Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ці памʼятки архітектури постраждали від обстрілу Львова: як взяти будинок під опіку

Опубліковано

Зранку 4 вересня російська ракета завдала удару по Львову, пошкодивши щонайменше сім пам’яток архітектури місцевого значення. Голова Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що всі ці будівлі розташовані в історичному ареалі та буферній зоні ЮНЕСКО і внесені до державного реєстру нерухомих пам’яток України. 

Редакція ШоТам зібрала інформацію про пошкоджені внаслідок атаки будинки, які потребують відновлення.

Вілла гіпсових королів (Вілла Юзефи Франц)

Однією з найцінніших пам’яток, що зазнала пошкоджень від обстрілу, є вілла Юзефи Франц на вулиці Коновальця. Цей зразок необарокової палацової архітектури збудували в 1892 році. У 1904-му будівлю перебудували. 

Вілла належала власникам фабрики гіпсу — родині Франців. Звів її відомий польський архітектор Ян Перось, а фасади прикрасив скульптор Едмунд Плішевський. Будинок вирізняється багатим декором, триярусною вежею з куполом та просторими залами. 

Окрім архітектурної краси, вілла має багату історію — майже пів століття вона була маєтком для аристократів. У будівлі розташований Центр спортивної медицини і реабілітації, який зазнав руйнувань.

Кам’яниця Людвіка Гірша

Ще однією історичною спорудою, яка постраждала внаслідок обстрілу, стала кам’яниця в стилі пізнього модерну на вулиці Коновальця, збудована в 1911–1912 роках архітектором Іваном Багенським для скарбового радника Людвіка Гірша. Ця будівля, яка також розташована у буферній зоні ЮНЕСКО, є прикладом львівської архітектури початку ХХ століття. 

Кам’яниця, внесена до державного реєстру нерухомих пам’яток України, була зруйнована під час атаки. На жаль, під завалами опинилися люди, і загинула сім’я — дружина та три доньки Ярослава Базилевича.

Вулиці Коновальця, Мельника та Кокорудза

Також від обстрілу постраждали житлові будинки на вулицях Коновальця, Мельника та Кокорудза у Франківському районі Львова.

Зокрема, вулиця Кокорудза, названа на честь галицького педагога Іллі Кокорудза, забудована в стилях віденської сецесії, конструктивізму. Кілька будівель на цій вулиці внесені до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення, деякі з них захищені знаком охорони ЮНЕСКО «Блакитний щит».

Загалом Львівська міська рада повідомила про 3 200 вибитих вікон у Франківському і Залізничному районах міста. 

Читати також: Як допомогти постраждалим у Львові після атаки росіян

Допомога від Польщі

Після російського ракетного обстрілу готовність допомогти у відновленні пошкоджених будівель висловила Республіка Польща.

Про це рішення повідомив польський прем’єр-міністр Дональд Туск у соцмережі Х.

«Львів потребує допомоги! Метою атаки росіян став центр міста. Пошкоджено багато історичних багатоквартирних будинків. Польща готова допомогти в їх відбудові», — заявив політик.

Будинок під опіку

Мер Львова Андрій Садовий закликав український і міжнародний бізнес долучитися до відбудови міста. Тут не йдеться про традиційний збір коштів — кожна компанія чи організація може взяти під опіку будинок і самостійно його відновити. Першою до ініціативи доєдналася компанія Carlsberg, яка вже заявила про внесок розміром у 50 тисяч євро.

Також до кампанії приєднався Благодійний фонд Шона Пенна в Україні CORE із внеском у 100 тисяч доларів. Згодом про участь у проєкті повідомили компанії Kormotech i Enzym Group, задонативши на відбудову 5 мільйонів гривень.

Отримати більше інформації та взяти будинок під опіку можна, звернувшись до Управління інвестицій за телефоном: +380 (96) 066 86 91.

Джерело: Андрій Садовий

Нагадаємо, що на Львівщині запустили вітрову електростанцію: вона забезпечить електрикою місто.

Фото обкладинки: ШоТам.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі