Суспільство
Українка видала книжку для дітей з дислексією: у ній використовують спеціальний шрифт
В Україні видали першу книгу для дітей із дислексією. Її створила письменниця Катерина Єгорушкіна. Книжка присвячена екотематиці та надрукована спеціально розробленим шрифтом Antidyslexia. Про це інформує БЖ.
Детальніше про книжку
У сюжеті екоказки розповідається про песика Арчі, який жмве на березі моря разом із дідусем. Він навчився збирати сміття на пляжі та виловлювати пластикові пляшки з моря. Надвечір разом із дідусем вони відвозили цей “улов” до пункту сортування сміття. Та одного разу стається халепа і Арчі вже не може збирати сміття. Натоміcть його ідею підхоплюють діти.
Читайте також: В Україні випустять комікси для дітей про Конституцію
“Арчі” ‒ це перша українська книжка про сортування сміття. Катерина написала цю казку у 2017 році, і того ж року вона побачила світ у невеличкому видавництві при Екобюро УГКЦ. Книжка мала значний успіх, тож через рік її було перевидано вже більшим накладом.
“А ще через кілька місяців до мене звернувся канадський видавець Алекс Мінтц з ідеєю видати невеличкий наклад для діток із дислексією. Оскільки сюжет екоказки “Арчі” досить простий, ми вирішили, що ця книжка чудово підійде тим, хто починає самостійно читати. Погодивши намір з художницею та попереднім видавцем, ми розпочали роботу над виданням”, – розповідає авторка.
Спеціальний Antidyslexia-шрифт
За різними даними, труднощі з розпізнаванням візуальних символів мають від 10 до 20% людей. Частина з них страждають на дислексію. Схожі літери можуть плутатися, крутитися, стрибати чи ставати тривимірними.
Читайте також: Українська дитяча книжка потрапила у список найкращих світових видань
Раніше таким людям було вкрай важко навчитися читати й писати, однак тепер є багато засобів, які дозволяють це зробити. Один із них ‒ спеціальний шрифт Antidyslexia, розроблений нідерландським дизайнером Крістіаном Буром, який сам страждав на дислексію. Кириличну версію цього шрифта створив Алекс Мінтц і його команда.
Про особливості цього шрифту
З-поміж особливостей цього шрифта: літери мають потовщення в нижній частині, тому сприймаються більш стабільними, не крутяться; кожна літера унікальна, тому схожі літери дитина не сплутає, навіть якщо в її сприйнятті вони перевернуться; особлива відстань між літерами, словами та рядками.
“Наразі маємо чудові відгуки від батьків наших маленьких читачів: шрифт справді працює і полегшує процес читання”, – ділиться Катерина.
Можна встановити цей шрифт у себе на планшеті і таким чином полегшити собі читання.
Читайте також: В Україні з’явилося нове дитяче видавництво
Плани на майбутнє
Письменниця розповідає, що в ініціатора проєкту Алекса Мінтца є план-мінімум: видати сто книжок для дітей і підлітків із дислексією:
“Наразі це невеличкі наклади під замовлення батьків і педагогів. Маю надію, що з часом долучаться меценати та книжки потраплять до бібліотек”, – каже Єгорушкіна.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі