

Суспільство
У Львові створили онлайн-курси для незрячих зі всієї України
Львівська організація «Інститут українських студій» (ІУС) проводить безкоштовні онлайн-курси для незрячих, після закінчення яких вони можуть працевлаштуватися.
Про це пише Zaxid.net
Незрячим пропонують опанувати мову програмування python або ж здобути необхідні навички для роботи у call-центрах.
Курси проходять у рамках проекту IUS IT network з 2016 року. Спершу для проходження пропонували 13 онлайн-курсів. Найважливіший з них – це вивчення програми екранного доступу NVDA, що дозволяє незрячим працювати з комп’ютером майже на рівних умовах зі зрячими користувачами. Також на цих курсах можна опанувати:
- Microsoft Word;
- Microsoft Excel;
- мову програмування Python;
- музичний редактор Reaper;
- курси з використання соціальних мереж і навчитись комп’ютерної грамотності.
«Люди з різними нозологіями можуть вивчити англійську та польську мову, пройти курс з HTML, навчитись вокалу. Крім того, організатори пропонують пройти курс «Самопрезентація» з дипломованим психологом, який знадобиться перед працевлаштуванням», – розповіли організатори курсів.
З початку проекту курси пройшли вже понад 70 студентів.
Викладачі курсів – люди з інвалідністю з різних куточків України, які власним прикладом мотивують студентів та допомагають соціалізуватись.
Читайте також: Trash is Fun! Сумські підлітки створили комп’ютерну гру про екологію, аби навчити українців сортувати сміття
Харків’янин Денис Луценко, викладач курсу «Основи консультування та менеджмент із продажів у кол-центрах» – незрячий. Зізнається, що під час навчання у спеціалізованій школі мав депресію, адже викладачі переконували, що для незрячих недоступні всі професії, а лише робота в УТОСі (Українському товаристві сліпих). Але Денис зруйнував цей стереотип – випадково побачив рекламу про можливість заробітку в інтернеті, тож взявся вивчати різну літературу, аби розвиватись в цьому напрямку. Пізніше почав працювати в кол-центрі, тож вирішив навчити й інших.
Зараз Денис працює оператором call-центру в monobank. А курс, який він викладає, став найпопулярнішим серед незрячих студентів.

«Знаєте, я як людина з інвалідністю з дитинства, якось не звикла до того, що я можу щось робити. Але ці курси змінили мою свідомість. Я вже працюю на другій роботі, але й на цьому не зупиняюся, і вже пішла на нові курси», – розповіла Надія Годованець, студентка курсу «Основи консультування та менеджмент із продажів у кол-центрах».

Вона наголосила, що таке навчання життєвонеобхідне для людей з інвалідністю, адже дає перспективу знайти роботу з пристойною оплатою. Пенсії, за словами студентки, ні на що не вистачає, а кошти, які можна заробити після проходження таких курсів, дозволяють відчути себе незалежною, не жити лише на пенсію та допомогу батьків.
Деякі студенти після проходження курсів залишаються працювати в команді. Один з них – Микола Лагоцький – спершу був студентом, а тепер став адміністратором курсів.
Читайте також: «Хочемо, щоб нас почули». Як люди з інвалідністю стали професійними акторами
Микола розповів на зручності проходження таких курсів дистанційно для людей з порушеннями зору – через недоступність просторів в Україні дістатись до того чи іншого закладу для навчання часто є проблематично, а завдяки таким курсам з’явилася можливість опанувати професію онлайн.

Курси – безкоштовні, тож доступні для всіх охочих. Проект отримує фінансову підтримку від Управління ІТ Львівської міської ради. Це дозволило також провести курси з освоєння комп’ютера і смартфона для початківців.
У майбутньому команда «Інституту українських студій» планує запустити курси української мови, економіки та основ ведення бізнесу, курси з дискретної математики, web-доступності, проектного менеджменту, gps-навігації та організувати арт-терапію.
Записатися на курси можна в їх адміністратора Миколи Лагоцького за номером телефону 097-116-30-05.
Нагадаємо, громади Одещини отримали 8 мобільних інклюзивно-ресурсних центрів.
Фото: ZAXID.NET; facebook.com/ius.lviv.ua.
Суспільство

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.
Про це повідомив активіст Дмитро Перов.
За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.
На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.
Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.


Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова
Суспільство

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Символізм артоб’єкта
Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.
«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.
Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам
Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».
Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.


Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.
Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».
Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.
«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)
Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.
За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.


Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).
Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»