Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
https://www.youtube.com/embed/MPvfPXGYqucSSSSSS

Суспільство

Український хірург здійснив першу в світі пересадку нирки (ВІДЕО)

Опубліковано

А чи знали ви, що саме в Україні здійснили першу в світі пересадку нирки від людини до людини! Та ще й хто! Хірург, який брав участь у легендарній битві під Крутами!

Про генія трансплантології, українського професора Юрія Вороного розповідає ШоТам.

90 років тому професор Юрій Вороний пересадив орган від людини до людини і зробив це в Україні.

Майбутній хірург народився 1895 року під Прилуками в родині відомого математика Георгія Вороного. Його батько помер сорокарічним через жовчнокам’яну хворобу.

Саме тоді 13-річний Юрій пообіцяв на татовій могилі, що стане лікарем. 1913 року вступив на медичний факультет у Києві, але навчання перервала Перша світова війна.

Читайте такожМи лікуємо захисників «Азовсталі». Як працює перший в Україні добровольчий хірургічний шпиталь? Інтерв’ю із засновником проєкту

Хлопець служив у перев’язувальному загоні військ Центральної Ради та навіть брав участь у бою під Крутами. Отримав важке поранення, але відновити сили допомогла медсестра. Потім вона стала дружиною Вороного.

Після війни закінчив навчання та з 1926 року почав працювати в Харківському медичному інституті. Юрій досліджував тему трансплантації та експериментував із пересадкою нирок на собаках.

1933 року до нього привезли 26-річну дівчину, яка через сімейні сварки випила смертельну дозу хлориду ртуті. Якраз тоді в лікарні помер 60-річний чоловік.

Вороний зважився провести операцію підсадки третьої нирки. За його задумом, вона мала працювати, доки не відновляться власні нирки дівчини.

«Ця трансплантація вважається першою в світі вдалою, тому що нирка після пересадки давала сечу. Тобто вона запрацювала», — Володимир Лісовий, доктор медичних наук.

І хоча нирка запрацювала, через 48 годин дівчина померла. Причиною смерті могла стати надвисока концентрація ртуті в організмі або ж кров донора була несумісною з кров’ю реципієнтки.

Але головне — Вороний довів, що нирка померлої людини після пересадки може далі працювати!

Щоправда, відносно місця операції й досі тривають дискусії, адже хірург оперував і в Харкові, і в Херсоні.

На початку Другої світової війни лікар надавав допомогу пораненим у Харкові. З 1944 року Юрій практикував у Житомирській лікарні та виконав ще 5 операцій пересадки трупної нирки. До кінця життя професор працював над темою сумісності й переливання крові.

Дивіться відеоЛікарі допомогли братам із Горлівки, які дев’ять років жили з болем внаслідок обстрілів

Юрій Вороний став батьком вітчизняної трансплантології, а своїм винаходом випередив увесь світ. У Харкові та Херсоні є меморіальні дошки Вороному, а в Херсоні ще названа вулиця на його честь!

Нагадаємо, лікарняна клоунеса «Бу» допомагає одужувати дітям з «Охмадиту».

Також дивіться відео, як українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі