Суспільство
У Запоріжжі відкрили сучасну лабораторію клітинних культур і біоінжинірингу
В Україні відкрили сучасну лабораторію клітинних культур і біоінжинірингу, в якій процеси можна вивчати без залучення лабораторних тварин, тобто згідно з нормами біоетики, як це практикується у всьому світі.
Про це повідомили на сайті Уряду.
Відкрили установу на базі Запорізького державного медико-фармацевтичного університету.
Лабораторія оснащена за найвищими стандартами. Тут встановлено:
- два унікальні мікроскопи фірми Carl Zeiss,
- суперсучасні інкубатори для вирощування клітинних культур,
- низькотемпературна морозильна камера, в якій клітинні культури зберігатимуться за температури мінус 80 °C,
- останнього покоління ламінарні бокси для індивідуального захисту співробітників, які там працюють.
У лабораторії вже стартував перший науковий проект – травматологи університету розпочали науково-дослідну роботу кафедри «Дослідження регенеративного потенціалу засобів клітинної терапії в ортопедії та травматології».
Науковці оцінюватимуть, як діятимуть на клітини різні регуляційні фактори та визначатимуть, наскільки вони спроможні до проліферації, тобто до розростання тканини через розмноження.
Читайте також: Харчування військових: чому потрібні веганські сухпайки, і як це може змінити ситуацію на фронті
Це важливі дані та знання, що допоможуть медикам рятувати пацієнтів, прискорювати процеси лікування, загоєння ран, приживання, а значить, одужання загалом. Наприклад, під час заміни колінного суглоба дуже важливим є фактор його приживання та ефективного загоєння, тож фахівцям клітинне дослідження має дати цінну підказку, які препарати прискорять цей процес.
У лабораторії працюватимуть як з експериментальним (від тварин) і клінічним (від пацієнтів) матеріалом, так і комерційними клітинами. З огляду на сучасні методи біоетики, дослідження на тваринах – це далеко вчорашній день, їх взагалі заборонено проводити на етапах доклінічного скринінгу. Живі клітини вирощуються в лабораторних умовах, на них можна моделювати різні патологічні стани, які є у людей, щоб прослідкувати, як вони змінюються під впливом різних методів лікування.
Читайте також: Вулиці Ратушного, Чикаленка та Махова. Не знаєте, хто це? Час познайомитися із проєктом «Стріткод»
На базі лабораторії клітинних культур матимуть змогу працювати науковці університету різних спеціалізацій: стоматологи, фармацевти, гістологи, анатоми, біологи, дерматологи.
Нагадаємо, у Вінниці молоді науковці створили гібридну сонячну електростанцію.
Також ми розповідали, що українські науковці виростили новий сорт конопель, із яких можна робити порох і бронежилети.
Фото: zsmu.edu.ua.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі