Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Шість найпотужніших гідроелектростанцій України

Опубліковано

Гідроенергетика у світі активно розвивається, адже будуються нові ГЕС, реконструюються ті, що вже працювали. В енергетичному комплексі України гідроелектростанції посідають третє місце після теплових та атомних. Пропонуємо вам дізнатись трохи більше про найпотужніші українські ГЕС та їх значення.

1. Дніпровська ГЕС

Потужність – 1569 МВт

Висота греблі – 60 м

Де знаходиться – Запорізька область

ДніпроГЕС-1 є найстарішою станцією каскаду Дніпровських ГЕС (введена в експлуатацію в 1932 р.). Грандіозна гідротехнічна споруда була зведена майже без техніки, вручну: зокрема, бетон для будівництва греблі місили ногами.

Умови праці були каторжними, а залишити будівництво працівники не могли. Кількість загиблих досі не відома. На будівництві одночасно працювало 63 000 будівельників.

Головним консультантом будівництва першої ГЕС на Дніпрі був американець Х’ю Купер. Окрім того, всі турбіни, що встановлювалися на першу чергу електростанції також були американськими.

У 1941 станцію було зруйновано радянською владою. Але німці її відбудували, поставили на ній німецькі турбіни. При відступі вони замінували ГЕС, але підриву станції вдалося не допустити.

На основі Дніпрогес у Запоріжжі був створений металургійний, хімічний та машинобудівний промисловий комплекс. Зі спорудженням греблі, яка на 50 м підвищила рівень води в Дніпрі, відкрилося наскрізне судноплавство.

2. Кременчуцька ГЕС

Потужність – 686,4 МВт

Де знаходиться – м. Світловодськ

Кременчуцька ГЕС – другий після Дніпрогесу за величиною енергетичний гігант у Дніпровському каскаді, їй належить особливе місце у комплексному використанні енергетичних ресурсів Дніпра. Вона має найбільше на Дніпрі водосховище. Його довжина 172 км, ширина в окремих місцях досягає 40 км, а середня глибина – 6 м. У створі гідровузла ширина долини Дніпра сягає 12 км.

З 1996 року почалася повна поетапна реконструкція Кременчуцької ГЕС, адже від початку введення в експлуатацію пройшло багато років, і обладнання зносилося. Щоб такий потужний промисловий елемент безперебійно працював, все обладнання повинно бути в хорошому стані.

3. Канівська ГЕС

Потужність – 444 МВт

Де знаходиться: Черкаська область

Канівська ГЕС – друга сходинка Дніпровського Каскаду ГЕС. Середньорічне виробництво електрики Канівською ГЕС — 972 млн кВт. год. при тиску 7,4—11 м.

Енергетичне значення Канівської ГЕС визначається її встановленою потужністю, яка заміняє майже 0,5 млн кВт. потужності теплових електростанцій і зберігає 400 тис.т. вугілля, збільшує виробництво екологічної дешевої електроенергії.

Канівське водосховище дозволило покращити водопостачання промислових підприємств і населених пунктів. Важливою перевагою Канівської ГЕС є відсутність шкідливих викидів у навколишнє середовище.

4. Київська ГЕС

Потужність – 408, 4 МВт

Де знаходиться – м. Вишгород

Київська ГЕС – це потужна гідроелектростанція, яка виробляє енергію для величезної кількості населення і підприємств. Розташована усього за кілька кілометрів від столиці, вона є першою сходинкою Дніпровського каскаду гідроелектростанцій.

До складу споруд Київського гідровузла входять: окремі будівлі, бетонна водозливна гребля та 20 водозливів, судноплавний шлюз, ВРП на 110 кВ, земляні греблі та дамби, комплекс споруд ГАЕС з верховою водоймою.

Під час будівництва Київської ГЕС уперше було використано низьконапірні горизонтальні капсульні гідроагрегати. Це дозволило спроєктувати споруду в поєднанні з водоскидом, і в такий спосіб відмовитися від будівництва окремої водозливної греблі.

5. Середньодніпровська ГЕС

Потужність – 352 МВт

Де знаходиться – м. Кам’янське

Будівництво ГЕС розпочалось в 1956 році, а на повну потужність ГЕС введена в 1964 році. Будівництвом цієї ГЕС вирішилася комплексна задача використання гідроенергетичних ресурсів ділянки Дніпра між Кременчуцькою ГЕС і Дніпровською ГЕС у м.Запоріжжя. Створено глибоководний шлях для плавання крупнотоннажних суден, що має особливо важливе значення для Дніпровських гірничо збагачувальних і металургійних комбінатів.

Робота цієї гідроелектростанції необхідна для країни, оскільки тут виробляється близько 1300 млн кВт на рік. ГЕС оснащена 8 гідроагрегатами по 44000 кВт кожний, об’єднаних у чотири енергоблоки через чотири головні підвищувальні трансформатори потужністю 125 МВА кожний. Гребля ГЕС, довжиною 35 метрів, є однією з найбільших у світі й вона ж утворює одне з шести найбільших вітчизняних водосховищ.

6. Каховська ГЕС

Потужність – 351 МВт

Де знаходиться – Херсонська область

Каховська ГЕС входить до нижчої частини каскаду гідроелектростанцій на р. Дніпро. Утворює на річці найбільше за обсягом води Каховське водосховище. До складу Каховського гідровузла входять: будинок ГЕС, водозливна і земляна греблі, судноплавні споруди, закритий розподільчий пристрій 154 кВ. Через гідротехнічні споруди ГЕС побудовані залізничний та автомобільний переїзди.

