fbpx
Звяжіться з нами

Суспільство

Громада проти реформаторки. Історія Введенської сільради

15.05.2019

Її довгий час називали “чужою”, виступали проти неї і закликали повертатись назад. А вона попри все боролась з людським невіглаством та запроваджувала європейські стандарти в своєму рідному селі, де всі звикли жити за принципом моя хата скраю. Це Ганна Геращенко – українка з української діаспори Нідерландів, яка покинула життя у Європі та повернулась, аби вдихнути нові сили у свою маленьку занедбану Батьківщину на Харківщині.  

Що змусило небайдужу українку повернутись відроджувати село? Та як боролась з плювками у спину та доводила, що вона – не чужа? Про це нам розповіла Ганна Геращенко.


Покинула Європу, щоб відродити село


Село Тернова – центр Введенської селищної ради. Воно об’єднує 5 маленьких тамтешніх сіл: Заруддя, Світанок, Зелений колодязь, Введенка та Тернова. Населення – більше 6000 осіб.Саме цим сільським п’ятикутником з  2015 року керує Ганна Геращенко. Невисока на зріст, але пробивна за характером. Мужності та сили цієї жінки потрібно ще повчитись. На виборах вона обійшла свого найближчого суперника на 31 голос. Допомогло і те, що суперники, які буквально дихали у спину, порушили закон і балотувались як самовисуванці і від партії. Тому зійшли з дистанції.

Читайте також: Українка з Нідерландів відроджує рідне село на Харківщині

До того, як ступити на політичну стежку, Ганна жила з чоловіком і трьома дітьми у містечку поблизу Амстердама. І залишалась би жити і досі, якби не боліло серце за рідну країну.

“Тоді була така ситуація, що потрібно брати відповідальність у свої руки за долю країни. Мені стало зрозуміло, що Україна потребує людей, які є свідомі у своїй участі у процесах державотворення”.  

Однак таку завзятість і впертість місцеві жителі сприйняли вороже. Чутки, ворожі косі погляди ще й досі переслідують жінку. Ще до від’їзду Ганни у Голландію, вона впроваджувала ініціативи у своєму селі. Тому Тернова й проголосувала за амбітну політикиню, чого не скажеш за інші села громади.

“У сусідньому селі, де мене ще не знали поставились вороже. Казали, хто я така, я чужа, чому сюди приїхала. Тривалий час я намагалась довести, що я така ж сама як ви і прийшла сюди, щоб щось змінити”.


Сміттєзвалище замість лісу


Проблеми почались вже з перших ініціатив при владі. Ганна одразу взялась за оздоровлення своєї землі – сортування та прибирання сміття. Лінія вздовж села – це ліс. Принаймні, так виглядає. А насправді – це сміттєзвалище, куди люди зносили все більше і більше сміття та розказували, яка погана влада.

Читайте також: На Поділлі заробляють на ягодах і відроджують село

Щоб вивезти сміття, потрібно всього 60 гривень на місяць з людини. Але люди продовжують вирощувати звалище, замість лісу.

“Люди вважають, що для них є виняток і можна залишити мішок на узбіччі з дитячими памперсами чи іншим сміттям. Для них це нормально”.

Аби боротись зі сміттям Ганна створила перше в історії громади комунальне підприємство. Але і тут зіштовхнулась з проблемою – штат маленький до трьох людей, а зарплати мінімальні. За словами Ганни, у селі дуже важко знайти людину, яка б працювала зі сміттям. Для них це соромно.

“У нас навіть був випадок, коли людина вийшла з місця позбавлення волі без копійки і відмовилась працювати на КП. Це дуже дивно, адже за кордоном для людей це абсолютно нормальна професія, яка потребує поваги”.


Тепер у селі є контейнери для роздільного сміття

Ганна встановила контейнери для роздільного збору сміття і працює над тим, аби виловлювати тих, хто тишком нишком намагається викинути мішки зі сміттям десь у лісі. За таке почали штрафувати. Але це не головна мета. Спочатку для порушника є усне попередження, якщо людина з’явилась на комісію, щиро розкаялась та уклала договір з комунальним підприємством.

“Ми штрафуємо тих, хто вважає, що для нього немає законів і навіть коли його спіймали, він все одно продовжує нахабно забруднювати навколишнє середовище”.

Читайте також: Як змінить власну школу наймолодший директор в Україні?

За виручені кошти від переробки сміття Ганні вдалось облаштувати дитячий майданчик та облагородити територію.“Екологічна проблема дуже гостро стоїть перед нами. І моя мета – зробити систему збору та вивозу сміття усталеною, яка буде працювати незалежно від того, хто буде при владі”.


Як це, ставити на ноги 5 селищ за 5 мільйонів?


Завдяки Ганні у селі провели світло на головній вулиці, встановили зупинки громадського транспорту, побудували дитячі майданчики, відкрили гурток робототехніки, зробили спортивний зал для занять боротьбою і заснували хор.


Тепер дітки у селі ходять у різні гуртки та займаються спортом

Тепер молоді є куди діти свою енергію, та й старше покоління не сидить вже на лавках, а задіяне в культурному житті.

Таке поступове відродження села здавалось для Ганни непосильною ношею, адже бюджет громади у 2015 році сягав 1,5 мільйони гривень, а нині – 5 мільйонів. Це дуже мало для бюджету п’яти сіл, у порівнянні з сусідньою громадою з бюджетом 130 мільйонів гривень.

Читайте також: Як стати монстром відкритих даних: рецепт прозорої влади від Дрогобича

Ганні вдалось хоч трохи підняти бюджет громади з різних причин – пішла рента за рахунок газодобувних компаній і податків.

“Ми попрацювали з інформацією про платників податків і з’ясувалось, що є багато мертвих душ. Коли ознайомились з платникам зеленого податку, то виявили 500 господарств, які 15 років нічого не сплачували. Також знайшли підприємців, які брали під оренду певні ділянки, але податки не сплачували і мовчки сиділи”.

Ганна запевняє, що робить все, що є у її можливостях, всі свої справи веде прозоро і може відповісти за кожну копійку.

“Скільки люди платили податків, стільки ми можемо їм повернути, щоб зробити якесь суспільне благо”.

Ганна пишається тим, що їй вдалось зробити за рахунок мізерного бюджету. Працює комунальне підприємство, у старих приміщеннях селищної ради за власні ресурси зробили ремонт, устаткували сучасним обладнанням. Потроху у Введенській громаді розвивається інфраструктура дозвілля.


А щоб і старше покоління не нудьгувало, то для них зробили хор

“Також ми освітили більшість вулиць і намагаємось латати дороги. Хоча це смішно, бо за такий бюджет, ми не можемо зробити достатньо”.


“Повертайся в Нідерланди!”


Втім, людям, які раніше не мали нічого в селі, лише занедбану інфраструктуру, такі зміни не до вподоби.

“У нас з’явились активісти, які розказували населенню, яка я погана і що тут все вкрала. У мене було два вибори: ув’язатись у політичну боротьбу, витратити власні ресурси та час, аби комунікувати з людьми, чи робити добрі справи для них же”.

Ганна вирішила, що її місія не в тому, щоб подобатись людям, а щоб щось змінити у своєму рідному селищі.

“Я зрозуміла, що в цьому була моя помилка, адже комунікація з людьми також важлива. Бо для людей представник влади – злочинець і корупціонер. А люди мене не сприймають і думають, що їм хтось щось винен”Ганну Геращенко звинувачують у численних крадіжках, корупції, змові з газовидобувними компаніями та незаконному заробітку на переробці сміття.  А робота селищної ради регулярно блокується та зриваються сесії невдоволеними активістами.

Проти Ганни навіть відкривали кримінальні провадження, щодо її діяльності. І все це для того, аби змусити цю вольову жінку скласти повноваження. Залякування та тиск привів до того, що одного дня вона все ж таки хотіла піти з посади, але передумала.

“Кожний мій день – це боротьба. Мені здавалось, що справи і результати, яких я досягла – очевидні. Але ні, кожен крок ти повинна розжовувати і пояснювати простими словами для людей”.

Читайте також: Як село на Черкащині стало привабливим для молоді

Місцеві жителі не розуміють, що активні демократичні процеси потребують захисту і підтримки. Такого зв’язку Ганна зі своєю громадою, на жаль, не має.

“Я вже не кажу про те, що у мене зарплата нижча, ніж у моїх колег. За 5 тисяч гривень просто неможливо вижити, а рівень відповідальності за такі гроші як фінансовий так і правовий – величезний. Не може голова п’яти селищ мати таку зарплату, не отримувати відшкодування за витрачання власних ресурсів та премій від депутатів, бо, кажуть, не заслужила”.

Але, звичайно, є і ті, хто підтримує Ганну на посаді голови села і дякують їй за добрі справи. Але, за словами жінки, вони роблять це тихо, не кричать на сесіях, як опоненти, які голосно висловлюють своє незадоволення.

“У нас, насправді, є потужні люди і ми можемо впроваджувати реформи разом. Я планую зробити зону для відпочинку та центр допомоги жінкам. Планів багато, тому маленькими кроками ми досягаємо цілей”.


Коментарі

Коментарі

Суспільство

У Києві на День міста проведуть 7 безкоштовних екскурсій

Безкоштовні екскурсії будуть водити Києвом на День міста, який відзначатимуть 26 травня, повідомили у прес-службі Київської міської державної адміністрації.

Екскурсії організовує Гільдія професійних екскурсоводів та гідів-перекладачів.

Проект подарує киянам і гостям міста можливість познайомитися з історією Києва, пройтися вулицями, скверами і парками столиці з кращими професійними гідами столиці.

На вибір пропонується 7 екскурсій:

 1. прогулянка “Від” Фараона” до “Рейтера” 11:00;
 2. прогулянка “Київські дворики” о 12:00;
 3. екскурсія “Володимирська гірка” о 15:00;
 4. екскурсія “Від Європейської площі до метро” Арсенальна “о 16:15;
 5. екскурсія “Вечірні вогні над Дніпром” о 17:15;
 6. екскурсія “Чарівні Липки” о 18:00;
 7. оглядова екскурсія по місту (екскурсія на німецькій мові) о 18:00.

Читайте також: У Києві для людей з вадами зору створять 3D-копії архітектурних пам’яток

Для безкоштовної участі в екскурсіях необхідно зареєструватися за телефоном: 044-362-30-59 або на сторінці у Facebook, залишивши в коментарях позначку “+” під відповідним дописом.

Нагадаємо, цьогоріч на День Києва витратять рекордну суму – 11,3 мільйона гривень.

Коментарі

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В українських судах планують проектувати кімнати для анонімних свідчень

Міністерство регіонального розвитку вивчає можливість проектування в судах сучасних кімнат для надання анонімних свідчень. Приміщення мають бути облаштовані спеціальним обладнанням, екраном з приховуванням зображення та зміною голосу свідків, які знаходяться під захистом – таємних свідків. Про це повідомляють у Мінрегіоні.

“В реальному житті за кордоном для допитів таємних свідків під час розгляду справ у судах зазвичай використовуються ці кімнати зі спеціальним обладнанням, яке приховує зображення та змінює голос. Це важливо для безпеки, захисту та конфіденційності тих людей, які надають свідчення. Зараз ми оновлюємо державні будівельні норми щодо проектування судів. І однією з пропозицій змін до цих норм є обов’язкове влаштування окремої сучасної кімнати, де свідки, які знаходяться під захистом (таємні свідки), зможуть надавати анонімні свідчення. Щоб там було все необхідне обладнання для можливості приховування зображення, зміни голосу та дотримані необхідні вимоги для безпеки та конфіденційності свідків”, – йдеться у повідомленні.

Читайте також: В Україні запрацювали нові норми щодо міцності будівель: що зміниться

Зазначається, що у чинних нормах є вимоги до проектування окремої кімнати для свідків, яка має бути обладнана телефонним та відеозв’язком.

“Проте це зовсім не ті умови та обладнання, якими мають бути забезпечені сучасні суди. З цього приводу нам треба ретельно вивчати іноземний досвід, брати його за основу, адаптувати до українських реалій та впроваджувати”, – додають у Мінрегіоні.

ДБН В.2.2-26:2010 “Будинки і споруди. Суди” встановлює вимоги до проектування нових і реконструкції існуючих будинків під суди, а також приміщень судів, вбудованих у будинки іншого призначення.

Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

Коментарі

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві з пластикових кришечок створили цілий фургон

Кафе «Альтруіст» створило фургон, декор якого виготовили з пластикових кришечок. Про це повідомляє The Village Україна.

Фургон працюватиме на благодійній барахолці «Кураж Базар» вже 25-26 квітня. Столики, які розмістять біля фургона, також зроблені з пластикових кришечок. Посуд і столові прибори виготовлені з біорозкладного кукурудзяного крохмалю.

Читайте також: Маріупольці знайшли медичне застосування пластиковим кришечкам від пляшок

Нагадаємо, раніше біля кафе “Альтруїст” організація “Дорогоцінний пластик” установила лавку, зроблену з пластикових кришечок.

Коментарі

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні з’являться наукові ліцеї

Для дітей, які з дитинства цікавляться наукою та дослідженнями, а також демонструють хист саме до такої роботи, створюватимуть спеціальні наукові ліцеї. Про повідомили у Міністерстві освіти і науки.

«Ми маємо дуже талановитих дітей, які вже в ранньому віці демонструють хист та бажання займатися дослідженнями, створювати інноваційні рішення, шукати відповіді на складні запитання. Часто такі школярі швидше засвоюють матеріал, потребують іншого підходу до навчання. Вони є скрізь, адже ні талант, ні допитливість не залежать від місця народження, доходу сім‘ї чи національності. Наше завдання – створити умови, які дозволили б цим дітям навчатися у швидшому темпі та отримувати поглиблені знання», – йдеться у повідомленні.

Нові можливості освіти

Як зазначається, наукові ліцеї – лише маленький елемент, який забезпечить нові можливості в системі шкільної освіти. У таких закладах діти муситимуть засвоїти як загальний держстандарт, так і стандарт спеціалізованої освіти наукового спрямування як надбудови. Наразі спеціалізований стандарт розробляється МОН та спільнотою освітян.

Наукові ліцеї не матимуть у своїй структурі початкової школи, тобто дітей на навчання у них можна буде відбирати тільки з 5-го класу. Усі учні наукових ліцеїв та ліцеїв-інтернатів отримуватимуть стипендії та безкоштовне харчування. Діти зможуть як підвозитись до закладу, так і отримати місце у гуртожитку та проживати поруч зі школою.

Читайте також: З’явилась онлайн-гра, що допоможе підготуватись до ЗНО

Для школярів, які проживатимуть в ліцеях-інтернатах, буде організовано чотириразове харчування, а для решти – одноразове.

Учні 5-8-х класів отримуватимуть стипендію у розмірі 32% від звичайної академічної стипендії студентів закладів вищої освіти І-ІІ рівня акредитації, учні 9-х класів – 36%, учні 10-х класів – 40%, а учні 11-12-х класів матимуть 44% академічної стипендії.

Як отримати такий статус?

Заклад, який захоче отримати статус наукового ліцею, повинен буде пройти жорсткий відбір та засвідчити відповідність критеріям, закріпленим у Постанові.

Зокрема, науковий ліцей повинен:

 • мати укладений договір про співпрацю у сфері науки з закладом вищої освіти;
 • мати профільні методичні комісії;
 • залучити не менше двох досвідчених педагогічних або науково-педагогічних, наукових працівників до керівництва участі учнів у навчально-дослідницькій діяльності;
 • забезпечувати високу результативність участі учнів у навчально-дослідницькій, дослідницько-експериментальній, науковій, конструкторській, винахідницькій, пошуковій діяльності, що має бути підтверджено, зокрема, наявністю патентів, винаходів, реалізованих дослідницьких проектів тощо.

Щоб стати науковим ліцеєм, керівнику закладу загальної середньої освіти необхідно звернутися до Державної служби якості освіти. Після цього ДСЯО проведе позаплановий інституційний аудит і визначить, чи відповідає школа цим критеріям. Останнє слово про перетворення закладу в науковий ліцей буде за засновником закладу, який ним керує. Водночас утворити науковий ліцей у своєму складі зможуть і заклади вищої освіти за рішенням вченої ради.

Головні особливості наукових ліцеїв

Наукові ліцеї зможуть:

 • мати структурні підрозділи (окрім дошкільної та початкової освіти);
 • самостійно обирати форми організації освітнього процесу;
 • розробляти та апробовувати нові педагогічні технології, методи та форми навчання;
 • створювати тимчасові (від одного семестру або триместру) науково-дослідницькі класи та/або проектні групи учнів;
 • самостійно обирати форму, зміст та спосіб поточного та підсумкового оцінювання учнів, а також мати власну шкалу оцінювання;
 • провадити освітню діяльність за власними освітніми програмами, зокрема наскрізними (затвердженими Держслужбою якості освіти);
 • мати інклюзивні класи.  

Науковий ліцей чи ліцей-інтернат матиме піклувальну або наглядову раду. Вона надаватиме пропозиції та рекомендації закладу, допомагатиме в організації заходів тощо. До ради зможуть входити представники наукових установ, закладів вищої освіти, інноваційних компаній, професійних асоціацій.

Нагадуємо, що українські проекти вже отримали близько 2 млн євро великих грантів для реалізації бізнес-стартапів у межах програми ЄС Горизонт 2020 – наразі це найбільша сума серед країн Східного партнерства, асоційованих у програму.  

Коментарі

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Український квартет виступить перед початком фіналу Ліги чемпіонів

Фінал Ліги чемпіонів 1 червня в Мадриді між англійськими “Тоттенхемом” і “Ліверпулем” не обійдеться без українців. Перед матчем знаменитий гімн турніру виконає струнний квартет з України The Asturia Girls. Про це повідомляє прес-служба УЄФА.

Струнний квартет у складі Віри Валієвої (скрипка), Катерини Головко (скрипка), Олени Москаленко (альт) та Мирослави Цибки (віолончель) представить свою власну спеціальну версію культового гімну Ліги чемпіонів.

“Це дивно, що у нас є можливість виступити за кілька хвилин до початку матчу, який дивляться мільйони людей по всьому світу, – сказала Цибка. – Це момент, який ми цінуватимемо все життя, і ми з нетерпінням чекаємо постановки шоу, що запам’ятовується”.

Квартет пройшов класичну підготовку в Національній музичній академії імені П.І. Чайковського в Києві і виграв безліч струнних конкурсів на національному рівні. Вони використовують електронні музичні інструменти, щоб створити свій власний унікальний стиль

The Asturia Girls випустили свій перший альбом 2017 року, який складається з оригінальних аранжувань з класичних творів, тоді як вони також внесли власний поворот в пісні з таких пісень, як Lady Gaga, Madonna і Depeche Mode.

Відео виступу квартету Asturia в Києві:

Нагадаємо, фінал Ліги чемпіонів УЄФА між англійськими клубами “Тоттенгем” і “Ліверпуль” відбудеться 1 червня в Мадриді (Іспанія) на “Ванда Метрополітан” і розпочнеться о 22.00 за київським часом.

Коментарі

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Вінниці проведуть реконструкцію пляжу і набережної

У Вінниці планують провести реконструкцію пляжу Спартак та укріпити береги Південного Бугу. Про це повідомляє vn.presspoint.in.ua.

Відповідний проект щодо реконструкції з’явився на сайті міської ради. На плані майбутнього будівництва можна помітити, що тут облаштують пляж Спартак та оновлять пішохідні доріжки.

Читайте також: Назвали найкращі пляжі для відпочинку в Києві

Окрім цього, тут мають оновити пристань “Вінниця”, на якій базується флот. Серед будівель тут з’явиться яхт-клуб, спорткомплекс Спартак, готель з апартаментами, ресторан, офісний комплекс, зона відпочинку та басейн.

Наразі оголошені громадські слухання, де вінничани можуть внести свої пропозиції щодо оновлення даного району та прибережної зони. Громадські обговорення триватимуть один місяць.

Коментарі

Коментарі

Читати далі

Тренди