

Суспільство
У Львівській політехніці відкрили центр для допомоги ветеранам
Львівська політехніка за підтримки Благодійного фонду «Відкриті очі» компанії SoftServe офіційно відкрила центр ветеранів «Ветеранська служба» у Львові — перший в Україні інклюзивний простір на базі університету.
Про це ШоТам повідомили у пресслужбі компанії SoftServe.
Зазначається, що у новому Центрі ветерани та військовослужбовці, які повернулися з АТО/ООС чи інших місць бойових дій, зможуть ресоціалізуватись та інтегруватись в навчальний процес, а також отримати необхідну психологічну допомогу.
Працівники центру ветеранів «Ветеранська служба» допомагатимуть зі вступом до навчального закладу, організовуватимуть психологічні консультації, реабілітації та зустрічі з іншими спеціалістами. Для студентів-ветеранів стартує менторська програма.

«Нас надихнув проект коледжу Фредеріка Ком’юніті (Меріленд, США), який є першим навчальним закладом у світі, що створив ветеранський центр. Згодом, за прикладом коледжу, усі американські університети взяли за обов’язок робити такі проекти. Ми мали змогу поспілкуватись із американськими викладачами та студентами центру і зрозуміли, що хочемо реалізувати такий проект в Україні», – розповіла кураторка проекту, старший викладач НУ «Львівська політехніка» Олеся Бік.
Читайте також: Зі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави
Додатково в Центрі ветерани зможуть отримати низку безоплатних послуг, а саме:
- оформлення навчальних пільг для ветеранів,
- юридичну підтримку та консультування,
- академічну підтримку та планування навчання,
- особисте дорадництво та скерування до необхідних служб та ресурсів,
- активності,
- спрямовані на вирішення проблем, які впливають на процеси ресоціалізації та повернення до мирного життя.
Відкриття ветеранського центру є ідеєю та проєктом Львівської політехніки, проте компанія SoftServe долучилась до реалізації та співфінансування облаштування центру.

«Світова практика об’єднує бізнес та державу в післявоєнних країнах, вчить нас звертати увагу на стан наших захисників після повернення у мирне життя. Тема ресоціалізації та допомоги з адаптації ветеранів є надзвичайно актуальною в Україні. Центр, який ми допомогли відкрити, може стати початком і гарним прикладом для інших університетів та компаній, адже проблема гостра і за роки війни лише поглиблюється. Роль соціально-відповідального бізнесу тут – зробити свій крок назустріч. Це найменше, як ми можемо віддячити нашим захисникам», – наголосив співзасновник та член Ради директорів SoftServe Тарас Вервега.

Центр ветеранів «Ветеранська служба» має власне приміщення у першому навчальному корпусі НУ «Львівська політехніка», з кімнатами для навчання, відпочинку та терапій. Освітній напрямок є пріоритетним в соціальній відповідальності і SoftServe системно працює над створенням нових можливостей та навчальних рішень на національному, місцевому та корпоративному рівнях.
Про Благодійний Фонд «Відкриті очі»
У 2014 році у SoftServe був заснований корпоративний Благодійний фонд «Відкриті очі». На початку Фонд відігравав роль внутрішнього майданчика для збору коштів та реалізації благодійних проектів працівників компанії, до яких вони також долучались як волонтери. У 2017 році фандрайзингова платформа Фонду www.openeyes.org.ua стала відкритою для зовнішніх донорів. З цього часу не лише працівники SoftServe, але й усі охочі мають можливість долучатися до фінансування благодійних ініціатив Фонду.
Нагадаємо, на Донеччині впроваджують проєкт адаптації для ветеранів російсько-української війни.
Суспільство

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.
Про це повідомив активіст Дмитро Перов.
За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.
На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.
Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.


Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова
Суспільство

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Символізм артоб’єкта
Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.
«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.
Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам
Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».
Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.


Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.
Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».
Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.
«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)
Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.
За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.


Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).
Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»