Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
35242692 177128289651972 27897474739863552 n 35242692 177128289651972 27897474739863552 n

Суспільство

У пошуках скарбів. 5 археологічних експедицій шукають волонтерів

Опубліковано

Бажаєте сезон відпусток провести подорожуючи з користю? Можна приєднатися до груп археологів, які проводять розкопки на території України.

Здебільшого, щоб поволонтерити на розкопках фінансові і побутові питання доведеться вирішувати самостійно. Зазвичай харчування і проживання в експедиціях відбувається за правилом “спільного котла” і складчини. Але це неймовірний досвід і враження.

То ж ми зібрали найцікавіші місця, куди можна поїхати у складі археологічної групи, шукати артефакти.

“У пошуках праіндоіранців” на Донеччині

Торкнутися історії приазовських степів допомагає маріупольська організація “Архі-Місто”. Цього літа археологічні розкопки проводитимуть поблизу смт. Ялта Маріупольського напрямку Донецької області.

Марсіанські пейзажі степового приазов’я, де шукатимуть сліди “праіндоіранців”

“Назва цьогорічної експедиції – “В пошуках праіндоіранців”. Археологи досліджуватимуть два кургани під Ялтою. Очікуємо знайти поховання представників так званої зрубної культури (ІІ тис. до н.е.). Багато вчених вважають її носіїв предками або, принаймні, родичами індоіранців. Йдеться про цілу курганну групу. В одному з них декілька років тому було знайдено поховання стародавнього шамана зрубників”, – розповів Андрій Марусов, директор організації “Архі-Місто”.

Читайте також: Співає “Баба Єлька”: як три містянки відроджують українську сільську пісню

Крім того, археологи не виключають, що вдасться знайти і рештки давніших культур, наприклад, ямної.

“Люди цієї культури жили у IV-III тис. до н.е. Це час виникнення перших єгипетських пірамід. Згідно з широко розповсюдженою гіпотезою, ці люди могли бути пращурами частини індоєвропейських народів”, – додав Андрій Марусов.

Експедиція триватиме з 1 по 21 липня. Зв’язатися з організаторами можна за телефоном 096 463 69 88. Або приєднатися до офіційної сторінки у Facebook.

Де прах Богдана Хмельницького

Волонтерам точно будуть раді, на розкопках ранньослов’янських пам’яток І-ІІ ст. н.е. у селі Івківці Чигиринського району Черкаської області.

Чим цікава місцина? Перші розкопки на селі провели ще 1895 року. Тут знаходять рештки поселень першого століття нашої ери. Крім того, ходить легенда, що на території покоїться прах гетьмана України Богдана Хмельницького. За деякими джерелами, його тіло викрали побратими з Ільїнської церкви та перепоховали у одному з пагорбів села.

У цих пагорбах шукатимуть прах Богдана Хмельницького

Цього року археологічні розкопки, за попередньою інформацією, почнуться 5 липня і триватимуть 20 днів.

Експедицію проводять Інститут археології НАН України спільно із Черкаським міським археологічним музеєм.

Контакти співорганізаторки заходу: Тетяна Володимирівна Бітковська 0951384596.

Мамай-гора vs Каховське водосховище

Один із найбільших могильників Європи – це Мамай-гора. Проте історична пам’ятка буквально сповзає у Каховське водосховище. За останні 30 років близько 400 метрів берегової лінії розмило водою.

Читайте також: На дніпровському дні археологи знайшли стародавні кораблі

Тому для археологів важливо розвідати, що заховано у земельних пластах, аби врятувати унікальні артефакти. Ця територія зберегла історію 8 тисячоліть – від неоліту до пізнього середньовіччя. Із 1988 року тут проводять розкопки вчені і студенти історичного факультету Запорізького національного університету.

Розкопки Мамай-гори проходять на березі Каховського водосховища

Експедиція триватиме 40 днів, з липня по серпень. Вчені намагаються прискорити розкопки, аби не втратити остаточно унікальні пам’ятки. То ж щороку збирають гроші для оренди техніки, яка допоможе зняти верхній шар грунту. Допомогти фінансово або на волонтерських засадах можна, долучившись до офіційної сторінки у Facebook.

Ольвія – місто щастя на Миколаївщині

Історію античної Греції досліджують в українських степах на Миколаївщині. Розкопки тут ведуть вже 120 років. Мальовнича місцина на березі Бузького лиману вабила людей і понад дві тисячі років тому. Тому тут знаходять залишки грецького міста, яке існувало із VI століття до нашої ери.

Читайте також: На Херсонщині з’явиться унікальний заповідник

Найцікавіше на території те,що тут розкопали мури римської цитаделі, частину водогону і оборонні мури. Виходить, що на 300 гектарах землі цілі культурну нашарування. Крім того, дослідники припускають, до греків територію заселяли скіфи, що підтверджують знахідки прикрас, зброї і посуду.

Залишки мурів античної Ольвії

Національний історико-археологічний заповідник розташований у селі Парутине Очаківського району Миколаївської області. Щоб долучитися до експедиції, найкраще слідкувати за оголошеннями на офіційному сайті.

Розкопки на могильнику у Більську

На Полтавщині збереглося найбільше у Східній Європі городище скіфського часу, загальною площею 4400 гектарів. Із артефактів тут знаходили античний посуд і скло, що свідчить про тісний зв’язок поселення із іншими центрами прадавніх культур.

Читайте також: На Полтавщині 23-річний студент створив музей у дідовій хаті

Влітку на території Більського археологічного комплексу проводитимуть розкопки поселення та грунтового могильника V—IV ст. до н. е. Роботи триватимуть із 17 по 30 червня 2019 року.

На розкопках у Більську буде квадрокоптер

Експедицію організовує Інститут археології НАН України. Окрім розкопок, на території проводитимуть геофізичні зйомки з нівеліром, тахеометром, квадрокоптером.

Більше інформації можна дізнатися у одного із координаторів проекту Дениса Гречка е-mail: ukrspadshina@ukr.net. Долучитися до групи у ФБ.

Подорожуємо з користю, пізнаємо Україну. І пам’ятаємо, що культурні надбання і знахідки належать усім українцям. 🙂

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі