Суспільство
Українське “ЇDLO” для мандрівників поховало совковий “сніданок туриста”
“Сніданок туриста” – це коли доводилося іржавим ключем відкривати консервну банку з кашею і сумнівного походження м’ясом, – пішов у небуття. В моді тепер сублімовані сніданки в термопакетах.
Тож сучасні туристи, альпіністи, риболови, любителі відпочинку в кемпінгах користуються практичними речами, які легші за вагою, у використанні та не забруднюють довкілля. А допомагає їм у цьому український бренд ЇDLO.
Бренд ЇDLO – заснований 2016 року на безлюдному острові киянином Михайлом Темпером та чернівчанином Сергієм Андрєєвим. Затяті мандрівники весь час зіштовхувалися з проблемою нормального та повноцінного харчування під час походів. “Коли йдеш в гори, не завжди є можливість набрати повен рюкзак напівфабрикатів і готувати їх. Кілька разів у походи брали закордонні набори сухого їдла, тому і вирішили зробити таке самі”, – каже Михайло.
Коротко про ЇDLO
- ЇDLO – це комплексна система харчування, яка складається з 32 позицій: сніданки, супи, основні страви з м’ясом та без, снеки, енергетичні батончики, напої.
- Фішка компанії – запарювання і споживання страв прямо з пакетів. Саме ЇDLO почали робити це першими в Україні
- Найпопулярніші страви – гречка з яловичиною, борщ український, каша бананова.
- “Похідну” їжу купують на лише екстремали, а й звичайні туристи, які їдуть до Європи на власних авто чи просто подорожують світом.
- Всього на компанію працює 9 людей.
- Компанія має представництво бренду у Польщі.
Борщ з пакета
Звідки береться “сніданок мандрівника” нового покоління? Компанія робить два види сухої їжі. Просто сушену – коли готову страву чи її окремі компоненти висушують гарячим повітрям та сублімовану.
“Сублімована їжа – вищий пілотаж, адже з пакета ви черпатимете не просто “їдло”, а страву, за смаком не гірше, ніж у ресторані. Щоб отримати сублімований продукт, його спершу заморожують. Потім у вакуумній сушарці волога виморожується до 8%, так зберігаються усі властивості готової страви. Відмінність між сублімованою і звичайною сушеною їжею – смак. Процес сублімації більше затратний і технологічний, тому і ціна такої їжі вища”, – каже Сергій.
“Сніданок туриста”
Недоліки
Переваги
“ЇDLO”
Переваги
Недоліки
Як готувати
Обидва варіанти просто сушеної чи сублімованої їжі мають вигляд гранул, проте якщо їх залити гарячим окропом та зачекати 10 хвилин – отримаєте гречку з м’ясом, овочі чи навіть суп харчо.
Щоб приготувати їжу, потрібно мати при собі гарячу воду (а отже термос чи пальник). Окріп можна заливати прямо в упаковку з їжею, термопакет витримує високу температуру. Пакет має спеціальні позначки для точного додавання потрібної кількості води, щоб запарити страву.
“Їдло” в краю канібалів
Щоб інші туристи більше надихалися на подорожі та брали з собою “їдло”, підприємці публікують на сайті історії команди бренд-амбасадорів. Це мандрівники, які описують, в яких найнезвичніших місцях їм доводилося бувати і споживати “їдло”. Більше історій почитати можна тут.
За словами туриста Сергія Чернова, “найзбоченішим місцем, де побувало “їдло” – це перевал Ларкья Ла, що на треку навколо гори Манаслу”. А загалом, мандрівники у походи брали українське “їдло” у походи від Патагонії (частина Південної Америки) до Непалу.
“Найцікавіша історія була, коли один амбасадор подорожував до Папуа Нової Гвінеї і там пригощав вождя племені папуасів нашим енергетичним батончиком ОМ-НОМ. Вождю сподобалося. Але думаю, що він усім, хто його чимось пригощав, кивав головою і казав “good”. У їхній культурі процвітав канібалізм. Нашого амбасадора вони не з’їли, і на тім дякуємо”, – сміється Сергій.
Читайте також: Як продавати український дизайн в арабські країни. Лайфхаки від харківських дизайнерів
Кілограм сухого м’яса 2000 гривень
На сайті виробника:
- пакет гречки з яловичиною коштує 69 гривень
- борщ зі свининою – 59
- різотто з грибами та овочами – 65 грн
Вага вмісту пакування кожної страви коливається між 50 – 100 грамами, а готового продукту вийде 350-450 мл.
Підприємці пояснили, чому саме такі ціни:
- із 10 кілограмів свіжих овочів отримуємо від 1,5 до 3 кг сушеного продукту
- 10 кг м’яса перетворяться на 1 кг сушеного чи сублімованого
- кілограм сублімованого м’яса коштує 2000 гривень, а просто сушеного – 700 грн.
Щомісяця підприємці виготовляють кілька тонн готової продукції.
Дещо не для бородатих дядьків
По-секрету, підприємці кажуть, що коли йдуть у похід брутальні бородаті дядьки, то серед них мало хто купує суто вегетаріанський набір. Але з кожним роком клієнтів додається і публіка дуже різна, тому і попит на вегетаріанські страви росте.
“Тим, хто не їсть м’яса, пропонуємо спробувати бананову кашу, різотто з овочами, гречку з морською капустою, горохове пюре з кунжутом, локшину з грибами чи булгур з овочами по-турецьки. На сьогодні половину асортименту складають страви без м’яса”, – розповів про меню Михайло.
Читайте також: Пиво зі смаком борщу. 8 незвичних крафтових броварень
250 тисяч на відкриття справи
На старті бізнесмени вклали близько 250 тисяч гривень у виробництво. Донедавна на їхньому підприємстві були тільки інфрачервоні сушки. Зараз мають ще й новенькі сублімаційні машини з камерами, де продукти під вакуумом заморожуються, а потім починають сушитися. Але це вже набагато дорожча інша історія!
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі