

Технології
Шість найпотужніших гідроелектростанцій України
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Гідроенергетика у світі активно розвивається, адже будуються нові ГЕС, реконструюються ті, що вже працювали. В енергетичному комплексі України гідроелектростанції посідають третє місце після теплових та атомних. Пропонуємо вам дізнатись трохи більше про найпотужніші українські ГЕС та їх значення.
1. Дніпровська ГЕС

Потужність – 1569 МВт
Висота греблі – 60 м
Де знаходиться – Запорізька область
ДніпроГЕС-1 є найстарішою станцією каскаду Дніпровських ГЕС (введена в експлуатацію в 1932 р.). Грандіозна гідротехнічна споруда була зведена майже без техніки, вручну: зокрема, бетон для будівництва греблі місили ногами.
Умови праці були каторжними, а залишити будівництво працівники не могли. Кількість загиблих досі не відома. На будівництві одночасно працювало 63 000 будівельників.
Головним консультантом будівництва першої ГЕС на Дніпрі був американець Х’ю Купер. Окрім того, всі турбіни, що встановлювалися на першу чергу електростанції також були американськими.
У 1941 станцію було зруйновано радянською владою. Але німці її відбудували, поставили на ній німецькі турбіни. При відступі вони замінували ГЕС, але підриву станції вдалося не допустити.
На основі Дніпрогес у Запоріжжі був створений металургійний, хімічний та машинобудівний промисловий комплекс. Зі спорудженням греблі, яка на 50 м підвищила рівень води в Дніпрі, відкрилося наскрізне судноплавство.
2. Кременчуцька ГЕС

Потужність – 686,4 МВт
Де знаходиться – м. Світловодськ
Кременчуцька ГЕС – другий після Дніпрогесу за величиною енергетичний гігант у Дніпровському каскаді, їй належить особливе місце у комплексному використанні енергетичних ресурсів Дніпра. Вона має найбільше на Дніпрі водосховище. Його довжина 172 км, ширина в окремих місцях досягає 40 км, а середня глибина – 6 м. У створі гідровузла ширина долини Дніпра сягає 12 км.
З 1996 року почалася повна поетапна реконструкція Кременчуцької ГЕС, адже від початку введення в експлуатацію пройшло багато років, і обладнання зносилося. Щоб такий потужний промисловий елемент безперебійно працював, все обладнання повинно бути в хорошому стані.
3. Канівська ГЕС

Потужність – 444 МВт
Де знаходиться: Черкаська область
Канівська ГЕС – друга сходинка Дніпровського Каскаду ГЕС. Середньорічне виробництво електрики Канівською ГЕС — 972 млн кВт. год. при тиску 7,4—11 м.
Енергетичне значення Канівської ГЕС визначається її встановленою потужністю, яка заміняє майже 0,5 млн кВт. потужності теплових електростанцій і зберігає 400 тис.т. вугілля, збільшує виробництво екологічної дешевої електроенергії.
Канівське водосховище дозволило покращити водопостачання промислових підприємств і населених пунктів. Важливою перевагою Канівської ГЕС є відсутність шкідливих викидів у навколишнє середовище.
4. Київська ГЕС

Потужність – 408, 4 МВт
Де знаходиться – м. Вишгород
Київська ГЕС – це потужна гідроелектростанція, яка виробляє енергію для величезної кількості населення і підприємств. Розташована усього за кілька кілометрів від столиці, вона є першою сходинкою Дніпровського каскаду гідроелектростанцій.
До складу споруд Київського гідровузла входять: окремі будівлі, бетонна водозливна гребля та 20 водозливів, судноплавний шлюз, ВРП на 110 кВ, земляні греблі та дамби, комплекс споруд ГАЕС з верховою водоймою.
Під час будівництва Київської ГЕС уперше було використано низьконапірні горизонтальні капсульні гідроагрегати. Це дозволило спроєктувати споруду в поєднанні з водоскидом, і в такий спосіб відмовитися від будівництва окремої водозливної греблі.
5. Середньодніпровська ГЕС

Потужність – 352 МВт
Де знаходиться – м. Кам’янське
Будівництво ГЕС розпочалось в 1956 році, а на повну потужність ГЕС введена в 1964 році. Будівництвом цієї ГЕС вирішилася комплексна задача використання гідроенергетичних ресурсів ділянки Дніпра між Кременчуцькою ГЕС і Дніпровською ГЕС у м.Запоріжжя. Створено глибоководний шлях для плавання крупнотоннажних суден, що має особливо важливе значення для Дніпровських гірничо збагачувальних і металургійних комбінатів.
Робота цієї гідроелектростанції необхідна для країни, оскільки тут виробляється близько 1300 млн кВт на рік. ГЕС оснащена 8 гідроагрегатами по 44000 кВт кожний, об’єднаних у чотири енергоблоки через чотири головні підвищувальні трансформатори потужністю 125 МВА кожний. Гребля ГЕС, довжиною 35 метрів, є однією з найбільших у світі й вона ж утворює одне з шести найбільших вітчизняних водосховищ.
6. Каховська ГЕС

