Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Шість найпотужніших гідроелектростанцій України

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Гідроенергетика у світі активно розвивається, адже будуються нові ГЕС, реконструюються ті, що вже працювали. В енергетичному комплексі України гідроелектростанції посідають третє місце після теплових та атомних. Пропонуємо вам дізнатись трохи більше про найпотужніші українські ГЕС та їх значення.

1. Дніпровська ГЕС

Потужність – 1569 МВт

Висота греблі – 60 м

Де знаходиться – Запорізька область

ДніпроГЕС-1 є найстарішою станцією каскаду Дніпровських ГЕС (введена в експлуатацію в 1932 р.). Грандіозна гідротехнічна споруда була зведена майже без техніки, вручну: зокрема, бетон для будівництва греблі місили ногами.

Умови праці були каторжними, а залишити будівництво працівники не могли. Кількість загиблих досі не відома. На будівництві одночасно працювало 63 000 будівельників.

Головним консультантом будівництва першої ГЕС на Дніпрі був американець Х’ю Купер. Окрім того, всі турбіни, що встановлювалися на першу чергу електростанції також були американськими.

У 1941 станцію було зруйновано радянською владою. Але німці її відбудували, поставили на ній німецькі турбіни. При відступі вони замінували ГЕС, але підриву станції вдалося не допустити.

На основі Дніпрогес у Запоріжжі був створений металургійний, хімічний та машинобудівний промисловий комплекс. Зі спорудженням греблі, яка на 50 м підвищила рівень води в Дніпрі, відкрилося наскрізне судноплавство.

2. Кременчуцька ГЕС

Потужність – 686,4 МВт

Де знаходиться – м. Світловодськ

Кременчуцька ГЕС – другий після Дніпрогесу за величиною енергетичний гігант у Дніпровському каскаді, їй належить особливе місце у комплексному використанні енергетичних ресурсів Дніпра. Вона має найбільше на Дніпрі водосховище. Його довжина 172 км, ширина в окремих місцях досягає 40 км, а середня глибина – 6 м. У створі гідровузла ширина долини Дніпра сягає 12 км.

З 1996 року почалася повна поетапна реконструкція Кременчуцької ГЕС, адже від початку введення в експлуатацію пройшло багато років, і обладнання зносилося. Щоб такий потужний промисловий елемент безперебійно працював, все обладнання повинно бути в хорошому стані.

3. Канівська ГЕС

Потужність – 444 МВт

Де знаходиться: Черкаська область

Канівська ГЕС – друга сходинка Дніпровського Каскаду ГЕС. Середньорічне виробництво електрики Канівською ГЕС — 972 млн кВт. год. при тиску 7,4—11 м.

Енергетичне значення Канівської ГЕС визначається її встановленою потужністю, яка заміняє майже 0,5 млн кВт. потужності теплових електростанцій і зберігає 400 тис.т. вугілля, збільшує виробництво екологічної дешевої електроенергії.

Канівське водосховище дозволило покращити водопостачання промислових підприємств і населених пунктів. Важливою перевагою Канівської ГЕС є відсутність шкідливих викидів у навколишнє середовище.

4. Київська ГЕС

Потужність – 408, 4 МВт

Де знаходиться – м. Вишгород

Київська ГЕС – це потужна гідроелектростанція, яка виробляє енергію для величезної кількості населення і підприємств. Розташована усього за кілька кілометрів від столиці, вона є першою сходинкою Дніпровського каскаду гідроелектростанцій.

До складу споруд Київського гідровузла входять: окремі будівлі, бетонна водозливна гребля та 20 водозливів, судноплавний шлюз, ВРП на 110 кВ, земляні греблі та дамби, комплекс споруд ГАЕС з верховою водоймою.

Під час будівництва Київської ГЕС уперше було використано низьконапірні горизонтальні капсульні гідроагрегати. Це дозволило спроєктувати споруду в поєднанні з водоскидом, і в такий спосіб відмовитися від будівництва окремої водозливної греблі.

5. Середньодніпровська ГЕС

Потужність – 352 МВт

Де знаходиться – м. Кам’янське

Будівництво ГЕС розпочалось в 1956 році, а на повну потужність ГЕС введена в 1964 році. Будівництвом цієї ГЕС вирішилася комплексна задача використання гідроенергетичних ресурсів ділянки Дніпра між Кременчуцькою ГЕС і Дніпровською ГЕС у м.Запоріжжя. Створено глибоководний шлях для плавання крупнотоннажних суден, що має особливо важливе значення для Дніпровських гірничо збагачувальних і металургійних комбінатів.

Робота цієї гідроелектростанції необхідна для країни, оскільки тут виробляється близько 1300 млн кВт на рік. ГЕС оснащена 8 гідроагрегатами по 44000 кВт кожний, об’єднаних у чотири енергоблоки через чотири головні підвищувальні трансформатори потужністю 125 МВА кожний. Гребля ГЕС, довжиною 35 метрів, є однією з найбільших у світі й вона ж утворює одне з шести найбільших вітчизняних водосховищ.

6. Каховська ГЕС

Потужність – 351 МВт

Де знаходиться – Херсонська область

Каховська ГЕС входить до нижчої частини каскаду гідроелектростанцій на р. Дніпро. Утворює на річці найбільше за обсягом води Каховське водосховище. До складу Каховського гідровузла входять: будинок ГЕС, водозливна і земляна греблі, судноплавні споруди, закритий розподільчий пристрій 154 кВ. Через гідротехнічні споруди ГЕС побудовані залізничний та автомобільний переїзди.

Метою будівництва Каховського гідровузла було забезпечення стійких врожаїв сільськогосподарських культур на півдні України, подальший розвиток високопродуктивного тваринництва, а також підвищення виробництва гідроелектростанції для сільського господарства і промисловості.

Впровадження Каховської ГЕС покращило баланс потужності об’єднаної енергосистеми України та підвищило надійність її роботи.

Підтримай ШоТам

Технології

«Авіакон» передав армії модернізовані гелікоптери Mi-24ПУ1

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Державне підприємство «Конотопський авіаремонтний завод «Авіакон» передало армійській авіації Сухопутних військ ЗСУ партію відремонтованих і модернізованих гелікоптерів Мі-24ПУ1.

Про це повідомили у пресслужбі ДК «Укроборонпром» до складу якого входить держпідприємство.

На гелікоптери встановили модернізоване вітчизняне озброєння та авіаційні приціли, системи захисту від ПЗРК і двигуни з поліпшеними характеристиками. Крім того, техніку вперше оснащено м’якими паливними баками та лопатями несного гвинта українського виробництва.

Після технічного приймання і виконання ознайомлювальних польотів, які провели екіпажі армійської авіації, модернізовані гелікоптери перелетіли до місця постійного базування.

Читайте такожПідриває Tik-Tok та закохує в науку. Як Гліб Репіч змінює уявлення школярів про хімію

Багатоцільовий Мі-24ПУ1 призначено для ураження броньованої техніки, підвищення мобільності підрозділів сухопутних військ і забезпеченнях вогневої підтримки на полі бою. Завдяки модернізації ці машини можна використовувати цілодобово.

Довідка

«Авіакон» – єдине в Україні підприємство, яке володіє технологією повного циклу капітального ремонту гелікоптерів конструкції Міля та робіт з переобладнання і модернізації.

За підсумками 2020 року завод збільшив прибутки на 143% в порівнянні з показниками попереднього року. Попри зменшення чистого доходу на 7% (до 497,5 млн грн), підприємство вийшло у прибуток після 40,5 млн збитків. Чистий дохід «Авіакону» (що залишився після операційних витрат та сплати податків) за підсумками 2020 року склав 17,7 млн грн.

Нагадаємо, у Запоріжжі презентували санітарний гелікоптер виробництва «Мотор Січ».

Головне фото: ukroboronprom.com.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

В Україні відкривають інноваційний технологічний майданчик із 5G

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У четвер, 28 жовтня, у Києві відбудеться відкриття 5G Lab — тестової демозони технології 5G на базі технологічного парку UNIT.City. 

Про це повідомили у пресслужбі Мінцифри.

Це спільний проєкт Мінцифри, Vodafone Україна, Huawei Ukraine та UNIT.City. 

Лабораторія розміщена на базі технологічного парку UNIT.City і доступна цілодобово за попереднім записом як резидентам технопарку, так і усім охочим.

Читайте такожПідриває Tik-Tok та закохує в науку. Як Гліб Репіч змінює уявлення школярів про хімію

5G — це фундаментальна інфраструктура, що підтримує цифрову трансформацію суспільства та економіки. Технології 5G відіграють важливу роль у модернізації підприємств у всіх галузях. 

Під час заходу покажуть переваги використання високошвидкісних технологій 5G на прикладі власних розробок компанії GlobalLogic та Sensorama.

Нагадаємо, створили уроки для школярів і онлайн-курс для батьків про приватність дітей в Інтернеті.

Головне фото: thedigital.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Технології

Міжнародний союз електрозв’язку забезпечив частотою український супутник Січ-2-30: запуск у грудні

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Міжнародний союз електрозв’язку підтвердив реєстрацію частотно-орбітального ресурсу нового українського космічного супутника «Січ-2-30».

Про це повідомили у пресслужбі Українського державного центру радіочастот.

Третій за період Незалежності та перший за останні десять років космічний супутник  «Січ-2-30» планується до запуску в грудні. Для належного забезпечення функціонування космічного апарату Україна подала заявку щодо включення частотно-орбітального ресурсу для експлуатації «Січ-2-30» до Міжнародного довідкового регістру частот МСЕ на запланованих орбітах.

Читайте також: Улюбленці компанії Disney. Як українські 3D-пазли з дерева Ugears закохали в себе весь світ

Технічні експерти Міжнародного союзу електрозв’язку перевірили заявку України на відповідність вимогам електромагнітної сумісності з наземними службами радіозв’язку. Позитивне рішення було опубліковано 19 жовтня 2021 року в Міжнародному інформаційному циркулярі частот №2957.

Усі роботи з реєстрації частотно-орбітального ресурсу для супутника «Січ-2-30» проводились ДП «Український державний центр радіочастот» на замовлення Національного центру управління та випробувань космічних засобів.

Довідково

МСЕ, Міжнародний Союз Електрозв’язку (англ. International Telecommunication Union, ITU)  розподіляє радіочастотний спектр і супутникові орбіти в глобальному масштабі, розробляє технічні стандарти, що забезпечують можливість ефективного приєднання мереж і технологій, і прагне поліпшити доступ до ІКТ для спільнот усього світу, які недостатньо обслуговуються.

Читайте також«Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Нагадаємо, супутник із українським агрегатором запустили в космос.

Головне фото: ucrf.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі