Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Тільки коли малюю – я щаслива». Що ви знаєте про Поліну Райко – генійку наївного мистецтва з Херсонщини? (ТЕСТ)

Опубліковано

Унаслідок підриву окупантами дамби Каховської ГЕС під водою опинилися десятки населених пунктів. Серед них – і тимчасово окуповані Олешки, в якому зберігся унікальний будинок художниці-самоучки Поліни Райко.

Вона розмалювала його власноруч, створюючи химерні й подекуди неочікувані образи, які, здається, просто неможливо вигадати. Але що ми знаємо про мисткиню, яку порівнюють з Примаченко та Білокур? ШоТам зібрав найцікавіші факти з життя генійки наївного мистецтва в новому тесті.

У якому віці Райко почала малювати?

Правильно! Неправильно!

Творчості Поліна Райко присвятила фактично останні роки свого життя, почавши малювати у 69. І настільки захопилася цією справою, що витрачала на фарбу та пензлі практично всю свою пенсію.

Чим Райко займалася до цього?

Правильно! Неправильно!

Насправді в Поліні Райко нічого не видавало майбутню художницю-аматорку. Якби ви зустріли її десь на Херсонщині, то навряд чи б запам’ятали. Райко була звичайною бабусею, схожою на сотні й тисячі інших бабусь по всій Україні. А більшість свого життя вона присвятила кропіткій роботі на колгоспі та городі. Ось, що казала про своє життя сама мисткиня: «Прожила жизнь, не дай Бог так! У бєдності. Проробила дуже важко. Дома, в колхозі, і по плавнях, у лісничистві».

А знаєте, що саме вважається першою свідомою роботою художниці?

Фото: pravda.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Ваажається, що першою свідомою «пробою пера» Райко став білий голуб, якого мисткиня зобразила на хвіртці власного будинку. Так Україна отримала ще одну генійку наївного мистецтва, чиїми роботами захоплюються на рівні з Марією Примаченко та Катериною Білокур.

Чому ми кажемо саме про свідому роботу? Тому що всі ми малювали в дитинстві. Звісно, віднайти дитячі малюнки Райко неможливо, однак про один із них вона пам’ятала навіть у 70-річному віці. За нього майбутня художниця отримала п’ятірку. Що саме вона намалювала?

Правильно! Неправильно!

Ось, як згадувала цей момент сама Райко: «Во втором класє це мене єдіний раз вчителька визвала: "Намалюй судно, Солдатова Поліна". Я вийшла, взяла крейду і намалювала судно морське. І дим там іде з труби, і парус, і мачти, і якорі. І серп і молот, і флаг. Вона: "Садісь, Поліна, пятьорочка!».

А чим малювання було для самої Райко?

Правильно! Неправильно!

Райко не мріяла стати художницею і точно не створювала свої роботи заради якоїсь фінансової вигоди. Натомість малювання стало для українки своєрідною терапією, адже вона взялася за фарби, опинившись на самоті – поки син відбував покарання в тюрмі. Крім того, попередні роки життя Райко також були складними: за рік до ув’язнення сина донька художниці трагічно загинула в аварії, а перед цим з життя пішов чоловік мисткині. Тому живопис був порятунком для українки.

Що найбільше любила малювати генійка наївного мистецтва?

Фото: pravda.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Найбільше Поліна Райко любила малювати саме птахів, при чому різних форм, кольорів та видів. Це помітно й на стінах її будинку, де «зібралися» домашні качки, гусі, ластівки, півники, сови й навіть дятли. Водночас Райко поєднувала і, на перший погляд, абсолютно контрастні речі. Скажімо, релігійні образи та радянську символіку.

Як сусіди реагували на творчість Поліни Андріївни?

Фото: pravda.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Із сусідами художниці кілька років тому вдалося поспілкуватися працівникам Музею Івана Гончара. Виявилося, що місцеві сприймали Поліну Райко як дивну, казали, що вона несповна розуму. Сусіди просто не розуміли, навіщо вона постійно ходить у плавні та сидить там наодинці, слухаючи спів птахів. А тому й до творчості художниці ставилися неоднозначно, радячи витрачати останні гроші на їжу, а не на фарбу. Натомість Райко завжди відповідала однаково: «Я щаслива тільки коли малюю».

Із якою американською художницею часто порівнюють Поліну Райко?

Правильно! Неправильно!

Бабуся Мозес – американська художниця-аматорка, що працювала в стилі примітивізму. Як і Райко, вона не мала художньої освіти, але це не заважало Мозес малювати у вільний від домашніх клопотів час.

Хто викупив хату художниці після її смерті?

Поліна Райко та її рідні сестри. Фото: pravda.com.ua.
Правильно! Неправильно!

У 2004 році хату художниці Поліни Райко – фактично найбільший її твір – викупив бізнесмен із Канади. Це дозволило врятувати будівлю, адже на ділянку поклав око й сусід, який мріяв збудувати для себе гараж. Згодом на базі хати облаштували музей Поліни Райко.

Через чотири роки для збереження спадщини Райко створили благодійний фонд. Хто став його засновником?

Фото: pravda.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Благодійний фонд Поліни Райко у 2008 році створив херсонський художник В'ячеслав Машницький, який повернувся до ріного міста 2002 року. Відтоді він розвивав місцеву художню сцену, а крім фонду також заснував Музей сучасного мистецтва Херсона (МСМХ).Під час повномасштабного вторгнення він свідомо залишився у рідному місті, щоб піклуватися про колекцію МСМХ. Наприкінці жовтня 2022 року, незадовго до деокупації частини Херсонщини від російських військ, рідні та друзі художника втратили із ним зв’язок. Відтоді тривають пошуки Машницького. А фондом наразі опікується інший художник – Семен Храмцов.

Коли малюнки Райко вперше «побували» у Києві?

Фото: pravda.com.ua.
Правильно! Неправильно!

2018 року в PinchukArtCentre на виставці «Свій простір», що була присвячена дослідженню позиції жінки в історії українського мистецтва, відтворили «свою кімнату» Поліни Райко, перенісши її малюнки у галерею в центрі Києва. Ця подія стала унікальною, адже до цього побачити роботи Райко можна було або безпосередньо в будинку художниці, або в інтернеті. Так мистецтво херсонської авторки нарешті відкрилося широкому загалу.

І наостанок. Як гадаєте, що саме зображено на цій стіні в будинку Райко?

Правильно! Неправильно!

Поліна Андріївна дуже ображалася, коли цих велетенських тварин гості будинку називали котами. Натомість завжди дуже суворо казала, що це – леопарди.

Що ви знаєте про генійку наївного мистецтва з Херсонщини Поліну Райко?
Йой, здається, щойно ви відкрили для себе ще одне ім’я зі світу українського наївного живопису. Дійсно, Поліна Райко не така популярна, як, скажімо, Примаченко. Проте її самобутня творчість точно заслуговує на визнання й відомість. Тож радимо відвідати сайт Благодійного фонду Поліни Райко та подивитися віртуальну екскурсію домівкою Райко.
Непоганий результат, схоже, ви вже чули про Поліну Райко й бодай поверхнево були знайомі з її творчістю. Однак деякі відповіді стали для вас справжнім відкриттям. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе дати ще більше правильних відповідей.
Чудовий результат! Схоже, раніше ви вже цікавилися творчістю Поліни Райко й добре знайомі з генійкою наївного мистецтва. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе дати ще більше правильних відповідей. Також радимо відвідати сайт Благодійного фонду Поліни Райко та подивитися віртуальну екскурсію домівкою художниці.

Поділіться своїми результатами:

Переглянути віртуальну екскурсію домівкою художниці можна за цим посиланням.

Коментарі

Суспільство

В Одесі активісти демонтували зображення Леніна: «Не має жодної культурної цінності»

Опубліковано

У ніч на 7 вересня в Одесі на площі було демонтовано зображення Леніна та радянську зірку.

Світлини з місця події опублікував громадський діяч Дем’ян Ганул на своїй сторінці у Facebook.

фото: Дем’ян Ганул

Він наголосив, що ці символи не охороняються законом і не мають культурної цінності.

Читати також: Активісти реставрують мозаїку на дитячій художній студії імені Осташинського: фото та як подопомгти

На фото Ганул стоїть поруч з активістом Владиславом Балінським. У своєму дописі Ганул зазначив: «В Одесі впав Ленін, проходив повз, в шоці з цієї новини. А я просив владу зняти його толерантно, ну влада не завжди чує громадськість».

Нагадаємо, що в Києво-Печерській лаврі встановлять пам’ятник Івану Мазепі з «Курчем»: фото.

Фото: Дем’ян Ганул.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Netflix вийде документальний фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси»

Опубліковано

11 вересня на Netflix вийде документальний фільм студії Knife! Films «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Про це повідомляється Netflix.ua.

Усі, хто має підписку на стримінговий сервіс, зможуть переглянути стрічку, яка розповідає про невідомі факти з біографії Назарія Яремчука — «першої української попзірки» та народного артиста УРСР. У фільмі зібрані спогади рідних, друзів і колег про легендарного виконавця.

Читати також: Понад ₴10 мільйонів у прокаті: фільм про Яремчука став найкасовішим в Україні

«Завдяки безмежному таланту, ентузіазму й праці Назарій Яремчук зробив українську пісню модною й відомою по всьому світу», — зазначають автори проєкту.

Фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси» встановив рекорд як найкасовіша документальна стрічка в Україні, зібравши 9,9 мільйона гривень за три вікенди прокату. Це більше, ніж результат фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова, який зібрав дев’ять мільйонів гривень.

Нагадаємо, що Такфлікс випускає добірку короткого метру «Літувати».

Фото: «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські безпілотники ГУР тепер можуть знищувати цілі на відстані до 1800 км

Опубліковано

Головне управління розвідки України (ГУР) отримало нову зброю — ударні безпілотники, здатні вражати цілі на відстані до 1800 кілометрів.

Про це повідомив начальник ГУР Кирило Буданов, зазначивши, що над розвитком цих дронів працюють найкращі фахівці, зокрема спеціалісти самого ГУР.

«Ці ударні безпілотники використовуються для ураження аеродромів та російських об’єктів, які «працюють на війну», — підкреслив Буданов. — «Військові аеродроми, які є джерелом постійної загрози для мирних українських міст, здригаються від повітряних атак».

Читати також: Уряд спрощує доступ до ринку вибухівки для українських виробників зброї

До повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні не було виробництва ударних далекобійних безпілотників. Однак із початком війни ринок дронів в Україні зріс у рази.

Однією з причин цього зростання стало обмеження з боку західних партнерів, які не дозволяють Україні використовувати свою зброю для ударів углиб території РФ. Це стимулювало розвиток вітчизняного виробництва далекобійних дронів, які стали важливою частиною української оборони та атакуючого потенціалу.

Нагадаємо, що в Україні відкрили офіс протимінної діяльності ДСНС: які у нього функції.

Фото: ДП «КБ Південне».

Коментарі

Читати далі