Технології
Ужгородець запропонував виробляти еко-посуд з відходів кукурудзи (ВІДЕО)
Петро Бобонич з Ужгорода – кандидат фізико-математичних наук, розробив технологію виготовлення одноразового посуду, пакувальних листів та плівок з кукурудзи та її відходів. Готовий продукт можна їсти або використовувати для відгодівлі тварин, а розкладається він за півтора місяця. Про це йдеться у сюжеті телеканалу Sirius.
Яка технологія
Петро Бобонич розповів, що основним компонентом є крохмал. До нього він додає воду, оцет, олію та гліцерин – всі інгредієнти змішуються у тарі до однорідної маси на електроплитці. Потім суміш на 30 секунд ставлять у мікрохвильову піч – і плівка готова. Далі під пресом та спеціальними формами з гіпсу матеріал має висихати до твердого стану.
“Таким чином можна витіснити з прилавків пластик”, – зазначає чоловік.
Читайте також: Український учений розробив енергоощадну технологію очищення водойм
Великі підприємства зацікавилися
Петро Бобонич запатентував технологію та розповідає, що до нього вже звернулися декілька підприємств, які готові виробляти еко-посуд:
“До мене вже звернулося декілька потужних українських підприємств, які готові виготовляти одноразовий екопосуд. Зацікавив спосіб виготовлення посуду з кукурудзяного бадилля та їстівного крохмалю, та плівки з неїстівного крохмалю з додаванням полімолочної кислоти”, – розповів винахідник.
Читайте також: В Україні можуть заборонити пластикові пакети до 2022 року: є законопроєкт
Відомо, що на цей час Петро Бобонич має вже три патенти на виготовлення екопосуду, зокрема, із жолудів та неїстівних каштанів.
Технології
Перевантаження інтернету
Коментарі
Технології
Про нову розробку
Деталі
Коментарі
Технології
Особливості нової системи
- магнітометр;
- георадар;
- інфрачервону та оптичну камери, котрі працюють на основі штучного інтелекту.
Коментарі