Суспільство
У Чернігові археологи виявили оборонний вал часів Київської Русі
Знайшли рів Передгороддя давнього Чернігова. Його виявили під час земляних робіт із реконструкції водогону по вулиці Любецькій.
Про це пише Час Чернігівський.
Як повідомив археолог Ігор Ігнатенко, рів являв собою частину конструкцій оборонної лінії, й був виритий ще за часів Київської Русі, коли Чернігів досяг піку своєї могутності.
Археолог припускає, що ймовірно, це сталося в першій половині 12 століття. Однак княжа міжусобиця середини 12 століття, що переросла, по-суті, в громадянську війну, пригальмувала розвиток Чернігова. Негаразди, які охопили наш край у наступному 13 століття – монгольське нашестя, пандемії, зміна клімату, перетворили Чернігів у маленьке містечко. Й лише у 19 столітті Чернігів перетнув границі давньої забудови.
Читайте також: Вогняне мереживо Києва, або Хто врятує дачу Брадтмана у Пущі-Водиці
«Розкопки показали, що Передгороддя давнього Чернігова було обведене справжнім оборонним ровом. У давнину в цьому місці рівень ґрунту був вищий за нинішній, а отже глибина та ширина рову були більшими, ніж ті що ми можемо побачити на фото. На південь від рову (в бік перехрестя вулиць Любецької та Гетьмана Івана Мазепи) мав знаходитися вал споруджений з ґрунту, вийнятого при викопуванні рову. На горі валу повинна була стояти дерев’яна фортечна стіна», — пояснює археолог Ігор Ігнатенко.
Читайте також: На Трахтемирівському півострові знайшли оборонні споруди та печеру
За словами Ігоря Ігнатенка, здогадку про спорудження рову саме у 12 столітті підтверджують уламки керамічних посудин знайдені на дні рову, та його розташування – рів проходить через територію курганного могильника 11 століття, так, що одні кургани опинилися в межах міста, а інші «за городом».
Про існування «Дальнього валу» навколо міста писав історик 18 століття – Опанас Шафонський:
Згадували про цей вал у 19 століття М. Марков, М. Маркевич, С. Котляров, котрі на власні очі бачили залишки валу. Але активне господарювання чернігівських містян призвело до того, що вже з другої половини 19 століттявал зник, а разом із ним і знання про те, де він проходив. Підказку вченим надавала лише одна карта «Губернскаго города Чернигова» 1780- х років, на якій була нанесена частина маршруту старовинного валу.
Нагадаємо, у центрі Звягеля на Житомирщині утворилося провалля, під яким є підземна споруда. Нині її вивчають дослідники.
Також ми розповідали, що у Києві відцифрували п’ять рідкісних артефактів.
Фото: cntime.cn.ua.
Суспільство
Як подати заяву
- Анонімно — такі заяви будуть розглядатися тільки на рівні школи, без залучення поліції;
- З особистими даними — в цьому випадку вирішення питання буде більш ефективним, оскільки можна залучити правоохоронні органи.
Чи дізнаються однокласники, хто подав скаргу?
Що робити, якщо дитина боїться помсти?
Коментарі
Суспільство
Артур Бабенко
історик
Міф 1: трипільці винайшли землеробство та заснували перші міста
Міф 2: трипільці — предки українців
Міф 3: трипільці були цивілізацією
Міф 4: трипільці створили державу Аратта
Міф 5: трипільці приручили коня
Чим дійсно дивують трипільці
Коментарі
Суспільство
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- свідоцтво про народження (для дітей);
- витяг про місце реєстрації або довідку від Вовчанської міської військової адміністрації про проживання на території громади;
- довідку ВПО або евакуйованого для кожного члена сім’ї.
Коментарі