Економіка і бізнес
Укрзалізниця створює вокзальну компанію за німецьким форматом: деталі реформи
В Укрзалізниці підготували дорожню карту щодо створення філії “Вокзальна компанія”, яка повинна почати працювати до кінця 2019 року. Про це пише Магістраль.
Які зміни запровадять?
“Наша мета — вдосконалити систему управління вокзалами, підвищити ефективність їхньої діяльності, зокрема за рахунок мінімізації дублювальних функцій. До головних цілей належить і скорочення фінансових витрат. Наведу лише одну цифру, що свідчить про необхідність змін: негативний фінансовий результат діяльності вокзалів філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» за 2018 р. становив 405 млн грн”, – розповів директор із стратегічного розвитку та інвестиційної політики АТ «Укрзалізниця» Антон Саболевський.
Він повідомив, що в УЗ планують три етапи реорганізації. Спершу до філії будуть передані вокзали, які зараз перебувають в управлінні філії «Пасажирська компанія».
“Ми змінили її структуру, аби повністю виділити відповідний напрям. Йдеться про вокзали позакласні. Далі будуть передані поетапно об’єкти І—ІІІ класу регіональних філій. Загалом на першому етапі — 106 вокзалів. Тоді вже настане черга об’єктів IV, V категорій, яких понад 1,2 тис. Згодом до них приєднаються й зупинні пункти, котрих у нас майже 2,3 тис. Вони будуть передані на баланс підприємства. Відповідно у структурі філії будуть майно та персонал”, – зауважив Антон Саболевський.
Персонал, задіяний у станційній роботі, переводитиметься як зі складу філії «Пасажирська компанія», так і з філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд». Також це будуть фахівці, котрі займаються технічним обслуговуванням таких об’єктів. Розрахункова чисельність працівників нової філії на початковому етапі — від 8 до 8,5 тис. осіб. Усі вони будуть переведені з інших підрозділів.
Що передбачає німецька модель?
За словами Саболевського, при реорганізації УЗ вирішила наслідувати німецької моделі управління вокзалами (коли всі вокзали та пункти зупинки передаються на баланс однієї філії).
Читайте також: Укрзалізниця запровадила однакову ціну на всі напої
“Модель, яку ми наслідуємо (коли всі вокзали та зупинні пункти передаються на баланс однієї філії), — німецька. За нею пішла державна залізнична компанія Deutsche Bahn, що свого часу створила окрему структуру — DB Station&Service. На момент заснування (у 2001 р.) вона мала в управлінні майже 11 тис. об’єктів, наразі ж таких — 5,5 тис. Частина вокзалів була закрита чи оптимізована. Цікавий момент: у Німеччині залізничну станцію може купити будь-хто. Дуже багато випадків, коли на малодіяльних дільницях новими власниками cтають не лише юридичні, а й фізичні особи. Для них це засіб здійснення комерційної діяльності. Хтось бере з метою розвитку туризму, проте іноді й обслуговують поїзди. У країнах Євросоюзу відпрацьовано механізм виставлення на продаж станцій через аукціони. За цього покупці мають певні зобов’язання з підтримки технічного стану. Загалом із 1999 р. на торгах у Німеччині продано понад 2,1 тис. вокзалів. Причім частина — за символічну ціну в 1 євро, за умови інвестування в розвиток. Німецька компанія з управління вокзалами — одна з найприбутковіших у світі. За 2017 р. її дохід становив 255 млн євро”, – розповів посадовець.
Вокзали без начальників
Також передбачено скорочення адміністративно-управлінського персоналу. Приміром, вокзали Миколаїв та Жмеринка, на котрих спільно з IFC («Міжнародна фінансова корпорація», що входить до групи Світового банку, — прим. ред.) готуються пілотні проекти стосовно державно-приватного партнерства. Розглядаються три сценарії: концесія на певну кількість років, оренда чи спільна діяльність без утворення окремої юридичної особи.
Більш того, на думку Саболевського, далеко не кожен вокзал після реформи буде мати начальника.
“Ми відходимо від того, що кожен вокзал повинен мати начальника. Виділено базові структурні підрозділи, керівники яких будуть управляти вокзалами на прилеглій території. Наприклад, глава станційного комплексу Київ-Пасажирський стане управляти вокзалами в Жмеринці та Фастові. А, наприклад, начальник вокзалу Львів буде відповідати за об’єкти на пасажирських станціях Трускавець, Моршин, Самбір. Ми відпрацювали чітку ієрархію, в якій буде виділено 19 “якірних” вокзалів – по два-чотири на кожен регіональний філіал “, – описує новації Саболевський.
Економіка і бізнес
Як долучитися до «Зеленої пʼятниці»
Товари з вигодою
- ґаджети Apple — 10%;
- побутова техніка — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- енергоощадні товари — 10% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard;
- квитки в театри, кінотеатри та на концерти — 10% кешбеку;
- МСС краса та здоровʼя — 8% кешбеку при оплаті з кредитного ліміту картками «Універсальна» та преміальною від Mastercard.
Про програму лояльності «Привіт»
Коментарі
Економіка і бізнес
Головні теми конференції
- енергонезалежність та покращення української інфраструктури;
- інновації в теплотехніці;
- нові підходи до енергоефективного будівництва;
- підтримка локального виробництва.
Енергетичний сектор і держава
Про «Теплоенергетичний кластер України»
Коментарі
Економіка і бізнес
Що змінилося?
- автоматичні двері;
- ліфт для зручності пересування;
- місця для людей на кріслах колісних;
- тактильна плитка;
- таблички шрифтом Брайля;
- безбар’єрні вбиральні.
Нові можливості для відвідувачів
- 11 терміналів самообслуговування;
- касу;
- експрес-вікно.
Коментарі