Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Сонячна черепиця замість звичайної. Як український винахідник конкурує з Tesla

Опубліковано

Як примусити працювати на себе сонце, ви, мабуть, вже давно в курсі. Мова про сонячні електростанції, які заробляють кошти господарям. Але чи знаєте ви, що таке сонячна черепиця?

Винахідник, про якого ми сьогодні розповімо, знає, як примусити працювати на вас не лише сонце, а й вашу стріху.

Аналогів його “сонячного” даху в Україні нема, а в конкурентах у нього – Tesla

Сонячні батареї не поверх звичайного даху, а замість нього – це винахід інженера з Миколаєва.

Скільки вам коштуватиме така стріха та як швидко вона окупиться? Читайте в інтерв’ю з Павлом Рєкою, який започаткував українське виробництво сонячної черепиці.

<strong>Павло Рєка</strong>

Павло Рєка

директор компанії River Solar з Миколаєва

Вирішив займатися сонячною енергетикою, бо було цікаво щось робити незвичайне й водночас корисне для екології. Завжди захоплювала можливість перетворити сонячне проміння на електроенергію. В університет пішов не відразу після школи, а попрацював, набрався досвіду. Довелося змінити багато різних робіт, а вже цілеспрямовано в сферу зеленої енергетики пішов на останніх курсах університету.
Просто прийшов у найкращу в Миколаєві компанію Solar Service і сказав: “Привіт, у мене є ідея розробки сонячної черепиці. Хочу у вас працювати! ” Хлопці спочатку посміялися, проте взяли на роботу.
Взимку його фотоелектрична черепиця отримала нагороду від UNIDO (установа, що просуває міжнародне співробітництво в промисловості – авт.) Організації Об’єднаних Націй (ООН).

Незвичайним дахом цікавиться вся Європа

До карантину у нас було дуже багато замовлень, а тепер локдаун ці плани порушив. Останнє замовлення, кошторис якого ми якраз розраховували перед карантином  – це дах для збірних каркасних будинків. Збиралися разом з однією компанією пропонувати вже готові рішення щодо зеленої енергетики під ключ.

Сподіваюся, що в цьому році пару-трійку замовлень все ж реалізуємо.

Грузія, Білорусь, Польща, Чехія, Данія, Німеччина – список охочих придбати River Solar  можна продовжувати нескінченно.

Винаходом цікавиться багато людей, кожен день надходять дзвінки. З десяти дзвінків три з України, а сім – це закордоння. 

В Україні, на жаль, в цьому плані купівельна спроможність поки дорівнює нулю. Так – дзвонять, так – начебто і хотіли б встановити. Але дорого.

Європа й Америка – там вже з грошима трохи простіше, тарифи на електроенергію  вище. Тому загалом, їм такий продукт більш вигідніший, ніж нам.

Зараз ми намагаємося скоріш закордонний ринок освоїти, аніж наш.

Так що, замовлення є, але проплат ще не було – Європа й Америка теж на карантині.

Сонячна черепиця: для приватних будинків, але перше замовлення було державним

До нас часто звертаються власники приватних будинків. Їм, зазвичай, за 30, вони прогресивні й у них вже є або в планах електромобіль. Звертаються до нас, зазвичай, на етапі будівництва будинку або вибору покрівельного матеріалу.

Але найпершим нашим клієнтом став благодійний фонд: який виділив кошти для реконструкції даху сільської амбулаторії на Харківщині.

Там, в селі Руські Тішки, ми з компаньйоном за кілька днів змонтували сонячний дах площею в 54 квадратних метри.

Загальна потужність площі 6 кВт, її вистачає для компенсації роботи обладнання в медзакладі вдень, а ввечері амбулаторія використовує електроенергію з центральної мережі. 

Читайте також: Причина №24, чому варто підтримати #ШоТам: ми про тих, чия хата не скраю

Ми стежимо за цим проєктом: чи стабільно він працює, чи не виникає жодних проблем. Інвертор амбулаторії підключений до інтернету, і я буквально кожен день заходжу й перевіряю показники його роботи та статистику. Поки наша сонячна черепиця працює, як очікувалося.

Це фото з монтажу першого “сонячного даху” на амбулаторії села Руські Тішки, що на Харківщині

В місяць амбулаторія споживає 300 кіловатів, які на 60-70% компенсує сонячна черепиця. Якби це була комерційна, а не державна установа, їй можна було б продавати надлишок енергії.

А оскільки це держустанова, і договір про продаж зеленої енергії там підписати неможливо, ми штучно гасимо надлишок енергії за допомогою обмежувача.

Тому історія з зеленим тарифом, щоб економити на використанні електроенергії і паралельно продавати надлишок державі, зручніша для приватних будинків.

Як швидко окупиться сонячний дах?

З одного боку не зовсім коректно говорити про окупність, адже це все-таки покрівельний матеріал. З іншого – це ще і сонячна електростанція, тому ми надаємо розрахунки всім клієнтам, які до нас звертаються.

Візьмемо станцію середньої потужності в 10-15 кВт на приватному будинку. Вона повинна окупитися за 6-7 років.

Така потужність вже генерує достатньо надлишкової енергії, щоби продавати її в мережу.

 За умови, що у домоволодіння підписаний договір про продаж “зеленої енергії” державі, і частину клієнт споживає, а частину – “зливає” в мережу.

У цьому плані у промислових сонячних станцій окупність трохи швидше – в районі 5 років.

Одна потужність – для забезпечення потреб дому, інша – для заробляння грошей

Все залежить від запиту клієнта. Якщо він хоче тільки економити електроенергію вдень, то досить буде станції в 5 кВт по інвектору і 6 кВт по панелях – такої, як у сільській амбулаторії. Цієї потужності досить для задоволення потреб будинку.

Якусь частину електроенергії система буде заміщати вдень, а ввечері, коли сонце сяде, доведеться брати енергію з мережі.

Якщо у клієнта запит, щоб сонячна черепиця швидше окупилася і через років шість-сім він вийшов в плюс, то комерційний інтерес починається від 10 кВт потужності.

Як це буде працювати: частину виробленої енергії клієнт буде вживати їх на власні потреби, а частину – “виллє” в мережу, отримавши за це кошти від держави.

Сонячна черепиця VS град з куряче яйце

Ми перевіряли ударостійкість сонячної черепиці у будівельній лабораторії: протестували її на стійкість граду, на предмет руйнування самої черепиці під сніговим навантаженням.

Якщо вам здається, що ось глиняна черепиця – вона на віки, а наша сонячна – надто акуратна, щоб бути ударостійкою, то це не так.

Я як інженер результатом залишився задоволений. Вона витримає град, в тому числі досить великий – близько 25-30 мм в діаметрі. По снігових навантаженнях черепиця витримує до 4 метрів снігу.

Як доглядати за “сонячним” дахом?

Якщо говорити про якісь забруднення природні на кшталт пилу, це впливає на генерацію енергії – точно як у ситуації зі звичайними панелями. Але клієнти не кожен день їх миють: якщо “сонячний” дах припав пилом, з цією проблемою прекрасно впорається дощ. 

Терміни придатності для сонячних батарей на даху

У якості сонячної батареї наша фотоелектрична черепиця на повну потужність прослужить вам 25-30 років. Але навіть через 40 років наша черепиця не перетвориться на звичайну й не припинить генерувати енергію – просто ефективність її роботи потроху почне знижуватись. 

Так, на 25-й рік роботи від початку встановленої потужності залишиться близько 80%, на 40-й рік – близько 70%. 

У нас дешевше й ефективніше, ніж у Tesla Solar

З приводу ефективності: візьмемо ціну за 1 Вт потужності. Якщо у нас ви витратите 1,1 долара на 1 Ватт, то в разі Tesla Solar вам доведеться заплатити 2,1 долара на 1 Ватт потужності.

У Tesla Solar є маленька хитрість: вони озвучують ціну 42 долари за квадратний метр, але на цей квадратний метр у них йде активних сонячних плиток менше.

Для клієнта виглядає привабливо, але коли починаєш рахувати, виявляється що їх сонячний дах з такою ж ефективністю, як в нас, у кілька разів дорожчий.

Читайте також: Як викладач філософії став Карпатським волоцюгою, Або як заробляти 1000$ на походах в гори

Європейські аналоги теж дорожчі – за тієї ж ефективності продукту: найближчі наші конкуренти Solteq продають квадрат даху за 380 євро. При тих же показниках у нас за квадрат потрібно заплатити 250 доларів.

250 доларів проти 380 євро – думаю, це відчутна економія. І це ще враховуючи, що у River Solar – дрібносерійне виробництво. Коли фінанси дозволять, запустимо масштабне серійне виробництво, і ціна нашої сонячної черепиці буде ще на порядок нижче.

Технології

Завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича

Опубліковано

Компанія Reface, яка спеціалізується на розробці різноманітних продуктів ШІ, використовуючи штучний інтелект, створила унікальну серію портретів підлітків у стилі картин видатних українських художників, таких як Казимир Малевич та Іван Айвазовський.

Про це повідомляє медіа speka.

фото: speka

Про проєкт

Підлітки з прикордонних та прифронтових громад стали учасниками технологічного кемпу Dive in ESTEAM від ГО GoGlobal. Спеціально для кемпу Reface мульти-продуктова ШІ компанія розробила унікальні стилі Малевича та Айвазовського та згенерувала серію картин-портретів підлітків у стилі деколонізованих художників.

Читати також: Замість сміття — сакури. Як на Одещині очільниця громади об’єднала мешканців заради змін

Участь взяли понад 30 дітей з Чернігівської, Харківської, Запорізької, Миколаївської та Сумської областей. За словами авторів ідеї, метою кемпу є допомогти молоді отримати практичні навички спрямовані на розвиток інноваційного мислення, творчості, аналітичних здібностей, які будуть корисними для кар’єри та життя.

Нагадаємо, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: speka

Читати далі

Технології

Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні створили військову колісну безпілотну платформу під назвою CRAB, яка має як бойові, так і медичні модифікації.

Про це повідомляє “Мілітарний”.

Про розробку

У березні 2024 року, завдяки державному кластеру BRAVE1 для розвитку військових технологій, роботизована платформа CRAB успішно пройшла випробування та отримала сертифікацію відповідності стандартам ДСТУ та кодифікацію за стандартами НАТО.

Колісна платформа представлена у варіантах CRAB-М (Militarty) та CRAB-LS (Life Saver).

Модифікація Military платформи CRAB призначена для проведення розвідувально-ударних операцій. На неї можна встановити бойовий модуль, що включає кулемет ПКТ з 650 набоями і гранатомети РПГ-7 або РПВ-16. Також платформа може виконувати дистанційне мінування та розмінування.

фото: Мілітарний

Читати також: Українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”

Параметри дрону

Бойовий радіус дії платформи складає 1,5 кілометра, запас ходу – 25 кілометрів, а безперервна робота можлива протягом 4 годин.

Розміри CRAB: довжина – 1480 мм, ширина – 1080 мм, висота верхньої частини – 580 мм (1250 мм з модулем), а відстань від землі – 300 мм. Максимальна вантажопідйомність – 150 кілограмів.

Час згортання та розгортання платформи – 5 і 7 хвилин відповідно. Повна маса – 330 кілограмів, що дозволяє перевозити її на пікапах, причепах та малих вантажівках.

Медично-логістична версія має повну масу 440 кілограмів і може перевозити корисне навантаження вагою до 270 кілограмів. На борту можуть розміститися дві сидячі або три лежачі людини. Розміри: довжина – 2000 мм, ширина – 1080 мм, висота верхньої частини – 780 мм, а відстань від землі – 300 мм.

Управління платформою може здійснюватися за допомогою пульта дистанційного керування або спеціального під’єднаного пульта. Оператор може керувати платформою за допомогою FPV-окулярів.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що вийшов новий трейлер гри “S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля” (ВІДЕО).

Фото: Мілітарний

Читати далі

Технології

Вийшов новий трейлер гри “S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля” (ВІДЕО)

Опубліковано

В короткому відеоролику демонструється Прип’ять з висоти пташиного польоту, а також уперше використовують українську мову для спілкування.

Про гру

S.T.A.L.K.E.R. – це серія ігор у жанрі “шутер” від першої особи, що складається з трьох частин. Дія розгортається у наш час у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, де внаслідок радіаційного викиду почали з’являтися аномалії. “Серце Чорнобиля” стане четвертою грою у серії та першою, яка вийде на консолях.

Читати також: Українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”

Плани щодо випуску гри вперше оголосили у 2010 році. Однак це вже четверте перенесення дати релізу з моменту представлення геймплею у 2021 році. Тоді проєкт планували випустити у квітні 2022 року. До цього моменту GSC Game World планувала випустити гру у першому кварталі 2024 року.

Четверта частина гри вийде 5 вересня 2024 року на фізичних носіях у чотирьох версіях: Standard, Limited, Collector’s та Ultimate Edition.

Нагадаємо, що українська продюсерка створила музичний супровід для кампейну Nike.

Також ми повідомляли, що публічний простір на Подолі проведе прибирання для створення нового місця у форматі поп-ап парку.

Фото: S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

Читати далі