Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

У Чернігові археологи виявили оборонний вал часів Київської Русі

Опубліковано

Знайшли рів Передгороддя давнього Чернігова. Його виявили під час земляних робіт із реконструкції водогону по вулиці Любецькій.

Про це пише Час Чернігівський.

Як повідомив археолог Ігор Ігнатенко, рів являв собою частину конструкцій оборонної лінії, й був виритий ще за часів Київської Русі, коли Чернігів досяг піку своєї могутності.

Археолог припускає, що ймовірно, це сталося в першій половині 12 століття. Однак княжа міжусобиця середини 12 століття, що переросла, по-суті, в громадянську війну, пригальмувала розвиток Чернігова. Негаразди, які охопили наш край у наступному 13 століття – монгольське нашестя, пандемії, зміна клімату, перетворили Чернігів у маленьке містечко. Й лише у 19 столітті Чернігів перетнув границі давньої забудови.

Читайте також: Вогняне мереживо Києва, або Хто врятує дачу Брадтмана у Пущі-Водиці

«Розкопки показали, що Передгороддя давнього Чернігова було обведене справжнім оборонним ровом. У давнину в цьому місці рівень ґрунту був вищий за нинішній, а отже глибина та ширина рову були більшими, ніж ті що ми можемо побачити на фото. На південь від рову (в бік перехрестя вулиць Любецької та Гетьмана Івана Мазепи) мав знаходитися вал споруджений з ґрунту, вийнятого при викопуванні рову. На горі валу повинна була стояти дерев’яна фортечна стіна», — пояснює археолог Ігор Ігнатенко.

Читайте такожНа Трахтемирівському півострові знайшли оборонні споруди та печеру

За словами Ігоря Ігнатенка, здогадку про спорудження рову саме у 12 столітті підтверджують уламки керамічних посудин знайдені на дні рову, та його розташування – рів проходить через територію курганного могильника 11 століття, так, що одні кургани опинилися в межах міста, а інші «за городом».

Про існування «Дальнього валу» навколо міста писав історик 18 століття – Опанас Шафонський:

Згадували про цей вал у 19 століття М. Марков, М. Маркевич, С. Котляров, котрі на власні очі бачили залишки валу. Але активне господарювання чернігівських містян призвело до того, що вже з другої половини 19 століттявал зник, а разом із ним і знання про те, де він проходив. Підказку вченим надавала лише одна карта «Губернскаго города Чернигова» 1780- х років, на якій була нанесена частина маршруту старовинного валу.

Нагадаємо, у центрі Звягеля на Житомирщині утворилося провалля, під яким є підземна споруда. Нині її вивчають дослідники.

Також ми розповідали, що у Києві відцифрували п’ять рідкісних артефактів.

Фото: cntime.cn.ua.

Суспільство

Світлину київського фотографа опублікували в New York Mirror (ФОТО)

Опубліковано

Киянин Ільдар Батуллін під час повітряної тривоги зробив фотографію Місяця, яку згодом опублікували в американському виданні New York Mirror. Редакція самостійно знайшла його знімок й запропонувала додати фото до своєї добірки.

Про це повідомили у виданні «Віледж».

Фотограф-аматор розповідає, що зйомки під час тривог стали для нього майже звичними. Саме того вечора небо над Києвом було надзвичайно чистим, а фаза Місяця — ідеальною для спостереження та фотографування.

Як зазначив Ільдар, на знімку видно кольорові відтінки місячних морів — червонувато-рожеві, які вказують на наявність оксиду заліза, та сині, що свідчать про наявність оксиду титану.

Крім цього, на світлині можна помітити кілька оптичних явищ: райдужне коло навколо Місяця, спричинене дисперсією світла, а також промені дифракції, які з’явилися через конструктивні особливості ньютонівського телескопа, що використовував фотограф.

Ільдар пояснює, що його астрофотографії дають змогу побачити космічні об’єкти інакше — з атмосферними абераціями та природними деталями поверхні. Для нього такі знімки стали способом медитації і символом свободи.

Читайте також: 17-річна дівчина з Каліфорнії створює прикраси, щоб підтримати Україну через UNITED24

Нагадаємо, що гурт Within Temptation створив документальний фільм про стійкість українців (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Ildar Ibatullin/Flickr

Читати далі

Суспільство

У Донецьку провели акцію до річниці останнього проукраїнського мітингу в місті (ФОТО)

Опубліковано

28 квітня минає 11 років з дня останнього проукраїнського мітингу в окупованому Донецьку. До цієї дати активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію та розповсюдили по місту символи спротиву.

Про це повідомили в «Жовтій стрічці».

Як зазначають представники руху, 28 квітня 2014 року люди у камуфляжі, озброєні битами, ланцюгами, ножами та вогнепальною зброєю, атакували учасників акції в Донецьку. Тоді 15 осіб отримали важкі травми, ще п’ятеро — зникли безвісти.

До цього дня активісти поширили українську символіку, графіті та листівки по всьому маршруту того мітингу. Символіка з’явилася у парку Донбас-Арена, на проспекті Ілліча, на Критому Ринку, на бульварі Шевченка, на вулиці Артема біля Ворошилівського виконкому та біля пам’ятника Сергію Бубці, а також у десятках інших місць по всьому місту.

Читайте також: З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Нагадаємо, що у містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі

Суспільство

17-річна дівчина з Каліфорнії створює прикраси, щоб підтримати Україну через UNITED24

Опубліковано

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.

«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо6 днів тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство1 тиждень тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...