Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стартап на $10 млн: як українська компанія залучила інвесторів з Кремнієвої долини

Опубліковано

Як ви уявляєте собі роботу юриста? Щоденна рутинна робота з купою документів, зразки яких постійно потрібно відривати по 10 разів та копіювати у нові файли. І ці стандартні процеси займають купу часу та значно знижують ефективність. Український юрист Юрій Заремба на власному досвіді відчув це, тому вирішив створити стартап AxDraft. Ця програма допомагає на комп’ютері або мобільному телефоні юристам чи приватним підприємцям створити готовий робочий документ, відповівши лише на кілька ключових питань. І більше не потрібно писати все з нуля та шукати зразки договорів чи актів.

Цей стартап вже знайшов клієнтів серед провідних українських компаній, а нещодавно отримав  $1 млн від Кремнієвої долини. Як це вдалось молодому стартаперу та як отримали інвестиції від Y Combinator- читайте далі.

Юрій Заремба

Юрій Заремба

Засновник компанії AxDraft

За освітою юрист. Навчався у Львівському національному університеті ім. І. Франка. Довгий час працював юристом та проводив лекції студентам провідних університетів. До 2017 року був старшим юристом в AVELLUM. А потім створив стартап AxDraft, щоб полегшити роботу своїм колегам.

Що таке AxDraft?

Довгий час я працював юристом і помітив, що у цій роботі є багато мороки з документами. Як це виглядає? Ми друкуємо документ, відкриваємо старий шаблон, який робили минулого разу для іншого клієнта, копіюємо з них потрібні статті у поточний договір. Я завжди вважав, що це страшенно не ефективно і займає багато часу. Тоді подумав: було б класно мати базу різних положень, які будуть автоматично додаватись у документ.

У 2017 році у мене з’явилась ідея створити сервіс для автоматизації юридичних документів. Стартап заснували разом з братом. Олег допоміг створити перший прототип AxDraft. Ми робили все самі і це моя порада майбутнім стартаперам – якщо хочете робити продукт, то почніть з пошуку технічного засновника. Бо платити за розробку програмного забезпечення дуже дорого. Завдяки тому, що мій брат є розробником, ми значно зекономили.

Олег та Юрій Заремби

AxDraft – це веб-платформа, яка дозволяє отримати ідеальний юридичний документ менше, ніж за 5 хвилин. Вам потрібно лише відповісти на кілька простих запитань: ви фізична чи юридична особа, які строки платежу і т.д.. Програма доступна як для звичайних комп’ютерів, так і для будь-яких мобільних пристроїв.

Основна ціль використання нашого продукту у великих корпораціях — це делегувати підготовку юридичних документів напряму працівникам бізнесу.

Тобто, коли треба підписати договір, то не обов’язково кликати кожні пів години юриста – достатньо просто відкрити AxDraft. Таким чином можна автоматизувати будь-які юридичні документи – будь то договори HR-відділу чи позовні заяви.

Але справа не тільки в підготовці. Документ після створення не живе своїм життям – у нього вносять правки, погоджують, зберігають. Тому ми розширили функціонал і дали можливість своїм клієнтам працювати спільно над документом і погоджувати правки без перекидань файлів одне одному на почту. А ще додали метадані, щоб будь-який договір можна було знайти за пару секунд.

Потрапили у Y Combinator лише з третього разу

З першим прототипом AxDraft я почав стукати у двері до свого юридичного оточення. Багатьох з них зацікавила можливість інвестувати у нашу ідею. Згодом потрапити у бізнес-акселератор у Латвії, де познайомились з людьми, які через пів року допомогли нам потрапити у Y Combinator (найвидатніша акселераційна програма у світі).

Це був дуже тяжкий шлях. Ми тричі подавались у Y Combinator, адже не були достатньо хорошими для них. Перший раз ми мали прототип, але не мали жодного клієнта і не розуміли значення половини термінів, чи порахувати ріст , чи цільову аудиторію. Другий раз ми вже мали клієнтів, але ще були недосконалими. А на третій раз у нас було головне – розуміння того, що ми робимо і для кого. Ми вже могли розказати про свій проєкт простою мовою, без заучених фраз “інноваційний”,” онлайн-платформа для автоматизації юридичних послуг з використанням машинного навчання і штучного інтелекту”. Натомість ми написали, що наша програма на 70% швидше допомагає готувати документ. Простота – найважливіше.

Читайте також: Юридичний стартап Legal Nodes. Перетворить юристів на фрілансерів і здешевить їх послуги для бізнесу

Після подачі заявки важливо ділитись з нею з випускниками Y Combinator. Але будьте готові до того, що багатьом вона не сподобається.  Мені багато разів казали про те, що проєкт не цікавий, але зараз все інакше. Критика допомагає зробити те, що дійсно працюватиме.

Від місцевого стартапу до компанії Кремнієвої долини

Після заявки ви отримуєте запрошення на інтерв’ю. Протягом 10 хвилин три найрозумніші підприємці світу запитують вас про ваш бізнес. Ви повинні довести до рівня майстерності знання про власний продукт, ринок, конкуренцію і давати зрозумілі відповіді по суті. Для того, щоб це зробити, ми підготували 133 відповіді на всі можливі питання. Ні, ми не завчали їх на пам’ять. Але ці відповіді допомогли сформувати бачення про наш проєкт. Потім разів 50 тренувались з колегами, відповідаючи на питання по черзі. Але важливо розуміти, що партнери Y Combinato оцінюють не правильність відповідей, а те, наскільки ви професійний засновник стартапу.

Інтерв’ю пройшло чудово. Проте, згодом я прочитав, що, якщо все пройшло добре, то вас, ймовірно, не візьмуть, бо співрозмовникам було просто  не цікаво докопуватись. Тому я з величезним хвилюванням очікував відповіді. У акселерату є певне правило – якщо ви не проходите, то вам пишуть емейл, якщо проходите, то телефонують. Я нервово шукав в інтернеті, у який же час зазвичай телефонують. Пройшло кілька годин і я отримав довгоочікуваний дзвінок: “Юра, привіт, ми вас запрошуємо”.

І цей дзвінок змінив траєкторію нашої компанії – з місцевого стартапу ми перейшли в стартап Кремнієвої долини з інвесторами, компаніями, продуктом.

У програмі ми провели 13 тижнів. Нас взяли на стандартних умовах – $150 тис. за 7% компанії. AxDraft залучив інвестиції в $1,1 млн. Компанію оцінили в $10 млн.

“Стартап повинен вирішувати реальну проблему”

Наша платформа орієнтована на юридичні департаменти великих та середніх компаній, юридичні фірми. А ще у нас є продукт Axdraft Business – безкоштовні документи для малого бізнесу. Це наш соціальний проєкт, який забезпечує українські компанії якісним доступом до безкоштовних автоматизованих документів. Ця платформа буде корисною для приватних підприємців і малого бізнесу.

Спочатку я вважав, що саме юридичні фірми є нашими ідеальними клієнтами. Але потім ми побачили, що їм важко зрозуміти цінність AxDraft. А це погано вплинуло б на продажі. Тому ми сфокусувались на внутрішніх юридичних департаментах компаній, адже у них є окремий сегмент завдань – робота з великою кількістю документів, тому вони більше потребують наш софт. А як кажуть гуру стартапів – ти повинен розв’язувати реальну проблему.

Для кожного клієнта ми створюємо індивідуальний набір документів. Користувач надає нам ті договори, з якими він працює. Ми їх аналізуємо і завантажуємо в AxDraft. Ми ввесь софт надаємо своїм клієнтам і налаштовуємо необхідні документи в системі на основі потреб замовника.

Клієнти є як в Україні, так і Америці

Першими нашими клієнтами були компанії з мого кола спілкування з часів роботи юристом в Avellum. Перша велика корпорація, яка повірила у потенціал AxDraft – Миронівський Хлібопродукт. Для них ми автоматизували всі корпоративні документи. А далі почали співпрацювати з міжнародними фірмами, наприклад, Carlsberg.

Приклад того, як AXDRAFT полегшив життя і заощадив час компанії ДТЕК

Весь пошук клієнтів відбувався через знайомих, зустрічі чи конференції. Часто ми пишемо напряму, на почту чи LinkedIn.

Зараз ми маємо близько 44 клієнтів. І більшість з них – Європа та Америка. Там ми клієнтів шукаємо як і в Україні – знайомимось і пропонуємо послуги. Коли ми пройшли у Y Combinator, то отримали величезну довіру серед американських компаній. Якщо ви вже в системі і є частиною їх “тусовки”, то інвестиції підписуються швидко одним документом на три сторінки і акціонер не має жодних прав. Тоді як в Україні це буде договір на 30 сторінок, а інвестор контролюватиме навіть переведення коштів. Бо немає довіри.

Читайте також: “Блогери принесли нам $40 тисяч за добу”. Історія українського стартапу наплічників Pix

Y Combinator дає своєрідний знак якості, який створює кредит довіри до вас від інших компаній Кремнієвої долини.

Підняли ціну і продажі пішли вгору

На старті нашого проєкту, AxDraft був безкоштовним навіть на етапі демоверсії. Послуга коштувала 2 тис. гривень за одного користувача. Ми багато експериментували з ціноутворенням. Коли почались проблеми з продажами, то, як будь-які підприємці-початківці, вирішили, що проблема в ціні – надто дорого. Тоді розробили три категорії цін – 500 гривень, 1000 гривень і 2000 гривень за користувача. Послуга відрізнялась за кількістю шаблонів, які були в системі. Ми підписали кілька контрактів на 500 гривень, але зрозуміли, що ці користувачі майже не користуються AxDraft. І протягом року більшість з них скасовувало підписки.

Після того ми зробили крок у протилежну сторону — залишили ціну за користувача на рівні 2000 гривень, але зробили мінімальний пакет, який можна придбати — 17, 5 тис. на місяць. Тобто почали продавати послугу пакетом для десяти користувачів компанії одночасно.

Дивина, але цей крок дав поштовх нашим продажам. Нас почали серйозніше сприймати. Ми зрозуміли, що якщо хочемо продавати серйозний софт з автоматизації, то він не може коштувати смішних грошей.

Користувач повинен розуміти, яку цінність отримує від програми. І ця цінність – суттєва економія часу при підготовці документів.

Ні, компаніям не доведеться скорочувати штат юристів, але не доведеться і розширювати. Це просто полегшує їм життя. 

“Конкуренти є, але ми їх не боїмось”

В Україні у нас конкурентів немає, проте у світі вже є подібні рішення (Hot doсs, Сontract express чи Active docs). Наше рішення мобільніше, бо працює онлайн і дозволяє користувачу заходити з будь-якого пристрою. Крім того, ми пропонуємо більш високий рівень автоматизації. Наявність конкуренції лише підтверджує потенціал цього ринку. Виграє той, хто буде наполегливішим, більше слухати своїх користувачів і краще виконувати роботу. І, звісно, кому більше пощастить.

Ми плануємо і надалі розвивати свій продукт та компанію. Протягом року будемо нарощувати базу клієнтів у США та шукати нове фінансування.

19.06.2020

Суспільство

Причина №25, чому варто підтримати #ШоТам: ми розповідаємо вам про нову, чесну еліту

Опубліковано

Українці власним прикладом доводять, що будь-які зміни на краще можливі, варто лише мати бажання, наполегливість та проявляти ініціативу. Ми у #ШоТам розповідаємо, що нову Україну творить нова еліта – молоді люди, які знають, чого хочуть, і як цього досягти.

В Україні роками триває так званий “відтік мізків”. Ми намагаємося запобігти цьому. Тому у своїх публікаціях показуємо, що побудувати справжнє європейське суспільство можна навіть у маленькому селі. І зробити це можуть молоді талановиті люди. #ШоТам розповідає про них, щоб надихнути інших до змін. Якщо ти поділяєш наші цінності – підтримай нас за цим посиланням. Завдяки такій підтримці ми продовжимо розповідати історії успіху українців, які ведуть за собою громаду. 

Читайте також: Причина №24, чому варто підтримати #ШоТам: ми про тих, чия хата не скраю

Герої наших публікацій – це українці, які самотужки реформують село, місто, свою громаду. Це вже нове покоління. Вони не повстали у 90-ті на руїнах радянщини. Вони сформувалися вже у вільній та демократичній Україні. Їм вистачає сил, знань і вміння вести за собою інших до кращого життя. 

Микола Чайкін – наймолодший директор школи в Україні. Не терпить панібратства, використовує інноваційні сервіси на уроках і планує дати учням можливість самостійно визначати, що за предмети вони хочуть вивчати.

Олександра Ізуїта впроваджує ініціативи в маленькому місті Кремінна. Вона проводить всі свята в районі зі своєю арт-групою “Фабрика праздника”, дає роботу молоді, а ще будує розважальний комплекс, щоб дітям Кремінної було де проводити час. 

А ця переселенка Оксана Дядюнова перетворила село на місто. Зараз між усіма селами Решетилівської ОТГ, що на Полтавщині,  курсує автобус. Збудовано три ігрових майданчика для дітлахів. 

Станіслав Гайдер – начальник відділу інформаційних технологій та аналізу Дрогобицької міської ради. Завдяки йому тепер можна подивитись, скільки грошей дрогобичан чиновники витратили на відрядження минулого року, записати дитину до школи за допомогою технології блокчейн і оформити онлайн-декларацію з лікарем, не виходячи з дому.

Молодий сільський голова розвиває село на Городенківщині. Івану Вережаку 33 роки, він не пішов у айтішники, тому що відчув своє покликання у громадській роботі. 

Ця жінка зробила зі свого села маленьку Німеччину. Селяни тут не виїжджають на заробітки та пристойно заробляють на молочарстві.

Як підтримати ШоТам?

Ви можете обрати для себе зручну суму, обравши з трьох варіантів: 

  • 29.99 гривень
  • 49.99 гривень
  • 99.99 гривень.

Це щомісячний платіж, який стягується автоматично. 

Просто перейдіть за посиланням –  “Підтримати”. Оберіть для себе суму, яку вважаєте за потрібну, та зручний спосіб оплати.

Чекаємо на вашу підтримку і вже готуємо наступні матеріали про те, що навколо існує не тільки велика #зрада, а багато-багато маленьких #перемог українців, які рухають Україну вперед. Будьте з нами й щодня переконуйтесь у тому, що наша держава заслуговує на те, щоб вкладати в неї час і гроші. Підписуйтеся на нас у Twitter, Instagram, Telegram, FacebookYouTube!

Читати далі

Суспільство

У Житомирі вийшли на маршрути нові тролейбуси (ФОТО)

Опубліковано

Нові тролейбуси білоруського виробництва  почали курсувати Житомиром, обслуговуючи населення на маршрутах №2 і 3.  Також  нові одиниці транспорту запустять також на маршрути № 1-А та 1-Б, повідомили у міськраді.

Які переваги тролейбусів?

Новий рухомий склад оснащений низкою сучасних функцій, зокрема, має пандус, автономний хід на випадок об’їзду аварійних ділянок, зарядку USB для гаджетів, електронну інформаційну систему, кондиціонування в салоні тролейбуса та кабіні водія та ін.  

«Тролейбус безшумний, зручний для пасажирів та водія, – ділиться  своїми враженнями від  кермування  новим тролейбусом водій Сергій. –  Система кондиціювання є не тільки в салоні тролейбуса, а й в кабіні водія».

Читайте також: Ще один український завод розробив свій перший тролейбус з автономним ходом

Серед переваг нового рухомого складу також відмічено комфортність та безпечність для пасажирів, економність та зручність для маломобільних груп населення. Транспорт ефективний та простий  в експлуатації.

Зазначимо, що в місто тролейбуси білоруського виробництва «Белкоммунмаш» надходять партіями: до кінця року житомирське ТТУ поповниться ще 45 тролейбусами білоруського виробництва.

Читати далі

Суспільство

Замість смітника на Полтавщині висадили унікальний дубовий ліс

Опубліковано

На Полтавщині на місці колишнього сміттєзвалища висадили 2 тисячі штук дубів. Крім того, дуби посадили на місці зрубу в одному зі лісів Полтавського району – заліснили близько гектара. Про це повідомляє kolo.news.

Зазначається, що величезний смітник поблизу сіл Малий Тростянець та Вища Вільшана у Полтавському районі, утворився ще за радянських часів. З роками кількість сміття лише збільшувалася, доки в цьому році в Щербанівській ОТГ, до складу якої входять ці села, не вирішили його ліквідувати. А щоб там знову не утворилося сміттєзвалище, вирішили посадити ліс.

“З пропозицією звернулися до лісівників Розсшенського лісництва, які запропонували посадити сіянці дуба із закритою кореневою системою. Це новаторський метод вирощування дерев перейнятий полтавськими лісівниками у колег з Вінниччини”, – йдеться у повідомленні.

Унікальна висадка 

Висаджували дерева особливим методом. Насіння для вирощування сіянця закладється в спеціальний контейнер та заповнюється субстратом й індивідуально виростає.

“У землю висаджується деревце висотою від 20 до 30 сантиметрів. У ґрунт поміщається разом із субстратом. У такого дерева вже сформована коренева система, тому вірогідність того, що воно приживеться та не буде хворіти дуже висока. За таким деревом легше доглядати”, – розповідає Олександр Глушко, головний лісничий Полтавського лісгоспу. 

Унікальність такого методу ще в тому, що вирощені дерева можна садити не лише весною та восени, а і в період вегетації дерев, тобто влітку.

Поки що на Полтавщині дерева таким методом вирощують лише в Полтавському лісгоспі.

Фото: kolo.news

Читати далі

Суспільство

Українська вчителька перемогла в міжнародному конкурсі на кращий урок

Опубліковано

Учителька вінницької школи-гімназії №6 Тетяна Лучицька перемогла у міжнародному конкурсі на найкращий дистанційний урок. Про це повідомив міський голова Сергій Моргунов.

“Сучасний вчитель повинен йти в ногу з часом і бути інноваційним, і це добре продемонструвало онлайн-навчання під час карантину.  Знаю, що чимало батьків скептично ставляться до дистанційного навчання, але добре, що маємо і такі позитивні приклади”, – написав мер у фейсбуці.

Конкурс «Найкращий дистанційний урок» спільно провели Світовий Конґрес Українців та Конґрес Українців Канади. Перемогу вінничанці у номінації присудили її ж колеги-вчителі з різних країн світу.

Фото: facebook.com/SAMorgunov

Читати далі

Суспільство

На Херсонщині відновлюють музей-садибу Остапа Вишні

Опубліковано

На Херсонщині у селі Кринки Олешківського району відсьогодні стартувала робота над відновленням музею-садиби українського письменника-гумориста Остапа Вишні. Про це повідомляє пресслужба ОДА.

Зазначається, що будинок, у якому постійно зупинявся для відпочинку Остап Вишня, не ремонтувався понад два десятиліття. Крім того, він розташований на території, яка перебуває у віданні Міністерства оборони України, тому доступ до нього значно обмежений. Найперше, що планують зробити, – перенести споруду на іншу ділянку, неподалік.

«Ми сьогодні виїжджатимемо безпосередньо на місце і оцінюватимемо об’єми робіт, які треба виконати. Наше головне завдання – зберегти автентичність музею-садиби. Для цього плануємо відновити один з головних його символів – криницю, та висадити на прилеглій ділянці вишневий сад. Крім того, облаштуємо інфраструктуру для туристів», –  розповіли в ОДА.

Читайте також: Бабуся розмалювала хатину на згадку про свого чоловіка (ВІДЕО)

Наразі у Козачелагерській сільській раді, до складу якої входять Кринки, уже визначено комунальне підприємство, яке опікуватиметься музеєм, відведено ділянку для його розміщення, вирішується питання щодо підведення комунікацій.     

У Кринках новину про початок відбудови музею сприйняли з великою радістю. Тепер місцеві жителі з нетерпінням чекають на його відкриття, яке попередньо заплановане на осінь цього року. Вони також сподіваються, що незабаром до Кринок повернуть й цінні експонати, передані для збереження до музею райцентру понад десятиліття тому. Згодом на території відновленої садиби планують проводити спільні святкування та навіть влаштовувати фестивалі на честь гумориста.

Фото: zruchno.com.ua

Читати далі

Суспільство

Коли завершать ремонт мосту через Хаджибейський лиман (ФОТО)

Опубліковано

Вже у вересні цього року завершать ремонт на трьох смугах мосту через Хаджибейський лиман у Одеській області. Про це повідомили в Укравтодорі.

Як зазначається, в травні 2021 планується повністю завершити капітальний ремонт.

Йдеться не лише про оновлення дорожнього покриття, але й суттєве розширення дороги: замість 4-х смуг руху отримаємо повноцінний 6-ти смуговий маршрут.

Також на мосту буде встановлено майданчик зважування-в-русі, який дозволить в автоматичному режимі фіксувати порушників габаритно-вагових обмежень.

Що відомо про ремонт?

Міст розташований на 445 км автомобільної дороги М-05 Київ-Одеса. На початку року Уряд виділив 100 млн грн на продовження робіт з капітального ремонту мосту.

«Міст через Хаджибейський лиман є частиною траси М-05 Київ – Одеса, яку Укравтодор планує оновити у рамках співпраці із ЄБРР та ЄІБ. Наразі проводяться тендери на розробку технічної документації. Як і на всіх ключових об’єктах Великого будівництва – розглядається можливість влаштування на підходах до мосту системи зважування-в-русі (WiM)», – передає пресслужба Укравтодору.

Читайте також: На київській трасі збудували новий пішохідний міст (ВІДЕО)

Заплановано встановити монолітну залізобетонну плиту по правому проїзду, а також підйом та ремонт вже існуючих прольотів мосту, після чого буде влаштовано дорожній одяг, тротуари, освітлення, перильне та бар’єрне огородження.

Чому це важливо?

Міст є складовою дороги міжнародного значення М-05 Київ – Одеса, яка з’єднує великі промислові, адміністративні й культурні центри України з морськими портами та зонами відпочинку на Чорноморському узбережжі, а також забезпечує міжнародні транзитні автотранспортні перевезення.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.