Потужність – 351 МВт
Де знаходиться – Херсонська область
Каховська ГЕС входить до нижчої частини каскаду гідроелектростанцій на р. Дніпро. Утворює на річці найбільше за обсягом води Каховське водосховище. До складу Каховського гідровузла входять: будинок ГЕС, водозливна і земляна греблі, судноплавні споруди, закритий розподільчий пристрій 154 кВ. Через гідротехнічні споруди ГЕС побудовані залізничний та автомобільний переїзди.
Метою будівництва Каховського гідровузла було забезпечення стійких врожаїв сільськогосподарських культур на півдні України, подальший розвиток високопродуктивного тваринництва, а також підвищення виробництва гідроелектростанції для сільського господарства і промисловості.
Впровадження Каховської ГЕС покращило баланс потужності об’єднаної енергосистеми України та підвищило надійність її роботи.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
На міжнародному конкурсі європейських інноваторів Jumpstarter 2023 два українські стартапи отримали найвищі призи — 10 тис. євро та підтримку у розвитку проєкту від Європейського інституту інновацій та технологій.
Про це ШоТам повідомили у Спільноті EIT.
Зазначається, що ерше місце отримав стартап GAPPO — інноваційне рішення, що допомагає зацифрувати оперативні процедури звітності в аграрній галузі.
Читайте також: «Я Юля, пасу кози та вівці, і це – кайф!». Вона переїхала з міста на хутір, щоб руйнувати стереотипи про село
У номінації Urban Mobility переміг український стартап MeGoElectric. Головна ідея проєкту — розробка доступних електричних вантажівок малої та середньої вантажності, які обслуговуватимуть компанії, що займаються транспортуванням вантажів. Проєкт отримав 10 тисяч євро та супровід провідних європейських спеціалістів для реалізації ідеї.
Про Спільноту EIT
Спільнота EIT — це спільна мережа, що включає довгострокові партнерства Європейського інституту інновацій і технологій (EIT), відомі як Спільноти знань та інновацій (KIC).
Ці інноваційні спільноти спрямовані на стимулювання системних змін у Європі та за її межами, зосереджуючись на таких ключових сферах, як зміна клімату, енергетика, здоров’я, харчові продукти, виробництво, сировина, цифровізація, міська мобільність, культура та творчість. Використовуючи колективний досвід KIC, ініціативи Спільноти EIT стимулюють інновації, підприємництво та креативність у Європі.
Нагадаємо, український ШІ-стартап AiSDR залучив $3 млн інвестицій.
Також ми розповідали, як українська компанія Mosqitter, яка спеціалізується на виробництві технологічних засобів для боротьби з комарами, залучила $200 000 інвестиції.
Фото: надане ШоТам.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українське підприємство «Завод Кобзаренка» презентувало модернізований автомобільний самоскидний напівпричіп АСП-23 з надміцним кузовом зі шведської сталі HARDOX.
Про це повідомляє пресслужба компанії-виробника.
Так, оптимізований за розмірами причіп виготовляється з найкращих європейських компонентів і має такі характеристики:
- Вантажність 26 т
- Комплектується 3 осями SAF INTRADISC (опціонально ADR)
- Максимальний кут зсипу – 46
- Колеса 385/65 R22,5
- Об’єм кузова 25 м3.
Має адаптацію з тягачами усіх виробників. Унікальністю самоскида АСП-23, є те, що конструкція причепа дає змогу змінювати сталевий кузов на алюмінієвий для перевезення полегшених вантажів.
Читайте також: «В крані – іржава вода». Як на Донбасі екоактивісти взялися досліджувати стан водойм
Довідка
«Завод Кобзаренка» був заснований в 1993 році, як українсько-німецьке товариство «Флігель» (перейменовано в «Завод Кобзаренка» в 2008 році). На сьогодні «Завод Кобзаренка» — відомий виробник тракторних причепів в Україні.
Нагадаємо, «Завод Кобзаренка» презентував аграріям спецтехніку для гасіння пожеж.
Як ми повідомляли раніше, Київський «Завод Кобзаренка» розробив і протестував подрібнювач деревини.
Фото: facebook.com/zavodkobzarenka.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Біля 30 з команд, що претендують на участь в програмі підтримки інновацій у гуманітарному розмінуванні, представили свої розробки та ідеї.
Про це повідомляють у Міністерстві економіки.
Зазначається, що протягом дводенного Demining Bootcamp, що відбувся в Києві 2-3 грудня, біля 30 з команд, що претендують на участь в програмі, представили свої розробки та ідеї.
Пані міністр економіки Юлія Свириденко зазначила, що Україна планує впродовж 10 років повернути у використання 80% потенційно замінованих територій. Для цього планується стимулювати розвиток виробництва машин та обладнання в Україні.
Команди інноваторів представили експертам свої напрацювання за напрямами: Техніка для розмінування, Комплексні рішення, IT-рішення, Обстеження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 20 років працювала «на когось», а тепер має власне ательє за грант: досвід швачки з Дніпропетровщини
Команди, чиї проєкти будуть визнані експертами найбільш перспективними, чекає чотиримісячна акселераційна програма. Весною наступного року планується протестувати вже готові чи удосконалені продукти на полігонах та в реальних умовах.
У Мінекономіки нагадують, що учасники програми матимуть змогу скласти індивідуальну дорожню карту у супроводі менторів та експертів, отримати підтримку при розробці бізнес-моделі та плану розвитку бізнесу від ідеї чи прототипу до сертифікованого виробу, чи технології.
Нагадаємо, 27 листопада по 3 грудня підрозділи з розмінування Державної спеціальної служби транспорту виявили, вилучили та знешкодили 828 вибухонебезпечних предметів.
Нагадаємо, в Україні стартував акселератор для стартапів у галузі розмінування.
Також ми розповідали, що Асоціація саперів України запустила навчальну платформу для дітей з мінної безпеки.
Фото: Мінекономіки.