Суспільство
Український хірург здійснив першу в світі пересадку нирки (ВІДЕО)
А чи знали ви, що саме в Україні здійснили першу в світі пересадку нирки від людини до людини! Та ще й хто! Хірург, який брав участь у легендарній битві під Крутами!
Про генія трансплантології, українського професора Юрія Вороного розповідає ШоТам.
90 років тому професор Юрій Вороний пересадив орган від людини до людини і зробив це в Україні.
Майбутній хірург народився 1895 року під Прилуками в родині відомого математика Георгія Вороного. Його батько помер сорокарічним через жовчнокам’яну хворобу.
Саме тоді 13-річний Юрій пообіцяв на татовій могилі, що стане лікарем. 1913 року вступив на медичний факультет у Києві, але навчання перервала Перша світова війна.
Читайте також: Ми лікуємо захисників «Азовсталі». Як працює перший в Україні добровольчий хірургічний шпиталь? Інтерв’ю із засновником проєкту
Хлопець служив у перев’язувальному загоні військ Центральної Ради та навіть брав участь у бою під Крутами. Отримав важке поранення, але відновити сили допомогла медсестра. Потім вона стала дружиною Вороного.
Після війни закінчив навчання та з 1926 року почав працювати в Харківському медичному інституті. Юрій досліджував тему трансплантації та експериментував із пересадкою нирок на собаках.
1933 року до нього привезли 26-річну дівчину, яка через сімейні сварки випила смертельну дозу хлориду ртуті. Якраз тоді в лікарні помер 60-річний чоловік.
Вороний зважився провести операцію підсадки третьої нирки. За його задумом, вона мала працювати, доки не відновляться власні нирки дівчини.
«Ця трансплантація вважається першою в світі вдалою, тому що нирка після пересадки давала сечу. Тобто вона запрацювала», — Володимир Лісовий, доктор медичних наук.
І хоча нирка запрацювала, через 48 годин дівчина померла. Причиною смерті могла стати надвисока концентрація ртуті в організмі або ж кров донора була несумісною з кров’ю реципієнтки.
Але головне — Вороний довів, що нирка померлої людини після пересадки може далі працювати!
Щоправда, відносно місця операції й досі тривають дискусії, адже хірург оперував і в Харкові, і в Херсоні.
На початку Другої світової війни лікар надавав допомогу пораненим у Харкові. З 1944 року Юрій практикував у Житомирській лікарні та виконав ще 5 операцій пересадки трупної нирки. До кінця життя професор працював над темою сумісності й переливання крові.
Дивіться відео: Лікарі допомогли братам із Горлівки, які дев’ять років жили з болем внаслідок обстрілів
Юрій Вороний став батьком вітчизняної трансплантології, а своїм винаходом випередив увесь світ. У Харкові та Херсоні є меморіальні дошки Вороному, а в Херсоні ще названа вулиця на його честь!
Нагадаємо, лікарняна клоунеса «Бу» допомагає одужувати дітям з «Охмадиту».
Також дивіться відео, як українець пережив концтабори, але попри все став олімпійським чемпіоном.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі