fbpx
Звяжіться з нами
123213123 123213123

Суспільство

Громада проти реформаторки. Історія Введенської сільради

15.05.2019

Її довгий час називали “чужою”, виступали проти неї і закликали повертатись назад. А вона попри все боролась з людським невіглаством та запроваджувала європейські стандарти в своєму рідному селі, де всі звикли жити за принципом моя хата скраю. Це Ганна Геращенко – українка з української діаспори Нідерландів, яка покинула життя у Європі та повернулась, аби вдихнути нові сили у свою маленьку занедбану Батьківщину на Харківщині.  

Що змусило небайдужу українку повернутись відроджувати село? Та як боролась з плювками у спину та доводила, що вона – не чужа? Про це нам розповіла Ганна Геращенко.

Покинула Європу, щоб відродити село

Село Тернова – центр Введенської селищної ради. Воно об’єднує 5 маленьких тамтешніх сіл: Заруддя, Світанок, Зелений колодязь, Введенка та Тернова. Населення – більше 6000 осіб.

Саме цим сільським п’ятикутником з  2015 року керує Ганна Геращенко. Невисока на зріст, але пробивна за характером. Мужності та сили цієї жінки потрібно ще повчитись. На виборах вона обійшла свого найближчого суперника на 31 голос. Допомогло і те, що суперники, які буквально дихали у спину, порушили закон і балотувались як самовисуванці і від партії. Тому зійшли з дистанції.

Читайте також: Українка з Нідерландів відроджує рідне село на Харківщині

До того, як ступити на політичну стежку, Ганна жила з чоловіком і трьома дітьми у містечку поблизу Амстердама. І залишалась би жити і досі, якби не боліло серце за рідну країну.

“Тоді була така ситуація, що потрібно брати відповідальність у свої руки за долю країни. Мені стало зрозуміло, що Україна потребує людей, які є свідомі у своїй участі у процесах державотворення”.  

Однак таку завзятість і впертість місцеві жителі сприйняли вороже. Чутки, ворожі косі погляди ще й досі переслідують жінку. Ще до від’їзду Ганни у Голландію, вона впроваджувала ініціативи у своєму селі. Тому Тернова й проголосувала за амбітну політикиню, чого не скажеш за інші села громади.

“У сусідньому селі, де мене ще не знали поставились вороже. Казали, хто я така, я чужа, чому сюди приїхала. Тривалий час я намагалась довести, що я така ж сама як ви і прийшла сюди, щоб щось змінити”.

Сміттєзвалище замість лісу

Проблеми почались вже з перших ініціатив при владі. Ганна одразу взялась за оздоровлення своєї землі – сортування та прибирання сміття. Лінія вздовж села – це ліс. Принаймні, так виглядає. А насправді – це сміттєзвалище, куди люди зносили все більше і більше сміття та розказували, яка погана влада.

Читайте також: На Поділлі заробляють на ягодах і відроджують село

Щоб вивезти сміття, потрібно всього 60 гривень на місяць з людини. Але люди продовжують вирощувати звалище, замість лісу.

“Люди вважають, що для них є виняток і можна залишити мішок на узбіччі з дитячими памперсами чи іншим сміттям. Для них це нормально”.

Аби боротись зі сміттям Ганна створила перше в історії громади комунальне підприємство. Але і тут зіштовхнулась з проблемою – штат маленький до трьох людей, а зарплати мінімальні. За словами Ганни, у селі дуже важко знайти людину, яка б працювала зі сміттям. Для них це соромно.

“У нас навіть був випадок, коли людина вийшла з місця позбавлення волі без копійки і відмовилась працювати на КП. Це дуже дивно, адже за кордоном для людей це абсолютно нормальна професія, яка потребує поваги”.

Тепер у селі є контейнери для роздільного сміття

Ганна встановила контейнери для роздільного збору сміття і працює над тим, аби виловлювати тих, хто тишком нишком намагається викинути мішки зі сміттям десь у лісі. За таке почали штрафувати. Але це не головна мета. Спочатку для порушника є усне попередження, якщо людина з’явилась на комісію, щиро розкаялась та уклала договір з комунальним підприємством.

“Ми штрафуємо тих, хто вважає, що для нього немає законів і навіть коли його спіймали, він все одно продовжує нахабно забруднювати навколишнє середовище”.

Читайте також: Як змінить власну школу наймолодший директор в Україні?

За виручені кошти від переробки сміття Ганні вдалось облаштувати дитячий майданчик та облагородити територію.

“Екологічна проблема дуже гостро стоїть перед нами. І моя мета – зробити систему збору та вивозу сміття усталеною, яка буде працювати незалежно від того, хто буде при владі”.

Як це, ставити на ноги 5 селищ за 5 мільйонів?

Завдяки Ганні у селі провели світло на головній вулиці, встановили зупинки громадського транспорту, побудували дитячі майданчики, відкрили гурток робототехніки, зробили спортивний зал для занять боротьбою і заснували хор.

Тепер дітки у селі ходять у різні гуртки та займаються спортом

Тепер молоді є куди діти свою енергію, та й старше покоління не сидить вже на лавках, а задіяне в культурному житті.

Таке поступове відродження села здавалось для Ганни непосильною ношею, адже бюджет громади у 2015 році сягав 1,5 мільйони гривень, а нині – 5 мільйонів. Це дуже мало для бюджету п’яти сіл, у порівнянні з сусідньою громадою з бюджетом 130 мільйонів гривень.

Читайте також: Як стати монстром відкритих даних: рецепт прозорої влади від Дрогобича

Ганні вдалось хоч трохи підняти бюджет громади з різних причин – пішла рента за рахунок газодобувних компаній і податків.

“Ми попрацювали з інформацією про платників податків і з’ясувалось, що є багато мертвих душ. Коли ознайомились з платникам зеленого податку, то виявили 500 господарств, які 15 років нічого не сплачували. Також знайшли підприємців, які брали під оренду певні ділянки, але податки не сплачували і мовчки сиділи”.

Ганна запевняє, що робить все, що є у її можливостях, всі свої справи веде прозоро і може відповісти за кожну копійку.

“Скільки люди платили податків, стільки ми можемо їм повернути, щоб зробити якесь суспільне благо”.

Ганна пишається тим, що їй вдалось зробити за рахунок мізерного бюджету. Працює комунальне підприємство, у старих приміщеннях селищної ради за власні ресурси зробили ремонт, устаткували сучасним обладнанням. Потроху у Введенській громаді розвивається інфраструктура дозвілля.

А щоб і старше покоління не нудьгувало, то для них зробили хор

“Також ми освітили більшість вулиць і намагаємось латати дороги. Хоча це смішно, бо за такий бюджет, ми не можемо зробити достатньо”.

“Повертайся в Нідерланди!”

Втім, людям, які раніше не мали нічого в селі, лише занедбану інфраструктуру, такі зміни не до вподоби.

“У нас з’явились активісти, які розказували населенню, яка я погана і що тут все вкрала. У мене було два вибори: ув’язатись у політичну боротьбу, витратити власні ресурси та час, аби комунікувати з людьми, чи робити добрі справи для них же”.

Ганна вирішила, що її місія не в тому, щоб подобатись людям, а щоб щось змінити у своєму рідному селищі.

“Я зрозуміла, що в цьому була моя помилка, адже комунікація з людьми також важлива. Бо для людей представник влади – злочинець і корупціонер. А люди мене не сприймають і думають, що їм хтось щось винен”

Ганну Геращенко звинувачують у численних крадіжках, корупції, змові з газовидобувними компаніями та незаконному заробітку на переробці сміття.  А робота селищної ради регулярно блокується та зриваються сесії невдоволеними активістами.

Проти Ганни навіть відкривали кримінальні провадження, щодо її діяльності. І все це для того, аби змусити цю вольову жінку скласти повноваження. Залякування та тиск привів до того, що одного дня вона все ж таки хотіла піти з посади, але передумала.

“Кожний мій день – це боротьба. Мені здавалось, що справи і результати, яких я досягла – очевидні. Але ні, кожен крок ти повинна розжовувати і пояснювати простими словами для людей”.

Читайте також: Як село на Черкащині стало привабливим для молоді

Місцеві жителі не розуміють, що активні демократичні процеси потребують захисту і підтримки. Такого зв’язку Ганна зі своєю громадою, на жаль, не має.

“Я вже не кажу про те, що у мене зарплата нижча, ніж у моїх колег. За 5 тисяч гривень просто неможливо вижити, а рівень відповідальності за такі гроші як фінансовий так і правовий – величезний. Не може голова п’яти селищ мати таку зарплату, не отримувати відшкодування за витрачання власних ресурсів та премій від депутатів, бо, кажуть, не заслужила”.

Але, звичайно, є і ті, хто підтримує Ганну на посаді голови села і дякують їй за добрі справи. Але, за словами жінки, вони роблять це тихо, не кричать на сесіях, як опоненти, які голосно висловлюють своє незадоволення.

“У нас, насправді, є потужні люди і ми можемо впроваджувати реформи разом. Я планую зробити зону для відпочинку та центр допомоги жінкам. Планів багато, тому маленькими кроками ми досягаємо цілей”.

Суспільство

Прибуткове мистецтво корк-арту, або як Сергій Ткачук заробляє на б/у корках

Випити пляшку червоного вина і зробити з неї сумку за 9 000 гривень. А чому б і ні? Корки, які зазвичай всі викидають, можна використовувати у творчості. Так як це робить Сергій Ткачук, який працювавши барменом, зрозумів, як багато винних корків залишається після злегка схмелілих гостей.

Чоловік почав створювати дивовижні речі і згодом перетворив це у бізнес. Сергій створює сумки, метелики, краватки, картини та навіть весільні сукні з винних корків та продає їх за чималі гроші за кордон. 

Сергій Ткачук

Родом з Дніпродержинська. Зараз працює ведучим на весіллях та викладає у дітей у музичній школі. Коли працював барменом, то побачив, скільки корків щоразу викидається. Вирішив створити картину з них. Згодом захоплення переросло у прибутковий бізнес.

Корк-арт. Початок

В далекому 2008 я працював барменом в одному із закладів Києва. Корків з-під вина завжди було вдосталь від веселих гостей і я почав думати над тим, як же їх можна використати у побуті.

Вже через місяць я почав робити картини, килимки у ванну. З цього все і почалось. А в 2012 році я вже зробив першу виставку.

Потроху почав напрацьовувати майстерність, робити щось нове. Якось дружина попросила мене зробити сумку з корків. Вона була у захваті, а потім і друзі замовляли.

Крім сумок я ще роблю метелики, жилети, туфлі, вишиванки, сукні, картини, прикраси.

Ще на початку цього корк-арт мої друзі почали зносити корки від вина і продовжують це робити досі. Також віддають знайомі сомельє, домовляють з ресторанами. Нещодавно кілька ящиків мені прислали винороби з Італії. Так і отримую матеріал для сумок і інших речей.

Якщо брати новий корок, то він коштуватиме більше 12 гривень. Але я не люблю їх використовувати. У корках б/у є картинки, вони пофарбовані у вино частково та трішки зігнуті. 

Випити 300 пляшок вина для однієї сумки

Коли починав робити сумки, то обдумував технологію, адже аналогів такому мистецтву немає. В Португалії на швейних машинках роблять сумки з коркової тканини. А мені доводиться зшивати корки і вигадувати як це зробити.

Спочатку я помилявся в тому, які корки можна використовувати, а які ні. Виходили дуже важкі сумки. Я використовую корки з цільного шматка кори. Від шампанського пробки також важкі, але їх можна брати, якщо я роблю браслети, чи якісь прикраси. 

Складність в тому, щоб підібрати однакові корки, бо всі вони мають різну довжину та об’єм. А для однієї сумки потрібно випити близько 300 пляшок вина.

В основному я роблю каркас з винних корків, кожен прошиваю капроновою ниткою і склеюю спеціальною смолою. Далі використовую різні матеріали. Це може бути як дерево, так і шкіра. 

На виготовлення однієї сумки йде 7-10 днів. Клатч роблю за 2-3 дні, а складні сумки можу робити і місяць.

Скільки коштує?

У мене є більше 100 різних позицій того, що я виготовляю. Сумка в середньому може коштувати 9000 гривень, метелик з запонками – 800 гривень, а якийсь сувенір чи магніт – 350 гривень.

“Кожна річ, яку я роблю є унікальною і повторити таку ж саму – неможливо. Корок диктує свої правила”

Серед моїх клієнтів є різні люди з різних країн. Переважно це Америка та Європа. Це можуть бути і сомельє, і люди, які пов’язані з вином, і просто ті, хто любить оригінальні речі. В Італії сумочки замовляли винороби. Просили зробити з корків їхнього бренду. Один замовив 10 сумок на подарунки клієнтам.

Замовляють через Etsy, Amazon, Ebay, хтось просто приходить на сайт і Фейсбук. 

Для українців це дорого, тому працюю на експорт

Якщо за кордоном мої вироби сприймають і готові купувати за такі гроші, то з Україною ситуація протилежна. Для українців це дорого, можуть купити хіба що якусь дрібну продукцію.

Коли я починав просувати корк-арт, то намагався брати участь у всіх можливих виставках та показах в Україні. Навіть показував сумки на Ukrainian Fashion Week. Але згодом зрозумів, що це не має ніякого сенсу і не приносить нічого, крім витраченого часу та грошей. Люди підходять, цікавляться, питають ціну, а потім кажуть “ой, це ж пробка, чого так дорого”.

Два роки тому я поїхав в Болонію на тиждень моди. Після цього зрозумів, що в Україні цим займатись більше немає сенсу. В Італії у мене купили всі сумки. Моя поїздка, яка обійшлась у 1000 євро, окупилась в три рази.

А у нас на Ukrainian Fashion Week лише за те, щоб взяти участь, навіть не вийти на подіум, потрібно заплатити 500 євро. Підходили зірки і казали як классно. Але тут питання в тому, що вони не хочуть нічого купувати. Вони звикли, що їм дарують. А я по такому принципу не працюю і не хочу. В Європі такого взагалі немає. 

Щоб трохи змінити скептичний настрій українців я проводив майстер-класи на ярмарках і розказував людям про цей напрям. Бо для України – це дико.

Весільна сукня та тортик з корків

Я роблю з корків багато речей і серед них є навіть весільна сукня. Переважно роблю їх для виставок, але була пара, яка одягнула “винні” наряди на власне весілля.

Вони розписались та зробили фотосесію у винному стилі. На нареченій було багато коркового: сукня, клатч, сережки, декор у волоссі. А наречений одягнув жилетку, запонки, метелик з корків. Також і весільний торт був прикрашений.

“Коли я робив для них ці наряди, то ще не ставив за мету отримувати від цього великий прибуток. А зараз така моя весільна сукня коштує $3000”

Тільки на один такий наряд іде 2000 корків. Сукня складається з двох частин – корсета, який зашнуровують і спідниці на блискавці, всередині якої йде під’юбник з металевими кільцями. Але одягнути таку сукню можуть дівчата з хорошою фізичною формою, бо важить вона близько восьми кілограм.

Читати далі

Суспільство

На Харківщині парашутисти створили фігуру тризуба у повітрі (ВІДЕО)

У Харківській області напередодні Дня незалежності України, у День міста і День національного прапора парашутисти зібрали формацію у вигляді національного символу країни – тризубу. Про це повідомили у пресслужбі Харківського аероклубу.

Учасниками фігури стали скайдайвери з 12 країн світу.

“У стрибку з двох бортів Ан-28 з ініціативи організатора кемпів, капітана і постановника Іллі Балашова, іноземні гості спільно з українськими парашутистами у вільному падінні зібрали фігуру “тризуб”. У фігурі взяли участь українські парашутисти, а також представники Австралії, Німеччини, Румунії, Швеції, Польщі, Франції, Словаччини та інших країн”, – сказано в повідомленні.

Читайте також: Літак, дельтаплан, парашут: де екстремалам провести літо

Цим стрибком завершилася серія міжнародних парашутних проєктів, проведених в Харкові на аеродромі “Коротич” за участю літаків Ан-72 і Ан-28.

Раніше ми повідомляли про те, що на харківському аеродромі “Коротич” встановили національний парашутний рекорд – динамічні перестроювання, повний розпуск.

Читати далі

Суспільство

Учасники АТО з Миколаївщини відкрили Центр родинного відпочинку

Учасники АТО з Миколаївщини, скориставшись допомогою ОДА, відкрили центр родинного відпочинку. Про це повідомляє пресслужба Миколаївської ОДА.

“Надання одноразової допомоги для відкриття власної справи учасникам антитерористичної операції, яке вже два роки поспіль функціонує на Миколаївщині, об’єднує учасників АТО”, – ідеться у повідомленні.

Так у Корабельному районі міста Миколаєва учасники АТО розпочали свою справу.

Створили свій “Майданчик мрій”

Минулого року за підтримки Миколаївської облдержадміністрації родина Параскунів – Сергій та Антоніна розпочали родинний проєкт “Магазин щастя”.

Позитивні результати їх роботи надихнули на створення нового родинного проєкту – спільно із Андрієм Коваленком родина Параскунів створила центр родинного відпочинку “Майданчик мрій”.

Читайте також: Як на Прикарпатті ветеран АТО побудував успішний бізнес на страусах

Підтримка демобілізованих учасників АТО

Миколаївська область – єдина в Україні, де була започаткована і ефективно працює програма підтримки демобілізованих учасників антитерористичної операції. Впродовж 2 років з обласного бюджету Миколаївщини для надання одноразової допомоги на відкриття власної справи учасникам антитерористичної операції виділені кошти у розмірі 2 млн грн.

Читайте також: Колишній АТОвець розводить мурах на продаж: хто їх купує і за скільки

З 2018 року щороку в області оголошується конкурс проєктів серед учасників антитерористичної операції для надання одноразової допомоги для відкриття власної справи. Рекомендована вартість проєктів в межах 50 тис грн. Допомога має єдиноразовий характер і є безповоротною.

У 2018 році на конкурс надійшло 33 проєкти учасників антитерористичної операції, у 2019 році надійшло 28 проєктів учасників антитерористичної операції. Проєкти надходили з усієї Миколаївщини.

Читайте також: ТурботаHub: капелан створив центр адаптації для ветеранів АТО

Галузі, які охоплюють проєкти, доволі різноманітні:

 • металопереробна та деревообробна промисловість;
 • ремонт побутової техніки;
 • бджільництво;
 • відкриття кав’ярні;
 • монтаж електричних систем;
 • вирощування птиці;
 • косметологія;
 • тренажерний зал;
 • надання консалтингової допомоги;
 • ремонтні роботи;
 • вирощування зелені та ін.

За результатами конкурсу впродовж 2 років в Миколаївській області власну справу відкрили 40 учасників антитерористичної операції.

Читати далі

Суспільство

У Запоріжжі з’явився перший тролейбус з автономним ходом

У Запоріжжі з’явився перший тролейбус з автономним ходом, передає Укрінформ.

Як повідомили у КП «Запоріжелектротранс», цей тролейбус буде працювати на маршруті №1.

Усього до кінця року тролейбусів з автономним ходом буде придбано п’ять.

Новий тролейбус на маршруті до Хортиці

Повідомляється, що новий транспорт вийдена лінію після вирішення всіх організаційних питань.Зокрема, один з тролейбусів пустть на ноий маршрут, який з’єднає Хортицю з центром міста.

Дивіться також: Чому Хортиця – найкраще місце для туристів в Україні (ВІДЕО)

Довідково про купівлю транспорту

Як відомо, рішення про придбання тролейбусів з автономним ходом було прийнято Запорізькою міською радою ще у лютому цього року. Сучасний транспорт закуповується на умовах лізингу, який буде фінансуватись з міського бюджету.

Читати далі

Суспільство

На Подолі планують оновити вулицю: дивіться, який вона матиме вигляд

У Києві на Подолі планують оновити вулицю Покровську. Дизайнерське бюро Orfo Universal Design показало робочі ескізи проєкту оновлення.

На вулиці замінять покриття тротуару, облаштують тактильні смуги, встановлять антипаркувальні та нові ліхтарі.

Читайте також: У Києві з’явилася перша смарт-вулиця

“Переконані, що ці прості рішення – за умови якісної реалізації – дозволять привести вулицю до того вигляду, якого розумно очікувати в районі насиченої історичної забудови європейської столиці”, – наголошують в Orfo Universal Design.

Також у дизайнерському бюро анонсували оновлення Андріївської вулиці.

Читати далі

Суспільство

В Україні вперше випустять комікс для незрячих людей

У вересні видавництво IST Publishing випустить комікс для незрячих людей. Він матиме назву Blindman.

За допомогою рельєфних форм і шрифту Брайля комікс розповідає про незрячого героя, який торкається стіни й відчуває коливання звукових хвиль.

Про ідею та її авторів

Проєкт створили графік Володимир Гавриш і сценарист Андрій Беницький.

“Комікс мав показати, що може відійти від пропаганди і фантастичних сюжетів, зосередившись на житті реальних людей. Тому за героїчною назвою «Блайндмена» ховається висловлювання не про подвиг, а історія про зустріч зі світом і самим собою”, – розповідають автори коміксу.

Читайте також: Українка видала книжку для дітей з дислексією: у ній використовують спеціальний шрифт

Не лише книжковий проєкт

Проєкт став частиною міжнародного фестивалю коміксів Fumetto 2018.

Після конкурсної виставки він продовжив розвиватися як інклюзивний книжковий і виставковий проєкт з назвою “Блайндмен”.

Гіпсові рельєфи коміксу покажуть у галереї The Naked room з 30 серпня до 3 вересня. Книга-комікс вийде 30 вересня.

Читати далі

Тренди