Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Українське “ЇDLO” для мандрівників поховало совковий “сніданок туриста”

Опубліковано

“Сніданок туриста” – це коли доводилося іржавим ключем відкривати консервну банку з кашею і сумнівного походження м’ясом, – пішов у небуття. В моді тепер сублімовані сніданки в термопакетах.

Тож сучасні туристи, альпіністи, риболови, любителі відпочинку в кемпінгах користуються практичними речами, які легші за вагою, у використанні та не забруднюють довкілля. А допомагає їм у цьому український бренд ЇDLO.

Бренд ЇDLO – заснований 2016 року на безлюдному острові киянином Михайлом Темпером та чернівчанином Сергієм Андрєєвим. Затяті мандрівники весь час зіштовхувалися з проблемою нормального та повноцінного харчування під час походів. “Коли йдеш в гори, не завжди є можливість набрати повен рюкзак напівфабрикатів і готувати їх. Кілька разів у походи брали закордонні набори сухого їдла, тому і вирішили зробити таке самі”, – каже Михайло.

Коротко про ЇDLO

  • ЇDLO – це комплексна система харчування, яка складається з 32 позицій: сніданки, супи, основні страви з м’ясом та без, снеки, енергетичні батончики, напої.
  • Фішка компанії – запарювання і споживання страв прямо з пакетів. Саме ЇDLO почали робити це першими в Україні
  • Найпопулярніші страви – гречка з яловичиною, борщ український, каша бананова.
  • “Похідну” їжу купують на лише екстремали, а й звичайні туристи, які їдуть до Європи на власних авто чи просто подорожують світом.
  • Всього на компанію працює 9 людей.
  • Компанія має представництво бренду у Польщі. 
Засновники бренду – гірські туристи та фрірайдери, мають – інженерну та маркетинг освіту

Борщ з пакета

Звідки береться “сніданок мандрівника” нового покоління? Компанія робить два види сухої їжі. Просто сушену – коли готову страву чи її окремі компоненти висушують гарячим повітрям та сублімовану. 

Сублімована їжа – вищий пілотаж, адже з пакета ви черпатимете не просто “їдло”, а страву, за смаком не гірше, ніж у ресторані. Щоб отримати сублімований продукт, його спершу заморожують. Потім у вакуумній сушарці  волога виморожується до 8%, так зберігаються усі властивості готової страви. Відмінність між сублімованою і звичайною сушеною їжею – смак. Процес сублімації більше затратний і технологічний, тому і ціна такої їжі вища”, – каже Сергій.

“Сніданок туриста”

Недоліки

  • має великий об’єм та вагу (середня вага 240 гр)
  • потребує додаткового посуду щоб розігріти та їсти
  • боїться перепадів температур
  • не має збалансованого харчування
  • містить штучні складові та консерванти

Переваги

  • можна споживати без розігрівання
  • дешевше (але не означає якість) від 14,50 грн

“ЇDLO”

Переваги

  • легкий і малий по об’єму (вага одного пакета 55-110 гр)
  • запарюється та споживається прямо з пакета
  • не боїться екстремальних перепадів температур
  • збалансоване харчування та страви для вегетаріанців
  • виготовлений з натуральних складників без додавання консервантів

Недоліки

  • потрібен окріп, щоб запарити їжу
  • дорожчий – м’ясна страва коштує 69 грн

Як готувати

Обидва варіанти просто сушеної чи сублімованої їжі мають вигляд гранул, проте якщо їх залити гарячим окропом та зачекати 10 хвилин – отримаєте гречку з м’ясом, овочі чи навіть суп харчо.

А ще пакування “їдла” легке і не займає багато місця в рюкзаку. Тому не варто сміття “забувати” в горах чи на місцях відпочинку

Щоб приготувати їжу, потрібно мати при собі гарячу воду (а отже термос чи пальник). Окріп можна заливати прямо в упаковку з їжею, термопакет витримує високу температуру. Пакет має спеціальні позначки для точного додавання потрібної кількості води, щоб запарити страву.

“Їдло” в краю канібалів

Щоб інші туристи більше надихалися на подорожі та брали з собою “їдло”, підприємці публікують на сайті історії команди бренд-амбасадорів. Це мандрівники, які описують, в яких найнезвичніших місцях їм доводилося бувати і споживати “їдло”. Більше історій почитати можна тут.

За словами туриста Сергія Чернова, “найзбоченішим місцем, де побувало “їдло” – це перевал Ларкья Ла, що на треку навколо гори Манаслу”. А загалом, мандрівники у походи брали українське “їдло” у походи від Патагонії (частина Південної Америки) до Непалу. 

“Найцікавіша історія була, коли один амбасадор подорожував до Папуа Нової Гвінеї і там пригощав вождя племені папуасів нашим енергетичним батончиком ОМ-НОМ. Вождю сподобалося. Але думаю, що він усім, хто його чимось пригощав, кивав головою і казав “good”. У їхній культурі процвітав канібалізм. Нашого амбасадора вони не з’їли, і на тім дякуємо”, – сміється Сергій.

Читайте також: Як продавати український дизайн в арабські країни. Лайфхаки від харківських дизайнерів

Кілограм сухого м’яса 2000 гривень

На сайті виробника: 

  • пакет гречки з яловичиною коштує 69 гривень
  • борщ зі свининою – 59 
  • різотто з грибами та овочами – 65 грн  

Вага вмісту пакування кожної страви коливається між 50 – 100 грамами, а готового продукту вийде 350-450 мл. 

Підприємці пояснили, чому саме такі ціни:

  • із 10 кілограмів свіжих овочів отримуємо від 1,5 до 3 кг сушеного продукту 
  • 10 кг м’яса перетворяться на 1 кг сушеного чи сублімованого 
  • кілограм сублімованого м’яса коштує 2000 гривень, а просто сушеного – 700 грн.

Щомісяця підприємці виготовляють кілька тонн готової продукції.

Дещо не для бородатих дядьків

По-секрету, підприємці кажуть, що коли йдуть у похід брутальні бородаті дядьки, то серед них мало хто купує суто вегетаріанський набір. Але з кожним роком клієнтів додається і публіка дуже різна, тому і попит на вегетаріанські страви росте. 

Мандрівники-вегетаріанці можуть насолоджуватися в походах безм’ясними стравами

“Тим, хто не їсть м’яса, пропонуємо спробувати бананову кашу, різотто з овочами, гречку з морською капустою, горохове пюре з кунжутом, локшину з грибами чи булгур з овочами по-турецьки. На сьогодні половину асортименту складають страви без м’яса”, – розповів про меню Михайло.  

Читайте також: Пиво зі смаком борщу. 8 незвичних крафтових броварень

250 тисяч на відкриття справи

На старті бізнесмени вклали близько 250 тисяч гривень у виробництво. Донедавна на їхньому підприємстві були тільки інфрачервоні сушки. Зараз мають ще й новенькі сублімаційні машини з камерами, де продукти під вакуумом заморожуються, а потім починають сушитися. Але це вже набагато дорожча інша історія!

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі