Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
956613938 956613938

Суспільство

ТОП-10 позитивних новин тижня

Опубліковано

Редакція #ШоТам зібрала ТОП-10 найбільш позитивних новин тижня, що минає, 13 – 19 травня. Робочий тиждень приніс чимало хорошого, і ми підібрали для вас найцікавіше в одному матеріалі: від українки, яка здійснила прорив у математиці, до нових українських ракет. Саме ці новини найактивніше читали на нашому сайті.

1. Українська вчена здійснила унікальне відкриття в математиці

Українська вчена-математик Марина В’язовська зі своєю командою розв’язала математичне рівняння, яке вирішує, як розміщується у 8- та 24-вимірних просторах нескінченна кількість точок, що відштовхуються одна від одної.

Марина В’язовська працює у Швейцарському федеральному технологічному інституті, у 2016 році отримала одну з найпрестижніших математичних нагород світу – “Премію Салема”. Комісія присудила їй цю нагороду за відкриття світового рівня – щодо найщільнішого пакування куль у 8- та 24-вимірних просторах з використанням методів модульних форм. Над розв’язанням цієї задачі вчені працювали кілька століть. Раніше задачу пакування куль було розв’язано лише для просторів із трьома і менше вимірами.

2. У метро Харкова запустили новий поїзд: як він виглядає?

У Харкові на Холодногірській лінії метро запустили новий поїзд. Вартість всього складу – це два головних вагони і три проміжних – близько 50 млн грн.

У п’яти вагонах типу Еж-3 зробили повне оновлення інтер’єру, відремонтували несучі конструкції, провели заміну застарілого і встановили нове устаткування, в тому числі системи автоматичного пожежогасіння, відеоспостереження та очищення повітря в вагонах. Також поліпшено умови роботи в кабінах машиніста. Подбали також про інклюзивність.

3. В українській армії з’явилась єгерська бригада

Для посилення оборони на північному напрямку в Збройних силах України створили окрему єгерську бригаду, яка постала із 61-ї бригади Корпусу резерву. 

Підрозділи бригади призначені для ведення бойових дій у лісовій та болотистій місцевості та комплектуються лише військовослужбовцями контрактної служби, які мають досвід бойових дій або цивільна діяльність яких має спорідненість зі специфікою бригади (мисливці, єгеря, співробітники лісових господарств).

4. Як в Україні заробити мільйон гривень на спаржі

Як заробити на 1 га спаржі 1 000 000 гривень? Знає Петро Григор’єв – найбільший виробник спаржі в Україні. Щоб заробити мільйон, в один гектар землі треба буде вкласти $8000. Ранньою весною висаджуємо рядками на глибину 30 см. Спаржа не любить рости понад 4 штуки на 1 м². Поливаємо невеликими порціями, проте систематично. Рихлимо після кожного поливу. Вже на другий рік ніжні паростки зрізаємо, і в продаж.

За 1 кілограм в Україні дають 150-220 гривень. Врожайність з гектара – 5 000 кілограмів. Отримуємо 1 000 000 гривень і розширяємо володіння!

5. У Житомирі встановили “сонячне” дерево

У реконструйованому сквері в центральній частині Житомира встановили «сонячне дерево» – це конструкція з сонячними батареями, від якої можна заряджати телефони.

Залишилось змонтувати usb-зарядки та wi-fi доступ до мережі на автономному «сонячному дереві». Доступ можна буде сплачувати самостійно на радість всім користувачам через вказаний номер.

6. Нова українська зброя пройшла повний цикл випробувань

«Старокраматорський машинобудівний завод» показав танкову гармату власного виробництва під час «Ліги оборонних підприємств України», що проходить у Києві.

Гармата пройшла повний цикл випробувань, витримала настріл у 700 підкаліберних снарядів з підтвердженням усіх інших вимог. Завод заявляє про готовність виробляти всю лінійку артилерійських стволів від 122 до 155 мм, як гладкоствольних, так і нарізних.

7. У Житомирі платитимуть за проїзд по-новому

У комунальних автобусах, тролейбусах та трамваях Житомира впровадили послугу SMS-оплати за проїзд, яка доступна для користувачів мобільних операторів Київстар, lifecell та Vodafone. Незалежно від того, яким оператором користується людина, вона зможе за тим самим принципом здійснити оплату вартості проїзду в комунальному транспорті.

Сервіс дуже простий. У громадському транспорті розміщені інформаційні листівки з інструкціями, як ним користуватися. Для оплати проїзду пасажирам достатньо на короткий номер 877 відправити SMS-повідомлення з номером маршруту, після чого він отримує підтвердження про оплату та перевірочний код.

8. Громада проти реформаторки. Історія Введенської сільради

Ганна Геращенко з Нідерландів повертає до життя рідне село на Харківщині – вона сільський голова. До того, як ступити на політичну стежку, Ганна жила з чоловіком і трьома дітьми у містечку поблизу Амстердама. І залишалась би жити і досі, якби не боліло серце за рідну країну.

Ганна встановила контейнери для роздільного збору сміття і працює над тим, аби виловлювати тих, хто тишком нишком намагається викинути мішки зі сміттям десь у лісі.  За виручені кошти від переробки сміття Ганні вдалось облаштувати дитячий майданчик та облагородити територію.

9. Київ потрапив до ТОП-10 наймальовничіших міст світу

Столиця України потрапила до рейтингу наймальовничіших міст світу за думкою газети The Guardian. Читачі газети відзначили Київ за контрастні краєвиди.

“Церква Св. Андрія в пастельних тонах, на вершині крутого пагорба в історичному Подільському районі Києва з чудовою архітектурою періоду бароко. Але те, що дійсно виокремлює цю церкву серед інших – це те, що вона є оглядовою платформою, яка відкриває краєвиди міста на 360 градусів. Ви можете дивитися вниз на барвисті старі будинки, купольні церкви і бруковану вулицю, відому як Андріївський узвіз, а потім обернутися, щоб побачити річку та сучасне місто”, – йдеться в публікації.

10. Нова деталь української ракети “Циклон-4” успішно пройшла випробування

На державному підприємстві «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» успішно провели випробування деталі нової ракети-носія «Циклон-4».

На вібраційно-функціональних випробуваннях головного обтічника ракети-носія «Циклон-4» були присутні представники канадської компанії «Maritime Launch Services Ltd», що будує космодром для запуску цієї ракети-носія.

Це поки що найцікавіші позитивні новини тижня, за версією наших читачів. Сподіваємося, далі буде ще краще!

Коментарі

Суспільство

На Київщині роблять капітальний ремонт мосту через річку Тетерів (ФОТО)

Опубліковано

На дорозі Т-10-05 Іванків — /М-07/ тривають роботи з відновлення мосту через річку Тетерів, що зазнав серйозних пошкоджень під час бойових дій.

Про це повідомив начальник Служби відновлення і розвитку інфраструктури у Київській області Руслан Ничік.

Стан і хід робіт

Міст завдовжки 300 метрів постраждав внаслідок обстрілів: одна залізобетонна прогонова будова зруйнована повністю, решта — частково.

На сьогодні вже виконано:

  • демонтаж зруйнованих прогонових будов і залізобетонних плит;
  • розбір одного з прогонів;
  • зняття асфальтобетонного покриття на проїзній частині;
  • демонтаж металевих перил та бетонних тротуарів.

Паралельно облаштовують технологічний майданчик для подальших робіт.

Читати також: У Львові відновили будинок, пошкоджений через російський обстріл (ФОТО)

Після відновлення споруда матиме такі характеристики:

  • довжина: 309,4 м;
  • прогонові будови: сталезалізобетонні конструкції для підвищення надійності;
  • покриття: асфальтобетон на проїзній частині, тротуари з метилметакрилатів;
  • безпека: бар’єрне і перильне огородження, освітлення.

Відновлення мосту здійснюється в межах пілотного проєкту з реконструкції шести мостів у Київській області за підтримки UK Export Finance (UKEF). На трьох об’єктах роботи вже завершені.

Фото: фейсбук Руслана Ничіка.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові можна здати ялинки на корм для кіз у притулок

Опубліковано

Львівська міська рада пропонує мешканцям екологічно утилізувати новорічні ялинки, передавши їх у притулок «Домівка врятованих тварин».

Про це повідомляє Львівська міська рада.

У притулку перебувають понад 100 кіз, для яких ялинки. Там пояснюють: деревця не лише радують тварин, а й допомагають зекономити на кормі. Важливо, щоб ялинки не мали прикрас чи декору, що можуть зашкодити тваринам: дротиків, дощику, блискіток тощо.

Читати також: КиївЗоо отримав 18 тонн професійного корму від європейських зоопарків

Як і коли приносити ялинки

Притулок приймає дерева щодня з 10:00 до 18:00 за адресою: вулиця Олекси Довбуша, 24.

Нагадаємо, що в Україні створюють єдиний реєстр домашніх тварин.

Фото: Львівської міської ради.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Щоб кожна жінка почувалася комфортно. На Сумщині облаштували безбарʼєрний гінекологічний кабінет

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жінки з сіл Лебединської громади на Сумщині майже не ходили до гінеколога — вони боялися осуду, лікаря поруч не було, а до міста 15 кілометрів. Транспорт їздить з перебоями, а в медзакладах стояли довгі черги. 

Місцева громадська організація вирішила змінити ситуацію. ШоТам розповідає, як завдяки грантам жінки роблять життя у своїй громаді комфортнішим. 

Марина Кондратенко

керівниця ГО «Жінки Лебединщини»

Зрозуміла, що хочу та маю бути корисною

Я — переселенка з Ясинуватої Донецької області. Це місто окуповане з 2015-го. Коли переїхала на Сумщину, мене мало що цікавило — просто намагалася пристосуватись до нового життя. Але у 2017 році все почало змінюватися, коли я познайомилася з організацією «Самаритяни Сумщини», яка допомагала переселенцям гуманітаркою. Тоді вирішила взяти на себе відповідальність і стала координаторкою по Лебединській громаді. Потім долучилася до іншої сумської організації «Альтруїст», де теж займалася волонтерством. 

На якийсь час мої пріоритети змінилися, але 2022 рік перевернув усе — я зрозуміла, що знову хочу та маю бути корисною. Ми живемо в сільській місцевості, і тут у багатьох маленькі діти, а в магазинах не було ані сумішей, ані підгузків, ані продуктів. Тоді я вирішила діяти — почала шукати волонтерів, які могли б привозити гуманітарну допомогу.

Не уявляла, що таке проєкти, донори та грантові заявки

А потім мені запропонували спробувати себе в ролі мобілізаторки Лебединської громади від Українського Жіночого Фонду. Ця організація підтримує гендерну рівність, розвиває жіноче лідерство, зміцнює права жінок і громади через гранти, навчання й адвокацію. Саме тоді я познайомилася з моєю координаторкою Юлією Савельєвою. 

Місцева влада допомогла організувати першу зустріч з директором Лебединського навчального реабілітаційного центру, де ми згодом відкрили сенсорну кімнату для дітей з вадами слуху. 

Сенсорна кімната допомагає дітям з вадами слуху розвивати моторику, емоційну стабільність і концентрацію. Фото: фейсбук «Жінки Лебединщини»

У той час я навіть не уявляла, що таке проєкти, донори, грантові заявки чи тренінги, але поступово втягнулася, і мені це дуже сподобалося. Я почала залучати до цієї діяльності жінок зі своєї громади. Зрештою запропонувала створити громадську організацію «Жінки Лебединщини»

Зараз вона складається з чотирьох жінок — двох місцевих і двох переселенок. Кожна з нас має свою роль, але працюємо ми як одне ціле: хтось займається соцмережами, хтось відповідає за закупівлі, хтось веде перемовини з підрядниками, а хтось комунікує з донорами. Разом ми пишемо проєкти, ділимося ідеями та допомагаємо одна одній.

Особливо тішимося, що тепер у нас є власний простір для роботи — директор школи, де ми відкрили сенсорну кімнату для дітей з вадами слуху, виділив нам кабінет. Тут ми збираємося, вигадуємо й обговорюємо нові ідеї, як зробити життя в нашій громаді ще комфортнішим і цікавішим.

ГО взяла участь у тренінгу про те, як врахування гендерної рівності може сприяти ефективному розвитку громад. Фото: фейсбук «Жінки Лебединщини»

Здоров’я жінок у селі часто залишається поза увагою

Наш перший проєкт як громадської організації — облаштування безбарʼєрного гінекологічного кабінету в селі Будилка. Це вдалося зробити завдяки грантовим коштам у межах проєкту «Розбудова мирного, демократичного та гендерно-рівноправного суспільства в Україні» за сприяння Структури ООН «Жінки в Україні» в партнерстві з УЖФ та за фінансової підтримки Уряду Норвегії.

Ідея облаштування цього кабінету виникла з моєї особистої історії. Як жінка з сільської місцевості, я добре знаю, як складно знайти час і сили, щоб поїхати до міста на прийом — особливо коли є маленькі діти, повноцінно не працює громадський транспорт, а в лікарні черги. Здоров’я жінок у селі, на жаль, часто залишається поза увагою, адже багато хто просто звик жити з проблемами, які можна й треба вирішувати.

У нашій амбулаторії, яка обслуговує ще п’ять сусідніх сіл, був гінекологічний кабінет, але без лікаря та необхідного обладнання. Ми вирішили, що це потрібно змінити. Спочатку підтримки серед жінок майже не було, і все виглядало не дуже оптимістично, але після численних зустрічей з головним лікарем Лебединської лікарні ми нарешті домовилися, щоб до нас приїздив гінеколог. 

Місцева влада одразу повірила в нашу ідею. Вони допомогли нам чітко сформулювати ідею, разом прописати грантову заявку, а згодом підтримали і організаційно. На відкриття оновленого кабінету представники місцевої влади теж прийшли і були надзвичайно задоволені, коли побачили, як проєкт, у який вони вірили, реалізувався. 

Сусідка не могла піти до гінеколога через проблеми з ногами

Найбільшим викликом було зробити кабінет доступним для всіх. Мене зачепила історія моєї сусідки, яка через проблеми з колінами багато років не ходила до лікаря — вона просто не могла сісти на звичайне гінекологічне крісло. Ми вирішили, що наш кабінет буде безбар’єрним, і придбали сучасне крісло на гідроакумуляторі, яке опускається до підлоги й піднімається до потрібного рівня, щоб кожна жінка, незалежно від фізичних можливостей, почувалася комфортно.

Гінекологічний кабінет, доступний для всіх жінок. Фото: фейсбук «Жінки Лебединщини»

Коли кабінет запрацював, ми побачили зміни: жінки почали записуватися, знаходити час для себе, дізнаватися про важливість регулярних оглядів. Зазвичай прийом відбувається раз на 1-2 тижні, і за день лікар оглядає 10-15 жінок. 

Стереотип «ідеш до гінеколога — з тобою щось не так»

У багатьох жінок є хибний стереотип, що якщо ти йдеш до гінеколога, то значить, що в тебе щось не так. Цей страх, що хтось дізнається про їхні проблеми зі здоров’ям і почне їх обговорювати, змушує багатьох відмовлятися від лікування.

Дехто навіть не здогадується, що існує поняття лікарської таємниці, яке гарантує повну конфіденційність. Ми намагаємося це пояснювати на тренінгах, які проводимо разом з Українським Жіночим Фондом. Адже звертатися до лікаря — це нормально, адже це про турботу про себе, а не про слабкість.

Нас надихає те, що ми чуємо слова вдячності та бачимо, як жінки починають більше піклуватися про себе й своїх доньок. 

Кабінет безбар’єрного доступу облаштували на базі місцевої амбулаторії загальної практики – сімейної медицини і вже передали на баланс КНП «Лебединська лікарня імені К.О. Зільберника» Лебединської міської ради. Фото: фейсбук «Жінки Лебединщини»

Хочемо, аби кожна жінка мала доступ до якісної медицини

Наш наступний проєкт — створення сучасного простору психологічної підтримки. Плануємо відремонтувати приміщення в амбулаторії та облаштувати там кабінет психолога. Представники місцевої долучилися до обговорення концепції кабінету й допоможуть знайти додаткове фінансування для ремонту приміщення та закупівлі обладнання.

Це буде місце не лише для індивідуальних консультацій, а й для важливих просвітницьких заходів. Хочемо запросити досвідчених лекторів, які проводитимуть тренінги на актуальні теми: репродуктивне здоров’я, запобігання гендерно зумовленому насильству, подолання стресу й емоційного вигорання.

Впевнені, що цей проєкт стане ще одним кроком до того, щоб кожна жінка в нашій громаді почувала себе впевнено, захищено та мала доступ до якісної підтримки.

Кожна має право на гідне життя і можливість бути почутою

Зараз у наших селах чоловіків майже не залишилося. Тепер на жіночих плечах усе: підтримка себе, своїх дітей, побут. Війна та постійний стрес не тільки їх не зламали, а й змусили стати сильнішими — вони активізувалися, знайшли в собі сили підлаштуватися під нову реальність і почати діяти.

Серед них — жінки-лідерки, які щодня змінюють свої громади. Жінки, які відкривають бізнес, розвивають проєкти, допомагають іншим і роблять усе можливе, щоб їх почули.

Колись для мене слово «фемінізм» здавалося далеким і майже чужим. Але зараз, коли дивлюся на цих жінок, я розумію, що це не про гучні заяви чи політичні лозунги — це про сміливість, віру в себе, про те, що кожна з нас має право на гідне життя та можливість бути почутою.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство6 днів тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство2 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес2 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...