Коли в Україні почали святкувати День Cвятого Миколая?
Існує версія, що українці почали відзначати День святого Миколая у 1088–1089 роках завдяки князю Всеволоду Ярославовичу. А ось перша ікона зі святим з’явилася у нас на століття раніше – 988 року. За легендою, Володимир Великий привіз її з Херсонесу. Дехто навіть вважає, що князь-хреститель мав ще й друге, молитовне, таємне ім’я – Миколай.
А знаєте, коли радянська влада «репресувала» Святого Миколая?
Боротьба з «релігійним дурманом» у СРСР розпочалася після Жовтневого перевороту. Тоді більшовики «репресували» зокрема й Святого Миколая. Подейкують, що в одній із постанов його навіть оголосили «союзником попа й куркуля».
Коли Дід Мороз офіційно «замінив» Святого Миколая?
Зрозумівши, що побороти Різдво повністю не вийде, радянська влада вирішила адаптувати релігійні символи до комуністичних реалій. Так 1935 року дозволили ялинку, щоправда, не різдвяну, а новорічну. А 1937 року презентували світського Діда Мороза замість різдвяного святого Миколая.
Де «дебютував» радянський персонаж?
Зручний та вкрай потрібний радянському режиму Дід Мороз «дебютував» у московському всесоюзному будинку профспілок.
Виходить, Дід Мороз – це вигадка радянської влади?
Це міф, радянська влада не вигадувала Діда Мороза, а «взяла на службу», переробивши вже існуючого персонажа під свої потреби. Ба більше, совєти спочатку заборонили і його, але потім «воскресили» для своїх цілей. Відтоді Дід Мороз був учасником державного життя, захищав країну від «фашистсько-німецьких» окупантів і навіть літав у космос. Словом, типовий пропагандистський інструмент.
Появі «правильного» Діда Мороза замість Святого Миколая ми маємо «завдячувати» одному з соратників Сталіна. Хто це?
Діда Мороза «воскресив» та «перехрестив» Павло Постишев – партійний пропагандист, один з головних організаторів Голодомору 1932–1933 років в Україні, сталінських репресій та розгрому українського національного відродження.
Радянський Дід Мороз, крім суто пропагандистської функції, все ж дарував подарунки. Але що з ними було не так?
Індивідуальність у Союзі була під забороною, тож і Дід Мороз приносив малечі абсолютно однакові набори цукерок. Жодних індивідуальних подарунків, як це робив Святий Миколай.
Які дитячі костюми були найпопулярнішими під час перших «урочистостей» із Дідом Морозом?
Так-так, перші новорічні «урочистості» були настільки радянськими, що замість дійсно дитячих костюмів малечу спочатку переодягали в червоноармійців, революційників та піонерів.
Коли свято Миколая повноцінно відродилося в Україні?
День Святого Миколая повноцінно «повернувся» на початку 90-х – разом із відновленням незалежності України. Відтоді це один із улюблених днів малечі і фактично початок різдвяних свят. Утім радянський Дід Мороз, на жаль, і досі навідується до українських дітей.
«Совєти» всіма силами намагалися замінити різдвяні традиції комуністичними та стерти з нашої пам’яті Святого Миколая. Та їм не вдалося. Як гадаєте, скільки українців вірять у Миколя?
Згідно з результатами торішнього опитування соціологічної групи «Рейтинг», серед 2500 респондентів з усіх регіонів країни у Діда Мороза вірять всього 31% опитаних, тоді як у Святого Миколая – 62%. Тож усі спроби радянського режиму нав’язати нам комуністичних ідолів – провалилися, а Святий Миколай рік за роком завойовує все більше прихильності серед українців.
Поділіться своїми результатами:
Військо
Українсько-британська експедиція «Invictus Ocean / Row4Ukraine» долає Атлантику, щоб вкотре нагадати світу про війну в Україні й зібрати кошти на реабілітацію захисників.
Про це повідомила українсько-британська експедиція Invictus Ocean / Row4Ukraine.
Про експедицію
Учасники ініціативи — ветеран 503 окремого батальйону морської піхоти Іван Гаврилко та майстер-кораблебудівник Дмитро Резвой — подолали вже 1540 морських миль, що становить половину маршруту до Барбадосу.
Капітан Дмитро Резвой не тільки весляр, а й автор ідеї експедиції, її засновник і творець човна під назвою «Софія». Організатори наголосили, що Дмитро і його напарник Іван Гаврилко є давніми друзями, які об’єднують спільну мета.
«Попри труднощі та випробування, команда рухається вперед. Це історія про силу духу й незламність. Так тримати, козаки!» — зазначили організатори експедиції.
Читати також: Богдан Борковський здобув перше «золото» для України на зимовій Універсіаді 2025
Українсько-британське партнерство
Експедицію розпочали як спільний україно-британський проєкт. Британські партнери доклали зусиль для підготовки човна й забезпечення старту. Проте наразі фінансування з британської сторони припинилося, а зібраних до початку коштів недостатньо для завершення маршруту.
Фінансові виклики включають організаційні витрати, швартування човна в порту, транспортування човна до Європи та інші потреби.
Задонейтити на експедицію можна тут.
Нагадаємо, що збірна України уперше за історію здобула нагороду Кубка світу з санного спорту (ФОТО).
Фото: Invictus Ocean / Row4Ukraine.
Суспільство
Організація Gender Stream запустила новий проєкт «ВАРТОВІ», який допомагає боротися зі злочинами на ґрунті ненависті до ЛГБТКІ+ людей. Платформа надає юридичну та адвокатську підтримку постраждалим і документує правопорушення.
Про це повідовляють на сайті організації.
Юридична допомога
«ВАРТОВІ» працюють із випадками фізичного насильства, убивств, дискримінації, порушень прав і злочинів, пов’язаних із сексуальною орієнтацією чи гендерною ідентичністю. Серед напрямів — аналіз, моніторинг, освітня діяльність і адвокація.
«Ми прагнемо, щоб кожен і кожна, хто постраждав від злочинів ненависті, отримали підтримку, а винні відповідали за свої дії», — зазначила Ольга Полякова, очільниця Gender Stream.
Допомогу можуть отримати не лише представники та представниці ЛГБТКІ+ спільноти, а й їхні союзники та батьки.
Читати також: В Україні вийшов трейлер документального фільму про ЛГБТК+ спільноту під час війни
Співпраця з поліцією
Проєкт активно співпрацює з правоохоронцями, допомагаючи розпізнавати злочини ненависті. Для поліції організовують тренінги та надають супровід у роботі над такими випадками.
«Складність у фіксації подібних злочинів залишається проблемою через відсутність чітких механізмів реагування. «ВАРТОВІ» прагнуть змінити цю ситуацію, допоки не буде ухвалено законопроєкт 5488», — наголошують в організації.
Детальніше про ініціативу — за посиланням.
Нагадаємо, що в Україні знімають документальний фільм про жінок-військових.
Фото: Freepik.
Коментарі
Суспільство
Архітектурне бюро Archimatika реалізувало інноваційний проєкт у житловому комплексі «Файна Таун». Параметричний міст став частиною пішохідної променади від будівлі KAN Development та прикладом сучасної архітектури з елементами біоніки.
Про це повідомляє агенство в соціальних мережах.
Міст має просторово викривлену поверхню, яка змінюється в трьох вимірах. Його виконали з монолітного залізобетону, створивши практично суцільну конструкцію. Кожна ділянка мосту унікальна за формою, положенням у просторі та габаритами.
Через складність дизайну команда розробила індивідуальну опалубку для будівництва.
«Кожна похибка, навіть мінімальна, могла стати критичною, тому проєкт умовно поділили на 200 сегментів і для кожного підготували додаткові креслення», — зазначають в Archimatika.
Читати також: У Києво-Печерській лаврі реставрують великий іконостас (ФОТО)
Біоніка в Україні
Подібні криволінійні форми вже давно популярні у світі, зокрема завдяки творчості архітекторки Захи Хадід. Проте для України це один із перших подібних досвідів. У бюро підкреслюють, що такі конструкції — це виклик, який потребує бездоганної координації між проєктувальниками та будівельниками.
Нагадаємо, що унікальне панно «Пори року» відреставрують і передадуть до музею (ФОТО).
Фото: інстаграм Archimatika.
Коментарі