

Суспільство
У Полтаві волонтери створюють аналог бібліотеки Oodi у Гельсінкі
У Полтаві волонтерська організація «Полтавський батальйон небайдужих» створює на базі старої карамельної фабрики аналог знаменитої бібліотеки Oodi у Гельсінкі.
Про це пише Ліга.
Про історію будівлі
Полтавська будівля камеральної фабрики зведена в 1902 році – це частина культурної історії міста. На початку ХХ століття тут навчали грамоті сиріт та дітей з бідних сімей. Потім – триповерховий будинок переробили спочатку в пивоварню, а після – в штаб-квартиру НКВС.
Але довго більшовики цю будівлю не використовували. Після перемоги над УНР будинок переобладнали в адміністративний корпус і карамельний цех Полтавської кондитерської фабрики, яка згодом стала приватною кондитерською.

Нині на базі двох частин будівлі громадська організація «Полтавський батальйон небайдужих» планує зробити аналог гельсінської бібліотеки Oodi – з музеєм, коворкінгом і центром розвитку молоді, створивши в Полтаві масштабний культурний центр.
Як виникла ідея?
Ідея побудувати в Полтаві культурний центр назрівала сама собою. Все почалося зі стартом бойових дій на Донбасі. Щоб допомагати воїнам АТО, волонери створили «Полтавський батальйон небайдужих».
Читайте також: Екологічний Великдень: як провести свято без шкоди для довкілля
Спочатку пунктом збору був Свято-Успенський кафедральний собор, розташований неподалік від будівлі на Спаській, 10. Так навколо собору згуртувалося багато людей, волонтерів підтримували і допомагали проводити благодійні ярмарки. Виручені кошти йшли на купівлю різного устаткування: одягу, медикаментів та амуніції.

Потім бійці почали повертатися з зони бойових дій. Вони потребували допомоги: юридичної, щоб отримати статус учасника бойових дій та психологічної, щоб адаптуватися під життя в мирному місті. Ветерани потребували місця, де могли би висловитися і говорити з такими ж, як вони – колишніми солдатами, які пройшли війну.
Так і виникла ідея облаштувати центр реабілітації для військовослужбовців, який волонтери розмістили в кількох орендованих кімнатах в колишньому адміністративному корпусі на Спаській, 10.
Які плани?
Волонтери хочуть залишити колишню атмосферу будівлі: зберегти обладнання, можливо, зміцнити будівлю, переробити дах, замінити вікна, каналізацію і електропроводку.
До початку пандемії, один з учасників групи, полтавський підприємець, запропонував зразок, на який волонтерська група хотіла б рівнятися – гельсінська бібліотека Oodi.
Читайте також: Як приготувати паску вдома? Сім рецептів від українських фудблогерів
З карамельного цеху вони мріють зробити український аналог бібліотеки в Гельсінкі – з відкритим офісом, куди люди зможуть прийти випити кави і попрацювати за комп’ютером; центром навчання дітей, музеєм і майданчиком для семінарів, виставок і конференцій.

Якщо вийде, на третьому поверсі зроблять хостел, де могли би відпочивати туристи і паломники.
Для впровадження потрібні великі ресурси. Йдеться не про сотні тисяч гривень, а про мільйони. Планують запускати поступово – спочатку відкрити офіс, а потім – все інше. Мрія амбітна, тому організація звертатимемося по допомогу до бізнесменів і благодійників.

Нагадаємо, у храмі на Одещині відбулася перша служба українською.
Також найстаріший дерев’яний храм Закарпаття перетворять на музей.
Як ми повідомляли раніше, церкву 1796 року на Прикарпатті показали з висоти пташиного лету.
Усі фото: project.liga.net.
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмирічного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»
Суспільство

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.
Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.
Що досліджували науковці
Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.
Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.
«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.
Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».



Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).
Фото: Юрій Шепета, НАНЦ
Суспільство

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.
Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.
«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.
У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.
Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя
Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.
«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.
Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю