Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вулиці Ратушного, Чикаленка та Махова. Не знаєте, хто це? Час познайомитися із проєктом «Стріткод»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Зібрати й цікаво викласти в одній локації верифіковану інформацію – аби мати універсальну історичну платформу, якій можна довіряти. Прив’язати кожну статтю-сторінку до міського простору – аби дати пізнавати історію на відстані кліка. Розповісти про українців, історичні події та зв’язки між ними – аби пам’ятати і бути захищеними цим знанням.

«Стріткод: історія на кожному кроці» – новий україноцентричний проєкт від ГО «Історична Платформа», спрямований на заповнення прогалин історичної пам’яті українців. Про розробку і запуск платформи, яка розповідає про видатні постаті через міський простір, ШоТам розповіли засновниці проєкту Інна Крупник і Наталя Демідова. 

Застріткодити Україну

Так склалося, що наші вулиці мають не номери, а назви. Усі ці Квіткові, Польові, Центральні, Шевченка – знайомі та хожені-перехожені. Багато назв вулиць родом з СРСР просто «вросли» в нас. Від цих імен буває важко відмовитися, такі звиклі ми до них.

А нові імена в назвах вулиць, які з’являються із декомунізацією, поки що багатьом відгукуються чимось незвіданим чи маловідомим. А нам так хочеться, щоб вулиці, площі, зупинки метро не мовчали, а промовляли. Промовляли про людей, на честь яких вони названі. Промовляли про нашу видатну історію. Так 27 квітня з’явився допис від Наталі Демідової:

«У Дніпрі між Мечкою та парком Шевченка є вулиця Дмитра Донцова. Що ви знаєте про цю непересічну історичну постать? Що ми взагалі знаємо про тих людей чи події, на честь яких названі наші вулиці? Та й чи реально знати про всіх?

Може нереально та й не треба? Але уявіть, як було би добре, якби після Перемоги на адресні таблички додали, до прикладу, промовисті заголовки з QR-кодами. Які б вели на сторінки з історичною довідкою в текстовому та аудіо форматах різними мовами. Історія, шкільні екскурсії, внутрішній та міжнародний туризм…»

Історія на кожному кроці

Наталя Демідова: Ідея проєкту виникла під час перегляду відео про Дмитра Донцова. Кілька років я водила дитину в басейн на вулиці, названій на його честь. В якийсь момент все це поєдналося, і я спитала в друзів, як їм ідея. Вони були в захваті. Проте я зовсім не збиралася братися за реалізацію. Мене лякав масштаб, і не було з ким все це втілювати. На перші кроки я наважилася тільки за кілька місяців. Підготувала перший описовий документ і знайшла Інну, яка повною мірою мене підтримала. Вже восени ми разом зареєстрували ГО для реалізації цього історичного проєкту.

статут Історичної платформи

Інна Крупник: Як почула по телефону Наталчину пропозицію, відразу запалилася. Навіть в короткому телефонному викладі відчувався масштаб проєкту, суспільна цінність. А якщо докласти креативну складову, може вийти справжня вау-історія з вулиць наших міст. Мене реально надихає розуміння того, наскільки ми як нація проапгрейдили власне розуміння себе та своєї історії за останні роки, наскільки відкриті до вивчення історії та спростування історичних міфів. 

Хочеться бачити цю історію близькою до себе, пережитою та бути дотичною до неї. Ми назвали проєкт «Стріткод», бо він про історію, що промовляє просто з вулиць наших міст, а QR-коди є ключовими елементами зв’язку з аудиторією. Слоган «Історія на кожному кроці» теж колись претендував на назву проєкту, тому він з нами. Не слід втрачати гарні меседжі! А далі почали працювати й шукати людей, які на волонтерських засадах можуть долучитися до проєкту.

Стріткод: Інна Крупник

«Стріткод» націлений на вулиці

Інна: Ми не хотіли створювати нову Вікіпедію, і не нам тягатися з НАН, але ми таки віднайшли свою власну «класність». Уся інформація на нашій платформі верифікується істориками – за цю перевагу ми тримаємося руками і ногами, бо досить з нас історичних міфів та необгрунтованих інтерпретацій. Подавати матеріал плануємо концентровано та структурно. Але в різних форматах, щоб кожен міг і почитати, і послухати, і залипнути на відео, і відвідати віртуальну арт-галерею. 

Акцент на авторське, талановите, сучасне. Тексти, ілюстрації, креатив. Писатимемо про Героїв так, наче пишеш близькому другу: легко та по-товариськи. Історики нашого проєкту верифікують не тільки тексти, дати, факти про видатних українців, але й ілюстрації. Пізніше історію «підсвітимо» ще й доповненою реальністю. Повірте, вона того варта. 

Наталя: «Стріткод» націлений на вулиці. Імена в назвах – ключовий гачок між перехожим та історією. Географія проєкту – вся країна, всі ці назви, які згідно з дослідженням носять унікальні імена видатних людей. Але починати ми будемо з пілотного міста або міст і досить скоро застріткодимо перші вулиці. Активно працюємо, готуємо статті, ілюстрації, макети самих стріткодів – наших табличок з українською душею. 

Хочемо, аби при погляді на стріткод люди казали собі: «Це ж та сама табличка!». Також разом із командою SoftServe Академії ми опрацьовуємо першу версію сайту. І хоча на даному етапі проєкт волонтерський, ми змогли залучити до команди крутих дизайнерів, художників, провідних істориків та соціологів. Бо для нас важливо зробити все якнайкраще для нашої історії. Вона заслуговує на це.

Стріткод: Роман Ратушний

Маємо заповнити прогалини в історичній пам’яті

Інна: Місія «Стріткоду» – заповнити прогалини історичної пам’яті українців. Якщо ми не заповнимо їх власною історією чи власними героями, їх заповнять зайди, чужинці або навіть вороги. Носії не нашої культури, не нашої історії. І тоді вулиці знову розповідатимуть про імперію, «вєлікую культуру», комсомол та інші міфи чи скалки тоталітарних ідеологій. А в нашій голові не стане місця для Донцова, Шухевича, Героїв Азова, Ратушного, Апостола, Примаченко, Січових Стрільців. Для відомих та менш відомих. Для власних героїв, старих та нових.

Наталя: Ми вже вивчили в першому наближенні те, як ставляться українці до пізнання історії та якості власних історичних знань. Люди цікавляться історією, але їм часто бракує уніфікованих джерел чи часу на пошуки інформації. Не кожен з нас фаховий історик, авжеж. А багатьом взагалі сухо та нецікаво викладали в школі. При цьому, на питання «Наскільки важливим для українців є знання власної історії, імен власних героїв та історичних подій, базове розуміння взаємозв’язків між історичними подіями?» майже всі опитувані нами на поточний момент дали відповідь: «Важливо, бо це посилює нашу ідентичність та маркує наш вільний історичний простір». 

Власне, це та думка, яка не давала мені спокою ще навесні. Вважаю наш проєкт майбутньою складовою інформаційної безпеки України. Це дуже відповідально, але ми розуміємо, чому і заради кого ми це робимо. І в пам’ять про кого. Це дає сили рухатися уперед попри все.

«Стріткод» – проєкт проти історичного невігластва

Інна: Наш Проєкт глобально – проти історичного невігластва, за посилення інформаційної безпеки українців через популяризацію власних видатних імен. «Стріткод» – це зручно, коли крокуєш містом, вивільняє час на пошуки інформації. Це унікально, тому що єдиних платформ зі структурованою інформацією про видатних українців, прив’язаних до назв вулиць, до цього не було. 

Ми створюємо єдину базу знань про видатних людей та визначні події з історії України. Ціль з зірочкою: навчити українців розумінню причинно-наслідкових зв’язків між подіями. Це важливо. А ще «Стріткод» – це інноваційно, тому що платформа містить виключно верифіковану інформацію, а також різні формати її подачі (аудіо, візуальна, текстова, відео, хронологія, арт-галерея, інтерактиви, AR). 

Якщо ти – пересічний «пізнавач» історії, то маєш можливість стати стріткодером – зареєстрованим учасником створеного ком’юніті. Якщо ти – історик, то маєш можливість вести блог, бути автором матеріалу. Ось така багаторівнева взаємодія з авдиторією.

Стріткод: Михайло Грушевський

Наталя: «Стріткод» – це просвітницько-розважальний проєкт. Спочатку почне роботу сама платформа з текстами, ілюстраціями, галереєю тощо. Українці побачать матеріали про видатних співвітчизників з першого пулу вулиць та авторські таблички з QR-кодами, що вестимуть на платформу. Пізніше на основі цих табличок ми запустимо маршрути – тематичні екскурсії та квести, які будуть цікаві і для сімейного дозвілля, і як позакласне навчання. Неформальна освіта, авжеж.

Так, ми хочемо інтегруватися в освітній процес не тільки як джерело для рефератів, але й як альтернативна освіта, неформальна. Дещо розважальне буде і в першій версії проєкту. Ми вже домовилися про співпрацю з крутими розробниками AR-моделей і збираємося порадувати наших перших користувачів не тільки цікавими історіями, але й доповненою реальністю. Ми оживляємо історію.

Як долучитися до проєкту

Наталя: Якщо людей не лякає волонтерство і кропітка робота, щотижневі онлайн-зустрічі та листування в чаті до червоних пальців при обговоренні матеріалу та креативу, то ми завжди раді досвідченим ілюстраторам, талановитим райтерам, консультантам з фандрейзингу, PR, комунікацій. 

Інна: Ми відкриті для пропозицій партнерства і співпраці з фахівцями та компаніями, які поділяють наші цінності. Вже чекаємо пропозиції на наш e-mail: [email protected]. Ми також публікуємо вакансії на нашому тимчасовому лендингу. Наперед тиснемо руку та мріємо про спільну залученість в історію на кожному кроці.

Суспільство

«Заптурили птуристів»: ЗСУ під Бахмутом знищили протитанковий розрахунок ворога (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Бійці 30-ї бригади ЗСУ на Донеччині знищили протитанковий розрахунок ворога.

Відео опублікували на ютуб-каналі 30 OMBr.

«Під Бахмутом протитанкісти 30-ї окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького ефектно знищили своїх ворожих “колег”», — написали наші захисники.

Читайте також: «Це ніби детектив, але з кількома сюжетами». Як дослідити історію своєї родини? Розповідає генеалог Ігор Розкладай

Про 30 ОМБр

30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького — формування механізованих військ у складі Сухопутних військ ЗСУ. Під час війни на сході України бригада у 2014 році вела важкі бої. З 2018 року бригаді присвоїли назву князя Костянтина Острозького — полководця Великого князівства Литовського середніх віків.

Нагадаємо, прикордонники збили 8 безпілотників російських окупантів за три дні. Один із дронів був зі сльозогінною гранатою К-51.

Окрім того, бійці 92 ОМБр знищили ворожу станцію постановки перешкод «Житель».

Фото: скриншот із відео.

Читати далі

Суспільство

Підприємець із Донеччини відновив бізнес у Яремчому та організовує благодійні обіди

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Підприємець із Донеччини Олександр Гудков переїхав до Івано-Франківської області і відновив свій бізнес. Тепер організовує у соціальному кафе благодійні обіди для переселенців.

Історію переселенця розповіли на фейсбук-сторінці Проєкту USAID «Економічна підтримка України».

Олександр Гудков за фахом — маркетолог та спеціаліст із оперативного дослідження ринку. Із 2014 року жив у Мирнограді, був приватним підприємцем, мав власне гумористичне шоу та свою івент-агенцію, працював ведучим та керівником дитячої студії Limon kids.

«Завдяки багаторічному досвіду у торгівлі та продажах я дійшов до того, що потрібно розвивати свою справу, тому і створив креативну агенцію – влаштовував свята для дітей. Креатив – то моє друге життя, це потрібно мені як повітря», − говорить підприємець. 

Дивіться відео: Хореографиня створює музичні відео і допомагає ЗСУ, поки чоловік на фронті 

Після переїзду на Франківщину звернувся на проєкт USAID «Професійна орієнтація. Кар’єра. Підприємництво». Хотів відновити свій бізнес та навчитися нових компетенцій, зокрема, відчував потребу в консультаціях для відкриття нового напрямку − соціального кафе для переселенців. 

Під час онлайн-курсу Олександр отримав консультації з відновлення підприємницької діяльності в нових умовах. Крім того, зараз чоловік є координатором центру психосоціальної підтримки дітей та молоді «Генерація UA» у місті Яремче.

Олександр долучився до команди, що проводить різноманітні благодійні заходи для психологічної та соціальної реабілітації дітей. 

Разом із командою Олександр розпочав реалізацію  ідеї соціального кафе-кондитерської для переселенців.

Ідею втілили на території шелтера для переселенців у Яремчому. Там проживають до 80 переселенців із різних регіонів України.

Читайте такожЗа що ви ненавидите чоловіків? А квіти вам можна дарувати? 15 наївних запитань українській феміністці – про 8 березня і не тільки

«Нещодавно у нас був благодійний обід, на нього прийшли 40 людей – це переселенці, мами з дітьми, які тимчасово проживають у Яремчому. Такі заходи дають нам можливість підтримати переселенців, заявити про себе та залучити відвідувачів соціального кафе, пропонуючи їм гарячі обіди, каву та кондитерські вироби», — ділиться Олександр.

Нагадаємо, у громаді на Кіровоградщині вперше за 30 років почала працювати хлібопекарня.

Також ми розповідали, що громада на Київщині благодійними майстер-класами збирає гроші на відновлення місцевого історико-краєзнавчого музею.

Фото: facebook.com/ERAUkraine.

Читати далі

Суспільство

Прикордонники збили 8 дронів ворога: один був із сльозогінною гранатою

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські прикордонники збили вісім безпілотників російських окупантів за три дні. Один із дронів був зі сльозогінною гранатою К-51.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Державної прикордонної служби.

Зазначається, що наші бійці знешкодили ворожі безпілотники, які вели розвідку позицій Сил оборони чи намагалися скинути туди боєприпаси.

Один із БПЛА мав систему скиду з аерозольною сльозогінною гранатою К-51. Прикордонники Луганського прикордонного загону виявили це після того, як «приземлили» дрон.

Читайте такожЖінкам від жінок. Хто шукає берці 35-го розміру для наших захисниць? Проєкт «Землячки» та його засновниця Ксенія Драганюк

Відзначимо, що Державна прикордонна служба України — правоохоронний орган спеціального призначення, на який покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України та охорони суверенних прав України в її винятковій (морській) економічній зоні.

Нагадаємо, бійці 92 ОМБр знищили ворожу станцію постановки перешкод «Житель».

Також ми повідомляли, як артилеристи 44 бригади розгромили пункт управління та склад БК окупантів.

Фото: facebook.com/DPSUkraine.

Читати далі