Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Зроблено в РФ, перероблено в Україні». Як уламки російських літаків перетворюються на мільйонні донати для ЗСУ

Опубліковано

Сувенір із російського літака в обмін на донат у тисячу доларів. Саме таку ініціативу запустив у квітні киянин Юрій Висовень. Його друг-волонтер з ініціативи Drones for Ukraine поскаржився, що через два місяці після початку повномасштабного вторгнення стало важче збирати кошти на дрони для ЗСУ. 

І Юрій, який з дитинства захоплюється авіацією, вигадав круту ідею – створювати брелоки з уламків російського винищувача. Ініціатива швидко розлетілася світом, і вже зараз на дрони для наших воїнів вдалося зібрати понад мільйон доларів.

Юрій Висовень

Керівник діджитал-агенції UAMASTER, з початку повномасштабного вторгнення Росії – волонтер

Усвідомлення війни стало шоком

Я з Києва, вже з другого курсу університету почав займатися діджитал-рекламою. З 2004 року маю невелику агенцію UAMASTER, ми надаємо клієнтам професійні маркетингові послуги.

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Повномасштабного вторгнення я не очікував. Думав, якщо щось і почнеться, то лише на сході країни. Але, звісно, у всіх було сильне хвилювання. У день наступу я був удома. Зранку мені зателефонувала сестра й повідомила, що почалася війна. Далі – кілька хвилин шоку. Але я взяв себе в руки і почав думати, що робити далі.

Ми з родиною думали про евакуацію. Мама та сестра з дітьми виїхали, а ми з дружиною та півторамісячною дитиною вирішили залишитися. Я не був готовий кудись їхати.

У мене ніколи не було волонтерського досвіду. Та 24 лютого все змінилося. Спершу я почав допомагати друзям і рідним, чим міг. Якось їздив на вокзал розвантажувати вагони з гуманітарною допомогою. Це сталося випадково, я просто вийшов взяти каву під будинком, а там зібралися сусіди й покликали мене з собою.

Вирішили перетворити російський мотлох на брелоки

Мій друг, Тимур Кобзар, – волонтер з ініціативної групи Drones for Ukraine. Через кілька місяців після вторгнення він сказав, що стало складніше збирати гроші від людей на дрони. І я відповів: «Давай їм щось давати в обмін на донати?». Але що? 

Фото: Facebook / Yura Vysoven

І тут я згадав, як бачив в інтернеті продаж брелоків, зроблених із літаків Boeing-847. І кажу йому: «Розпродаймо російський літак на брелоки». Ідея сподобалася, і ми вирішили спробувати.

Доволі швидко ми домовилися з військовими. Через кілька днів після звільнення Бородянки вирішили їхати на місце. Страшно було бачити, що росіяни зробили з містом. Бійці показали нам, де лежить збитий російський літак. Сказали: «Беріть, нам не потрібно». І ми позбирали уламки російського військового винищувача Су-34 з бортовим номером RF81251 і позивним «Червоний 31».

Читайте також: У пам’ять про маму. Історія лікарки з Бучі, яка рятує літніх та маломобільних людей із прифронтових територій

Першого разу я взяв лише кілька шматків – на пробу. На той момент я ще не до кінця розумів, чи з цих уламків взагалі щось вийде. А згодом відправив до Бородянки волонтерів – збирати більше фрагментів.

Зараз багато хто робить подібні ініціативи. Але на той час, коли ми лише починали, я ще не бачив схожих проєктів. Мене запалила ця тема, адже я дотичний до авіації. Вже багато років, десь із 2008-го, захоплююся парашутним спортом – стрибаю з літаків. А мій батько працював на заводі «Антонов», тому я з дитинства багато слухав від нього про авіацію. Бачив, як він конструював літаки.

Людям до смаку пошарпані брелоки

Усі друзі та рідні, яким я розповідав про свою ідею, казали, що вона крута. Тож проблем із вірою в успіх проєкту в мене не було. Хоча я очікував, що ми зможемо зібрати значно менше коштів. 

Спершу ми з UAMASTER розробили крутий дизайн майбутнього виробу. Я знайшов у Києві цех, приніс їм роботу. Здається, наша ідея їм сподобалася. Я розумів, що з точки зору виробництва це дуже проста річ. Будь-який цех, який працює з металом, може це зробити. Так і вийшло. Вони виготовили перший варіант, ми подивилися, внесли коригування. Тепер все працює як злагоджений механізм.

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Процедура створення брелока наступна: збираємо уламки, веземо на виробництво. Там їх перебирають, ріжуть на рівні шматки, потім фрейзером вирізають необхідну форму. Готовий виріб гравіюють. За тиждень у цеху роблять кілька сотень брелоків.

Усі готові вироби трішки відрізняються один від одного, бо зроблені з різних частин літака. Деякі з них можуть вийти пошарпаними чи зігнутими через падіння літака, на деяких – фарба іншого кольору. Але це нормально. Багато людей навпаки просять пошкоджений брелок, бо це більш автентично. Але здебільшого брелоки виглядають схоже.

Одна сторона виробу синя, інша – жовта. На кожному вказані координати та час падіння літака, його назва та зображення. Кожен брелок має унікальний номер. Англійською на ньому написано: «Дякуємо, що підтримуєте Збройні сили України».

Відмовляємо росіянам у брелоках

Готові брелоки ми даруємо тих, хто задонатив більш як тисячу доларів ініціативі Drones for Ukraine. Багато хто казав мені, що ця сума завелика. Інші ж навпаки стверджували, що треба ставити ще більше.

Тобто ми не продаємо брелоки – це наша подяка. Якби я займався збутом, який ідіот буде купувати брелок за тисячу доларів? А так люди допомагають ЗСУ, і це нормально.

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Багато донаторів надсилають більше мінімальної суми. Хоча б на сто чи двісті доларів, але більше. У середньому одне надходження – 1300-1400 доларів, хоча були й значно вищі. Найбільший – 10 тисяч доларів одним платежем. Я запитав цю людину, скільки брелоків відправити, і він сказав, що 2-3.

Ми отримували кошти майже з усіх країн світу – від Бразилії до Сінгапуру, від Нової Зеландії та ПАР, від Швеції до Норвегії. З України також було досить багато пожертв. І все ж переважно це США та Європа. Двічі у нас намагалися отримати брелоки з Росії, але ми їм просто не відповідали. Не хочу мати справи з росіянами.

Російські літаки «подарували» нам понад мільйон доларів

Фонд Drones for Ukraine об’єднує різних активістів по всій Україні та за її межами. Це група волонтерів, яка зосереджується переважно на забезпеченні української армії дронами. Завдяки ідеї з брелоками нам вже вдалося зібрати більш як мільйон доларів. З них на виробництво ми витратили приблизно 15 тисяч.

За отримані кошти ми самостійно купуємо дрони та супутнє обладнання до них і веземо бійцям. Запит на безпілотники досі залишається дуже актуальним. Їх постійно втрачають, потрібно надсилати ще і ще. Коли ми передаємо дрони, військові кажуть: «Дякуємо, поїхали мочити москалів!».

Фото: Facebook / Yura Vysoven

Як на мене, виготовлення брелоків з уламків російського літака не є насправді якоюсь особливою справою. У масштабах нашої країни я запустив дуже невеличку кампанію, яка змогла додати трішки грошей на дрони. Це дуже невеликий проєкт. Просто зараз він займає багато часу, бо я цим ніколи раніше не займався. Ми вже зробили брелоки з гелікоптера Ка-52 та ще зробимо з Мі-28.

Сили, звісно, закінчуються, відчувається виснаження. Але треба готуватися до того, що війна триватиме ще довго, і бійці потребуватимуть нашої підтримки. Після перемоги України я нарешті піду у відпустку. А потім продовжу займатися тим, що робив і до війни.

Суспільство

У Софії Київській відкриють Великодню виставку з квітів

Опубліковано

20 квітня у Національному заповіднику відбудеться офіційне відкриття соціального проєкту “Великодні вихідні” за участі генеральної директорки Національного заповідника “Софія Київська” Нелі Куковальської.  

Про це повідомляє МКІП.

Про виставка

Учасники події матимуть нагоду насолодитись відкриттям Великодньої інсталяції, створеної запрошеними флористами на майстер-класі під керівництвом Олени Дрючан.

Унікальну лекцію прочитає протоієрей Георгій Коваленко.

Майстри працюватимуть над створенням конструкції 18-19 квітня, а 20 квітня відвідувачі зможуть спостерігати цей витвір справжнього мистецтва.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Про Софію Київську

Собор святої Софії — Премудрості Божої, Софія Київська або Софійський собор — християнський собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури та монументального живопису другого десятиріччя 11 ст. (1011-1018), одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії.

Нагадаємо, що Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам.

Також ми повідомляли, що стартує відбір до української збірної на Ігри Нескорених 2025.

Фото: Софія Київська

Читати далі

Суспільство

Група українських захисників безкоштовно отримає інноваційні протези в Берліні

Опубліковано

18 квітня перших 13 українських захисників із ампутаційними пораненнями вирушили до військового шпиталю Берліна на встановлення сучасних інноваційних протезів.

Про це повідомив мер Києва.

фото: Віталій Клічко

Разом з військовими поїхали 6 київських спеціалістів-протезистів, які будуть навчатися в Німеччині сучасним методам протезування. Після повернення вони працюватимуть у новому Центрі протезування військових, який створюється на базі міської лікарні №12 разом з німецькими експертами.

Читати також: Данія купуватиме зброю для ЗСУ в українських виробників

Відзначимо, що в березні, під час візиту до Києва, німецькі фахівці підтвердили готовність забезпечити протезуванням у Берліні 60 українських військових.

Нагадаємо, що в окупованому Криму ліквідували воєнний обʼєкт: що саме знищили.

Також ми повідомляли, що в Україні вийде фільм про 3ОШБ.

Фото: Віталій Клічко

Читати далі

Суспільство

Євген Клопотенко випустив книгу зі шкільними рецептам

Опубліковано

У межах ініціативи Першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування було підготовлено збірник рецептур страв для харчування дітей у закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, а також у закладах соціального захисту.

Про це повідомляють на платформі Знаїмо.

Про збірку

У збірнику рецептур страв, який було підготовлено в рамках ініціативи першої леді України Олени Зеленської з реформування системи шкільного харчування, представлені як традиційні українські страви, так і популярні страви міжнародної кухні, включаючи зразки шкільного меню європейських країн.

Читати також: В Україні почалась підготовка фахівців з реставрації культурної спадщини

Зокрема, у збірнику пропонується понад 80 альтернативних страв без лактози та глютену, а в кожній технологічній карті вказано наявні алергени. Всього страв в книзі – 621.

“Вкотре наголошую: ця чудова, зрозуміла й докладна книжка – допомога і натхнення для тих, хто готує шкільні обіди й годує дітей щодня. Вона є дуже корисною базою та підказкою, але ніхто нікого не примушує готувати виключно за цими рецептами”, – наголошують в анонсі.

Нагадаємо, що на Вінниччині створили модульні будинки для ВПО з інвалідністю.

Також ми повідомляли, що український павільйон представив на Венеційській Бієнале мапу бомбосховищ у Венеції.

Фото: Знаїмо

Читати далі