Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Це ремесло мене рятує». Майстриня з прифронтового села на Дніпропетровщині вчить дітей сіномотанню та допомагає ЗСУ

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Мешканка села Росішки Ірина Северин побачила сіно, та їй подумалося, що з нього може вийти щось красиве. Так і сталося, хоча вмінню передувало багато невдач і поколоті руки.

Доки триває війна, плани про успішний бізнес майстриня поставила на паузу. Як передає свій досвід дітям та навіть створила власний волонтерський рух, Ірина розповідає для ШоТам

Ірина Северин

майстриня, працює у техніках сіномотання та сіноплетіння, засновниця дитячо-молодіжного волонтерського руху «Сіно-craft об’єднує!».

Ми – біля фронту, працювати ніде

Я мешкаю у невеличкому селі Росішки у Петропавлівській територіальній громаді, що на Дніпропетровщині. Лінія фронту дуже близько. Від нас однакова відстань як до Дніпра, так і до Донецька. Але, дякувати Богу, ми у глибинці, то в нас тихенько.

У Росішках до війни було кілька сотень жителів, але торік приїхало багато переселенців. Люди є, а роботи – немає. Здебільшого тут працюють аграрії-одноосібники. Іншого бізнесу як такого тут годі й шукати.

Я працювала директоркою будинку культури, а два роки тому у мене закінчився контракт. Рік я була «на біржі», і лише цього року мене взяли на віддалену роботу у Будинку творчості дітей та юнацтва Петропавлівської селищної ради. Працюю керівницею вокального гуртка, а також сіноплетіння та сіномотання.

Ірина працює керівницею вокального гуртка, а також сіноплетіння та сіномотання. Фото: ШоТам.

Нове ремесло допомогло пережити горе

Коли я очолювала будинок культури, ми з дітками щороку їздили на різні фестивалі та ярмарки. 12 липня у Петропавлівці завжди святкують День Петра і Павла, влаштовують виставку. Майстри возять свої вироби: вишивки, якусь випічку, ще щось. Пригадую, як років шість тому напередодні цього дня я подумала, що хочу привезти щось незвичне. Що саме – ідей ще не було.

У нас є корова, зветься Ромашка. Памʼятаю, я йшла і побачила сіно. Щось я задивилася, та й, думаю, зайду в інтернет гляну, чи можна з нього щось зробити. І що? Побачила, що з цього, виявляється, творять дива.

Я спробувала. Перший виріб у мене вийшов дуже кривий і косий. Ох, як я тоді руки поколола, порізала. Але це був перший досвід. А відтоді я, багато попрактикувавшись, стала досвідченою майстринею.

Це ремесло мене рятує. Торік, 24 березня, наша родина пережила велике горе – у Харкові загинув мій молодший син Павло. Йому було 30 років. За життя він дуже захоплювався тим, чим я займаюся. Я продовжую це робити заради памʼяті про нього.

Я розробила план, як перетворити навички на дохід

Працюю у двох техніках: сіноплетіння та сіномотання. Завдяки першій зазвичай створюють екопосуд. Сіно складається у пучечки, потім вони змотуються та зшиваються джгутовою ниткою і циганською голкою. А ось сіномотання – це робота зі швейними нитками. Для неї потрібно мʼяке сіно, без довгих стебелів, яке обмотується нитками. З цього можна створювати різні вироби, переважно – дитячі іграшки та сувеніри.

Ірина робить дитячі іграшки та сувеніри. Фото: ШоТам.

Чотири роки тому я навчалася в онлайн-школі «Майстерня», і ми тоді досліджували, чи є ще на близьких до моєї територіях інші майстри, які працюють у цих техніках. Зʼясувалося, що здебільшого це розвинуто на Заході України. Дуже мало фахівців у наших краях.

Ще під час навчання я розробила бізнес-план, як перетворити свої навички на дохід. Чудово, що я знайшла можливість підприємництва навіть тут, у прифронтовому селі. Однак, на жаль, через повномасштабну війну наразі довелося поставити мрії про заробітки на паузу. Зараз усі зусилля, як і в інших українців, спрямовані на волонтерство та допомогу ЗСУ. От переможемо – і розвиватиму бізнес, допомагатиму економіці країни.

Не очікувала, що багато дітей прийдуть на заняття

Коли я вже набралася досвіду, вирішила поділитися ним із дітьми. Подумала, що для них важливо зараз відволікатися, не думати про війну. Я вирішила сходити на дитячий майданчик та запропонувати діткам щось типу гуртка. Звісно, подзвонила ще батькам охочих, розповіла, чому я навчатиму їхніх донечок і синочків.

У день, коли мало бути перше заняття, я чомусь думала, що ніхто не прийде, і я буду і далі сама працювати у своїй майстерні. Але ж ні: прийшли, здається, 17 діток. Я була дуже здивована. Памʼятаю, сказала: «Ой, а я ниток взяла небагато. Давайте спочатку подивитеся». Чимало тих, хто тоді прийшов, займаються у мене і досі.

На перше заняття до гуртка із сіномотання прийшло 17 дітей. Фото: ШоТам.

Діти починали з того, що обмотували сіном сердечка з картону. Потім вони вже почали робити без картонки. Відтак я навчила їх виготовляти пташок, котиків, зайчиків, когось там ще. Вони вже стільки всього намотали, що я не встигаю їх доробляти. Дітки, буває, кажуть: «Бо, яке в нас воно криве вийшло». А я їх заспокоюю: «Не хвилюйтеся, я удосконалю, зроблю гарно. Наступного разу принесу і покажу». І в них потім подив, бо не впізнають своїх звірят.

Особливо дітям подобається прикрашати обмотані фігурки. Я приношу для них окуляри та носики, які вони приклеюють, тканину для спідничок тощо. А ще вони робили обереги для дому: великих сов, у лапки яких укладали по три колоски пшениці. Одна дівчинка сказала: «У моєї мами завтра день народження, я їй подарую». А друга вирішила віддати сестрі, яка нещодавно вийшла заміж.

Читайте також: «Ми готуємо покоління, яке змінить країну». Захисниця з Хмельниччини відкрила військово-патріотичний клуб для молоді. Як це працює

Діткам – розвага, армії – гроші

Дітей на гуртку ставало більше, і я вирішила організувати молодіжний волонтерський рух. Довго думала над назвою і зрештою зупинилася на «Сіно-craft об’єднує!». І цей рух справді поєднав діток із нашого села та переселенців.

У межах руху ми безкоштовно проводимо майстер-класи, які дозволяють познайомити з технікою сіномотання і дорослих. Водночас є обовʼязкова умова – придбати вироби, зроблені дітьми. Усі кошти ми передаємо на ЗСУ. Це, до речі, факт, який найбільше надихає і мотивує юних майстрів і майстринь.

Кошти ми вже передавали благодійній організації «В єдності наша сила», а ще місцевим волонтерам у Петропавлівці. Зараз у нас назбиралася тисяча гривень із продажів. Коли ми її передамо, загальна сума внеску на армію становитиме 4480 гривень.

А ще ми виготовляємо сувеніри на продаж. Деякі з них навіть поїхали до Польщі. Я возила на виставку свої вироби, то великі рідко купують, а ось маленькі мають чималий попит. Найбільше людям подобаються сердечка та пташки, прикрашені жовто-блакитними стрічками, на яких написано «ЗСУ».

Дітки, звісно, були дуже здивовані, коли побачили ціни на їхню роботу. Але це нормально. Ще коли я навчалася у тій «Майстерні», нам говорили: «Ручна робота дуже дорога. Не знецінюйте свою працю».

Найбільше люди купують вироби, прикрашені жовто-блакитними стрічками та з написом «ЗСУ». Фото: ШоТам.

Сіно – матеріал не вічний

Вироби з часом втрачають форму, особливо якщо зроблені неправильно. У дітей бракує сил, щоб добряче натягнути нитку. Але я всі їх доробляю, щоб вироби простояли роками. У мене самої є роботи, яким уже по шість років. Загалом якісно зроблені вироби технікою сіноплетіння точно простоять приблизно пʼять років, а сіномотання – трішки менше.

Колись ми їздили в Петриківку на виставку, і я возила свого великого бичка з сіна. У мене люди тоді запитали, скільки він витримає, якщо стоятиме на подвір’ї. Ось тоді я не знала відповіді, бо не мала такого досвіду. А тепер можу впевнено сказати, що сплетений він зберігатиме свій вигляд приблизно два з половиною роки, а змотаний – десь рік чи півтора.

Серед мрій – «Сіноленд» і наметовий парк

У мене дуже багато мрій. Найбільша – відкрити парк «Сіноленд», щоб розвивати зелений туризм. Там не просто стоятимуть фігурки, а з ними можна буде взаємодіяти. Якщо це кінь, то дитина зверху зможе посидіти, з сіна можна буде зробити лабіринт. Це буде особливо цікаво мандрівникам, які до нас приїжджатимуть.

Туристам, звісно ж, треба буде десь зупинятися. І в цьому контексті я мрію відкрити готель із невеликими будиночками із сіна. Це буде щось схоже на намети, у яких навіть матраци та подушки будуть із сіном усередині.

Наразі продовжую працювати з дітками, розвивати їхні навички. Бог забрав у нас рідну дитину, а натомість дав можливість працювати з іншими. Тому передавати їм знання я вважаю за покликання.

Суспільство

У Києві зʼявився новий мурал на підтримку полонених захисників «Азовсталі»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У центрі Києва художники створили мурал на підтримку полонених захисників «Азовсталі».

Про це повідомили в Асоціації родин захисників «Азовсталі».

У центрі Києва, біля сходів нижнього ярусу Подільської набережної на метро Поштова площа, поряд з графіті «АзовСталь», зʼявилося нове графіті на підтримку полонених захисників «Азовсталі».

Створення муралу ініціювали дружини військовополонених з бригади «Азов» з метою нагадати про те, що їхні мужні чоловіки вже майже 19 місяці в жахливих умовах знаходяться в російському полоні.

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про жінок-лідерок із сільської місцевості.
Чому ми його робимо? Мобілізація не оминула села недалеко від лінії фронту. Багато з місцевих чоловіків були керівниками або мали власну справу. Тепер лідерками стають жінки. Дехто — вперше в житті.

Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Основою муралу став малюнок ілюстраторки Ганни Біляєвої – дружини азовця, який досі перебуває в неволі. Втілили проєкт в життя фанати «Динамо Київ» та небайдужі волонтери з obolon_nets.

Читайте також«Не можу залишатися осторонь». Історія художника Нікіти Тітова, чиї роботи стали символом боротьби за Україну

«Асоціація родин захисників «Азовсталі» дякує всім причетним за створення муралу! Спільними зусиллями маємо робити все, щоб наші героїчні захисники Маріуполя не були забуті та нарешті повернулися додому! Разом – сила!», — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, американські волонтери створили нові мурали на пошкоджених будинках Бучі.

Також у Києві на фасаді Mad Heads Coffee Roasters з’явився мурал на підтримку захисників «Азовсталі».

Окрім того, у Києві створили мурал бійцю Азова «Оджосу».

Фото: facebook.com/AzovstalFamilies.

Читати далі

Суспільство

Нацгвардійці на Херсонщині знищили російський ЗРК «Витязь» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Бійці Нацгвардії знищили російський зенітно-ракетний комплекс «Витязь» на Херсонщині. Це новітній російський ЗРК малої та середньої дальності, призначений для точкового захисту від літаків, балістичних ракет, дронів та високоточних атак.

Про це повідомив у своєму Telegram-каналі Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

Загалом за ці кілька днів, зазначив очільник МВС, операторами БпЛА військових частин Національної гвардії України на цьому напрямку знищено:

  • 8 одиниць легкового автомобільного транспорту військ рф;
  • 1 вантажний автомобль військового призначення;
  • 1 зенітно-ракетний комплекс середньої дальності нового покоління С-350 «Витязь»;
  • 1 автоматизований військовий зенітно-ракетний комплекс «ОСА» 10;
  • 3 антени РЕБ.

Читайте також«Я мріяла пожити в горах, але за інших обставин». Як активістка з Донеччини адаптує переселенців у Ворохті

Відзначимо, що Національна гвардія — військове формування з правоохоронними функціями. Призначене для виконання завдань із захисту та охорони життя громадян України. Загальна кількість — до 60 тисяч військовослужбовців.

Нагадаємо, бойова група К2 знищила ворожий блокпост на напрямку Соледар-Сіверськ.

Крім того, на Херсонщині нацгвардійці знищили російську спостережну станцію.

Також одеські гвардійці виявили спостережний комплекс «Муром-М», встановлений окупаційними військами на вежі.

Фото: facebook.com/NGUmainpage.

Читати далі

Суспільство

Німеччина передала Києву карети швидкої допомоги та пожежне авто

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українська столиця отримала нову партію допомоги від німецьких партнерів. Зокрема – нові сучасні карети швидкої допомоги, пожежний автомобіль, комунальну техніку, мікроавтобус та 20-тонну вантажівку гуманітарної допомоги.

Про це повідомили на поорталі КМДА.

Зазначається, що вже з наступного тижня отримані автівки працюватимуть для киян. Київ прийняв допомогу від землі Баварія та від району Шарлоттенбург міста Берліна.

Баварія передала українській столиці 20-тонну вантажівку гуманітарної допомоги та 6 автомобілів. Зокрема, 3 нових сучасних машини швидкої допомоги Renault, мікроавтобус Ford, пожежний Mercedes та автомобіль Iveco.

Читайте також«Вони бачать моїми очима». Як описати жести, міміку і колір? Історія коментатора театральних вистав

Шарлоттенбург передав 2 вантажних автомобілі – MAN та Mersedes і багатофункціональний комунальний агрегат Bobcat. А також 2 генератори та електроінструмент. Автомобілі та агрегат будуть працювати в одному з районів столиці. А генератори та електроінструмент отримає керуюча компанія району.

Загалом від початку широкомасштабної війни Київ залучив та отримав як допомогу від європейських партнерів і благодійників загалом 55 пожежних авто. З них 14 – нових, найсучасніших, з можливістю піногасіння (два таких авто Київ передав Харкову). А також отримали 50 сучасних карет швидкої допомоги та 82 міських автобуси.

Нагадаємо, Буча отримала два автобуси від німецького міста-побратима.

Окрім того, Німеччина виділила 10 млн євро на створення в Україні центрів передових досліджень.

Фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі