Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Учень Грушевського та полковник армії УНР. 10 фактів про Євгена Коновальця до 133-ї річниці народження

Опубліковано

Перший лідер Організації українських націоналістів, очільник куреню січових стрільців, полковник армії УНР, учень Грушевського та «бездомний бурлака». Усе це про Євгена Коновальця, день народження якого припадає на 14 червня.

«У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у Націю», — одна з цитат Євгена Коновальця, яка стала крилатою. До 133-ї річниці від дня народження Євгена Коновальця ШоТам зібрав 10 фактів про цього відомого діяча українського визвольного руху.

Дитинство та юність

Євген Коновалець народився 14 червня 1891 року у селі Зашків поблизу Львова. Був найстаршою дитиною у батьків, які працювали у місцевій школі. Батько був директором, а мама навчала дівчат шиття, плетіння та надавати першу медичну допомогу. 

У 18 років Євген Коновалець вступив на факультет права та політичних знань Львівського університету. Як студент постійно відстоював ідею відкриття окремого українського університету у Львові.

Учень Михайла Грушевського

Одним з викладачів Євгена Коновальця в Львівському університеті був Михайло Грушевський, який читав лекції з курсу історії Східної Європи. Коновалець знав Грушевського особисто, тому був натхненний, коли той очолив Українську Центральну Раду на початку революції. Згодом курінь Коновальця захищатиме Київ від нападу більшовиків.

Полковник армії УНР та лідер УВО

З початком Першої Світової війни Євгена Коновальця мобілізували до австрійської армії. Під час боїв на Маківці потрапив у московський полон, а після звільнення у 1917 році став співзасновником Галицько-Буковинського куреня січових стрільців.

У липні 1921 Коновалець очолює Українську військову організацію, яку створили для боротьби за українську державність рік перед тим. 

Кохання та сім’я

У 1922 році у Львові Євген Коновалець одружився з донькою заможного підприємця, адвоката Степана Федака Ольгою. Подружжя мешкало у кам’яниці батька на вулиці Дорошенка 48 у Львові.

Менш ніж за рік спільного життя у Львові Євген та Ольга виїхала з міста назавжди через переслідування польської влади. Згодом у них народився син Юрій.

Перший голова ОУН

Організація українських націоналістів була створена у Відні 1929 року. На конгресі націоналістів одноголосно обирають Євгена Коновальця головою Проводу. Ідеологією ОУН став «інтегральний націоналізм» громадського діяча Дмитра Донцова, за яким нація вважалася найбільшою цінністю, побудова України — найвищою метою і для досягнення мети могли використовувати будь-які засоби.

«Бездомний бурлака»

Через підпільну діяльність та свою громадську позицію Євген Коновалець мусив часто змінювати міста та навіть країни проживання. Разом з дружиною Ольгою та сином Юрієм Коновалець жив у Чехословаччині, Німеччині, Швейцарії та Італії та багатьох інших країнах. Про себе він часто казав, що живе як «бездомний бурлака». 

Загинув від коробки шоколадних цукерок

Євген Коновалець загинув 23 травня 1938 року у Роттердамі. Його вбив радянський агент Павло Судоплатов, який роками втирався у довіру Коновальця, а потім при зустрічі вручив йому коробку шоколадних цукерок. 

Роздивляючись афішу вистав місцевого театру «Люм’єр» у центрі міста, Євген Коновалець відкрив коробку і вибухівка здетонувала. Поховали Євгена Коновальця на місцевому цвинтарі «Кросвейк» у Роттердамі.

Вишколи для молоді імені Євгена Коновальця

На честь Євгена Коновальця у його рідному села Зашків щороку влаштовують національно-патріотичний фестиваль та вишкіл для молоді. А в будинку, де Коновалець народився і виріс, відкрили музей, де крім інших речей зберігають рушник, який власноруч вишивала його мати. Також у селі встановили пам’ятник на честь Коновальця.

Монети на честь Коновальця

З 9 червня 2021 року Національний банк України ввів в обіг пам’ятну монету «Євген Коновалець» номіналом 2 гривні. Ця монета продовжує серію «Видатні особистості України» та присвячена військовому і політичному діячеві, особистості, що символізує спадковість української національно-визвольної боротьби.

Автор знакових фраз

Євген Коновалець сказав багато змістовних речей, які тепер стали крилатими та особливо актуальними в наш час. Ось деякі з них:

«У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у Націю».

«Волю українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців».

«Як довго не буде самостійної Української Держави, так довго не буде порядку в Європі, всі союзи будуть нереальними».

«Якщо розходимося, то працюймо так, щоб при зустрічі ми могли один одному глянути в очі й подати один одному руки…».

«Навіть серед найбільше несприятливих обставин нам не треба закладати рук чи то попадати в зневіру».

Суспільство

Як виглядала найменша вулиця Києва 100 років тому: архівне фото

Опубліковано

Вулиця Костельна — одна з найменших вулиць Києва. Її проклали на трасі земляних укріплень Старого міста для з’єднання Хрещатинської площі з костелом.

У мережі з’явилося архівне фото, як виглядала вулиця Костельна 100 років тому.

Читайте також: Кримінальна драма Олега Сенцова «Носоріг» вийшла онлайн: де можна переглянути

Через складний рельєф забудова вулиці відбувалась не активно і стала можливою лише у 1910-х, коли мостова комісія склала проєкт зі зменшення ухилу ділянки.

Саме на цій вулиці була велика кількість успішних прибуткових будинків Києва. Фасади будівель оздоблювали в стилі модерну, доповнивши їх античними вазами, гірляндами, квітковими букетами та мушлями.

Нагадаємо, у Мукачівському замку прикордонник створив патріотичні стінописи.

Фото: STEPANETS

Читати далі

Суспільство

Українцям нагадали, як захистити від “зламу” сторінки в соцмережах

Опубліковано

У Міністерстві юстиції України радять встановлювати багатофакторну автентифікацію або двоетапну перевірку. Ця функція безпеки допомагає додатково захистити ваш акаунт від шахраїв.

Як це працює?

Під час налаштування такої функції для входу до вашого акаунту, крім логіна та пароля, потрібно зазначити електронний ключ або код підтвердження, що повинен надійти на телефон, електронну скриньку або у відповідний додаток. Це необхідно робити в тих випадках, коли вхід до вашого акаунту здійснюватиметься з невідомого браузера або мобільного пристрою.

Читайте також: Румунія готується передати Україні системи ППО Patriot

Як багатофакторна автентифікація захищає від шахраїв? Навіть якщо шахрай дізнався ваш пароль, він все ще не зможе отримати доступ до вашого облікового запису без додаткового підтвердження. Шукайте таку функцію в налаштуваннях або переходьте за посиланнями та налаштовуйте багатофакторну автентифікацію до своїх акаунтів:

Нагадаємо, в Україні запустили грантову програму для бізнесу на €480 тисяч.

Фото: з відкритих джерел

Читати далі

Суспільство

Кримінальна драма Олега Сенцова «Носоріг» вийшла онлайн: де можна переглянути

Опубліковано

Кримінальна драма українського режисера та військового Олега Сенцова «Носоріг» вийшла на українських онлайн-стримінгах.  Фільм розповідає історію, засновану на реальних подіях 90-х в Україні, про героя на прізвисько Носоріг. 

Про це повідомляє видання village.

Що відомо про фільм

За сюжетом, він потрапляє до кримінального світу й починає свій шлях, який приведе його «зовсім не туди, куди він очікував». У головній ролі – актор і тепер військовий Сергій Філімонов. 

Читайте також: Вийшов трейлер фільму «Буча», знятого за сприяння ГУР

Знімання проходили в Кривому Розі, Львові та Києві й завершилися в грудні 2020 року. Світова прем’єра фільму відбулася на 78-му Венеційському кінофестивалі в офіційній конкурсній програмі «Горизонти», українська – восени 2021-го на Київському тижні критики. Стрічку визнали найкращою на Стокгольмському міжнародному кінофестивалі, а з травня 2022 року вона також доступна для перегляду на Netflix. 

Де можна переглянути

Це другий повнометражний ігровий фільм Сенцова про 90-ті роки. Тепер він доступний для перегляду на Sweet.TV, Megogo«Київстар ТБ» й Takflix.

Фото: Скріншот із фільму

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство1 тиждень тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

РЕКЛАМА:

Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення