо у медіа. Також маємо міста-побратими у Латвії та Польщі (зараз ще підписали меморандуми про побратимство з містами США, Франції). Благодійники з тих міст звертаються до нас напряму і беруть участь у відбудові та забезпеченні людей.
Коли звертаються іноземні донори, ми надаємо списки будівель: приватні, багатоповерхові та комунальні будівлі, які потребують ремонту. І намагаємось завжди бути на звʼязку у разі будь-яких питань.
Роботи по всіх напрямках ведуться. Не так швидко, як би того хотілося. Але і масштаби руйнувань настільки великі, що потрібен час, аби це все відбудувати. Так, за підтримки іноземних донорів по місту активно тривають роботи із заміни вікон, а наше комунальне підприємство «Благоустрій міста» також ремонтує покрівлі та опалення. Потихеньку коштом обласного, державного бюджетів та допомоги міжнародних благодійників ремонтуємо школи і садочки.
Наприкінці минулого року за фінансуванням обласної військової адміністрації відновлено 8 будинків – це вікна, дах, опалення. Цього року ще 6 будинків поремонтували і ще на 30 замовили проєктно-кошторисну документацію для капітального ремонту. Але і це всього невелика частина від того, що потрібно відбудувати.

У Ізюмі пошкоджено 80% багатоповерхівок і близько 30% приватних будинків. Фото: ШоТам.
Складніше з відбудовою комунальних закладів. Поки все це у процесі, та донори нам допомагають на всіх етапах. Коштом GIZ ми будемо виготовляти проєктно-кошторисну документацію для відновлення та реконструкції двох шкіл.
Також завершено підготовку документів для реконструкції всього міського лікарняного містечка. У березні 2022 року Центральна міська лікарня Піщанської Богоматері отримала ураження внаслідок обстрілів: зруйновано головний корпус, травматологічна й хірургічна операційні та реанімація. Повністю знищено фоє лікарні, де було розташовано декілька аптек та кабінети керівництва лікарні. Також приміщення компʼютерно томографії, що встигло пропрацювати всього 6 місяців до повномасштабного вторгнення. Наразі шматочки колись нової техніки видно з-під бетонних плит. За підтримки фонду Олени Зеленської готуємо будівництво нового лікарняного комплексу по всім європейським стандартам. Проєкт майже готовий і наразі чекаємо результати експертизи, аби визначити, скільки точно на це потрібно коштів.

Зруйновано головний корпус лікарні, травматологічна й хірургічна операційні та реанімація. Фото: ШоТам.
Ми розуміємо, що ситуація складна по всіх країні. Місто Ізюм та наша громада є найбільш зруйнованою у Харківській області, тому до нас приїжджають багато і міжнародних організацій, й іноземних журналістів. І при всіх нагодах я звертаюсь до громадян інших держав, до їхніх урядів про допомогу нашому місту і загалом Україні. Бо без світової допомоги ми не впораємось – руйнування величезних масштабів. І наші партнери мають це бачити, відчувати і розуміти.

Максуда Руденко
начальниця управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради.
Робимо все, щоб люди зимували в себе вдома
Одним з найперших у місті постраждав від російської агресії будинок на вулиці Соборна, 39. Наразі тут проводиться тендерна процедура з виготовлення проєктно-кошторисної документації на його відновлення. Всупереч усім бажанням окупантів ми відбудуємо і зробимо його, як і все місто, кращим, ніж було.
Поруч на Соборній 47-49 було пошкоджено багатоповерховий будинок. І завдяки допомозі міжнародної організації Global Empowerment Mission тут встановили вікна у квартирі, де проживають люди. Загалом ця організація готова встановити у місті 5900 вікон.
Далі рухаємось на провулок Соборний, 3, що був першою «ластівкою» у нашій співпраці з GEM. Тут було пошкоджено майже 100% вікон. Наразі всі вони відновлені, де був доступ до квартир, та звісно у підʼїздах та місцях загального користування. Це людям дає змогу звернутись за допомогою єВідновлення та отримати кошти на ремонт власних квартир.

Комунальне підприємство «Благоустрій міста» також ремонтує покрівлі та опалення. Фото: ШоТам.
Це відбулось швидко ще й тому, що у цьому будинку було обʼєднання співвласників, а керівниця Галина Василівна оперативно сконтактувала з усіма мешканцями будинку, які розʼїхалися по інших місцях. Вони разом з волонтерами робили заміри та всі необхідні підготовчі робити для встановлення вікон. Тепер за кошти місцевого бюджету тут ремонтується дах, також вже зробили підвод теплопостачання і наразі відновлюють подачу тепла по стояках до квартир.
Рухаємось далі до перехрестя вулиць Васильківського та Гоголя. Тут знаходиться три модульні котельні, і наступного тижня довеземо ще 5, які будуть опалювати навколишні багатоповерхівки. Плануємо запустити опалення у ще 46 будинках і загалом забезпечимо 60% опалення багатоквартирного фонду міста.
Ми робимо все можливе, аби люди вже цю зиму могли пережити у своїх домівках.
Суспільство

До літніх домівок біля озер «КиївЗоо» повернулася родина червонокнижних пеліканів. Загалом у зоопарку налічують 4 кучеряві та 16 рожевих пеліканів.
Про це повідомили в КП «Київський зоопарк».
Тепер пелікани житимуть у домівках біля весняних озер зоопарку поблизу центрального входу. Тогоріч зграя поповнилася трьома пташенятами, яких зараз можна відрізнити за сірим оперенням. Зараз вони вперше в житті освоюють озера.
«Комфортне життя пеліканів забезпечують чиста вода, природне каміння, засіяні травичкою схили, густі кущі та високі дерева, зони для прийняття сонячних ванн та відпочинку в затінку, гніздові платформи і, звісно ж, — багато свіжої риби»‚ — написали в «КиївЗоо».
Читайте також: Година Землі в Україні: як кожен з нас може захистити нашу природу
У зоопарку додали, що кожного дня о 12:00 можна поспостерігати за їхніми рибним ланчем. Кожен птах може з’їсти до 1,5 кілограма риби.




Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «КиївЗоо»
Суспільство

У Чернеччинській громаді на Сумщині завершили будувати амбулаторію, у яку влучила російська авіабомба. Кошти на проєкт збирали на фандрейзинговій платформі UNITED24.
Про це повідомили в UNITED24.
Медзаклад росіяни знищили на початку повномасштабного вторгнення. Проєкт реалізували за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, а також благодійників з Австралії.
«Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно»‚ — написали в UNITED24.
Читайте також: «Я обожнюю українські кольори»: принц Вільям зустрівся з дітьми з України (ФОТО)
У Чернеччинській територіальній громаді завершили будівництво медичного закладу, кошти на який зібрали завдяки донорам UNITED24 та благодійникам з Австралії, а реалізували проєкт за підтримки Міністерства охорони здоров’я України. Амбулаторію на початку повномасштабного вторгнення знищили росіяни, завдавши по ній авіаудару. Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical _________________ A new clinic was built in the Sumy region to replace the one destroyed by russia. In the Chernechchyna territorial community, the construction of a medical facility has been completed, thanks to the contributions of UNITED24 donors and benefactors from Australia. At the beginning of the full-scale invasion, the clinic was destroyed by the russian forces in an air strike. We thank the platform donors, the State Government of Victoria, Australia, the Australian Federation of Ukrainian Organisations, the Embassy of Ukraine in Australia, and Chris Garnaut for their support of Ukrainian medics medics 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical
Опубліковано United24 Пʼятниця, 21 березня 2025 р.
Нагадаємо, що UNITED24 розігрує стяг із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

Проєкти двох українських архітектурних студій YOD Group і Balbek Bureau ввійшли до короткого списку міжнародної премії Hospitality Design Awards. За премію змагаються проєкти з багатьох країн Європи, Азії та з США.
Про це повідомили у виданні БЖ.
Проєкти в шортлисті
YOD GROUP розробили проєкт готелю Mountain Residence у селі Поляниця. Його відзначили у номінації Midscale Hotel Public Space. Готель поєднує сучасні напрямки дизайну й автентичність та природу Карпат.
Для створення готелю використали дерево, лозу, вовну, кераміку та очерет. Разом із тим інтер’єр доповнили елементами народного ремесла.

.jpg)

Проєкт balbek bureau відзначили у номінації Hybrid Hospitality за проєкт Misto Cafe в Луцьку. Простір створили як «третє місце» для зустрічей людей, які мають різні стилі життя. Заклад зробили у світлих кольорах, у ньому розмістили багато рослин, а також кілька неонових вивісок.
Читайте також: Київські студенти та архітектори спроєктують українські села, що пошкодили під час війни




Премія Hospitality Design Awards відзначає найкращі архітектурні проєкти вже протягом 19 років. Щорічно її вручає американське видання Hospitality Design Magazine.
Нагадаємо, що український архітектурний проєкт уперше здобув відзнаку від Architecture Press Release (ФОТО).
Фото: YOD Group, Balbek Bureau