Метою будівництва Каховського гідровузла було забезпечення стійких врожаїв сільськогосподарських культур на півдні України, подальший розвиток високопродуктивного тваринництва, а також підвищення виробництва гідроелектростанції для сільського господарства і промисловості.

Впровадження Каховської ГЕС покращило баланс потужності об’єднаної енергосистеми України та підвищило надійність її роботи.

Технології

Кому доступне бронювання в «Дії» й що робити, якщо вже подали заявку офлайн

Опубліковано

У Мінцифрах пояснили, кому доступне бронювання в «Дії» й що робити, якщо вже подали заявку офлайн. Працівникам критично важливих підприємств і тих, які забезпечують потреби Сил оборони. Згодом перелік розширюватимуть.

Про це повідомляють Мінцифри.

Зокрема, в наступних оновленнях з’явиться можливість забронювати власника або бенефіціатора.

За яким алгоритмом це працює

  • Керівники держустанов й компаній подають списки військовозобов’язаних на бронювання і засвідчують заяву електронним підписом;
  • Система онлайн перевіряє, чи підприємство є критично важливим, працівник офіційно працевлаштований і дані працівника є в реєстрі «Оберіг»;
  • «Дія» надішле сповіщення керівнику про результат розгляду протягом доби;
  • Якщо відповідь позитивна, у працівника оновиться інформація у застосунку «Резерв+». Також витяг про бронювання можна буде завантажити на порталі й за потреби роздрукувати.

«Дія» відображає інформацію, яку роботодавець подав у пенсійний фонд. Якщо є помилка, треба перевірити дані на портал ПФУ. Також треба зайти на портал «Дія» та перевірити відомості про військовозобов’язаних працівників з реєстру «Оберіг».

Читайте також: В «Дії» скоро зʼявиться пʼять нових сервісів: які саме

Бронювання працівників через «Дію» після офлайн-заявки

Чи можна забронювати працівників через «Дію», якщо вже подали заявку офлайн?

Так, можна, якщо рішення щодо офлайн-заявки ще не прийнято. Якщо бронювання підтвердили в «Дії», необхідно повідомити про це організації, до якої подавали офлайн-заяву, щоб вони не опрацьовували запит. Якщо ж державний орган уже підтвердив бронювання і додав цю інформацію до реєстру, скористатися послугою онлайн буде неможливо.

Що робити, якщо працівник має бронювання в іншому підприємстві за даними реєстру військовозобов’язаних?

Це означає, що оператори ТЦК помилилися при введенні ЄДРПОУ компанії. Це не впливає на бронювання і кількість працівників, які можуть бути заброньовані. Після закінчення терміну бронювання, заявки щодо цих працівників потрібно буде подати повторно через портал «Дія» з правильним номером ЄДРПОУ.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що в Дії почалося бета-тестування електронного бронювання.

Фото: Дія

Читати далі

Технології

Українські розробники оголосили про створення новітньої зброї для ЗСУ з дальністю ураження до 1000 км

Опубліковано

Українські розробники з «УкрОборомнПрому» завершують роботу над новою зброєю для Збройних сил України з дальністю ураження до 1000 км.

Ця новина є важливим кроком у зміцненні обороноздатності країни та демонструє значний технологічний прогрес українських інженерів та науковців.

Нове озброєння може значно посилити спроможності Збройних Сил України у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності.

Завдяки дальності ураження до 1000 км, з’являється можливість вражати стратегічні об’єкти противника, що розташовані далеко від лінії фронту. Це створює нові перспективи для оборонних операцій та планування військових дій.

«Росіяни не зламають ні наших планів, ні нашого духу. Укроборонпром працює у посиленому режимі з моменту повномасштабного вторгнення. Ми майже нічого вам не розповідаємо (так потрібно, повірте), але це «нічого» успішно діє на полі бою, а ще деяке “нічого” проходить успішні випробування. Ви скажете, цього недостатньо. Згодні, тому ми віддаємо перевагу працювати 24/7, аніж заповнювати медіапростір гучними заявами», — написали українські інженери.

Читайте також: Українські військові інженери розпочали тестування реактивного дрона BULLET: фото

Розробка такого озброєння є частиною ширшого стратегічного плану з модернізації українських збройних сил та інтеграції новітніх технологій у військову сферу.

Нагадаємо, українські розробники проєктують революційну систему РЕБ для знищення російських БПЛА.

Фото: «УкрОборомнПром»

Читати далі

Технології

EGAP допоможе цифровізувати послуги для громад ще у трьох областях

Опубліковано

Мінцифри та Фонд Східна Європа підписали меморандум про співпрацю в поширенні програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP) ще на три області.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства цифрової трансформації.

Меморандум передбачає розробку цифрових стратегій та програм інформатизації, запровадження електронних послуг, автоматизацію ЦНАП, впровадження електронного урядування та електронної демократії у громадах, які будуть відібрані обласними адміністраціями для пілотування проєкту.

«Мінцифри, Фонд Східна Європа, Сумська, Хмельницька та Херсонська ОВА підписали Меморандум про співпрацю в реалізації програми міжнародної технічної допомоги «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади (EGAP)», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: ЄС виділяє понад €17 млн на цифровізацію України

Раніше до EGAP долучилися Волинська, Вінницька, Дніпропетровська, Луганська, Одеська, Чернігівська області. У межах програми в громадах модернізують та відбудовують ЦНАПи, розширюють перелік та якість надання офлайн-послуг, а також упроваджують інструменти електронної демократії та STEM-лабораторії.

Програма «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP) фінансується урядом Швейцарії і виконується Фондом Східна Європа.

Нагадаємо, у Мінцифри розповіли про розвиток цифрових навичок освіти.

Фото: freepik

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення