

Суспільство
«Зроблено в РФ, перероблено в Україні». Як уламки російських літаків перетворюються на мільйонні донати для ЗСУ
Сувенір із російського літака в обмін на донат у тисячу доларів. Саме таку ініціативу запустив у квітні киянин Юрій Висовень. Його друг-волонтер з ініціативи Drones for Ukraine поскаржився, що через два місяці після початку повномасштабного вторгнення стало важче збирати кошти на дрони для ЗСУ.
І Юрій, який з дитинства захоплюється авіацією, вигадав круту ідею – створювати брелоки з уламків російського винищувача. Ініціатива швидко розлетілася світом, і вже зараз на дрони для наших воїнів вдалося зібрати понад мільйон доларів.

Юрій Висовень
Керівник діджитал-агенції UAMASTER, з початку повномасштабного вторгнення Росії – волонтер
Усвідомлення війни стало шоком
Я з Києва, вже з другого курсу університету почав займатися діджитал-рекламою. З 2004 року маю невелику агенцію UAMASTER, ми надаємо клієнтам професійні маркетингові послуги.
Повномасштабного вторгнення я не очікував. Думав, якщо щось і почнеться, то лише на сході країни. Але, звісно, у всіх було сильне хвилювання. У день наступу я був удома. Зранку мені зателефонувала сестра й повідомила, що почалася війна. Далі – кілька хвилин шоку. Але я взяв себе в руки і почав думати, що робити далі.
Ми з родиною думали про евакуацію. Мама та сестра з дітьми виїхали, а ми з дружиною та півторамісячною дитиною вирішили залишитися. Я не був готовий кудись їхати.
У мене ніколи не було волонтерського досвіду. Та 24 лютого все змінилося. Спершу я почав допомагати друзям і рідним, чим міг. Якось їздив на вокзал розвантажувати вагони з гуманітарною допомогою. Це сталося випадково, я просто вийшов взяти каву під будинком, а там зібралися сусіди й покликали мене з собою.
Вирішили перетворити російський мотлох на брелоки
Мій друг, Тимур Кобзар, – волонтер з ініціативної групи Drones for Ukraine. Через кілька місяців після вторгнення він сказав, що стало складніше збирати гроші від людей на дрони. І я відповів: «Давай їм щось давати в обмін на донати?». Але що?
І тут я згадав, як бачив в інтернеті продаж брелоків, зроблених із літаків Boeing-847. І кажу йому: «Розпродаймо російський літак на брелоки». Ідея сподобалася, і ми вирішили спробувати.
Доволі швидко ми домовилися з військовими. Через кілька днів після звільнення Бородянки вирішили їхати на місце. Страшно було бачити, що росіяни зробили з містом. Бійці показали нам, де лежить збитий російський літак. Сказали: «Беріть, нам не потрібно». І ми позбирали уламки російського військового винищувача Су-34 з бортовим номером RF81251 і позивним «Червоний 31».
Читайте також: У пам’ять про маму. Історія лікарки з Бучі, яка рятує літніх та маломобільних людей із прифронтових територій
Першого разу я взяв лише кілька шматків – на пробу. На той момент я ще не до кінця розумів, чи з цих уламків взагалі щось вийде. А згодом відправив до Бородянки волонтерів – збирати більше фрагментів.
Зараз багато хто робить подібні ініціативи. Але на той час, коли ми лише починали, я ще не бачив схожих проєктів. Мене запалила ця тема, адже я дотичний до авіації. Вже багато років, десь із 2008-го, захоплююся парашутним спортом – стрибаю з літаків. А мій батько працював на заводі «Антонов», тому я з дитинства багато слухав від нього про авіацію. Бачив, як він конструював літаки.
Людям до смаку пошарпані брелоки
Усі друзі та рідні, яким я розповідав про свою ідею, казали, що вона крута. Тож проблем із вірою в успіх проєкту в мене не було. Хоча я очікував, що ми зможемо зібрати значно менше коштів.
Спершу ми з UAMASTER розробили крутий дизайн майбутнього виробу. Я знайшов у Києві цех, приніс їм роботу. Здається, наша ідея їм сподобалася. Я розумів, що з точки зору виробництва це дуже проста річ. Будь-який цех, який працює з металом, може це зробити. Так і вийшло. Вони виготовили перший варіант, ми подивилися, внесли коригування. Тепер все працює як злагоджений механізм.
Процедура створення брелока наступна: збираємо уламки, веземо на виробництво. Там їх перебирають, ріжуть на рівні шматки, потім фрейзером вирізають необхідну форму. Готовий виріб гравіюють. За тиждень у цеху роблять кілька сотень брелоків.
Усі готові вироби трішки відрізняються один від одного, бо зроблені з різних частин літака. Деякі з них можуть вийти пошарпаними чи зігнутими через падіння літака, на деяких – фарба іншого кольору. Але це нормально. Багато людей навпаки просять пошкоджений брелок, бо це більш автентично. Але здебільшого брелоки виглядають схоже.
Одна сторона виробу синя, інша – жовта. На кожному вказані координати та час падіння літака, його назва та зображення. Кожен брелок має унікальний номер. Англійською на ньому написано: «Дякуємо, що підтримуєте Збройні сили України».
Відмовляємо росіянам у брелоках
Готові брелоки ми даруємо тих, хто задонатив більш як тисячу доларів ініціативі Drones for Ukraine. Багато хто казав мені, що ця сума завелика. Інші ж навпаки стверджували, що треба ставити ще більше.
Тобто ми не продаємо брелоки – це наша подяка. Якби я займався збутом, який ідіот буде купувати брелок за тисячу доларів? А так люди допомагають ЗСУ, і це нормально.
Багато донаторів надсилають більше мінімальної суми. Хоча б на сто чи двісті доларів, але більше. У середньому одне надходження – 1300-1400 доларів, хоча були й значно вищі. Найбільший – 10 тисяч доларів одним платежем. Я запитав цю людину, скільки брелоків відправити, і він сказав, що 2-3.
Ми отримували кошти майже з усіх країн світу – від Бразилії до Сінгапуру, від Нової Зеландії та ПАР, від Швеції до Норвегії. З України також було досить багато пожертв. І все ж переважно це США та Європа. Двічі у нас намагалися отримати брелоки з Росії, але ми їм просто не відповідали. Не хочу мати справи з росіянами.
Російські літаки «подарували» нам понад мільйон доларів
Фонд Drones for Ukraine об’єднує різних активістів по всій Україні та за її межами. Це група волонтерів, яка зосереджується переважно на забезпеченні української армії дронами. Завдяки ідеї з брелоками нам вже вдалося зібрати більш як мільйон доларів. З них на виробництво ми витратили приблизно 15 тисяч.
За отримані кошти ми самостійно купуємо дрони та супутнє обладнання до них і веземо бійцям. Запит на безпілотники досі залишається дуже актуальним. Їх постійно втрачають, потрібно надсилати ще і ще. Коли ми передаємо дрони, військові кажуть: «Дякуємо, поїхали мочити москалів!».
Як на мене, виготовлення брелоків з уламків російського літака не є насправді якоюсь особливою справою. У масштабах нашої країни я запустив дуже невеличку кампанію, яка змогла додати трішки грошей на дрони. Це дуже невеликий проєкт. Просто зараз він займає багато часу, бо я цим ніколи раніше не займався. Ми вже зробили брелоки з гелікоптера Ка-52 та ще зробимо з Мі-28.
Сили, звісно, закінчуються, відчувається виснаження. Але треба готуватися до того, що війна триватиме ще довго, і бійці потребуватимуть нашої підтримки. Після перемоги України я нарешті піду у відпустку. А потім продовжу займатися тим, що робив і до війни.
Суспільство

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.
Про це повідомили в UNITED24.
Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.
«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.
Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
Історія хлопця
Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.
Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.
Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)
Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.
Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine
Суспільство

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.
Про це повідомили в компанії.
Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.
Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.
Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.
Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)



Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.
Фото: «Укрпошта»