Суспільство
Українці створили Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки
Українська команда PHARMALINK запустила Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки. Як результат – заповнення повідомлення про побічну реакцію на ліки тепер триває усього близько двох хвилин. Це дозволить кожному вплинути на безпеку лікарських засобів та застерегти від виникнення проблем у мільйонів інших.
Навіщо це потрібно?
Розробники розповідають, що спершу проаналізували статистику подання побічних реакцій на ліки в Україні, яка є дуже показовим прикладом функціонування всієї системи фармаконагляду. Міністерство охорони здоров’я отримує близько 25 000 повідомлень про побічні реакції на ліки у рік, і 99% цих повідомлень – від лікарів. Тобто інші медичні спеціалісти (наприклад, провізори) – майже взагалі не подають таку інформацію, відповідно, ніхто з нею не працює.
“В процесі опитування виявили, що навіть серед лікарів – половна з опитуваних жодного разу не подавала такої інформації, хоча побічні реакції на ліки трапляються регулярно. Серед причин – складність форму яку треба заповняти, це забирає багато часу. Під час карантину ми зрозуміли, що навантаження на лікарів тільки зросте, тому необхідно діяти, щоб система фармаконагляду не залишилась взагалі без інформації про безпеку ліків. В процесі розробки прийшла ідея, що на допомогу можуть прийти самі споживачі та фармацевти – тому максимально спростили форму подачі, автоматизували її. Як результат – заповнення повідомлення про побічну реакцію на ліки тепер триває близько 2-х хвилин. Це значний успіх”, – розповіли в команді.
Читайте також: В Україні запрацював додаток Poboremo COVID-19: що він вміє
Як скористатися?
Команда PHARMALINK й запустила Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки для зручного електронного подання повідомлення. Для того, щоб випробувати сервіс, необхідно перейти за посиланням https://t.me/pharmalink_bot або ж, знайти у Телеграмі бота – @pharmalink_bot та натиснути на /start.
Під час карантину у пацієнтів не завжди є можливість повідомити про проблеми з ліками своєму лікарю, адже більшість громадян знаходяться у своїх домівках переважну частину часу. Багатьом споживачам надто складно заповнити навіть онлайн форму МОЗ, це забирає багато часу та викликає труднощі. Саме тому і було створено інструмент, який дозволяє споживачам, фармацевтам, лікарям подати інформацію всього лиш за 2 хвилини.
Як це працює?
Telegram-бот для подання побічних реакцій на ліки отримує інформацію про побічну реакцію, експерт з фармаконагляду її оцінює, аналізує. Після цього дані передаються у Державний Експертний Центр МОЗ України та виробнику ліків, а ви будете проінформовані про те, що дані успішно надіслано.
Процес подання інформації створено з дотриманням міжнародних вимог щодо подачі побічних реакцій ICH E2B та українського законодавства.
Кому потрібен цей інструмент?
Фармацевти, провізори – адже саме вони є тими спеціалістами, хто чудово може зрозуміти природу побічної реакції та фахово про неї відзвітувати.
Споживачі – для можливості моментального оповіщення при виникненні побічних реакцій, або при недієвості ліків.
Лікарі. Для них в майбутньому планується реалізувати більш повну форму, щоб зібрати максимально даних щодо виникнення побічної реакції.
Як реалізували?
“Ми взяли законодавчо затверджену форму для подання побічних реакцій, спростили її, залишивши обов’язкові поля та автоматизували процес підбору лікарського засобу. Все це інтегрували у знайомий вам месенджер Телеграм. Ніяких додаткових програм, застосунків на смартфон чи незручних сайтів. Лише месенджер”, – розповідають розробники.
Як це впливає на безпеку лікарських засобів?
В Україні працює систему фармаконагляду, і кожне повідомлення про побічні реакції або їх неефективність – оцінюється експертами. Фармацевтичні компанії законодавчо зобов’язані реагувати на такі випадки, проводити розслідування чи навіть змінювати інструкції медичного застосування, технологію, склад і т.д.
Подання інформації про побічні реакції або недієвість ліків – це шанс кожного громадянина вплинути на безпеку лікарських засобів, та застерегти від виникнення проблем у мільйонів інших!
Хто засновники?
Дмитро Горілик – експерт з цілісності даних, реалізація технічної частини роботи Телеграм-бота. Автор ідеї.
Артем Горілик – експерт з фармаконагляду, організація процесу з дотриманням усіх вимог законодавства.
Дмитро та Артем Горілики – фармацевти за освітою, закінчили Львівський національний медичний університет, давно працюють у фармацевтичній галузі.
Головне фото: iabo.media
Суспільство
Про ініціативу
Стіни, які розповідають історії
Коментарі
Суспільство
Історія Тетяни Кунденко
Весілля, що стало символом віри в майбутнє
Коментарі
Суспільство
Про відбудову
Що планують зробити?
- кабінети лікарів;
- приміщення для щеплень;
- зону реабілітації.
Коментарі