

Суспільство
Сонячний кооператив: як звичайні українці у Славутичі заробляють на електроенергії
Сонячні електростанції в Україні останніх п’ять років ростуть, як гриби після дощу. Люди встановлюють СЕС на полях, дахах, подвір’ях. Та українці пішли далі і навіть створити перший енергетичний кооператив “Сонячне місто”, де звичайні українці зможуть заробляти на електроенергії. У Славутичі “в складчину” побудували електростанцію. Спершу інвестори “скинулись” на сонячну електростанцію по 500 євро, а тепер зможуть заробляти на продажі енергії за “зеленим тарифом”.
Що таке енергетичний кооператив, як це працює, і чи можуть інші міста реалізовувати такі проєкти?

Андрій Зінченко
Співзасновник громадської організації Greencubator. У 2019 році створив енергетичний кооператив “Сонячне місто” у Славутичі.
Кооператив, де люди заробляють на електроенергії
В Україні дуже вигідно заробляти на сонячній енергетиці, але якщо ви вирішили самостійно встановити електростанцію в себе вдома, то маєте бути готові вкласти в установку від $6000. Та заробляти на енергетиці можна й іншими способами. Ми створили у Славутичі енергетичний кооператив, “вхідний” квиток у який коштує всього 500 євро. Відчуваєте різницю? Це чудова можливість за такі кошти дати містянам можливість стати інвесторами в енергетику і заробляти на “зеленому” тарифі.

Наш кооператив об’єднує людей, які інвестували і побудували в складчину три сонячні електростанції на трьох дахах у центрі Славутича. Тобто вони нам гроші, а ми їм пай.
Для світу така практика не нова. Понад тисячу енергетичних кооперативів працюють за подібними принципами у Німеччині, широко представлені у Нідерландах, Австрії, багатьох інших країнах Європи. У США понад сотні енергокооперативів оперують електричними мережами, які покривають 75% сільської території.
Саме за кордоном я побачив як це працює і подумав, щоб було б цікаво застосувати такий інструмент і в Україні.
Взагалі наш кооператив з’явився в 2018 році, але до цього був довгий процес спілкування з мером Славутича, з місцевими комунальними підприємствами. Зрештою, ми домовились встановити електростанції на трьох будівлях центральної частини Славутича. Місто віддало ці дахи в оренду на 30 років.
Читайте також: 10 найпотужніших сонячних електростанцій в Україні
Коли люди дізнаються, що кооператив у Славутичі, то думають, що я сам з цього міста. Але це не так. Я проживаю у Києві. У мене вже було кілька проєктів у Славутичі і я вирішив, що можна спробувати побудувати СЕС тут. Звісно, це не найбільш сонячне місто в Україні. Але для нас важливим фактором було те, щоб лідери місцевої громади були готові з нами працювати. Та й люди тут підтримують проєкти у місті. До нас приходили місцеві інженери, які зацікавились енергетичним кооперативом і готові були допомогти. Це був такий поступовий процес – спочатку ми придивлялись до території, а вже потім вели діалог.
Побудували електростанцію в складчину
Як я вже казав, кошти на будівництво електростанції вкладали інвестори. У розвинутих країнах такі кампанії називаються equity crowdfunding. Вони популярні у тому числі і в енергетиці. Людина вкладає у будівництво 15 000 гривень, натомість отримує пай. Ми спеціально не ставили захмарні ціни, щоб люди зрозуміли, що не потрібно бути якимось олігархом, щоб інвестувати у сонячну енергетику. І нас справді частинами електростанції володіють звичайні громадяни.
Весь проєкт нам обійшовся близько 4 мільйонів гривень. Зараз в кооперативі є 97 інвесторів, близько 20% паїв належать славутчанам . До речі, саме жителі Славутича мали фору у 2 тижні, перш ніж ми відкрили інвестування для зовнішніх вкладчиків з інших регіонів.
Ще на етапі підготовки були люди, які приходили до нас і казали: хочемо інвестувати. Ми часто спілкувались з місцевими і розуміли – вони готові вкладати і заробляти на енергетиці. Адже для жителів є дуже багато переваг – можливість інвестувати з мінімальним вкладом (500 євро), можливість отримувати стабільний дохід з прив’язкою до € та можливість мати в межах міста власні потужності і згодом забезпечувати себе власною енергією.
Ми з інвесторами разом управляємо кооперативом і проводимо загальні збори. Звісно, складно зібрати багато людей в одному місці, але часто потрібно разом прийняти важливе рішення. Наприклад, з приводу розділення прибутку, чи зарахування нових членів, чи продажу паїв. Тоді ми голосуємо, використовуючи електронний цифровий підпис. І це найкращий варіант, адже значно економить час.
СЕС можуть працювати понад 25 років
Наші три сонячні електростанції розташовані на трьох дахах адміністративних будівель БК «Енергетик», БПО «Люкс», «Мінськ» у самому центрі Славутича. Ми платимо оренду місту за використання дахів, але вона невелика, адже КП “Агентство регіонального розвитку” є нашими інвесторами.

Загальна потужність сонячної електростанції – 200 кВт. Якщо порахувати в чайниках чи прасках, то потужність електростанції – це як 100 одночасно увімкнених пристроїв. Ми не гнались за великими масштабами, адже це перший проєкт і треба для початку відпрацювати сам механізм цього енергетичного кооперативу. Та й ми є прихильниками розподіленої генерації, коли в різних місцях розподілені невеликі потужності. З часу відкриття нам вдалось виробити 139,5 мегават. Ми відстежуємо генерацію за допомогою спеціальних дата-логгерів. Ці пристрої дають великий зріз даних по роботі станції у реальному часі. Всі ці дані члени кооперативу можуть відстежувати з телефону або комп’ютера.
Ми використовуємо фотоелектричні модулі Cheetah 60M 335 Watt виробництва компанії JINKO Solar, що належить до трійки лідерів по виробництву високоякісних фотовольтаїчних модулів найвищого класу якості — Tier 1. Виробник гарантує, що такі станції можуть працювати не менше 25 років. Але я думаю, що термін може бути і більшим. Адже є панелі, які виготовлені у 70-х роках і вони досі служать.
Продаємо всю енергію за “зеленим тарифом”
Всі власники СЕС в Україні продають вироблену енергію за “зеленим тарифом” спеціальному державному підприємству ГП “Гарантований покупець”. Тариф прив’язаний до курсу євро – зараз один кВт·год коштує близько 12 євро центів. Поки важко говорити про окупність енергокооперативу. Бо ГП винен нам близько 270 000 гривень. Це десь 46% від того, що ми мали отримати минулого року. Держава створила якусь штучну кризу, з якою заборгованість перед виробниками електроенергії зараз розміром у 2 мільярди. І лише в цьому році почалось погашення.
Читайте також: Шість найпотужніших гідроелектростанцій України
Складно поки говорити, але думаю, що ми зможемо окупитись у 2027 році. Ми плануємо, що на кожні 1000 євро, інвестовані у кооператив, його члени отримуватимуть щороку 138 євро (після усіх податків). Чистий ROE (рентабельність власного капіталу) пайщиків становить 13,9%. Часто у нас запитують, що ж буде з паями після 2030 року? Після 2030 року всі залишатимуться власникам своїх паїв. Дохід після 2030 року зміниться і залежатиме від чинного на той момент законодавства та цін на ринку електроенергії.
Енергетичний кооператив у кожне місто
Наш кооператив постійно спілкується з місцевою владою Славутича. Ми вирішили, що 5% прибутку кооперативу в кінці року віддаватимемо на розвиток міста. І насправді для Славутича від кооперативу лише користь. За минулий рік місто отримало за оренду дахів 15 000 гривень. Так, це не великі кошти, але б інакше ці дахи собі просто стояли без діла.
Крім того, ми хочемо обмінюватися досвідом та консультувати тих, хто хоче створити кооператив у своєму місті. Хочеться, щоб у нас було більше колег у цій справі. Знаєте, у нас було багато труднощів при створенні кооперативу. Проблеми виникали зазвичай при взаємодії з державними органами. От Державна архітектурна-будівельна інспекція не зареєструвала нас, хоча станція вже була готова ще на початку грудня 2019. Вони перекинули нас на січень 2020, порушивши всі можливі строки. У 2019-2020 роках різниця між “зеленим тарифом” становила 25%. І ми ці відсотки втратили. Це дуже вплинуло на наші плани.
Читайте також: Сонячна черепиця замість звичайної. Як український винахідник конкурує з Tesla
Але, з іншого боку, була величезна кількість крутих людей, які нас підтримали. Один з членів нашого кооперативу має власне виробництво опорних конструкцій для сонячних електростанцій. Він запропонував нам продати конструкції за собівартістю. Також нам допомогли швидко розв’язати всі питання з обленерго. На шляху траплялись справді класні люди.
І попри всі труднощі у нас є багато позитивних результатів. Ми бачимо, що кооператив – це круте рішення як для громади, так і для інвесторів. Тому хочемо, щоб таких рішень у нашій країні було більше. І ми будемо всіляко сприяти цьому.
Суспільство

Відома українська співачка Jerry Heil долучилася до благодійної кампанії UNITED24 «Вартові неба». У травні її студія, де записували пісні «На килимі» та #AllEyesOnKids, зазнала пошкоджень через ракетний удар росії.
Про це повідомили в UNITED24.
Що відомо про турелі
«Вартові неба» працюють з використанням штучного інтелекту. Після синхронізації з радарами та встановлення на бойових позиціях система самостійно виявляє цілі, визначає їхню траєкторію та розраховує момент для пострілу.
Турелі враховують швидкість дронів, напрямок і силу вітру, можуть обертатися на 360 градусів, змінювати кут нахилу кулемета та швидко переміщуватися завдяки мобільному причепу. Це робить їх надзвичайно ефективними в боротьбі з повітряними загрозами.
Долучитися до збору на турелі можна за посиланням.
Читайте також: Фронтмен Imagine Dragons та його брат анонсували гру, у якій підтримали Україну
Jerry Heil приєднується до збору UNITED24 «Вартові неба». Будівля позаду неї, де вона записала свої пісні «На килимі» та #AllEyesOnKids, була пошкоджена у травні внаслідок одного з російських ракетних ударів. Сьогодні вночі росія знову здійснила атаку на мирних мешканців, які мали б у цей час спокійно спати. Тиха ніч — це не розкіш, а право, яке росія намагається відібрати в українців. Саме тому Jerry Heil підтримує збір «Вартові неба» на 10 ШІ-керованих турелей, які захищатимуть українців від безпілотників і ракет — нейтралізовуватимуть їх ще до того, як вони влучать у домівки. Щоб діти могли спокійно спати, а замість сирен лунали колискові. Приєднуйтесь! Допоможіть захистити небо України: https://send.monobank.ua/jar/66GXEm45Hk ___________________________ Jerry Heil is joining UNITED24’s Sky Sentinel fundraiser. She recorded her songs NA KYLYMI and #AllEyesOnKids in this very building, which was damaged during one of russia’s missile strikes in May. Tonight, russia struck again—attacking civilians when they should be safe and at rest. But when the sky is under constant attack, peace and comfort become impossible. Relaxing nights shouldn’t be a luxury—they’re a right. A right that russia keeps trying to take away from Ukrainians. That’s why Jerry Heil is supporting our fundraiser for Sky Sentinels—10 turret systems that stop Shahed drones and missiles before they hit homes. So children can sleep safely, and lullabies won’t have to compete with air raid sirens. Join in. Help protect Ukraine’s sky: https://u24.gov.ua/uk/sky-sentinel?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=sky-sentinel
Опубліковано United24 Вівторок, 17 червня 2025 р.
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що 15-річний хлопець із Канади завдяки стрижкам збирає кошти на відбудову України (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

Вищий антикорупційний суд виніс вирок у справі колишнього голови Тернопільської обласної ради Михайла Головка. Його визнали винним у хабарництві й незаконному зберіганні боєприпасів й засудили до дев’яти років позбавлення волі.
Про це повідомили на сторінці ВАКС.
Що відомо про справу
Суд встановив, що посадовець вимагав і отримав неправомірну вигоду у сумі 612 тисяч гривень від представника компанії-підрядника. За ці кошти він пообіцяв додати будівельний об’єкт до переліку таких, що потребують фінансування з державного бюджету, підписати документи первинного обліку та сприяти погашенню заборгованості перед підрядником.
Михайла Головка визнали винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368 та ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України.
Читайте також: У Дніпрі містяни допомогли викрити російського агента, який готував теракт
Окрім позбавлення волі, йому заборонено обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування (за винятком виборних) протягом трьох років. Також суд ухвалив рішення про конфіскацію всього належного йому майна.
Вирок ще можуть оскаржити впродовж 30 днів з моменту його проголошення, якщо захист подасть апеляційну скаргу через ВАКС до його апеляційної палати.
Нагадаємо, що СБУ затримала агента елітного підрозділу ГРУ, який коригував удари по Київщині.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ВАКС
Суспільство

Тринадцятий сезон шоу «Холостяк», головним героєм якого став ветеран Олександр Будько, отримав бронзову нагороду на міжнародному фестивалі реклами «Каннські леви». Проєкт відзначили в категорії «Різноманіття та інклюзивність в індустрії розваг».
Про це повідомили на сайті фестивалю, передає Forbes.
Це перша нагорода для Starlight Media на престижному фестивалі. Журі відзначило «Холостяка» серед проєктів, які популяризують цінності інклюзії, рівності та справедливої репрезентації вразливих груп. Згідно з дослідженням Gradus Research, після виходу сезону 71% глядачів визнали ветеранів з інвалідністю привабливими — цей показник зріс на 19 відсоткових пунктів.
Читайте також: «Наша війна»: фільм французьких режисерів про боротьбу українців вийшов у прокат у США (ВІДЕО)
Сезон з Олександром Будьком транслювали на телеканалі СТБ з листопада до кінця грудня 2024 року. Будько, який втратив ноги під час боїв у Харківській області, став першим учасником проєкту з бойовим досвідом і пораненням.
Окрім «Холостяка», у фінал цьогорічного фестивалю також увійшов проєкт «Мед мінних полів», створений агенцією Saatchi & Saatchi Ukraine у співпраці з агрокомпанією Kernel, МЗС України, Спілкою пасічників і Dronarium Ukraine.
Нагадаємо, що митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Олександра Терена