Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сонячний кооператив: як звичайні українці у Славутичі заробляють на електроенергії

Опубліковано

 

Сонячні електростанції в Україні останніх п’ять років ростуть, як гриби після дощу. Люди встановлюють СЕС на полях, дахах, подвір’ях. Та українці пішли далі і навіть створити перший енергетичний кооператив “Сонячне місто”, де звичайні українці зможуть заробляти на електроенергії. У Славутичі “в складчину” побудували електростанцію. Спершу інвестори “скинулись” на сонячну електростанцію по 500 євро, а тепер зможуть заробляти на продажі енергії за “зеленим тарифом”.

Що таке енергетичний кооператив, як це працює, і чи можуть інші міста реалізовувати такі проєкти?

Андрій Зінченко

Андрій Зінченко

Співзасновник громадської організації Greencubator. У 2019 році створив енергетичний кооператив “Сонячне місто” у Славутичі. 

Кооператив, де люди заробляють на електроенергії

В Україні дуже вигідно заробляти на сонячній енергетиці, але якщо ви вирішили самостійно встановити електростанцію в себе вдома, то маєте бути готові вкласти в установку від $6000. Та заробляти на енергетиці можна й іншими способами. Ми створили у Славутичі енергетичний кооператив, “вхідний” квиток у який коштує всього 500 євро. Відчуваєте різницю? Це чудова можливість за такі кошти дати містянам можливість стати інвесторами в енергетику і заробляти на “зеленому” тарифі.

 
“Вхідний” квиток у енергокооператив коштував всього 500 євро

Наш кооператив об’єднує людей, які інвестували і побудували в складчину три сонячні електростанції на трьох дахах у центрі Славутича. Тобто вони нам гроші, а ми їм пай.

Для світу така практика не нова. Понад тисячу енергетичних кооперативів працюють за подібними принципами у Німеччині, широко представлені у Нідерландах, Австрії, багатьох інших країнах Європи.  У США понад сотні енергокооперативів оперують електричними мережами, які покривають 75% сільської території.

Саме за кордоном я побачив як це працює і подумав, щоб було б цікаво застосувати такий інструмент і в Україні.

Взагалі наш кооператив з’явився в 2018 році, але до цього був довгий процес спілкування з мером Славутича, з місцевими комунальними підприємствами. Зрештою, ми домовились встановити електростанції на трьох будівлях центральної частини Славутича. Місто віддало ці дахи в оренду на 30 років.

Читайте також: 10 найпотужніших сонячних електростанцій в Україні

Коли люди дізнаються, що кооператив у Славутичі, то думають, що я сам з цього міста. Але це не так. Я проживаю у Києві. У мене вже було кілька проєктів у Славутичі і я вирішив, що можна спробувати побудувати СЕС тут. Звісно, це не найбільш сонячне місто в Україні. Але для нас важливим фактором було те, щоб лідери місцевої громади були готові з нами працювати. Та й люди тут підтримують проєкти у місті. До нас приходили місцеві інженери, які зацікавились енергетичним кооперативом і готові були допомогти.  Це був такий поступовий процес – спочатку ми придивлялись до території, а вже потім вели діалог.

Побудували електростанцію в складчину

Як я вже казав, кошти на будівництво електростанції вкладали інвестори. У розвинутих країнах такі кампанії називаються equity crowdfunding. Вони популярні у тому числі і в енергетиці. Людина вкладає у будівництво 15 000 гривень, натомість отримує пай. Ми спеціально не ставили захмарні ціни, щоб люди зрозуміли, що не потрібно бути якимось олігархом, щоб інвестувати у сонячну енергетику. І нас справді частинами електростанції володіють звичайні громадяни.

Весь проєкт нам обійшовся близько 4 мільйонів гривень. Зараз в кооперативі є 97 інвесторів, близько 20% паїв належать славутчанам . До речі, саме жителі Славутича мали фору у 2 тижні, перш ніж ми відкрили інвестування для зовнішніх вкладчиків з інших регіонів.

Ще на етапі підготовки були люди, які приходили до нас і казали: хочемо інвестувати. Ми часто спілкувались з місцевими і розуміли – вони готові вкладати і заробляти на енергетиці. Адже для жителів є дуже багато переваг – можливість інвестувати з мінімальним вкладом (500 євро), можливість отримувати стабільний дохід з прив’язкою до € та можливість мати в межах міста власні потужності і згодом забезпечувати себе власною енергією.

Ми з інвесторами разом управляємо кооперативом і проводимо загальні збори. Звісно, складно зібрати багато людей в одному місці, але часто потрібно разом прийняти важливе рішення. Наприклад, з приводу розділення прибутку, чи зарахування нових членів, чи продажу паїв. Тоді ми голосуємо, використовуючи електронний цифровий підпис. І це найкращий варіант, адже значно економить час.

СЕС можуть працювати понад 25 років

Наші три сонячні електростанції розташовані на трьох дахах адміністративних будівель БК «Енергетик», БПО «Люкс», «Мінськ» у самому центрі Славутича. Ми платимо оренду місту за використання дахів, але вона невелика, адже КП “Агентство регіонального розвитку” є нашими інвесторами.

Загальна потужність сонячної електростанції – 200 кВт. Якщо порахувати в чайниках чи прасках, то потужність електростанції – це як 100 одночасно увімкнених пристроїв. Ми не гнались за великими масштабами, адже це перший проєкт і треба для початку відпрацювати сам механізм цього енергетичного кооперативу. Та й ми є прихильниками розподіленої генерації, коли в різних місцях розподілені невеликі потужності. З часу відкриття нам вдалось виробити 139,5 мегават. Ми відстежуємо генерацію за допомогою спеціальних дата-логгерів. Ці пристрої дають великий зріз даних по роботі станції у реальному часі. Всі ці дані члени кооперативу можуть відстежувати з телефону або комп’ютера.

Ми використовуємо фотоелектричні модулі  Cheetah 60M 335 Watt виробництва компанії JINKO Solar, що належить до трійки лідерів по виробництву високоякісних фотовольтаїчних модулів найвищого класу якості — Tier 1. Виробник гарантує, що такі станції можуть працювати не менше 25 років. Але я думаю, що термін може бути і більшим. Адже є панелі, які виготовлені у 70-х роках і вони досі служать.

Продаємо всю енергію за “зеленим тарифом”

Всі власники СЕС в Україні продають вироблену енергію за “зеленим тарифом” спеціальному державному підприємству ГП “Гарантований покупець”. Тариф прив’язаний до курсу євро – зараз один кВт·год коштує близько 12 євро центів. Поки важко говорити про окупність енергокооперативу. Бо ГП винен нам близько 270 000 гривень. Це десь 46% від того, що ми мали отримати минулого року. Держава створила якусь штучну кризу, з якою заборгованість перед виробниками електроенергії зараз розміром у 2 мільярди. І лише в цьому році почалось погашення.

Читайте також: Шість найпотужніших гідроелектростанцій України

Складно поки говорити, але думаю, що ми зможемо окупитись у 2027 році. Ми плануємо, що на кожні 1000 євро, інвестовані у кооператив, його члени отримуватимуть щороку 138 євро (після усіх податків). Чистий ROE (рентабельність власного капіталу) пайщиків становить 13,9%. Часто у нас запитують, що ж буде з паями після 2030 року? Після 2030 року всі залишатимуться власникам своїх паїв. Дохід після 2030 року зміниться і залежатиме від чинного на той момент законодавства та цін на ринку електроенергії.

Енергетичний кооператив у кожне місто

Наш кооператив постійно спілкується з місцевою владою Славутича. Ми вирішили, що 5% прибутку кооперативу в кінці року віддаватимемо на розвиток міста. І насправді для Славутича від кооперативу лише користь. За минулий рік місто отримало за оренду дахів 15 000 гривень. Так, це не великі кошти, але б інакше ці дахи собі просто стояли без діла.

Крім того, ми хочемо обмінюватися досвідом та консультувати тих, хто хоче створити кооператив у своєму місті. Хочеться, щоб у нас було більше колег у цій справі. Знаєте, у нас було багато труднощів при створенні кооперативу. Проблеми виникали зазвичай при взаємодії з державними органами. От Державна архітектурна-будівельна інспекція не зареєструвала нас, хоча станція вже була готова ще на початку грудня 2019. Вони перекинули нас на січень 2020, порушивши всі можливі строки. У 2019-2020 роках різниця між “зеленим тарифом” становила 25%. І ми ці відсотки втратили. Це дуже вплинуло на наші плани.

Читайте також: Сонячна черепиця замість звичайної. Як український винахідник конкурує з Tesla

Але, з іншого боку, була величезна кількість крутих людей, які нас підтримали. Один з членів нашого кооперативу має власне виробництво опорних конструкцій для сонячних електростанцій. Він запропонував нам продати конструкції за собівартістю. Також нам допомогли швидко розв’язати всі питання з обленерго. На шляху траплялись справді класні люди.

І попри всі труднощі у нас є багато позитивних результатів. Ми бачимо, що кооператив – це круте рішення як для громади, так і для інвесторів. Тому хочемо, щоб таких рішень у нашій країні було більше. І ми будемо всіляко сприяти цьому.

Суспільство

На Карпатському симпозіуму скульптори представили дев’ять робіт (ФОТО)

Опубліковано

 

Презентували результати 9-го міжнародного Карпатського скульптурного симпозіуму на Закарпатті, які подарують місцевим громадам.

Про це у фейсбуці повідомили в Департаменті Закарпатської ОДА.

Зазначається, що симпозіум стартував на початку вересня, і протягом двох тижнів на Закарпатті працювали семеро скульпторів зі світовим ім’ям – митці з Туреччини, Ірану, Бельгії, Білорусі, Ізраїлю, Боснії та України.

 

За словами організатора симпозіуму, скульптора Петра Матла, цьогоріч на участь у симпозіумі надійшло понад 40 заявок від митців з усього світу. Тематика симпозіуму – «Нове дихання».

За інформацією Департаменту культури ОДА, після презентації одна з робіт залишиться тут, а інші стануть частиною скульптурного парку, який планують відкрити у наступному році у Чинадієві.

За задумом проєкту, реалізовані скульптури передаються громадам області. За 9 років існування симпозіуму подаровано вже понад 60 скульптур.

Читайте також5 найдавніших козацьких храмів України, де й досі зберігся дух Запорізької Січі

Відомо, що За 9 років існування симпозіуму так подаровано вже понад 60 скульптур.

Читайте такожУкраїнські бренди підкорюють Нью-Йорк. Що представляють дизайнери на цьогорічному Тижні моди

Нагадаємо, скульптор на Одещині створив оленів, які зустрічають світанки.

Як ми повідомляли раніше, у столиці відкрили бронзову мініскульптуру «Київська гривня».

Усі фото: фейсбук-сторінка Департамент культури, національностей та релігій Закарпатської ОДА.

Читати далі

Суспільство

Презентували рекламний ролик про Україну для ВВС World News (ВІДЕО)

Опубліковано

 

На офіційних каналах України Ukraine.ua відбулася прем’єра рекламного ролика України, знятого спеціально для ВВС World News, де наша держава постає під неочікуваними для іноземного глядача кутами зору. 

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства закордонних справ України.

Зазначається, що ролик є частиною масштабної промокампанії України на BBC Global News, яка формує позитивний імідж України серед закордонних аудиторій та показує країну як інноваційну, прогресивну та привабливу для інвестицій і партнерств.

 

Просування позитивного іміджу України у світі входить до шести топ-пріоритетів Стратегії зовнішньополітичної діяльності України.

Автори відео використали візуальний прийом “перевертання”, який покликаний “перевернути” уявлення та часом стереотипне сприйняття України іноземними глядачами.

Читайте такожУкраїнські бренди підкорюють Нью-Йорк. Що представляють дизайнери на цьогорічному Тижні моди

Промо-ролик створений креативною командою Saatchi & Saatchi Ukraine та Nazar Dorosh Team за підтримки Міністерства закордонних справ України. 

Проєкт реалізований Українською асоціацією бізнесу і торгівлі у партнерстві з українськими компаніями Asters, Biosphere Corporation, Depositphotos, DTEK, Parimatch, Sigma Software Group, Smart Holding та SoftServe за підтримки МЗС України без використання коштів державного бюджету.

Читайте такожЗ’явилася перша серія анімаційної історії гуцулів

Нагадаємо, вийшов проморолик про мандрівку «Сяніцьким повітом».

Як ми повідомляли раніше, представили ролик до 25-річчя Конституції України.

Головне фото: insider.zt.ua.

Читати далі

Суспільство

Американська IT-компанія TangoMe Inc. відкриває офіс в Україні

Опубліковано

 

Американська IT-компанія TangoMe Inc., що входить у топ-3 стрімінговіх сервісів на західному ринку, відкриває офіс і формує команду в Україні.

Про це пише AIN.UA.

За інформацією, компанія набирає фахівців в українську команду, загальний штат планують до 150-200 людей.

 

TangoMe Inc. вийшла на ринок в 2009 році зі своїм першим продуктом – месенджером. Сьогодні компанія розвиває стрімінговую платформу Tango. Додаток має понад 400 млн завантажень і 10 млн активних користувачів.

Основна цільова аудиторія платформи Tango – співаки, музиканти, артисти, діячі мистецтва, геймери, спортсмени. Платформа входить в топ-3 стрімінговіх сервісів на західному ринку.

Читайте також: Виходимо на протести та фільмуємо викиди. Як на Донбасі борються з проблемою забруднення повітря

Серед інвесторів – Alibaba, Access Industries і один із засновників Zoom. Офіси компанії розташовані в Каліфорнії, Лімасолі, Тель-Авіві, Мінську та Санкт-Петербурзі.

У 2021 TangoMe Inc. відкрила офіс в Києві, і планує запуск R & D-юніта в Вінниці.

«Україна привернула увагу не лише своєю географією і не лише як аутсорс-майданчик. Нам подобається рівень місцевих фахівців: їхні професійні та особисті якості. Ми вже переконалися, що українцям властива і креативність, якої ми шукаємо в людях у всьому світі», – відзначили в TangoMe.

Нагадаємо, студент із України виявив расистську упередженість в алгоритмах Twitter і отримав за це $3500.

Як ми повідомляли раніше, українська ІТ-компанія створила спеціалізовану CRM-систему для аграріїв.

Головне фото: AIN.UA.

Читати далі