Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стартап на $10 млн: як українська компанія залучила інвесторів з Кремнієвої долини

Опубліковано

Як ви уявляєте собі роботу юриста? Щоденна рутинна робота з купою документів, зразки яких постійно потрібно відривати по 10 разів та копіювати у нові файли. І ці стандартні процеси займають купу часу та значно знижують ефективність. Український юрист Юрій Заремба на власному досвіді відчув це, тому вирішив створити стартап AxDraft. Ця програма допомагає на комп’ютері або мобільному телефоні юристам чи приватним підприємцям створити готовий робочий документ, відповівши лише на кілька ключових питань. І більше не потрібно писати все з нуля та шукати зразки договорів чи актів.

Цей стартап вже знайшов клієнтів серед провідних українських компаній, а нещодавно отримав  $1 млн від Кремнієвої долини. Як це вдалось молодому стартаперу та як отримали інвестиції від Y Combinator- читайте далі.

Юрій Заремба

Юрій Заремба

Засновник компанії AxDraft

За освітою юрист. Навчався у Львівському національному університеті ім. І. Франка. Довгий час працював юристом та проводив лекції студентам провідних університетів. До 2017 року був старшим юристом в AVELLUM. А потім створив стартап AxDraft, щоб полегшити роботу своїм колегам.

Що таке AxDraft?

Довгий час я працював юристом і помітив, що у цій роботі є багато мороки з документами. Як це виглядає? Ми друкуємо документ, відкриваємо старий шаблон, який робили минулого разу для іншого клієнта, копіюємо з них потрібні статті у поточний договір. Я завжди вважав, що це страшенно не ефективно і займає багато часу. Тоді подумав: було б класно мати базу різних положень, які будуть автоматично додаватись у документ.

У 2017 році у мене з’явилась ідея створити сервіс для автоматизації юридичних документів. Стартап заснували разом з братом. Олег допоміг створити перший прототип AxDraft. Ми робили все самі і це моя порада майбутнім стартаперам – якщо хочете робити продукт, то почніть з пошуку технічного засновника. Бо платити за розробку програмного забезпечення дуже дорого. Завдяки тому, що мій брат є розробником, ми значно зекономили.

Олег та Юрій Заремби

AxDraft – це веб-платформа, яка дозволяє отримати ідеальний юридичний документ менше, ніж за 5 хвилин. Вам потрібно лише відповісти на кілька простих запитань: ви фізична чи юридична особа, які строки платежу і т.д.. Програма доступна як для звичайних комп’ютерів, так і для будь-яких мобільних пристроїв.

Основна ціль використання нашого продукту у великих корпораціях — це делегувати підготовку юридичних документів напряму працівникам бізнесу.

Тобто, коли треба підписати договір, то не обов’язково кликати кожні пів години юриста – достатньо просто відкрити AxDraft. Таким чином можна автоматизувати будь-які юридичні документи – будь то договори HR-відділу чи позовні заяви.

Але справа не тільки в підготовці. Документ після створення не живе своїм життям – у нього вносять правки, погоджують, зберігають. Тому ми розширили функціонал і дали можливість своїм клієнтам працювати спільно над документом і погоджувати правки без перекидань файлів одне одному на почту. А ще додали метадані, щоб будь-який договір можна було знайти за пару секунд.

Потрапили у Y Combinator лише з третього разу

З першим прототипом AxDraft я почав стукати у двері до свого юридичного оточення. Багатьох з них зацікавила можливість інвестувати у нашу ідею. Згодом потрапити у бізнес-акселератор у Латвії, де познайомились з людьми, які через пів року допомогли нам потрапити у Y Combinator (найвидатніша акселераційна програма у світі).

Це був дуже тяжкий шлях. Ми тричі подавались у Y Combinator, адже не були достатньо хорошими для них. Перший раз ми мали прототип, але не мали жодного клієнта і не розуміли значення половини термінів, чи порахувати ріст , чи цільову аудиторію. Другий раз ми вже мали клієнтів, але ще були недосконалими. А на третій раз у нас було головне – розуміння того, що ми робимо і для кого. Ми вже могли розказати про свій проєкт простою мовою, без заучених фраз “інноваційний”,” онлайн-платформа для автоматизації юридичних послуг з використанням машинного навчання і штучного інтелекту”. Натомість ми написали, що наша програма на 70% швидше допомагає готувати документ. Простота – найважливіше.

Читайте також: Юридичний стартап Legal Nodes. Перетворить юристів на фрілансерів і здешевить їх послуги для бізнесу

Після подачі заявки важливо ділитись з нею з випускниками Y Combinator. Але будьте готові до того, що багатьом вона не сподобається.  Мені багато разів казали про те, що проєкт не цікавий, але зараз все інакше. Критика допомагає зробити те, що дійсно працюватиме.

Від місцевого стартапу до компанії Кремнієвої долини

Після заявки ви отримуєте запрошення на інтерв’ю. Протягом 10 хвилин три найрозумніші підприємці світу запитують вас про ваш бізнес. Ви повинні довести до рівня майстерності знання про власний продукт, ринок, конкуренцію і давати зрозумілі відповіді по суті. Для того, щоб це зробити, ми підготували 133 відповіді на всі можливі питання. Ні, ми не завчали їх на пам’ять. Але ці відповіді допомогли сформувати бачення про наш проєкт. Потім разів 50 тренувались з колегами, відповідаючи на питання по черзі. Але важливо розуміти, що партнери Y Combinato оцінюють не правильність відповідей, а те, наскільки ви професійний засновник стартапу.

Інтерв’ю пройшло чудово. Проте, згодом я прочитав, що, якщо все пройшло добре, то вас, ймовірно, не візьмуть, бо співрозмовникам було просто  не цікаво докопуватись. Тому я з величезним хвилюванням очікував відповіді. У акселерату є певне правило – якщо ви не проходите, то вам пишуть емейл, якщо проходите, то телефонують. Я нервово шукав в інтернеті, у який же час зазвичай телефонують. Пройшло кілька годин і я отримав довгоочікуваний дзвінок: “Юра, привіт, ми вас запрошуємо”.

І цей дзвінок змінив траєкторію нашої компанії – з місцевого стартапу ми перейшли в стартап Кремнієвої долини з інвесторами, компаніями, продуктом.

У програмі ми провели 13 тижнів. Нас взяли на стандартних умовах – $150 тис. за 7% компанії. AxDraft залучив інвестиції в $1,1 млн. Компанію оцінили в $10 млн.

“Стартап повинен вирішувати реальну проблему”

Наша платформа орієнтована на юридичні департаменти великих та середніх компаній, юридичні фірми. А ще у нас є продукт Axdraft Business – безкоштовні документи для малого бізнесу. Це наш соціальний проєкт, який забезпечує українські компанії якісним доступом до безкоштовних автоматизованих документів. Ця платформа буде корисною для приватних підприємців і малого бізнесу.

Спочатку я вважав, що саме юридичні фірми є нашими ідеальними клієнтами. Але потім ми побачили, що їм важко зрозуміти цінність AxDraft. А це погано вплинуло б на продажі. Тому ми сфокусувались на внутрішніх юридичних департаментах компаній, адже у них є окремий сегмент завдань – робота з великою кількістю документів, тому вони більше потребують наш софт. А як кажуть гуру стартапів – ти повинен розв’язувати реальну проблему.

Для кожного клієнта ми створюємо індивідуальний набір документів. Користувач надає нам ті договори, з якими він працює. Ми їх аналізуємо і завантажуємо в AxDraft. Ми ввесь софт надаємо своїм клієнтам і налаштовуємо необхідні документи в системі на основі потреб замовника.

Клієнти є як в Україні, так і Америці

Першими нашими клієнтами були компанії з мого кола спілкування з часів роботи юристом в Avellum. Перша велика корпорація, яка повірила у потенціал AxDraft – Миронівський Хлібопродукт. Для них ми автоматизували всі корпоративні документи. А далі почали співпрацювати з міжнародними фірмами, наприклад, Carlsberg.

Приклад того, як AXDRAFT полегшив життя і заощадив час компанії ДТЕК

Весь пошук клієнтів відбувався через знайомих, зустрічі чи конференції. Часто ми пишемо напряму, на почту чи LinkedIn.

Зараз ми маємо близько 44 клієнтів. І більшість з них – Європа та Америка. Там ми клієнтів шукаємо як і в Україні – знайомимось і пропонуємо послуги. Коли ми пройшли у Y Combinator, то отримали величезну довіру серед американських компаній. Якщо ви вже в системі і є частиною їх “тусовки”, то інвестиції підписуються швидко одним документом на три сторінки і акціонер не має жодних прав. Тоді як в Україні це буде договір на 30 сторінок, а інвестор контролюватиме навіть переведення коштів. Бо немає довіри.

Читайте також: “Блогери принесли нам $40 тисяч за добу”. Історія українського стартапу наплічників Pix

Y Combinator дає своєрідний знак якості, який створює кредит довіри до вас від інших компаній Кремнієвої долини.

Підняли ціну і продажі пішли вгору

На старті нашого проєкту, AxDraft був безкоштовним навіть на етапі демоверсії. Послуга коштувала 2 тис. гривень за одного користувача. Ми багато експериментували з ціноутворенням. Коли почались проблеми з продажами, то, як будь-які підприємці-початківці, вирішили, що проблема в ціні – надто дорого. Тоді розробили три категорії цін – 500 гривень, 1000 гривень і 2000 гривень за користувача. Послуга відрізнялась за кількістю шаблонів, які були в системі. Ми підписали кілька контрактів на 500 гривень, але зрозуміли, що ці користувачі майже не користуються AxDraft. І протягом року більшість з них скасовувало підписки.

Після того ми зробили крок у протилежну сторону — залишили ціну за користувача на рівні 2000 гривень, але зробили мінімальний пакет, який можна придбати — 17, 5 тис. на місяць. Тобто почали продавати послугу пакетом для десяти користувачів компанії одночасно.

Дивина, але цей крок дав поштовх нашим продажам. Нас почали серйозніше сприймати. Ми зрозуміли, що якщо хочемо продавати серйозний софт з автоматизації, то він не може коштувати смішних грошей.

Користувач повинен розуміти, яку цінність отримує від програми. І ця цінність – суттєва економія часу при підготовці документів.

Ні, компаніям не доведеться скорочувати штат юристів, але не доведеться і розширювати. Це просто полегшує їм життя. 

“Конкуренти є, але ми їх не боїмось”

В Україні у нас конкурентів немає, проте у світі вже є подібні рішення (Hot doсs, Сontract express чи Active docs). Наше рішення мобільніше, бо працює онлайн і дозволяє користувачу заходити з будь-якого пристрою. Крім того, ми пропонуємо більш високий рівень автоматизації. Наявність конкуренції лише підтверджує потенціал цього ринку. Виграє той, хто буде наполегливішим, більше слухати своїх користувачів і краще виконувати роботу. І, звісно, кому більше пощастить.

Ми плануємо і надалі розвивати свій продукт та компанію. Протягом року будемо нарощувати базу клієнтів у США та шукати нове фінансування.

19.06.2020

Суспільство

Показали, як виглядатиме реконструйований стадіон “Старт” (ФОТО)

Опубліковано

У столиці готуються реконструювати один із знакових об’єктів – стадіон “Старт”.

Про це пише Великий Київ.

«Старт» — футбольний стадіон у Шевченківському районі Києва розташований на вулиці Шолуденка, 26-28/4.

Стадіон був побудований наприкінці 1930-х років як стадіон оборонного заводу і, оскільки завод відносився до оптико-механічної галузі, стадіон отримав назву «Зеніт».

Читайте такожКупують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ

Після війни стадіон називався «Авангард», а в 1981 році його перейменували в «Старт» — на честь футбольної команди «Старт», яка 9 серпня 1942 року зіграла на цьому стадіоні проти німецької команди «Flakelf» в так званому «матчі смерті».

Читайте такожЯк уряд реформує спиртову галузь

Нагадаємо, у Запоріжжі на місці зруйнованого стадіону будуватимуть спортивний льодовий комплекс.

Як ми повідомляли раніше, у Києві реконструювали баскетбольний та футбольний майданчики.

Усі фото: bigkyiv.com.ua.

Читати далі

Суспільство

Вишивку «білим по білому» готують до включення у спадщину ЮНЕСКО

Опубліковано

В Україні готують до включення вишивки «білим по білому» до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Про це повідомили у пресслужбі Полтавської ОДА.

Зазначається, що вишивка «білим по білому» має до 100 технік: гладь, мережка, рахункові техніки. Вишивка трудомістка.

Читайте такожКупують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ

Для популяризації вишивки в Полтаві проводитимуть зустрічі з майстрами, де городяни зможуть підвищити обізнаність серед мешканців Полтавської області.

Читайте такожЯк уряд реформує спиртову галузь

Нагадаємо, український борщ потрапить до переліку нематеріальної культурної спадщини.

Як ми повідомляли раніше, українську фортецю планують внести до списку ЮНЕСКО.

Усі фото: adm-pl.gov.ua

Читати далі

Суспільство

На Закарпатті презентували «Середнянський замок»

Опубліковано

У селищі Середньому на Закарпатті презентували арт-об’єкт «Середнянський замок», який дасть змогу познайомитися з історією пам’ятки та її первісним виглядом.

Про це повідомило Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва “Закарпаття” у Фейсбуці. 

Проєкт реалізується в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка втілюється Асоціацією Єврорегіон “Карпати – Україна”.

Фінансується за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей.

Читайте також: Купують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ

За інформацією ГО “Наше рідне Закарпаття”, раніше завдяки спеціальній інсталяції вдалося вперше показати первісний вигляд пам’ятки.

Інформацію для візуалізації унікального замку тамплієрів черпали з різних історичних джерел.

Читайте також: Як уряд реформує спиртову галузь

Нагадаємо, у Київській фортеці розпочалася реставрація.

Як ми повідомляли раніше, на Житомирщині відтворили у 3D-форматі Звягельський замок.

Усі фото: facebook.com.

Читати далі

Суспільство

Купують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ

Опубліковано

Ляльку-мотанку здавна вважали оберегом, відродженням жіночої сили та захистом від усього злого. Це ремесло з’явилось ще 7000 років тому! Сестри Тетяна та Наталія Катриченко вже понад 10 років разом творять ці прадавні обереги української родини. Кожна лялька-мотанка унікальна, адже жодна не повторюється між собою. Вироби сестер купують і як декор, і як оберіг. Українські ляльки-мотанки вже облетіли весь світ і дістались навіть до ПАР та Японії.

Наталія Катриченко

Наталія Катриченко

Родом з Києва. Навчалась у Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка. Працювала журналістом.

Містичний ритуал

Ще здавна вважали, що лялька-мотанка встановлює зв’язок з живим і ненародженим. Мотанка завжди мала місце у скрині кожної дівчини. Лялька втілювала жіночу силу та слугувала оберегом для родини. Зазвичай, такі ляльки не мали обличчя. Вважалось, що в ляльку з рисами обличчя може вселитися сила, як добра, так і погана. Тому ні рота, ні, особливо, очей не зображували

Створення ляльки — кропітка справа, яка потребує особливих ритуалів. Найголовніше — позитивні думки під час роботи. Я навіть не сідаю робити ляльку, якщо болить голова, захворіла чи просто не маю настрою.

Тетяна та Наталя КатриченкоМотанку робили без вузлів, бо вважалось, що так можна зав’язати погану енергетику. На самій ляльці ми не шиємо і не вишиваємо. Кожна деталь має значення. В ляльці багато символізму. Наприклад, тканину для голови скручуємо спіралькою, як символ Всесвіту та нескінченності. Створюючи хрест на обличчі, нитки викладаємо за сонцем. Хрест на обличчі ляльки – це символ Сонця, горизонталь і вертикаль – поєднання чоловічого і жіночого, духовного і матеріального.

Читайте також: Мосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції

Для створення ляльок використовуємо домоткане полотно XX століття, яке купуємо на ярмарках чи фестивалях. Ця тканина довго лежала у скринях і тепер її перепродають. Багато майстрів роблять ляльки з використанням старих рушників чи сорочок, але ми вважаємо, що це не правильно. Бо ти ніколи не знаєш, що це було за полотно і яка його історія, а відповідно і енергетика. Можливо, воно було залучено у поховальному ритуалі. Тому для ляльок я купую тканину, яка продається від 8-10 метрів, щоб точно розуміти, що такий матеріал не використовувався. 

25 сестер Незалежності

Чомусь вважають, що в Україні заведено вишивати лише хрестиком або гладдю. Але це зовсім не так. У нас є понад 200 технік, половину з яких ми також використовуємо при виготовленні ляльок. Для частини ляльок я відтворюю візерунки за старовинними фотографіями. При нагоді, ми їздимо в експедиції у міста та села України, де знаходимо натхнення.

Всі наші ляльки-мотанки відрізняються між собою, деякі мають певну приналежність до регіонів України. Все залежить від типу вишивки, візерунків. Але робимо і такі ляльки, які не притаманні українській вишивці. Наприклад, якось написала замовниця, яка хотіла мотанку у фіолетових тонах. У таких випадках я просто підбираю кольори і візерунок створюю інтуітивно.

Кілька років тому до 25-ї річниці Незалежності України ми створили 25 авторських робіт, які представляли 24 області України і Крим. Кожна лялька-мотанка мала елементи вишивки, які притаманні для певного регіону. Наприклад, для “кримської ляльки” ми використали стилізацію кримськотатарської вишивки, рослинні та геометричні орнаменти та ніжні кольори. А доповнили мотанку фесом — розшитий головний убір кримських татар. А от, наприклад, для ляльки, яка представляє Полтавщину ми використали колір індиго, який був притаманний для вишивки Гадяцького району, а для вінка створили помпони. Загалом для 25 ляльок використано понад п’ятдесят різноманітних технік вишивки та понад ста кольорів й відтінків.

На світлині лялі, які представляють різні регіони України – Черкащина, Франківщина, Чернігівщина, Житомирщина, Вінниччина!

Щоб зробити таку колекцію, ми довгий час збирали інформацію про особливості вишивки у кожній області. Але процес затягнувся, бо через війну на Сході ми не могли потрапити у тамтешні музеї, а інформації щодо вишивки цих регіонів в інтернеті практично не було. Раніше знайомі для нас спеціально ходили у музей в Донецьку, фотографували вироби і надсилали нам. Але зараз там все зруйновано. Пам’ятаю, що, наприклад, для ляльки, яка представляє Луганщину, візерунок ми знайшли в інтернет-архівах одного Канадського музею. Так по частинкам зібрали інформацію.

Ляльку і досі купують як оберіг

Ми позиціюємо свої роботи як інтер’єрну прикрасу, але часто мотанки купують як обереги. Ще здавна вважалось, що якщо дитина захворіла, варто покласти біля неї спеціально виготовлену ляльку. А коли одужувала, то це означало, що мотанка перебрала на себе всю хворобу і тоді її спалювали чи закопували. Лялька мала певне місце і в обряді весілля.  Часто мама чи хрещена мотали ляльку на весілля для своєї доньки та бажали так швидкого поповнення у родині.

Читайте також: Кинула роботу в Лондоні та створила бізнес в Україні. Історія Марії Бондарєвої

Люди часто хочуть бачити у таких речах магічні знаки чи символи. І досі вірять, що якщо заміжня жінка буде бавитись з лялькою, то скоро у неї з’явиться дитина. Нещодавно на замовлення робили мотанку з двома дітьми на руках. А через деякий час нам написали, що у дівчини народилась двійня. На фестивалях зараз деякі майстрині виготовляють ляльок і кажуть, що одна лялька на здоров’я, інша – на шлюб… Але все це вигадки, це більше рекламна обгортка.

Я не можу сказати, що лялька-мотанка зовсім нічого не несе і то все вигадки наших предків. Будь-яка річ, яка зроблена руками, має енергетику автора. Якщо робиш щось з позитивними думками — так і буде.

Мотанки робимо вже 11 років

Мотанки ми почали створювати ще у 2009 році. Пам’ятаю, як напередодні Нового року зробили 5 ляльок і тоді їх одразу розкупили. Чому саме мотанки? Я довгий час вишивала рушники, але на це витрачала дуже багато часу, мінімум три-чотири місяця. І тоді подумала, чому б не спробувати робити ляльки? Це така річ, яка гарно вписується в інтер’єр, її можна подарувати на різні події. Зараз ляльку ставлять не тільки вдома, а й в офісах. І ми з Танею вирішили спробувати робити саме мотанки.

У 2009 році на одному з етнофестивалів я купила першу ляльку, але вона була дуже примітивно зроблена. Тоді Таня пішла на майстер-клас по створенню ляльки. І трохи згодом вже вдвох ми спробували зробити перші вироби. Але поставили перед собою умову — працюємо тільки з натуральними матеріалами і не використовуємо старі речі – рушники, сорочки, підзорники…

Нас дуже радує, що зараз дуже змінилось ставлення до традиційних ремесел. Десь 10 років тому люди підходили і питали що це таке, чи це лялька на пляшку, чи це якась матрьошка. Людей дуже хвилювало чому немає обличчя та очей, що та за хрести — про традиції ніхто не знав. Зараз українці більш свідомі, відвідують багато майстер-класів і зі створення ляльок, і з виготовлення керамічного посуду. І ми радіємо, коли люди підходять на фестивалях і кажуть “о, а у нас дитина такі ляльки у школі робила”.

Мотанки поїхали і в Америку, і в Японію, і в ПАР

Ми часто проводимо майстер-класи і намагаємось популяризувати цю традицію. Колись навіть на фестивалі в Туреччині показували дітям, як робити мотанки. Взагалі, за кордоном дуже полюбляють українських майстрів і у нас часто іноземці замовляють ляльки. Наші мотанки вже поїхали у Канаду, Америку, Японію, Корею, Китай, Португалію, Італію та навіть у ПАР. Пересилали виріб англійцю українського походження, у нього знайомі в Африці. Він замовляв ляльку в кольорах прапора ПАР. Ляльки є по всьому світу, крім Антарктиди.

Мотанки сестер Катриченко на міжнародній виставці

Пам’ятаю цікавий випадок, коли на фестивалі турок дуже захотів купити у нас ляльку. Але його збентежив хрест, мовляв, Туреччина – мусульманська країна, родичі чи гості не зрозуміють такої прикраси інтер’єру. Ми пішли на зустріч і при ньому намотали ще ниток, щоб хрест візуально закривав все обличчя ляльки, і виглядав більш декоративно.

Читайте також: Українська кераміка: як вироби київських гончарів підкорюють світ

Наші ляльки знаходять через соціальні мережі, а також за допомогою хештегів. А також ми виставляємо свої роботи на платформі Etsy, через яку, зазвичай, нас і знаходять іноземці. Ціни на вироби різні — є ляльки і за 70 гривень, і за $200. Жодна лялька не повторюється між собою, навіть якщо просять скопіювати вже готову, то я все одно або додаю у вишивку якісь інші елементи, або змінюю кольори. Хочу, щоб кожна лялька була індивідуальною. За 11 років і не порахувати скільки ляльок ми з сестрою зробили. Та і зупинятись не збираємось, адже українські ремесла потрібно відроджувати та популяризувати.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.